26 пам’яток Несебра, які варто подивитися

Сонячна Болгарія приваблює туристів з усіх куточків планети завдяки високій якості сервісу, м’якому клімату та дуже приємним розцінкам на відпочинок. І одним із найпопулярніших її міст-курортів є Несебр, перша згадка про який датується ще XII століттям до нашої ери.

Справжнє місто-довгожитель, яке обов’язково рекомендується до відвідування всім любителям археології, історії, етнології та релігії. Всі гості країни зможуть чудово провести час біля теплого моря на чистому узбережжі, зайнятися активним відпочинком або відвідати екскурсії. Розпочати огляд визначних місць Несебра ми рекомендуємо зі старої частини міста, де зосереджено основну їх кількість.

Старий Несебр

Старий Несебр

Старий Несебр. | Фото: Antonin/Flickr.

Найдавніша частина міста виділена в окрему зону, яка вважається архітектурно-історичним заповідником. І справді, Несебр є архітектурною перлиною країни та одним із найдавніших міст Європи. Так, із 1983 року він навіть потрапив під захист ЮНЕСКО як представник культурної спадщини людства.

Кілька століть тому Старий Несебр пішов під воду. На поверхні залишився лише «клаптик» розмірами 300 на 850 м. На ньому розміщуються основні міські споруди, у тому числі церкви. А підводну частину міста можна розглянути з катера за хорошої погоди.

З моменту заснування стара частина міста була оточена міцними стінами фортеці, які вперше збудували фракійці у VIII столітті до н. е.

На території заповідної частини розташовані найдавніші церкви (про які йдеться нижче), руїни візантійських лазень та Етнографічний музей.

GPS координати: 42°39’32.1″N 27°43’47.7″E.

Археологічний музей

Продовжити знайомство із давнім світом Несебра можна у місцевому археологічному музеї. Він знаходиться біля самого входу до старої частини міста.

Побудований музей був у 1994 році і має у розпорядженні 4 великі зали. Тут відбуваються виставки, присвячені епосі правління фракійців та римлян. Можна познайомитись з рідкісною колекцією стародавніх монет, коштовностей, посуду. Також тут знаходяться стародавні якорі, уламки статуй стародавніх цивілізацій, надгробні плити. На нижньому поверсі представлено цінну колекцію православних ікон.

Адреса: Археологічний музей міста Несебр, вулиця Месембрія, Несебир, Болгарія.

Вітряк

Вітряк

Вітряк.

Одна з улюблених визначних пам’яток туристів, розташована на перешийку між старою і новою частиною Несебра. На її території регулярно виступають фольклорні колективи, трупи артистів, танцювальні гурти та вокалісти.

Сам млин виконаний у стилі інших стародавніх приміщень старої частини міста, тобто має кам’янисту основу, здатну захистити її від осінніх штормів. Корпус будівлі дерев’яний і трохи потемнілий від часу, але міцний. Раніше дерев’яні лопаті запускалися за рахунок найсильніших чорноморських бризів. Колись млин ефективно функціонував, обробляючи величезну кількість зерна, а зараз належить до архітектурної спадщини заповідника.

Адреса: Млин, Несебир, Болгарія.

Аквапарк Парадайз

Воістину райське місце, один із найбільших та технологічних аквапарків на всьому узбережжі Балкан. Площа його складає 46 тисяч кв. метрів, а довжина гір перевищила 1,5 км. До уваги відпочиваючих представлено понад 40 атракціонів, а також кафетерії, ігрові зони, водяний бар тощо.

Найпопулярнішим водним атракціоном є Рафтінг, довжина якого становить майже 150 метрів. Також рекомендуємо відвідати Спіраль, якою можна скотитися зі швидкістю 9 метрів за секунду.

Адреса: Аква Парадайз, Несебир, Болгарія.

Базиліка Святої Софії

Церква Святої Софії

Церква Святої Софії. | Фото: Vicki Burton/Flickr.

Друга назва Стара Митрополія. Була збудована у V-VI столітті нашої ери на фундаменті античної агори – центрального міського ринку. У ХІХ столітті храм перебудували, та його колишній образ зберігся донині. Завдовжки він становить майже 20 метрів, завширшки 13.

Церква також поділяється на нефи двома рядами стовпів. Середня нефа завершує велика крита апсида. Базиліка входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Адреса: Церква Святої Софії, Несебир, Болгарія.

Церква Святих архангелів Михаїла та Гавриїла

Церква Архангелів Михайла та Гавриїла

Церква Архангелів Михайла та Гавриїла. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr,

Величний християнський храм знаходиться на півночі старої частини міста, але зараз не діє. Побудований він був у 13 столітті з обпаленої червоної цегли та білого каменю, шари яких чергуються. У довжину церква становить майже 14 метрів, а завширшки трохи більше 5.

Архітектура виконана у візантійському стилі, що витончено поєднує колірну різноманітність, хитромудрі конструкції та високий ступінь функціональності.

Неф має хрестоподібну форму, яка завершується великим куполом. У західній частині знаходиться маленька квадратна вежа. З півдня та півночі фасаду видніються арочні отвори та арки, облицьовані мозаїкою. На сході розташовані 3 маленькі апсиди.

Фасад будівлі облицьований прекрасним мозаїчним орнаментом із смальти. Внесено до списку спадщини ЮНЕСКО.

Адреса: Церква Архангелів Михайла та Гавриїла, Несебир, Болгарія.

Церква Святої Параскеви

Церква Святої Параскеви

Церква Святої Параскеви. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr.

Стародавній православний храм зберігся частково і занесений до списку спадщини ЮНЕСКО. Побудований він був у 13-15 столітті.

Являє собою однонефну базиліку з притвором та вівтарною апсидою. Імовірно, церква була купольною і мала вежу зі дзвіницею. У довжину храм сягає 14,7 метрів, а завширшки 6,6 м.

Візантійський шедевр поєднує у фасаді тесаний камінь та цеглу. Додатково він оздоблений керамопластикою. Церква не працює за призначенням, але тут проводяться виставки художників.

Адреса: Церква Святої Параскеви, Несебир, Болгарія.

Міні-аквапарк Pirates of Caribbean

Міні-аквапарк Pirates of Caribbean

Міні-аквапарк Pirates of Caribbean.

Цей тематичний куточок обов’язково сподобається сімейним людям, адже є де насичено провести час із дітьми, відпочиваючи від стомлюючих екскурсій.

Міні-аквапарк виконаний у найкращому стилі Піратів Карибського моря з однойменної кіносаги. Знаходиться він на території готелю Котва. Для найменших тут встановлений величезний піратський корабель, на якому, звичайно ж, розташована скриня зі скарбами. Водні атракціони, каруселі та гірки розроблені для дітей молодшої вікової групи, вони невеликих розмірів та безпечні.

Адреса: Pirates of the Caribbean – міні waterpark, вулиця „Хан Крум“, Бургас, Болгарія.

Західна фортечна стіна

Західна фортечна стіна

Західний фортечний мур. | Фото: Wikimedia.

Свого часу ця споруда була частиною серйозної оборонної та зміцнювальної системи Несебра. Після затоплення більшість стіни пішла під воду, але ділянка в 100 метрів збереглася і доступна для відвідування. Висота руїн сягає 8 метрів.

Колись південні та північні сторони стіни йшли в море, виступаючи причалами для міських пристаней. Фортеця побудована кладкою змішаним типом. За час з 7 по 19 століття зареєстровано 5 реконструкцій та реставрацій.

Адреса: Tower Nessebar, вулиця „Месембрія“, Несебир, Болгарія.

Пам’ятник Святому Ніколі

Знаменита пам’ятка присвячена Миколі Чудотворцю, покровителю мореплавців. Монумент височить на високому постаменті і виглядає як людина, що стоїть на човні. В одній руці він тримає хрест, а в іншій голуба.

Віруючі люди моляться Святому Ніколі перед виходом у море, просячи збереження життя бурю і шторм. Біля пам’ятника захоплено фотографуються туристи.

Адреса: Пам’ятник Святому Ніколі, вулиця „Месембрія“, Несебир, Болгарія.

Південний пляж

Пляж ділиться на 2 частини: умовно платну та безкоштовну. Він найпопулярніший у серферів, тому що тут часто бувають дуже вдалі хвилі. Також на території організовано центр для дайвінгу, майданчик для пляжного волейболу, пункти прокату водних транспортних засобів.

Узбережжя розташовується вздовж траси Е87 і виходить безпосередньо на Чорне море. Завдяки комфортному мікроклімату туристичний сезон тут зберігається трохи довше звичайного, а сам пляж обгороджений від холодних бризів високими дюнами. Море тут вважається найчистішим у Несебрі, а ще неглибоким.

Адреса: South Beach Nessebar, Nesebar, Болгарія.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Церква була побудована та освітлена у 1873 році і з того часу є важливим православним центром, який збирає паломників та віруючих з усіх куточків Європи.

Матеріалом фасаду послужила обпалена цегла та білий камінь, викладені у ряд. Також на зовнішній ціні встановлено 2 меморіальні дошки з граніту з майстерними барельєфами.

На території зберігається знаменита ікона Святої Богородиці, яка датується XIII ст. У день шанування щороку її проносять містом Хресним ходом. Також при храмі є невеликий Церковний музей.

Адреса: Church “Dormition of Theotokos”, вулиця “Хемус”, Несебир, Болгарія.

Церква Святого Іоанна Хрестителя

Церква Святого Іоанна Хрестителя

Церква Святого Іоанна Хрестителя. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr.

Віруючі спочатку губляться, що подивитися в Несебрі. Тут величезна кількість дивовижних храмів та церков, але однією з найвеличніших є православна церква Святого Іоанна.

Побудована вона була у X-XI столітті. У архітектурі простежується типовий на той час візантійський стиль. Матеріалом для будівництва став бут і річковий камінь. У довжину церква становить 12 метрів, а завширшки 10.

В архітектурі будівлі видно м’який перехід базиліки до хрестово-купольного храму, в якому розташовано 3 вівтарні ніші. Усередині збереглися дивовижні фрески XIV-XVII століть, а біля входу є уламки римських колон.

Нині храм не діє, але тут періодично відбуваються мистецькі виставки.

Адреса: Церква Іоанна Хрестителя, Несебир, Болгарія.

Базиліка Пресвятої Богородиці Розчулення

Базиліка Пресвятої Богородиці Розчулення

Базиліка Пресвятої Богородиці Розчулення. | Фото: Wikimedia.

Храм із такою поетичною назвою знаходиться на півночі півострова. Побудований він був у V столітті під час правління імператора Юстиніана. У свій час центральна частина нефа храму була зруйнована. Раніше розміри базиліки з 3 апсидами та притвором становили в довжину 28 метрів та завширшки 18. На сьогоднішній день базиліка не діє.

Адреса: Church of the Holy Mother Eleusa, вулиця Крайбрежна, Несебир, Болгарія.

Набережна

Набережна

Набережна.

Романтична набережна є популярним місцем для променаду як у місцевих жителів, так і у численних туристів. Вечорами небо осяє вогнями прибережних кафе та клубів, а з боку старої частини міста можна спостерігати незвичайні червоно-жовтогарячі заходи сонця.

Якщо вам пощастить, під час однієї з таких прогулянок ви побачите виступ дельфінів, які підпливають близько до берега.

Одним із найпопулярніших кафе на узбережжі є диско-корабель під назвою «Капітан Джек», який оформлений у піратському стилі.

Адреса: Promenada Nesebar, Несебир, Болгарія.

Площа Месембрія

Ще з часом античності прикрасою міста є центральна площа Месембрія, яка розташована у старій частині. Саме тут знаходяться найрідкісніші та найкрасивіші середньовічні приміщення XV-XVI століть.

Від площі беруть початок основні міські вулиці. По червоним дням календаря та вихідним тут відбуваються різноманітні ярмарки, гуляння, виставки та інші розважальні заходи.

А ще тут можна отримати вдалі панорамні фотографії, покатати дітей на електромобілях та придбати основні екскурсійні тури.

Площа є об’єктом охорони ЮНЕСКО.

Адреса: пл. „Месамбрія“, 8231 Старія Град, Несебир, Болгарія.

Парк Зірниця

Знаходиться відомий міський парк на високому горбистій березі в центрі старої частини міста. Тут із задоволенням відпочивають місцеві жителі та приїжджі під гомін чайок, насолоджуючись чудовим краєвидом на море.

Навколо розташовуються ресторани з національною кухнею та напоями. А навпроти збудували магазин зі знаменитої мережі «Шкірено царство». Сюди приїжджають спеціально за якісними виробами з хутра та шкіри від місцевих виробників. У центрі Зорниці встановили меморіальну плиту на честь жителів міста, які брали участь у спротиві проти німецько-фашистських загарбників у роки Другої світової війни.

Адреса: “Zornitsa”, вул. „Месембрія“ 28Б, 8231 Старія Град, Несеб’р, Болгарія.

Церква Святого Стефана

Церква Святого Стефана

Церква Святого Стефана. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr,

Православний храм був збудований у XI столітті, а у XVI додатково добудовувався та розширювався. Являє собою тринефну базиліку, довжина якої становить 12 метрів, а ширина 9,5.

При будівництві основними матеріалами служили цегла та кам’яні блоки, а також різні архітектурні елементи на кшталт капітелей та карнизів.

Інтер’єр представлений чудовими мозаїками та фресками XVI століття, прикрашений розписами з житія Богоматері та Христа (а це понад тисячу зображень).

У церкві варто подивитися іконостас XVI століття, гарний різьблений архієрейський трон та амвон.

Адреса: Церква Святого Стефана, вулиця „Рибарська“, Несебир, Болгарія.

 

Етнографічний музей

Етнографічний музей

Етнографічний музей. | Фото: Wikimedia.

Класичний міський музей, який ознайомить приїжджих з особливостями культури та побуту болгар у різні епохи. Розташований музей у красивій будівлі епохи Ренесансу в старій частині міста.

Адреса: Nessebar Ethnographic Museum, вулиця „Месембрія“, Несебир, Болгарія.

Церква Святого Спаса

Церква Святого Спаса

Церква Святого Спаса. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr.

Православний кам’яний храм, який частково зберігся до наших днів, було зведено 1609 року на півночі старого міста.

Являє собою однонефну базиліку, яка включає і вівтарну апсиду. Розмір церкви понад 11,5 м завдовжки та 5,5 завширшки. Дах викладений червоною черепицею. Біля входу красуються уцілілі фрагменти античних колон з мармуру.

Інтер’єр церкви зберіг мальовничі фрески із картинами святих. Також тут було перепоховано візантійську принцесу, але надгробок зберігається в Археологічному музеї.

Адреса: Church of the Holy Saviour або Sveti Spas, вулиця „Ахелой”, Несебир, Болгарія.

Церква Святого Іоанна Алітургетоса

Церква Святого Іоанна Алітургетоса

Церква Святого Іоанна Алітургетоса. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr.

Храм був побудований у XIII-XIV столітті та зберіг найкращі традиції візантійської архітектури. Він ніколи не був освячений, тому не виконував релігійної функції. Сталося це через те, що під час будівництва один із працівників звалився з даху та загинув. І все ж таки деякі документальні джерела свідчать, що служби в церкві якийсь час проводилися.

Церква була частково зруйнована під час землетрусу 1913, після чого не підлягала реставрації.

За своєю архітектурою храм є хрестово-купольною базилікою з трьома апсидами та притвором. У довжину він становить понад 18,5 метрів і завширшки трохи більше 10 метрів. У нефі розташовані 4 колони, які підтримують купол. Фасад оздоблений кам’яними блоками та червоною цеглою.

Адреса: Церква Святого Іоанна Аулітергетоса, вулиця „Рібарська“, Несебир, Болгарія.

Церква Святого Теодора

Церква Святого Теодора

Церква Святого Теодора. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr.

Християнський храм було зведено у XIII столітті під час розквіту держави. Зовні він являє собою однонефну базиліку з апсидою та притвором. Розмір його становить майже 9 метрів завдовжки і більше 4 завширшки.

Побудовано церкву з білого каменю та цегли, а фасади розсічені глухими арками. Самі арочні отвори прикрашені цеглою та огранованим каменем. Церкву було реставровано, і зараз у ній функціонує картинна галерея.

Адреса: Church of St Theodore (Todor), вулиця Емона, Несебир, Болгарія.

Церква Христа Пантократора

Церква Пантократора

Церква Пантократора. | Фото: fusion-of-horizons / Flickr.

Храм, збудований у XIV столітті в період правління царя Івана-Олександра, виконаний у найкращих традиціях візантійської архітектури. Зовні він є хрестово-купольною церквою з трьома вівтарями і нартексом. Хрестоподібна частина супроводжується 4 колонами. Усередині встановлені напівкруглі апсиди, а багате склепіння купола прикрашене 8 арочними віконцями. Стіни прикрашені фрагментами розписів та фресок.

У довжину церква становить 16 метрів, а завширшки понад 6,5 м. Фасад прикрашають розкішні сліпі ніші, а по всій довжині розташовані увігнуті арки. Над арками красується оздоблення з поливних чашок, конюшини та розеток.

Адреса: Церква Пантократора, вулиця „Митрополитська”, Несебир, Болгарія.

Візантійські терми

Старовинні античні лазні VI століття розташовуються у старій частині міста та характеризуються унікальною яскравою кладкою стін. Терми збереглися з правління Юстиніана Першого.

Величні колони та масивні підлоги комплексу облицьовані високоякісним мармуром, а стіни прикрашені мозаїкою та вітражами. Є в декорі та елементи металу.

Також туристи можуть помилуватися стародавніми кахлями, на яких відображені лики великомучеників та різні зображення на релігійну тему.

Вода у лазні колись надходила з місцевого водопроводу – тут дозволяли собі відпочивати багаті візантійці. Будова водопроводу забезпечувала підтримку різних кімнатах заданої температури.

У IX столітті внаслідок сильного землетрусу терми були майже повністю зруйновані, і на даний момент збереглися лише деякі зразки.

Адреса: Рановізантійські термі, вулиця „Митрополитська”, Несебир, Болгарія.

Музей кіно

Музей кіно

Музей кіно. | Фото: Trevormulder666 / Flickr.

Молоді напевно буде цікаво прогулятися приватним музейним комплексом, присвяченим спадщині світового кінематографу. Тут виставлено експонати-фігурки знаменитих кіногероїв. Ви можете помилуватися реалістичними копіями персонажів з «Термінатора», «Хоббіта», «Чужого», «Зоряних Війн» тощо.

Цікаво, що тут зберігаються рукописи з різними заклинаннями, міні-копії моделей військового транспорту, макети військової зброї тощо.

Не кожне місто може похвалитися власним музеєм кіно, тому рекомендованого до відвідування – класні фотографії вам забезпечені!

Адреса: Cinema museum Nessebar, вул. „Рібарська“ 117, 8231 Старія Град, Несеб’р, Болгарія.

Виноробня Мессембрія

Виноробня Мессембрія

Виноробня Мессембрія.

Місто Несебр відоме не лише старовинними будинками та стародавніми візантійськими церквами. Місцеві ремісники вирощують чудовий урожай винограду та роблять з нього якісні вина. Так, у виноробню Мессембрія запрошують усіх бажаючих дізнатися, як виробляється вино, та проводять екскурсії по підприємству. А комусь сподобається напій під час дегустації, його можна буде придбати собі за дуже вигідною ціною.

Адреса: Winery “Messembria”, вулиця “Ахелой”, Несебир, Болгарія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук