25 туристичних пам’яток Палермо, які ви повинні відвідати

Сьогодні ми перемістимося до міста Палермо, Сицилія. Визначні пам’ятки цього міста воістину безмежні: тут є і старовинні церкви, і цікаві музеї, і мальовнича берегова лінія і багато іншого. Тож поїхали.

Як ми знаємо, Палермо є столицею Сицилії – найбільшого острова в Середземному морі, розташованого на півдні Італії поблизу Тунісу і Мальти. Населення міста становить 676 000 чоловік, а з урахуванням приміських територій – усі 1,3 мільйона.

Місто по праву вважається культурним та економічним центром острова. Археологи знаходили тут численні доісторичні наскельні малюнки, а ранні виявлені останки поселень датуються 8000 до н.е. Цей регіон тривалий час перебував під контролем Риму.

Починаючи з 80-х років минулого століття, Палермо активно розвивався, і сьогодні це процвітаюче місто, економіка якого сильно зав’язана на туризмі та сфері послуг.

Кафедральний собор Палермо

Кафедральний собор Палермо

Кафедральний собор Палермо.

Складні геометричні візерунки, східні зубці, майолікові куполи і брехливі арки, що переплітаються – все це лише частина того архітектурного різноманіття, яке характеризує грандіозний собор Палермо. Незважаючи на те, що протягом кількох століть будинок багаторазово перебудовувався, він, як і раніше, залишається яскравим взірцем унікального арабо-нормандського архітектурного стилю Сицилії.

Інтер’єр, хоч і вражає своїми масштабами, по суті, є величезною мармуровою залою, найцікавішими особливостями якої є королівські та імператорські гробниці (ліворуч від входу), скарбниця (із золотою тіарою 13-го століття, інкрустованою дорогоцінним камінням і належала Арагонській Констанції). та панорамний вид, що відкривається з даху.

Адреса: Cattedrale di Palermo, Via Vittorio Emanuele, Палермо, Італія.

Палаццо-Норманні

Палаццо-Норманні

Палаццо-Норманні. | Фото: Jenni Konrad/Flickr.

У цьому розкішному палаці IX століття сьогодні засідає парламент Сицилії. Незважаючи на поважний вік, своїм нинішнім виглядом (і назвою) замок завдячує норманам, які перебудували та відреставрували будівлю, додавши до його королівських апартаментів мозаїки та прибудувавши до нього чудову Палатинську капелу.

Обов’язково відвідайте парадні зали третього поверху (закриті для туристів з вівторка по четвер), прогуляйтеся залом Зброєносців і зайдіть в прикрашений мозаїкою зал Рожера II – спальню XII століття короля Роджера.

Адреса: Palazzo dei Normanni, Piazza Indipendenza, Палермо, Італія.

Палатинська Капела

Палатинська Капела

Палатинська Капела. | Фото: Antonio Trogu/Flickr.

Ця незвичайна каплиця, зведена Роджером II в 1130, вважається головною туристичною пам’яткою Палермо.

Її блискуча позолочена мозаїка чудово гармонує з мармуровими підлогами і стелею зі складним мукарном – різьбленням у вигляді сот в арабському стилі, яка якнайкраще передає культурне різноманіття нормандської Сицилії.

Майте на увазі: тут можливі довгі черги, і вам буде відмовлено у вході, якщо ви прийдете у шортах, короткій спідниці чи топі з глибоким вирізом. Палатинська капела розташована на другому поверсі Королівського Палацу.

Адреса: Cappella Palatina, Палермо, Італія.

Регіональна галерея

Тріонфо делла Морте

Тріонфо делла Морте. | Фото: Gerard Van der Leun Follow/Flickr.

Цей художній музей, розміщений у величному Палаццо Абателліс XV ст., демонструє роботи сицилійських художників від епохи середньовіччя до XVII ст. Багато хто називає колекцію цього музею найкращою в місті.

Найбільшим її скарбом можна вважати «Тріонфо делла Морте» («Тріумф смерті») – чудову картину пера невідомого художника, в якій «Смерть» представлена ​​у вигляді демонічного скелета, що сидить на виснаженому коні.

Смерть скаче на коні серед божевільних людей, які намагаються втекти. У центрі картини під копитами коня автор зобразив марнославних і розпещених аристократів Палермо, тоді як бідні й голодні наче спостерігають за тим, що відбувається з боку.

Величезне ретельно відреставроване полотно встановлено по центру стіни, щоб відвідувачі змогли відчути всю його неймовірну художню міць.

Адреса: Galleria Regionale di Sicilia, Via Alloro, Палермо, Італія.

Театр Массімо

Театр Массімо

Театр Массімо.

Будівництво цього неокласичного оперного театру зайняло понад 20 років. Це найбільший театр в Італії та другий за величиною театр у Європі. Заключна сцена третьої частини «Хрещеного батька», в якій режисер постарався змішати мотиви високої культури, криміналу, драми та смерті, була знята саме тут, і багато прикрашені інтер’єри цієї будівлі напевно вразили багатьох любителів цієї трилогії.

Протягом дня тут проводяться численні 30-хвилинні екскурсії англійською, італійською, французькою, іспанською та німецькою мовами.

Адреса: Teatro Massimo, Piazza Verdi, Палермо, Італія.

Ринок Балларо

Ринок Балларо

Ринок Балларо. | Фото: Stijn Nieuwendijk/Flickr.

У кількох кварталах на південний схід від Палаццо-Норманні розташувався найжвавіший вуличний ринок Палермо, в якому життя вирує до самого вечора. Балларо – це неймовірна суміш шуму, суєти та різноманітних запахів.

Тут можна дешево придбати буквально все: від китайських бюстгальтерів до свіжих овочів, риби, м’яса, оливок та сиру. Не забудьте ввічливо посміхнутися та попросити продавця un assaggio (спробувати товар на смак).

Адреса: Mercato di Ballarò, Via Ballaro, Палермо, Італія.

Фонтан Преторія

Фонтан Преторія

Фонтан Преторія. | Фото: youngrobv/Flickr.

Площа П’яцца Преторія, оточена масивними церквами та будинками, користується величезною популярністю серед туристів завдяки фонтану в самому її центрі, який без сумніву є однією з головних пам’яток Палермо.

Фонтан оточують багаторівневі басейни, вздовж яких «відпочивають» оголені німфи, тритони та морські боги. Такі відверті форми спочатку сильно збентежили мешканців Палермо, тому в народі за фонтаном закріпилася назва Fontana della Vergogna («Фонтан сорому»).

Адреса: Fontana Pretoria, Палермо, Італія.

Музей інквізиції (Palazzo Chiaramonte Steri)

Музей інквізиції

Музей інквізиції.

Цей захоплюючий музей, розташований на нижніх поверхах та у підвалах будівлі Палаццо Стері-Кьярамонте XIV століття, зберігає похмуру спадщину періоду інквізиції у Палермо.

У період між 1601 та 1782 роками у його камерах містилися тисячі «єретиків». На стінах камер збереглися цікаві графіті ув’язнених, які здебільшого описують різні біблійні сюжети.

Серед настінних робіт, що найбільш запам’ятовуються, – зображення Христа, якого катують іспанські солдати, та образи місцевих святих-покровителів Сан-Рокко та Санта-Розалії.

Хтось із в’язнів малював куди простіші мотиви: тут є серця, пронизані стрілами або знаряддями тортур, детальні карти Сицилії, на які ув’язнені додавали недостатні деталі, образ інквізитора з вагами правосуддя і карикатура на іншого інквізитора верхи на коні, що випорожнюється.

Адреса: Palazzo Chiaramonte Steri, Палермо, Італія.

Ла Марторана

Ла Марторана

Ла Марторана. | Фото: Andrea Schaffer/Flickr.

Ця красива церква XXII століття, розташована на південній стороні площі П’яцца Белліні, була побудована коштом сирійського еміра Георгія Антіохійського і спочатку замислювалася як мечеть. Тонкі колони у фатимідському стилі підтримують масивний купол із мозаїкою, що зображує Христа в оточенні архангелів.

Найкраще відвідувати це місце вранці, коли сонячне світло яскраво висвітлює його чудові візантійські мозаїки.

Адреса: Santa Maria dell’Ammiraglio, Piazza Bellini, Палермо, Італія.

Ораторій в Санта-Сіті

Ораторій в Санта-Сіті

Ораторій у Санта-Сіті.

У цій каплиці XVII століття будь-який бажаючий зможе насолодитися геніальною ліпниною Джакомо Серпотти – майстри у стилі рококо, чиї роботи ви побачите у багатьох сицилійських церквах. Центральне місце в інтер’єрі каплиці займає скульптурна композиція “Битва при Лепанто”, присвячена перемозі християн над турками.

Особливу увагу звертають її милі херувими, яким просто немає числа. Взагалі, тут можна побачити найрізноманітніші міфічні фігури із позолоченими мечами, щитами, лютнею та іншими предметами. Зауважимо також, що майстер додав до картини над вівтарем образ золотої змії (знак Серпотти).

Адреса: Oratory of Santa Cita, Via Valverde, Палермо, Італія.

Регіональний археологічний музей

Регіональний археологічний музей

Регіональний археологічний музей

У цьому чудовому музеї, розташованому в монастирі епохи Відродження, зберігаються найцінніші давньогрецькі та давньоримські артефакти Сицилії, у тому числі і «перлина колекції» – серія оригінальних декоративних фриз із стародавніх храмів Селінунте. У 2010 році музей було повністю реконструйовано.

Крім того, тут є мальовничий внутрішній дворик з фонтанами, клуатр з цитрусовими деревами, а також цікава колекція стародавніх саркофагів, статуй і глиняного посуду.

Музей пропонує всі необхідні зручності для людей на інвалідних візках.

Адреса: Museo Antonio Salinas, Piazza Olivella, Палермо, Італія.

Ораторій Сан-Лоренцо

Ораторій Сан-Лоренцо

Ораторій Сан-Лоренцо.

Сан-Лоренцо – це ще один ораторій, над окрасою якого працював великий майстер-скульптор, який працює в стилі рококо, Джакомо Серпотта. Сцени з життя святого Лаврентія і святого Франциска, що відображені в ліпнині Серпотти, чудово поєднуються з мармуровою підлогою та вишуканими бічними лавами з інкрустацією зі слонової кістки та перламутру роботи Антоніно Грано.

Над вівтарем висить репродукція картини «Різдво зі святим Франциском і святим Лаврентієм» Караваджо, яку викрали звідси 1969 року. Ця крадіжка досі вважається одним із 10 найзнаменитіших нерозкритих злочинів у галузі мистецтва.

Адреса: Oratorio di San Lorenzo, Via Immacolatella, Палермо, Італія.

Музей італійської майоліки

Музей італійської майоліки

Музей італійської майоліки.

Любителям розписаної вручну італійської майоліки варто відвідати цей унікальний музей, в якому зберігається чудова приватна колекція з 5000 плиток (здебільшого з Сицилії та Неаполя) XV-XX століть. Піо Мелліна, власник експозиції, збирав усе це багатство протягом трьох десятиліть.

Музей займає будівлю дбайливо відреставрованого Палаццо Торре-Пірайно XVI століття, чиї склепінчасті стелі та фрески самі по собі становлять чималу мистецьку цінність.

Адреса: Rooms at Museum of majolica Genius, Via Giuseppe Garibaldi, Палермо, Італія.

Ринок Меркато ді Капо

Меркато ді Капо

Меркато ді Капо. | Фото: Gabriella Alu’/Flickr.

Вуличний ринок Капо, що тягнеться вздовж усієї вулиці Віа Сант-Агостіно – це місце, де життя не завмирає ні на мить. Тут торгують фруктами, овочами, м’ясом, рибою, сиром та побутовими товарами. Якщо ви не знаєте, що подивитися в Палермо, вирушайте сюди – місцеві жителі охоче розкажуть вам про всі знакові місця міста.

Адреса: Mercato del Capo, Via Cappuccinelle, Палермо, Італія.

Громадянська галерея модерну та сучасного мистецтва

Громадянська галерея модерну та сучасного мистецтва

Громадянська галерея модерну та сучасного мистецтва. | Фото: palermolive/Flickr.

Цей чудовий, адаптований для інвалідів музей розташований у відреставрованому палаццо XV століття, яке у XVII столітті перетворилося на жіночий монастир. Колекція сицилійського мистецтва XIX-XX століть зручно розмістилася на трьох поверхах цього чудового комплексу.

Тут є все: від монументальних історичних жанрових картин XIX століття і закінчуючи футуристичними роботами початку XX століття. Роботи, в основному, присвячені Сицилії та Палермо – теми та пейзажі будуть знайомі всім, хто вже неодноразово подорожував островом, і послужать натхненням для тих, хто тільки починає свої сицилійські «пригоди».

Найбільш яскраві роботи музею – «Остання листя» Мікеле Катті (1906 р.), на якій імпресіоніст зобразив Віале делла Ліберта погожим осіннім днем, або «Соляварню Трапані» Антоніо Літо з соляними басейнами західної Сицилії. Серед інших шедеврів, які заслуговують на особливу увагу – «Таорміна» Етторе де Марія Берглера та картини Дженнаро Пардо, присвячені храмам у Селінунті.

Адреса: Gallery of Modern Art “Empedocle Restivo”, Via Sant’Anna, Палермо, Італія.

Кватро Канті

Кватро Канті

Кватро Канті. | Фото: Bill Anderson / Flickr.

Площа П’яцца Вільєна, яку місцеві жителі називають Кватро Канті («Площа чотирьох кутів»), розташована в самому центрі старого міста на перехресті вулиць Корсо Вітторіо Емануеле та Віа Македа.

Площа оточена кільцем величних будівель XVII століття, що мають увігнуту форму. Протягом дня сонячне світло по черзі проходить через кожну з цих будов, через що це місце також часто називають “Театром Сонця”.

Над проектуванням симетричних фасадів будинків, виконаних на кшталт пізнього ренесансу, працював відомий барочний майстер Джуліо Лассо. Кожна з будівель умовно розділена на три класичні стилі: нижній ярус виконаний у доричному ордері, в середині використані елементи іонічного ордера, а на верхньому ярусі видно характерний стиль давньоримського композитного ордера.

Усі декоративні елементи розроблено архітектором Маріано Смірільо, який також відповідав за реконструкцію церкви Санта-Марія-ді-Вальверде. На кожному з рівнів встановлені масивні статуї: внизу символізують пори року, на середньому ярусі красуються іспанські суверени, а нагорі ми можемо спостерігати образи місцевих святих.

Адреса: Quattro Canti, Via Vittorio Emanuele, Палермо, Італія.

Єпархіальний музей

Єпархіальний музей

Єпархіальний музей.

Єпархіальний музей Палермо, який займає будівлю архієпископського палацу, зберігає цінну колекцію усіляких творів образотворчого мистецтва. У підвалі розміщено скульптури XV-XVII століть, у тому числі цікаві роботи майстрів епохи Відродження Франческо Лаурани та Антонелло Гаджіні.

У 10 залах нещодавно відкритого першого поверху перед відвідувачами з’являться картини італійських та фламандських майстрів XVI-XIX століть. Обов’язково зайдіть у зал Беккаделлі з його приголомшливою стелею, розписаною в середині XV століття, і не забудьте заглянути в капелу Борреманса, прикрашену фресками XVII століття, над якими працював Віллем Борреманс.

Адреса: Museo Diocesano, Via Matteo Bonello, Палермо, Італія.

Палац Мірто

Палац Мірто

Палац Мірто. | Фото: Truus, Bob&Jan too! / Flickr.

Цей чудовий палац на площі П’яцца Марина – один із небагатьох, куди туристи можуть потрапити без особливих проблем. Побудований у XVII столітті будинок протягом чотирьох століть служив резиденцією для сім’ї Філангері, і сьогодні будь-хто охочий може на власні очі подивитися на те, як колись жили члени сицилійської знаті.

Вам належить відвідати 21 кімнату, в яких ви побачите багато елементів розкоші: срібний декор, вельветові шпалери, розкішні килими ручної роботи, декоративні фрески на стелях, шикарні люстри, а також підлоги, викладені з кольорового мармуру, майоліки та мозаїки.

Серед найцікавіших приміщень – «китайська кімната» з шовковими шпалерами і достатком чорного лаку, курильна кімната з яскраво пофарбованими стінами з кордівської шкіри і кімната відпочинку Діани з статуєю Аполлона, що обертається, яка відкриває секретний прохід.

Адреса: Museo Palazzo Mirto House Museum, Via Merlo, Палермо, Італія.

Вілла Мальфітано

Палац Мірто

Палац Мірто. | Фото: Gabriella Alu’/Flickr.

Цю приголомшливу віллу в стилі «ліберті» можна знайти в монументальному саду площею 9 гектарів, засадженому рідкісними та екзотичними видами дерев з усього світу. Вілла відрізняється незвичайним внутрішнім оздобленням: наприклад, стіни так званої «літньої зали» пофарбовані таким чином, що кімната здається продовженням самого саду.

Ще тут є музична зала з гобеленами XV століття, що ілюструють сюжети з Енеїди. Будівля знаходиться всього за 20 хвилин ходьби на захід від площі Кастельнуово.

Адреса: Villa Malfitano – Whitaker, Via Dante Alighieri, Палермо, Італія.

Церква Джезу

Церква Джезу

Церква Джезу. | Фото: Andrea Schaffer/Flickr.

Церква Джезу, також відома як Casa Professa або «обитель професів» (професи – єзуїти-священики, які принесли останні обітниці) – це одна з найяскравіших церков Палермо.

Перші церковні споруди з’явилися тут у 1533 і 1578 роках. 1633 року церква була значно розширена, проте під час Другої світової війни вона сильно постраждала внаслідок бомбардувань, після чого її довелося довго відновлювати.

Хоча фасад будівлі досить типовий для архітектури XVI століття, її трансепт, апсиди і купол ввібрали екстравагантний дух бароко XVII століття. Звід купола прикрашений фрескою, над якою імовірно працював П’єтро Новеллі.

Адреса: Chiesa del Gesù, Piazza Casa Professa, Палермо, Італія.

П’яцца Белліні

П'яцца Белліні

П’яцца Белліні.

Різні архітектурні стилі будівель, що прикрашають цю чудову площу, повинні контрастувати один з одним. Насправді ми бачимо гармонійно оформлений громадський простір, де дуже приємно проводити вільний час. На східній стороні площі розташований величний театр Белліні.

Спочатку театр був невеликою дерев’яною будовою, але в 1742 році місцеві архітектори вирішили заново відбудувати його в камені. Спочатку він був відомий як «театр Траволіні», потім його перейменували на «театр Кароліни» на честь Марії Кароліни Австрійської.

1840 року архітектор Росаріо Торрегросса серйозно реконструював фасад будівлі, а 1848 року театр був знову перейменований, цього разу на честь знаменитого сицилійського композитора Вінченцо Белліні.

Адреса: Piazza Bellini, Палермо, Італія.

Церква Сан Катальдо

Церква Сан Катальдо

Церква Сан-Катальдо. | Фото: zug zwang/Flickr.

Ця церква XII століття, побудована в арабсько-нормандському стилі, є однією з наймальовничіших будівель Палермо.

Поєднання блідо-рожевих арабських куполів, незграбних стін, і сліпих арок, чудово ілюструє синтез арабського та нормандського стилів архітектурні. Інтер’єр досить аскетичний: інкрустована підлога, симпатичні кам’яні арки та зовсім трохи розпису.

Церква була збудована у середині XII століття архітектором Майо з Барі («емір емірів» при дворі Вільгельма I Злого). У 1160 Майо було вбито, тому будівництво храму так і не було завершено.

Адреса: Chiesa di San Cataldo, Piazza Bellini, Палермо, Італія.

Церква Сант-Агостіно

Церква Сант-Агостіно

Церква Сант-Агостіна. | Фото: Jean François Bonachera / Flickr.

Ключовим архітектурним елементом кварталу Капо є церква Сант-Агостіно та прилеглий до неї серпневий монастир, з якого в середньовічні часи велося управління всім регіоном. Фасад церкви XII століття оздоблює величезне вікно-розетка над фризою.

У XVII столітті всередині будівлі проходила реконструкція, яку керував великий Джакомо Серпотта. Вийшло досить мило, але очевидно, що це не найкраща робота майстра.

Прилеглий монастир привертає увагу своїм чудовим клуатром. Хоча його спорудження датується XVI століттям, два візерункові вікна на одній зі стін збереглися аж з XIV століття.

Адреса: Convento S. Agostino, Via Francesco Raimondo, Палермо, Італія.

Церква Святого Франциска Ассизького

Церква Святого Франциска Ассизького

Церква Святого Франциска Ассизького.

Збудована в XII столітті і з того часу церква Святого Франциска Ассизького, що неодноразово перебудовувалася, розташована на однойменній площі Piazza San Francesco d’Assisi. На його ранню історію натякає романський фасад, потужний портал і ліва апсида.

Найпомітнішою архітектурною деталлю цієї церкви є арка капели Мастрантоніо, висічена в 1468 Франческо Лаураною і його протеже П’єтро да Бонітате – це один з небагатьох істинних зразків мистецтва епохи Відродження в Палермо.

Адреса: Basilica San Francesco d’Assisi, Piazza San Francesco D’Assisi, Палермо, Італія.

Ораторій Сан-Доменіко

Ораторій Сан-Доменіко

Ораторій Сан-Доменіко. | Фото: Gabriella Alu’/Flickr.

Головною пам’яткою цієї милої каплиці є чудовий синьо-червоний вівтар із «Мадонною дель Розаріо» у виконанні Антоніса ван Дейка. Ван Дейк завершив цю композицію в Генуї в 1628, після того як вирішив покинути Палермо, побоюючись заразитися чумою.

Каплицю також прикрашає складна ліпнина Джакомо Серпотти (1710-1717) з багатьма людськими фігурами. Ім’я Серпотта власне означає «ящірка» чи «маленька змія», тому майстер часто зображував цих рептилій у декораціях. Цікаво, чи зможете ви їх знайти тут?

Адреса: Oratorio del SS Rosario у San Domenico, Via Bambinai, Палермо, Італія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук