28 пам’яток Ташкента, які варто відвідати

Колись через столицю сучасного Узбекистану місто Ташкент пролягало Великий шовковий шлях – караванна дорога, головна магістраль між Азією та Середземномор’ям. З давніх-давен місто зберігає сліди різних культур, конфесій, видів мистецтва. Мечеті, католицькі та православні храми, парки та сади, східні базари – головні пам’ятки Ташкента роблять місто популярним туристичним центром, відвідувати яке цікаво з екскурсіями та самостійно.

Ташкентський метрополітен

Станція Космонавтів

Станція космонавтів.

Перша лінія ташкентського метро була відкрита 1977-го. Наразі метрополітен налічує три лінії загальною довжиною 36 км та 29 станцій. Визначною пам’яткою столиці метро стало завдяки гарним станціям, для оформлення яких запрошували найкращих художників та дизайнерів. Багато станцій декоровані в національній стилістиці Узбекистану, оздоблені мармуром та гранітом, прикрашені колонами, барельєфами, фресками та художнім склом.

Адреса: Kosmonavtlar, вулиця Афросіаб, Ташкент, Узбекистан.

Ринок «Чорсу»

Ринок «Чорсу»

Ринок “Чорсу”.

Під величезним блакитним куполом гості Ташкента можуть поринути в атмосферу, що незмінно панує на східних базарах: велика кількість товарів і продавців, шум голосів, розмови та торг, аромати прянощів. Ринок «Чорсу» знаходиться в старій частині міста, і колись на ньому виставляли свої товари торговці всього світу, які подорожували Великою шовковою дорогою.

Асортимент товарів величезний. Туристи та городяни можуть порадувати себе стиглими овочами, свіжими та сушеними фруктами, зеленню, виробами зі шкіри, біжутерією. Їстівні товари багато продавців дозволяють пробувати; за вартістю доречний торг. Тут же можна придбати сувеніри та подарунки, а також скуштувати страви, що становлять предмет гордості національної кухні: шашлик, самсу, плов.

Адреса: Чорcу базар, Tafakkur ko’chasi, Ташкент, Узбекистан.

Мечеть Тілла-Шейх

Мечеть Тілла-Шейх

Мечеть Тілла-Шейх.

Мечеть входить до складу релігійного комплексу Хазраті Імам і довгий час була головною у місті – тоді її назва була П’ятнична мечеть Ташкента. Хоча вона не найбільша у столиці, Тілла-Шейх – одна з улюблених городян і туристів і вважається духовним центром міста. Назва буквально перекладається як “мечеть Золотого шейха”.

Будівля, побудована в середині XIX століття, сильно постраждала у землетрусі 1966-го, але була відреставрована. Відвідувачів вражає розкіш внутрішнього оздоблення, особливо розписна стеля. Мечеть оброблена блакитною глазур’ю та мозаїкою, прикрашена різьбленням. Внутрішній зал великий і вміщує велику кількість парафіян у будь-який час. З боків від споруди – два мінарети, з вершин яких муедзини скликають віруючих на молитву. Колись ці мінарети також виконували функцію маяків.

Адреса: Мечеть Тілла Шейх, вулиця Заркайнар, Ташкент, Узбекистан.

Старий Ташкент

Старий Ташкент

Старий Ташкент.

Говорячи про те, що подивитися в Ташкенті, не можна залишити без уваги Старе місто. Історична частина Ташкента знаходиться на північному заході столиці. Від нової частини міста її відокремлює канал Анхор.

Хоча багато старовинних будівель постраждали в землетрусі, в Старому Ташкенті збереглося безліч середньовічних медресе, мечетей і житлових будівель XIX століття.

Найбільш примітні туристичні об’єкти знаходяться біля ринку «Чорсу» та масиву Себзар. Старе місто можна назвати музеєм просто неба: кожна вулиця і будівля зберігають свою історію.

Адреса: Мустакіллік-авеню, Ташкент, Узбекистан.

Державний музей прикладного мистецтва Узбекистану

Державний музей прикладного мистецтва Узбекистану

Державний музей прикладного мистецтва Узбекистану.

У колишньому палаці російського дипломата Половцева зараз знаходиться один із найцікавіших музеїв Ташкента, присвячений прикладному мистецтву Узбекистану.

Експонати поділені на три сегменти: автентичні старовинні вироби, вироби сучасних майстрів, виконані відповідно до традицій, та власне сучасне прикладне мистецтво.

Велика експозиція, що налічує 7 тис. найменувань, включає предмети домашнього інтер’єру, посуд, живопис, сувеніри, прикраси та лакову мініатюру. На території працюють дві лавки, де вироби можна придбати за готівку. Також можна передати замовлення ремісникам, які майстерно і в короткий термін виконають виріб.

Адреса: Музей прикладного мистецтва, вулиця Ракатбоші, Ташкент, Узбекистан.

Великий Чимган

Великий Чимган

Великий Чимган.

Великий Чимган – назва гірського масиву в Узбекистані, висотою 3309 м. Також називається розташований на його території гірськолижний курорт. Вважається, що тут дуже слизький сніг, який забезпечує комфортне катання. Тому до Чимгана з’їжджаються гірськолижники та сноубордисти не тільки з усієї країни, а й з інших держав.

Висота курорту – півтора кілометри над рівнем моря. Траси різного рівня складності обслуговуються бугельними та крісельними витягами. У Чимгані працюють пункти прокату лижного обладнання, кілька відпочинкових баз. Додаткові розваги для туристів включають катання верхи, відвідування автентичних жител місцевого населення та ресторанів з національною узбецькою кухнею.

Адреса: Великий Чимган, Узбекистан.

Майдан незалежності (Площа Мустакіллік)

Майдан незалежності (Площа Мустакіллік)

Майдан незалежності (Площа Мустакіллік).

У серці узбецької столиці знаходиться майдан Незалежності (оригінальна назва Мустакіллік Майдоні). Тут завжди багато народу, проводяться свята та фестивалі, проходять городяни та туристи. Високі фонтани та стрункі кипариси у парковій зоні надають місцю особливої ​​чарівності.

На площі кілька пам’ятників та туристичних об’єктів. Головний із них – Монумент незалежності та гуманізму, виконаний у вигляді земної кулі з підкресленими кордонами Узбекистану. Пам’ятник увічнює здобуття Узбецької РСР незалежності. Біля підніжжя – скульптура жінки з дитиною на руках: вона символізує Батьківщину-мати, яка оберігає народ.

Адреса: Площа Мустакіллік, площа Мустакіллік, Ташкент, Узбекистан.

Національний парк Алішера Навої

Національний парк Алішера Навої

Національний парк Алішера Навої.

Алішер Навої – узбецький поет, пам’ятник якому зведено в однойменному парку Ташкента. В Узбекистані парк визнаний найбільшим серед міських: територія займає площу 65 гектарів.

Щодня тут у тіні зеленіючих дерев та на берегах водойм відпочивають родини, закохані пари, пенсіонери та туристи. У парку доглянуті клумби, фонтани, лавки, а також заклади культурного та духовного значення, наприклад, медресе Абулкасим та Палац одружень. Приємно відвідувати це місце з дітьми: є гірки, гойдалки, атракціони та мініатюрна залізниця.

Адреса: A.Navoi National Park, Ташкент, Узбекистан.

Японський сад

Японський сад

Японський сад.

Ще одна зелена визначна пам’ятка в центрі Ташкента – чарівний садок, у декорі якого передано японський колорит. Парк невеликий, але витриманий у кращих садових традиціях Країни сонця, що сходить: наприклад, є озеро із золотими рибками і коропами.

Повітря наповнене ароматом листя та квітів; мініатюрні містки, чайний будиночок та альтанки, спів птахів – усе перейнято витонченою атмосферою Японії. У саду гості поринають у спокійний медитативний стан, коли хочеться просто зупинитися та споглядати бездоганну гармонію природи.

Адреса: Японський сад, Ташкент, Узбекистан.

Державний музей історії Узбекистану

Державний музей історії Узбекистану

Державний музей історії Узбекистану.

Вражаючих розмірів будинок з оригінальним дизайном на проспекті Рашидова – можливість познайомитись з усіма етапами держави. Музей був заснований 1876-го і раніше називався Народним музеєм Туркестану.

Нині на чотирьох поверхах виставлені великі колекції цінних артефактів та архівних документів. На першому поверсі відбуваються тимчасові виставки, на другому – експозиція, що охоплює період від палеоліту до правління династії Тимуридів. Третій поверх присвячений періоду трьох ханств, а четвертий – мистецтву та історії Узбекистану з ХІХ по ХХІ століття.

Адреса: Державний музей історії Узбекистану, вулиця Буюк Турон, Ташкент, Узбекистан.

Алея «Бродвей»

Алея «Бродвей»

Алея “Бродвей”.

У самому центрі міста, поблизу знакових пам’яток столиці, знаходиться мальовнича вулиця, що отримала прізвисько «Бродвей». Тут можна як здійснювати тихі прогулянки з друзями та родиною, так і поринути у розваги Ташкента, наприклад, велопрогулянки. Також на «Бродвеї» розташовуються митці – вуличні музиканти та співаки, художники, навіть фокусники. На вулиці зосереджено безліч магазинів та торгових центрів, кінотеатрів, ресторанів та кафе, прилавків із сувенірами.

Адреса: Бродвей, вулиця Сайїлгох, Ташкент, Узбекистан.

Алайський базар

Алайський базар

Алайський ринок.

Один із найстаріших ринків Ташкента отримав назву на честь гори Олой. Вперше в джерелах він згадується ще в XII столітті і був популярний у торговців, що йдуть Великим шовковим шляхом. З того часу Алайський базар розрісся і сьогодні включає кілька тисяч торгових точок із різноманітними товарами.

Тут можна придбати м’ясну та молочну продукцію, прянощі, гриби, копченості. Також гості та городяни закуповуються на базарі східними солодощами, сухофруктами, горіхами. А у великій двоповерховій будівлі – один із головних ювелірних магазинів міста, де продаються як місцеві, так і імпортні вироби. Нарешті Алайський базар – ще й центр суспільного життя, куди приходять приємно поспілкуватися зі знайомими в чайхані та обговорити останні події.

Адреса: Алайський Базар, вулиця Ях’я Гулямова, Ташкент, Узбекистан.

ботанічний сад

ботанічний сад

Ботанічний сад.

Сад ім. академіка Русанова користується славою найбільшого у всій Центральній Азії. Кількість видів рослин з усього світу становить 4,5 тис. Вся флора ботанічного саду поділена на географічні зони, що відповідають п’яти континентам. Визначна пам’ятка відкрита для відвідувань цілий рік.

Сад прекрасний у будь-який сезон: навесні та влітку тут розпускаються тропічні квіти, зеленіють крони дерев, а восени листя палає яскравими фарбами. Флора представлена ​​тюльпанами, фіалками, трояндами; є папайя, мирти, хлібні та кавові дерева. Рослини містяться як в оранжереях, так і просто неба. На території саду знаходиться також зоопарк та науково-практичний центр “Ботаніка”: тут виробляють сировину для фармацевтичних компаній.

Адреса: Ботанічний сад, Bogishamol Street, Ташкент, Узбекистан.

Державний музей історії Тимуридів

Державний музей історії Тимуридів

Державний музей історії Тимуридів.

Амір Тимур, більш відомий як Тамерлан, став родоначальником династії Тимуридів, що правила з 1370 до початку XVI століття в Центральній Азії. Відкриття державного музею, присвяченого історії династії, було присвячене 660-річчю її засновника.

Будинок має круглу форму і увінчаний блакитним куполом, оброблений мозаїкою в національних традиціях Узбекистану. Багатий інтер’єр декорований майолікою, мармуром, позолотою. Експозиція займає два поверхи. Серед автентичних об’єктів колекції – зброя, прикраси, монети, музичні інструменти. Відвідувачі музею Тимуридів познайомляться не лише з національною, а й із зарубіжною спадщиною уславленої династії.

Адреса: Державний музей історії Темуридів, проспект Аміра Темура, Ташкент, Узбекистан.

Медресе Кукельдаш

Медресе Кукельдаш

Медресе Кукельдаш.

У мусульманському світі поняттям «медресе» позначають навчальний заклад, що поєднує функції загальноосвітньої школи та духовної семінарії. Кукельдаш – найвідоміший у Ташкенті такий заклад, розташований до того ж у гарній архітектурній пам’ятці.

Зовнішній вигляд будівлі зазнав змін з моменту побудови, але реставратори постаралися якнайточніше передати початковий задум. Медресе має характерні для таких будівель особливості: просторе внутрішній двір, келії, мінарети з боків, візерункові загородження на вікнах. Навчальний заклад оточений легендами. По одній із них з вершини будівлі колись скидали невірних дружин. Згідно з іншим переказом, на його даху раніше росло величезне священне дерево.

Адреса: Медресе Кукельдаш, Беруні проспект дублер, Ташкент, Узбекистан.

Мечеть Хужа Ахрор Валі

Мечеть Хужа Ахрор Валі

Мечеть Хужа Ахрор Валі.

Будівля вважається головною релігійною спорудою Ташкента: саме тут проводиться п’ятнична молитва. Колись мечеть Джамі (Ходжа Ахрар Валі), побудована ще в XV столітті, була найвищою спорудою міста. На жаль, сьогоднішня будова поступається в масштабах: наприкінці XX століття будівля почала сильно занепадати та руйнуватися.

Міська влада воліла не реставрувати його, а знести повністю і відбудувати заново. Проте мечеть, увінчана трьома куполами, виглядає переконливо й урочисто, щотижня відчиняючи двері для віруючих. Цікавий елемент екстер’єру – стрілчасті арки, що викликають асоціацію з європейською готичною архітектурою. Внутрішнє оздоблення досить скромне, щоб парафіян ніщо не відволікало від спілкування з Всевишнім.

Адреса: Мечеть Хужа Ахрор Валі, вулиця Самарканд Дарвоза, Ташкент, Узбекистан.

Мечеть Мінор

Мечеть Мінор

Мечеть Мінор.

Серед ісламських святинь Ташкента варто виділити ще одну визначну пам’ятку. Мечеть Мінор за оздоблення з білого мармуру отримала прізвисько «Біла». У ясну погоду здається навіть, що вона світиться зсередини.

У мечеті Мінор одночасно може розміститися 2400 віруючих. Споруда, збудована у 2014-му, – серед наймолодших архітектурних перлин столиці. Декор будівлі відображає узбецькі традиції: різьблення по глиногіпсу, фрески, вислови з Корану на стінах. Усередині також є міхраб – ніша у стіні, вказуються напрямок священного міста Мекки.

Адреса: Мечеть Мінор, Мала кільцева дорога, Ташкент, Узбекистан.

Римо-Католицький Храм Святішого Серця Ісуса

Римо-Католицький Храм Святішого Серця Ісуса

Римо-Католицький храм Святого Серця Ісуса.

Серед мечетей та мінаретів узбецької столиці несподіваним акцентом виділяється будівля, що нагадує католицький костел. Така незвичайна для Центральної Азії архітектурна форма належить до собору Святого Серця Ісуса.

Стиль будівлі можна охарактеризувати як неоготичний: спрямованість вгору, стрілчасті вікна, численні шпилі та розкішне вікно-троянда, що прикрашає фасад. На першому ярусі собору знаходиться каплиця-крипта та невеликі молитовні зали. Служби відбуваються на другому ярусі; там же розташований вівтар із двометровою скульптурою Спасителя. Ще один скарб храму – орган, подарований німецькими католиками: у соборі проводять концерти органної музики.

Адреса: Римсько-Католицький Храм Святішого Серця Ісуса, Ташкент, Узбекистан.

 

Мавзолей Зангіату

Мавзолей Зангіату

Мавзолей Зангіату.

У 15 км від столиці розташовується меморіальний комплекс, будівництво якого було започатковано в XIV столітті. Шейх Зангі-ата (в пров. «темний батько»), якому присвячений мавзолей, був учнем Ахмада Яссаві, шанованого ісламського духовного лідера XIII століття.

Меморіальний комплекс сьогодні включає кілька мавзолеїв, цвинтар та медресе, але перлина – мавзолеї Зангіату та його дружини Амбар-бібі. Територія комплексу – популярний напрямок для тисяч паломників та туристів; тут обладнана чайхана, місця для відпочинку та паркування.

Адреса: Зангіота, M-34, Ташкент, Узбекистан.

Ташкентська телевежа

Ташкентська телевежа

Ташкентська телевежа.

Висота телевежі в Ташкенті – 375 м, що робить її третьою за висотою біля колишнього СРСР. Проектувальники конструкції доклали всіх сил, що забезпечити її сейсмостійкість: вежа повинна витримувати землетруси магнітудою до 8 балів. Гратчастий каркас телевежі підтримують три конусоподібні опори.

Основна функція споруди – мовна: тут щодня працює понад 100 осіб. Туристи на швидкісному ліфті можуть піднятися на оглядовий майданчик на висоті 94 м і помилуватися панорамою Ташкента.

Родзинки телевежі – Синя зала, де подають страви національної кухні, та ресторан, що обертається, на висоті 104 м. Час повного обороту – година, так що гості сповна встигнуть насолодитися красою сучасного міста.

Адреса: Ташкентська телевежа, Ташкент, Узбекистан.

Ташкентський зоопарк

Ташкентський зоопарк

Ташкентський зоопарк.

До Ботанічного саду ім. Русанова прилягає ще одна визначна пам’ятка міста, що має відношення до живої природи – Ташкентський зоопарк. Фауна зоопарку, що зайняла велику територію 22 гектари, налічує близько 600 видів тварин.

Найцікавіші “жителі” – карликовий бегемот, патагонський заєць мара, чорні грифи. Гордість Ташкентського зоопарку – система акваріумних водойм, де мешкають акули, морські ковзани та мурени. Також зоопарк здійснює роботу з розведення диких птахів для підтримки екосистем та робить подарунки у вигляді тварин дрібнішим зоопаркам Узбекистану.

Адреса: Ташкентський зоопарк, вулиця Богишамол, Ташкент, Узбекистан.

Музей залізничної техніки

Музей залізничної техніки

Музей залізничної техніки.

Історія цього ташкентського музею розпочалася 1988-го, коли на честь століття Середньоазіатської залізниці організували виставку локомотивів. Захід пройшов з великим успіхом, і через рік було вирішено переобладнати виставку у справжній музей просто неба.

Всі музейні експонати можна доторкнутися і навіть забратися всередину. Крім складів тут представлені інші атрибути залізничного сполучення: семафори, радіопередавачі, формений одяг співробітників, нагороди. Також у музеї можна більше дізнатися історію розвитку цього виду транспорту в Центральній Азії. Особливу чарівність екскурсії надає те, що відвідувачів возять територією у крихітному паровозі. Також музей – популярне місце для весільних та інших фотосесій серед ташкентців.

Адреса: Музей залізничної техніки, вулиця Туркістон, Ташкент, Узбекистан.

Кафедральний собор Успіння Божої Матері

Кафедральний собор Успіння Божої Матері

Кафедральний собор Успіння Божої Матері.

Історія однієї з головних православних святинь Узбекистану почалася в середині XIX століття з крихітної сільської церкви при шпиталі та військовому цвинтарі. 1877-го на її місці почали будувати собор, оскільки зросла кількість парафіян. У 1930-х роках під впливом радянської влади храм було закрито, а роки війни використовувався як санітарний склад.

У повоєнні роки територію комплексу було розширено. Нині до нього входить Успенський собор, Водосвятиня, Хрестильня та будівля семінарії. Основні будівлі виконані у стилі класицизму у блакитних, золотистих та білих тонах. Перлина та архітектурна домінанта ансамблю – 5-ярусна дзвіниця, що справляє враження ажурності та витонченості.

Адреса: Кафедральний собор Успіння Божої Матері, вулиця Авліоота, Ташкент, Узбекистан.

Чарвакське водосховище

Чарвакське водосховище

Чарвакське водосховище.

Озеро Чарвак – штучне водоймище під Ташкентом, що стало красивим місцем для відпочинку туристів і жителів міста. Гористе узбережжя, утворене схилами Тянь-Шаню, блакитна вода, що влітку прогрівається до +25°C, чисте повітря, розвинена курортна інфраструктура – ​​причини популярності Чарвака, що обіцяють незабутній і здоровий відпочинок.

Тут працюють готелі та заклади громадського харчування, організовано дозвілля: риболовля, огляд історичних та археологічних пам’яток. До послуг гостей прокат катерів та човнів, басейни, лазні та сауни.

Адреса: Чарвакське водосховище, Узбекистан.

Медресе Барак-Хана

Медресе Барак-Хана

Медресе Барак-Хана.

Медресе Барак-хана (в пров. «удачливий правитель») збудували у XVI столітті, і з того часу семінарія зросла до важливого духовного центру столиці. До комплексу, окрім основної будівлі, входять мавзолеї. Вхід на територію архітектурного ансамблю декоровано розкішною керамічною мозаїкою. Саме медресе виконане в цеглі та увінчане блакитним куполом.

У ході землетрусу 1966-го будівлі сильно постраждали і пізніше були відреставровані. Туристам особливо подобаються майстерні ремісників, що знаходяться тут, де можна придбати цікаві сувеніри.

Адреса: Mедрес Баракхан, Ташкент, Узбекистан.

Палац Романових

Палац Романових

Палац Романових.

Будівля належала онукові імператора Миколи II князю Миколі Костянтиновичу: сюди його заслали після передбачуваної крадіжки коштовностей із храму. Незважаючи на неоднозначне минуле, князь багато зробив для процвітання регіону: будував канали, підтримував підприємства міста.

Одноповерхова споруда виконана в стилі модерну з обпаленої цегли і успішно вбудовується в навколишній пейзаж. Після смерті князя палац кілька разів змінив призначення, побувавши музеєм мистецтв Узбекистану (виставлялися великі колекції покійного господаря) та музеєм ювелірної справи та антикваріату. Нині тут Будинок прийомів міністра закордонних справ Узбекистану.

Адреса: Former palace of Romanov (палац Романова), Ташкент, Узбекистан.

Ансамбль Хазраті Імам

Ансамбль Хазраті Імам

Ансамбль Хазраті Імам.

Розкішний релігійний комплекс Ташкента присвячений вченому імаму Хазраті, який володів, за переказами, 70-ма мовами і перекладав текст Старого Завіту арабською. Ефектні архітектурні споруди в узбецькому стилі вигідно поєднуються тут із красою навколишнього ландшафту – газонами, акуратними деревами та чагарниками, доглянутими квітниками.

Найзнаковіші об’єкти комплексу – мечеть та мавзолей Хазраті Імам, Тілла-Шейх, медресе Муйі Муборак та Барак-Хана.

Адреса: Hazrat Imam Ensemble, Алмазар, Узбекистан.

Канатна дорога

Канатна дорога

Канатна дорога.

Ще одна можливість поглянути на місто з висоти – кільцева канатна дорога, що проходить від дитячого парку Ташкентленд до Ташкентського аквапарку. Відвідувачі переміщуються у кабінах по дві особи. Загальна довжина маршруту – 1,5 км; на деяких ділянках шлях пролягає прямо над дахами будинків, і можна навіть зачепити рукою гілки дерев.

З канатної дороги відкривається захоплюючий краєвид на Японський сад, Ташкентську телевежу та інші незабутні пам’ятки столиці Узбекистану.

Адреса: Tashkentland, Амір Темура проспект, Ташкент, Узбекистан.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук