27 визначних пам’яток Брно та околиць, рекомендованих для відвідування

Брно, яке часто називають «маленьким Віднем», є другим за величиною містом Чехії. Визначні пам’ятки Брно, яких, повірте, чимало, роблять його ще й одним із найцікавіших міст країни. Красива архітектура, що ввібрала в себе багатовікову історію вулички, затишна і спокійна атмосфера, що панує в місті, так і приваблюють туристів з усіх куточків планети. То чому ж не вирушити туди і нам із вами?

Костел Святого Якуба

Костел Святого Якуба

Костёл Святого Якуба. | Фото: Wikimedia.

Цей строгий собор, зведений у XV столітті, добре відомий у Брно багато в чому завдяки кафедрі, що датується 1525 роком, у стилі бароко з рельєфним зображенням Христа, красивим вітражним вікнам, що спрямовуються вгору готичним колонам і атмосфері величі, що панує всередині.

Однак багато туристів приходять сюди не для того, щоб насолодитися усією цією пишністю, а щоб поглянути на маленьку «пустоту» будівельників костелу – невелику кам’яну скульптуру, відому як «Неханба» (Безсоромник). Над вікном 2-го поверху на південній стороні вежі, придивившись, ви побачите фігурку людини, оголені сідниці якої звернені в бік кафедрального собору. Місцева легенда свідчить, що це був прощальний привіт незадоволеного масону своїм конкурентам, які працювали на будівництві собору Петра і Павла.

Адреса: Kostel sv. Jakuba, Jakubské нам. 101/2, 602 00 Brno-Stred-Brno-Mesto, Чехія.

Вілла Тугендхат

Вілла Тугендхат

Вілла Тугендхат. | Фото: Wikimedia.

У 1920-х роках Брно став першим у Чехії містом, де архітектори почали активно практикувати новомодний на той час стиль баухауз. Можливо, найкращим прикладом використання цього стилю при будівництві житлових будинків є сімейна вілла 1930 будівлі, спроектована Людвігом Місом ван дер Рое для Фріца і Грети Тугендхат.

До речі, саме цей будинок став джерелом натхнення для британського письменника Саймона Моуера, який у 2009 році видав бестселер «Скляна кімната».

Адреса: Vila Tugendhat, Černopolní 45, 613 00 Brno, Чехія.

Стара Ратуша Брно

Стара Ратуша Брно

Стара Ратуша Брно.

Ваше відвідування Брно не буде повним, якщо ви не поглянете на середньовічну ратушу, побудовану в XIII столітті. Сьогодні міська адміністрація розміщується в іншій будівлі, а Стару ратушу орендує туристична фірма.

Головними пам’ятками цього місця є два неофіційні талісмани міста – опудало крокодила, що звисає зі стелі арки, якого брненці ласкаво і шанобливо називають Драконом, і дерев’яне колесо воза. І дракон, і колесо давно стали предметами безлічі легенд, які із задоволенням розповість вам будь-який житель Брно. За бажанням ви також можете піднятися на вежу Ратуші.

Адреса: Stará radnice, Radnická 8, 602 00 Brno-Stred, Чехія.

Монастир капуцинів

Склеп монастиря капуцинів

Склеп монастиря капуцинів. | Фото: Morgan Davis/Flickr.

Монастир капуцинів у Брно став широко відомий завдяки своєму склепу, що знаходиться глибоко під землею. Тут у XVIII столітті ховали покійних ченців, абатів та представників місцевої знаті. До 1784 року у крипті було розміщено близько 150 трупів. Завдяки сухості ґрунту та гарній вентиляції склепу багато тіла не розклалися, а муміфікувалися.

Адреса: Kostel 303/5, 602 00 Brno-Stred-Brno-Mesto, Чехія.

Катакомби під Овочевим ринком

Катакомби під Овочевим ринком

Катакомби під овочевим ринком.

Під історичним центром міста досі збереглася велика, добре розгалужена мережа тунелів. Порівняно недавно кілька секцій цього підземного лабіринту відкрили для широкої публіки.

Щоб дослідити підвали, розташовані на глибині від 6 до 8 метрів нижче рівня землі, потрібно близько 40 хвилин. Ці підвали були споруджені під Капустяним ринком, який століттями служив головним продуктовим ринком міста, з двома цілями – для зберігання продовольчих товарів та укриття людей під час воєн.

Адреса: Labyrinth under Vegetable Market, Brno, Zelný trh 320/21, 602 00 Brno-Stred, Чехія.

Замок Шпільберк

Замок Шпільберк

Замок Шпільберк.

Моторошний замок Шпільберк, що стоїть на вершині пагорба, вважається однією з головних пам’яток міста. Історія замку походить від XIII століття. Тоді він був домом для моравських маркграфів, а згодом і фортецею. За Габсбургів, у XVIII-XIX століттях, він служив в’язницею.

Сьогодні тут розміщується Міський музей Брно з кількома тимчасовими та постійними виставками. Найцікавішими з погляду відвідувачів є екскурсії «Від замку до фортеці» (про історію замку) та «В’язниця народів» (про Шпільберку як в’язницю, з якої втекти було практично неможливо).

Адреса: Hrad Špilberk, Špilberk 210/1, 662 24 Brno, Чехія.

Собор Святих Петра та Павла

Собор Святих Петра та Павла

Собор Святих Петра та Павла. | Фото: Miroslav Petrasko/Flickr.

Цей собор на вершині Петрова пагорба було побудовано XIV столітті дома язичницького храму Венери. З того часу його багато разів реконструювали. Вишукано прикрашений головний вівтар храму заввишки 11 м із фігурами святих Петра та Павла був створений віденським скульптором Йозефом Леймером у 1891 році. Ви можете піднятися на вежу, щоб помилуватися чудовими видами, що відкриваються звідти.

Адреса: Katedrála svatých Petra a Pavla, Petrov 9, 602 00 Brno 2, Чехія.

Моравський музей

Моравський музей

Моравський музей. | Фото: Wikimedia.

Моравський музей природної історії та етнографії налічує близько шести мільйонів експонатів та є другим за величиною в країні. Великий інтерес представляють археологічні цінності, що зберігаються там, «покривають» маловивчений період історії – від доісторичних часів до середньовіччя.

Адреса: Moravské zemské muzeum, Zelný trh 6, 659 37 Brno-Stred, Чехія.

Костьосховище при костелі Святого Якуба

Костьосховище при костелі Святого Якуба

Костьосховище при костелі Святого Якуба.

У 2001 році, під час реконструкції площі, розташованої поряд з костелом Святого Якуба, було виявлено останки приблизно 50 тисяч людей, які протягом століть гинули від воєн, голоду та епідемій та ховалися у склепах під костелом.

2013 року костесховище було відкрито для публіки, щоправда, погоджуються на цю 20-хвилинну екскурсію далеко не всі.

Адреса: Kostnice u sv. Jakuba, Jakubské nám., 658 78 Brno-Stred, Чехія.

Міський зоологічний сад

Міський зоологічний сад

Міський зоологічний сад.

Зоологічний сад Брно розташований у досить мальовничому місці на околиці міста, приблизно за 5 км на північний захід від центру. У ньому зібрано досить багато видів диких тварин. На офіційному сайті зоопарку є фотографії та описи всіх тварин, що мешкають у ньому.

Адреса: Zoo Brno, U Zoo, Brno-Bystrc, Чехія.

Єпископський двір

Єпископський двір

Єпископський двір.

Шикарний Єпископський будинок має багату історію, але сьогодні він є частиною Моравського музею природної історії та етнографії. Представлені тут експонати познайомлять вас із моравською дикою природою, у тому числі з грибами, а також з історією грошей у Моравії.

Доповненням до експозиції, присвяченої фауні, служить розташований тут найбільший у країні прісноводний акваріум.

Адреса: Biskupský dvor, Muzejní 298/1, 602 00 Brno-stred-Brno-mesto, Чехія.

Музей циганської культури

Музей циганської культури

Музей ромської культури.

Цигани є практично у всіх куточках світу. А ось музеї, присвячені культурі, традиціям та побуту цього народу, ви знайдете лише в нашій Костромі та в чеському Брно. Музей, який ми пропонуємо вам відвідати, відбиває колоритну циганську культуру.

У його колекції є предмети побуту циганів, різні книги, документи та історичні фотографії, зібрані по всій Європі. У відвідувачів музею буде можливість познайомитися з відео- та аудіоматеріалами, які безпосередньо стосуються зазначеної тематики. Як доповнення до постійної експозиції музей регулярно пропонує спеціальні тимчасові виставки.

Адреса: Muzeum romské kultury, Bratislavská, Brno-stred-Zábrdovice, Чехія.

Фонтан “Парнас”

Фонтан "Парнас"

Фонтан “Парнас”. | Фото: Wikimedia.

У центрі Капустяного ринку, в самому серці Старого міста, знаходиться цікавий фонтан «Парнас» у стилі бароко, встановлений тут ще 1695 року. Він є печерою, «інкрустованою» алегоричними фігурами. Усередині грота – Геркулес, який стримує триголового Цербера, сторожового пса підземного світу.

З різних сторін печеру оточують три жіночі постаті, що символізують стародавні імперії – Вавилон (корона), Персію (ріг достатку) та Грецію (сагайдак стріл). Велична жіноча постать, що тріумфально височіє над усім цим, уособлює Європу.

Адреса: Kašna Parnas, Zelný trh, 602 00 Brno-Stred, Чехія.

Технічний музей Брно

Технічний музей Брно

Технічний музей Брно.

Експозиція Технічного музею, розташованого за 3 км на північ від центру міста, висвітлює різні аспекти технічного та промислового прогресу, що стався за останні два сторіччя. Музей, безумовно, дуже цікавий, і ви не пошкодуєте про кілька годин, витрачених на його відвідини.

Не пропустіть паноптикон на 2 поверсі: цей величезний дерев’яний стереоскоп дозволяє відразу 20 відвідувачам переглядати зображення зі старовинних слайдів, які регулярно змінюються.

Адреса: technické muzeum в brne, Purkyňova 2950/105, 612 00 Brno-Královo Pole, Чехія.

Обсерваторія та планетарій

Обсерваторія та планетарій

Обсерваторія та планетарій.

Вражаючий планетарій Брно, розташований всього за 2 км на північний захід від центру міста, здатний вразити не лише дітей, а й дорослих. Тут ви зможете здійснити велику подорож у часі та просторі, щоб відкрити сонячну систему, підводне життя, мікросвіт та багато іншого.

На жаль, більшість шоу проводяться тут чеською мовою. Втім, якщо ви заздалегідь зв’яжетесь з персоналом, вам зможуть організувати презентацію і англійською мовою.

Адреса: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, 616 00 Brno-Stred, Чехія.

Музей Менделя

Музей Менделя

Музей Менделя | Фото: Wikimedia.

Грегор Мендель (1822-1884 рр.), монах-августинець, чиї дослідження гороху і бджіл, які він проводив в Августинському абатстві Святого Хоми в Брно, лягли в основу сучасної генетики, безсумнівно, заслужив того, щоб у місті, де він кілька років жив і працював, було відкрито музей його імені.

У музеї зібрано фотографії великого вченого, його рукописи та документи, а також різні інструменти, які Мендель використав у роботі. У саду зберігся фундамент теплиці Менделя.

Адреса: Masarykova univerzitа – Mendelovo muzeum, Mendlovo náměstí, Brno-stred, Чехія.

Мінцмістровський підвал (підвал монетного двору)

Мінцмістровський підвал (підвал монетного двору)

Мінцмістровський підвал (підвал монетного двору).

Ці середньовічні підвали виявили під час земляних робіт, проведених 1999 року. Спустившись у підземеллі, ви зможете ознайомитися з експозицією, присвяченою карбування монет за часів середньовіччя. Самостійна екскурсія підвалами зазвичай займає близько 20 хвилин.

Адреса: Mincmistrovský sklep, Dominikánske náměstí, Brno-střed, Чехія.

Будинок мистецтв

Будинок мистецтв

Будинок мистецтв.

У галереї «Будинок мистецтв» проводяться пересувні виставки сучасного мистецтва. Основна увага приділяється роботам чеських, моравійських та інших центральноєвропейських художників. Зазвичай «Будинок мистецтв» відкритий лише під час показів.

Адреса: Dům umění mesta Brna, Malinovského náměstí, Brno-Stred, Чехія.

 

Будинок чотирьох бовдурів

Будинок чотирьох бовдурів

Будинок чотирьох бовдурів. | Фото: Wikimedia.

Проходячи по східній стороні площі Свободи, неможливо не помітити будинок, балкон третього поверху якого підтримують чотири Атланти, які одночасно намагаються втримати свої пов’язки на стегнах. У народі цей будинок прозвали Будинком чотирьох бовдурів.

Чому? Справа в тому, що слово «атлант» чеською мовою звучить як «atlas». Згодом «atlas» у назві трансформувалося в «mamlase», що у перекладі російською означає «болван». Треба визнати, що подібне прізвисько з’явилося невипадково: інтелектом кам’яні обличчя цих м’язистих хлопців справді не спотворені.

Адреса: будинок U чотирьох mamlasov, нам. Svobody 74/10, 602 00 Brno-stred-Brno-mesto, Чехія.

Будинок панів з Липи

Будинок панів з Липи

Будинок панів з Липи. | Фото: Wikimedia.

На протилежному боці площі Свободи ви побачите Будинок панів із Липи. Це палац епохи Відродження 1589-1596 років будівлі з багатим фасадом XIX століття, виконаним у техніці сграфіто, та аркадним внутрішнім двориком.

Адреса: Dom pánov z Lipé, náměstí Svobody, Brno-Stred, Чехія.

Печери Моравський Карст

Вхід у печери Моравський Карст

Вхід у печери Моравський Карст. | Фото: Wilimedia.

Перебуваючи в Брно, обов’язково відвідайте Моравський Карст, відомий своїм прохолодним повітрям та приголомшливими печерами. Площа Карста становить приблизно 100 квадратних кілометрів, кількість печер та ущелин у ньому перевищує 1100 (і це лише відомих!). Чотири печери відкриті для самостійного відвідування (маршрути чітко позначені із зазначенням рівня їхньої складності).

У вас буде можливість помилуватися численними сталагмітами та сталактитами, які легко переглядаються з добре освітлених проходів, а за додаткову плату ще й здійснити прогулянку човном по підземній річці. По-справжньому авантюрні мандрівники можуть відвідати менш «похожі» печери у супроводі кваліфікованого спелеолога як гід.

Також слід відзначити прірву Мацоха – карстовий провал, глибина якого перевищує 100 м. Помилуватися красою Мацохи можна з оглядових майданчиків, зведених біля країв прірви.

Знаходиться Моравський Карст приблизно за 25 кілометрів на північ від Брно. Печери користуються популярністю у туристів, тому обов’язково бронюйте своє відвідування заздалегідь.

Адреса: Moravský kras, Чехія.

Замок Вевержі

Вид на замок Вевержі

Вид на замок Вервержі.

Замок Вевержі, що всього за 15 кілометрів на північний захід від центру міста, виглядає особливо велично завдяки тому, що стоїть він на вершині пагорба, сильно височіючи над річкою Свратка. Побудований у XI столітті, він зазнав безліч перебудов та змін, зроблених переважно ще середньовіччя.

Упродовж століть замок неодноразово змінював своїх власників і навіть «національність» (був час, коли Моравія входила до складу Австро-Угорщини). У XX столітті Вевержі став національним надбанням, але протягом кількох десятиліть залишався покинутим – порожнім і бездіяльним.

Після нещодавньої реконструкції та реставрації замок знову перетворився. Сьогодні він відкритий для туристів, а значить у списку, який можна було б назвати «Що подивитись у Брно», стало на один пункт більше. Особливу увагу радимо вам звернути на чудові фрески та колекцію вишуканих меблів.

Адреса: Hrad Veveří, 664 71 Veverská Bítýška-Brno-Bystrc, Чехія.

Моравська галерея у Брно – Губернаторський палац

Моравська галерея у Брно - Губернаторський палац

Моравська галерея у Брно – Губернаторський палац.

Моравська галерея Брно, заснована в 1961 році, є другою з найбільших художніх галерей Чеської Республіки і однією з найважливіших. Розміщується вона відразу в кількох важливих з історичної точки зору будинках міста, серед яких Пражацький палац, Музей декоративно-ужиткового мистецтва та Губернаторський палац.

Експонатами цього музею-галереї є не лише картини, а й скульптури, фотографії, предмети прикладного мистецтва. З 1963 року регулярно проводиться міжнародний конкурс графічного дизайну.

Адреса: Moravská galeria v Brne – Miestodržitelský palác, Moravské нам. 680/1A, 662 26 Brno-Stred-Brno-Mesto, Чехія.

Площа Свободи

Площа Свободи

Площа Свободи. | Фото: দেবর্ষি রায় / Flickr.

Площа Свободи – головна площа міста Брно, розташована у самому його центрі. Щодня сюди приходять тисячі людей: у першій половині дня місцеві жителі насолоджуються тут ранковою кавою в одному з кафе, а ввечері в пабах річками ллються чеське пиво та моравські вина. Атмосфера цієї історичної площі з красивими таунхаусами довкола більш ніж затишна.

Порівняно недавно на площі Свободи з’явився цікавий сучасний пам’ятник, який одразу став предметом жартів, що, втім, не вплинуло на його популярність, що стрімко зростає. Йдеться про годинник у формі величезної кулі, зробленої із чорного відполірованого каменю.

У народі цей годинник часто називають Астрономічним, хоча таким він не є (така назва, мабуть, з’явилася через «астрономічну» вартість годинника – бюджету міста вони обійшлися в 450 тисяч євро).

Більше того, глянувши на цей чорний камінь, ви не зможете дізнатись навіть про звичайний час. Але щодня, рівно об 11 годині години «вистрілюють» скляну кульку, яку можна зловити в одному з чотирьох отворів і забрати собі як сувенір.

Адреса: Майдан Свободи, нам. Svobody 96, 602 00 Brno-Stred, Чехія.

Озеро Брно та його околиці

Озеро Брно

Озеро Брно.

Озеро Брно, оточене красивими лісами та полями, є найбільшою у місті зоною відпочинку. На берегах, що знаходяться ближче до центру міста, розташовано кілька готелів та ресторанів, а далека сторона – скелястий берег, на якому стоїть замок Вевержі.

У теплі дні місцеві жителі із задоволенням проводять час на березі озера або в його околицях – відпочивають на пляжі, катаються на велосипеді, вирушають у піші походи або водні прогулянки на каное. Регулярно тут проводяться різноманітні культурні заходи (якщо ви приїдете до Брно у травні чи червні, то зможете побувати на приголомшливому міжнародному фестивалі феєрверків).

На околицях озера є зоологічний сад, в якому мешкає 1450 тварин, найбільшою популярністю у відвідувачів користуються білі ведмеді.

Адреса: Brno Reservoir, vodní nádrž, Brno 635 00, Чехія.

Парк Лужанки

Парк Лужанки

Парк Лужанки. | Фото: Wikimedia.

Лужанки – найбільший та найстаріший парк Брно. Заснований він був у XVIII столітті імператором Йозефом ІІ. 1809 року, коли Брно було окуповано французькою армією, саме тут проводилося урочисте святкування сорокарічного ювілею Наполеона Бонапарта. Сьогодні парк є, мабуть, найкращим місцем для відпочинку у центрі міста.

Тут ви побачите чудовий фонтан, безліч історичних пам’яток, а також гарну будівлю у стилі неоренесанс, в якій раніше було казино. Серед дерев та квітників – безліч ігрових майданчиків, тенісних кортів і навіть штучно створений струмок (за давніх часів територією парку протікала справжня річка, але її більше немає, і люди проклали всі зусилля, щоб відтворити колишню атмосферу цього місця).

Адреса: Park Lužánky, Pionýrská, 602 00 Brno-Stred, Чехія.

Краві Гора

Краві Гора

Краві Гора. | Фото: Wikimedia.

Краві Гора (у перекладі з чеської це звучить зовсім прозаїчно – Коров’я гора) – це ще одна зона відпочинку в Брно, розташована, як нескладно здогадатися, на горі. Є вона симпатичним парком, куди в теплі дні стікаються місцеві жителі, щоб погуляти, повалятися на траві або зробити пробіжку.

Тут ви знайдете кілька ігрових майданчиків, басейн з джакузі та сауною, а також одну з найбільших визначних пам’яток міста – Брненський планетарій. На території планетарію є оглядовий майданчик, звідки відкривається чудовий краєвид на денне або нічне місто. З майданчика ви зможете помилуватися і нічним небом, причому не лише неозброєним оком, а й за допомогою портативного телескопа.

GPS координати: 49°12’15.0″N 16°34’24.0″E.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук