30 пам’яток Гданська, які варто подивитися

Гданськ – найбільший польський порт. Він процвітав у середньовіччі як торгове місто, що спеціалізується на торгівлі балтійським бурштином, що й визначило характер багатьох визначних пам’яток Гданська.

Старе місто Гданська, відновлене після жахів Другої Світової війни, є перетином вулиць, наповнених патриціанськими і торговими будинками, а масивні ворота захищають наземні та водні входи до Старого міста.

Королівський тракт

Королівський тракт

Королівський тракт. | Фото: Wikimedia.

Якщо ви хочете пройтись по Гданську і побачити при цьому якнайбільше пам’яток минулого, обов’язково прогуляйтеся Королівським трактом. Королівський тракт, що тягнеться вздовж Довгої вулиці і Довгого ринку, вперше був названий королівським у 1457 році, коли в Гданськ в’їхав Король Польщі Казимир IV.

Починаючи Верхньою брамою на заході і закінчуючи Зеленою брамою, по обидва боки дороги, протягом усього маршруту, стоять високі патриціанські будинки, пофарбовані в яскраві кольори та увінчані фронтонами.

На всьому протязі Королівського тракту нескінченно багато пам’яток та вражаючих місць, але нам не вистачить цілого тексту для того, щоб розповісти про них усіх.

Однак обов’язково зупиніться біля Довгого ринку, 44 і сфотографуйте філію історичного музею Гданська, де раніше розташовувався двір Артус – фондова біржа епохи Відродження.

Адреса: Польща, Гданськ, Pocztowa, The Royal Way.

Церква Діви Марії

Вид на церкву Діви Марії

Вид на церкву Діви Марії.

Ця величезна готична церква була заснована в 14 столітті і, з її обсягом 190 тисяч кубічних метрів, вона не просто вважається однією з трьох найбільших цегляних церков у світі. Стоячи під 66-метровим нефом, ви витратите близько хвилини тільки на те, щоб просто обернутися довкола і усвідомити масштаби церкви, яка містить 25 тисяч парафіян.

Після Другої Світової війни церкви була потрібна серйозна реконструкція, але всі її найцінніші деталі були збережені. На ваш погляд доступні такі скарби, як астрономічний годинник 1460-х років, високий вівтар, зведений у 1510-х роках, і чудовий готичний камінь П’єта, вирізаний на початку 15-го століття.

Якщо ви готові піднятися майже на 400 ступенів, ви можете пробратися до вершини монолітної головної вежі, висота якої становить 77,6 метра.

Адреса: Церква Діви Марії, Podkramarska, Гданськ, Польща.

Фонтан Нептуна

Фонтан Нептуна

Фонтан Нептун.

На вулиці Довгий Ринок, всього за кілька кроків від двору Артус, розташований неофіційний символ Гданська. Фонтан Нептуна – це пам’ятка маньєризму, відлита у бронзі 1615 року, проте встановили його лише через 18 років. Скульптором був Абрахам ван ден Блок, родом із Кенінгсберга, нинішнього Калінінграда, батьками якого були фламандці.

Фонтан розташований поряд із розкішними таунхаусами, в яких зупинялася польська королівська родина. Скульптура фонтану зображує Нептуна, який трохи схиляє голову на знак поваги до двору. У самій страві фонтану розташовані декоративні рибки та херувими.

Якщо вам цікаво, то ще один цікавий факт у вашу скарбничку: фіговий лист на інтимних частинах тіла Нептуна був відсутній в оригінальному дизайні, але був доданий в ході реставрації фонтану в 1988 році.

Адреса: Neptune’s Fountain, Długi Targ, 80-833 Gdańsk, Польща.

Золотий дім

Золотий будинок (по центру)

Золотий будинок (в центрі). | Фото: Wikimedia.

Золотий будинок теж знаходиться на Довгому ринку – два його двері виходять прямо на двір Артус. Це саме та будівля, яка регулярно займає перше місце в опитуваннях на найкрасивішу споруду в місті. Дуже важко не погодитися з цим, коли зачарований дивишся на біло-золотий фасад цього шедевра архітектури.

Золотий будинок був створений у рамках маньєристської архітектури для Яна Шпеймана, мера Гданська на початку 17 століття. Спроектований вже відомим нам Абрахамом ван ден Блоком будинок має характерну для Гданська вузькість і висоту.

Але чим він точно виділяється, так це скульптурними фризами, 16 бюстами на пілястрах, що зображають польських королів, і статуями на балюстраді, що втілюють образи Ахіллеса, Антігони, Клеопатри та Едіпа.

Адреса: Golden House, Długi Targ 41-42, 80-831 Gdańsk, Польща.

Ратуша Головного міста

Головна міська ратуша

Головна міська ратуша.

Головна ратуша була збудована командою голландських архітекторів у середині 16 століття. Високо закинувши голову, на висоті 83 метри над рівнем вулиці ви побачите позолочену статую, що зображує в натуральну величину Сигізмунда II Августа – короля, при якому була побудована ратуша.

Інтер’єр має розкішні парадні кімнати в голландському маньєристському стилі. Малий зал Ради, Великий зал Ради, Уайтхолл та Зимовий зал мають позолочену ліпнину, кесонні стелі, мармурові підлоги, фрески, скульптури та гобелени.

Ви можете відправитися на оглядовий майданчик розташований на висоті 50 метрів, щоб побачити панораму міста і почути 37-дзвінковий дзвін карільйону.

Адреса: Gdańsk Town Hall, Długa, Гданськ, Польща.

Церква Святої Бригітти.

Церква Святої Бригітти.

Церква Святої Бригіти. | Фото: Simon/Flickr.

Ця церква заснована 700 років тому, була дуже зруйнована в 1945 році, і до 1970 року стояли тільки її зовнішні стіни. Довоєнні меблі тут майже не збереглися, але якщо ви любите і цінуєте бурштин, то ви обов’язково зупинитеся біля 174-сантиметрового дерева життя та монументального високого вівтаря.

Ця споруда – особливість інтер’єру церкви, вона містить 6,5 тисяч кілограм полірованої смоли доісторичного дерева.

Адреса: St Bridget’s Church, Profesorska 17, 80-856 Gdańsk, Польща.

Вулиця Святої Марії

Вулиця Святої Марії

Вулиця Святої Марії. | Фото: UncleBucko/Flickr.

Вулиця Святої Марії, що починається біля церкви Діви Марії і триває на схід до річки Мотлава і воріт Святої Марії, є чудовою мощеною вулицею, облямованою вузькими купецькими будинками з царственими порталами. Побачивши вулицю, ви швидко зрозумієте, чому її постійно використовують як місце зйомок фільмів та серіалів.

На жаль, як і багато визначних пам’яток Гданська, вона була ретельно відновлена ​​після отримання колосальної шкоди під час Другої Світової війни.

Всі входи в будинки на цій вулиці знаходяться в невеликих терасах за кілька кроків від дороги, а ресторани, що вишикувалися вздовж вулиці Святої Марії, обов’язково виставляють столики на ці тераси і прикрашають свої стіни декоративними рельєфами.

Адреса: Mariacka, 80-833 Gdańsk, Польща.

Гданський кран

Національний морський музей

Національний морський музей.

Символ міста – Гданський кран на довгій набережній Мотлави, що датується 14 століттям. Це технічне диво сягає того часу, коли Гданськ був у Ганзейському союзі – воно могло завантажити або розвантажити чотири тонни вантажу, піднімаючи його на висоту 11 метрів. Сила походила від людей – вони, немов хом’яки, ходили всередині двох великих дерев’яних коліс, тим самим передаючи зусилля на підйомний механізм.

Кран використовувався за призначенням на початок 19 століття. Нині його стан підтримується Національним морським музеєм. Ви можете відправитися на екскурсію та побачити ті самі колеса та виставку про роботу та повсякденне життя в порту з 1500-х по 1700-і роки.

Адреса: Żuraw. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego, Szeroka, Гданськ, Польща.

Довга набережна

Довга набережна

Довга набережна.

До того як у 19 столітті порт Гданська був перенесений у гирло річки Мертвої Вісли, на цій набережній відбувалося все розвантаження та завантаження суден, що прибувають до Гданська. Уздовж набережної розташовані “водні ворота”, які були покликані захищати вхід на кожну вулицю, що проходить перпендикулярно до річки.

Крім воріт, на набережній знаходяться старі склади та вузькі будинки з гострими дахами, розміщені вздовж води. Все це створює гарну атмосферу і дає можливість подивитися як цей район виглядав за старих часів. Цей вільний туристичний маршрут має багато місць, де можна поїсти та відпочити на відкритому повітрі.

Адреса: Gdansk Crane, Szeroka 67/68, 80-835 Gdansk, Польща.

Музей Другої Світової війни

Музей Другої Світової війни

Музей Другої світової війни. | Фото: Charlie Jackson/Flickr.

Якщо ви любите історію – не сумнівайтеся, вам є що подивитися у Гданську. Цей чудовий музей був відкритий у березні 2017 року саме в тому районі міста, яке чудово пам’ятає жахи руйнівної війни.

Вкрай логічно, що у Гданську відкрився музей подібного масштабу, бо окупація Польщі розпочалася за кілька кілометрів від міста 1 вересня 1939 року. Більшість із 2 тисяч музейних експонатів спонсоровані сім’ями, чиї долі навіки сплелися з тією страшною та згубною для народу війною.

Виставки музею оформлені в такому нетривіальному форматі, що їх просто неможливо описати в одному параграфі. Важливо уточнити, що велике значення у них відіграють наочні інсталяції.

Що ви точно не забудете, так це Варшавський відсік, в якому показані міські вулиці та будинки під час війни і після неї. Тут ви також можете побачити 2 танки, Шерман М4 та радянський Т34, поміщені на тлі міських руїн, відтворених за військовими фотографіями.

Адреса: Museum of Second World War, Wladysława Bartoszewskiego, Гданськ, Польща.

Острів Вестерплатте

Меморіал «Захистникам узбережжя»

Меморіал “Захисникам узбережжя”. | Фото: Adam Jones/Flickr.

Після попереднього музею ви можете здійснити поїздку загород на півострів Вестерплатте. Польська військова присутність на півострові була встановлена ​​ще в 1920-ті роки з дозволу Ліги Націй. Саме це місце вибрали фашисти як найбільш підходящий для початку вторгнення до Польщі.

Не маючи можливості протистояти натиску переважаючих сил німців, поляки марно чинили опір, несучи колосальні втрати від німецьких обстрілів і бомбардувань аж до здачі 7 вересня. Після війни один із постів оборони був реконструйований і перетворений на музей, тоді як все інше так і залишилося лежати в руїнах.

У найвищій точці Вестерплатте стоїть меморіал «Захисникам узбережжя», зведений 1966 року з 236 гранітних блоків, досягаючи 25 метрів заввишки.

Адреса: Westerplatte, Гданськ, Польща.

Золоті ворота

Золоті ворота

Золоті ворота. | Фото: Wikimedia.

Довга вулиця на сході впирається в Золоті ворота – шедевр маньєризму, зведений навпроти Тюремної вежі та Високих воріт. Золоті ворота були побудовані у 1610-ті роки.

Абрахам ван дер Блок, відомий нам за такими шедеврами, як Фонтан Нептуна та Золотий дім, запропонував свій варіант будівництва воріт. На даху воріт розташована балюстрада, а по обидва боки збудовані статуї, що алегорично зображають якості ідеального городянина, засновані на класичному розумінні ідеалу: Світ, Свобода, Сила і Слава на східній стороні і Гармонія, Справедливість, Благочестя і Розсудливість з боку.

Всі фігури розташовані на вершині чотирьох колон із золотими верхівками.

Адреса: Golden Gate, Długa, Długa 1, 22-100 Gdańsk, Польща.

Олівський собор

Олівський собор

Олівський собор. | Фото: Wikimedia.

Собор розташований за 10 кілометрів на північний схід від Старого міста. Він побудований між 14 та 15 століттям. У ході міського повстання 1557 року вогонь знищив інтер’єр собору. Один з баркових порталів, що дожили до наших днів, датується 1688 роком, він розташований між двома високими вежами, кожна з яких досягає 46 метрів у висоту.

Неф, вхід та 23 вівтарі прикрашені зображеннями видатних митців Гданська 17 століття. З величезної кількості вівтарів два – головні. Перший – це «Старий вівтар» 1605 року у стилі пізнього німецького ренесансу. Другий – «Новий вівтар» 1688 року, і це один із найвидатніших представників барокового мистецтва у всій Померанії.

Адреса: Oliwa Cathedral, Biskupa Edmunda Nowickiego, Гданськ, Польща.

Європейський Центр Солідарності

Європейський Центр Солідарності

Європейський центр солідарності. | Фото: Muzeologi BMVB/Flickr.

Солідарність – профспілковий громадянський рух опору, заснований на Ленінських верфях у 1980 році і очолюваний Лехом Валенсою, який у майбутньому став президентом Польщі. Щоб краще зрозуміти, що таке рух Солідарності, ви можете відвідати шість виставкових залів у Європейському Центрі Солідарності.

Центр відкрили у 2007 році – дизайн його фасаду вказує на промисловий початок солідарності. На виставці також багато не лише довідкового, а й образотворчого матеріалу, щоб ви не перевантажувалися фактами та цифрами.

Ви познайомитеся з ключовими особистостями, дізнаєтеся, що лежало в основі філософії Солідарності та ролі церкви в русі, а також про те, як Солідарність швидко поширилася на інші радянські держави-сателіти.

Адреса: European Solidarity Centre, pI. Solidarności, Гданськ, Польща.

Музей бурштину

Музей бурштину

Музей бурштину. | Фото: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Flickr.

У Тюремній вежі, що височіє над Золотою брамою, є музей, присвячений відносинам Гданська з цим дорогоцінним каменем. Найбагатші родовища бурштину у світі знаходяться на Балтиці. Починаючи з 1472 року, коли було засновано бурштинову гільдію, цей камінь став живити економіку Гданська.

Це перший у Польщі музей, присвячений бурштину, який документує цю історію та показує, як добували бурштин у Середньовіччі та які магічні та лікувальні властивості йому приписувалися. Тут представлена ​​чудова колекція бурштинового мистецтва 16, 17 та 18 століть, а також сучасні художні ювелірні вироби, створені у Гданську.

Бурштин дає вам унікальну можливість відчути себе героєм фільму «Парк Юрського періоду» та поглянути на спійманих у смоляну пастку комах, що застигли в ній на сотні тисяч та мільйони років.

Адреса: Amber Museum, Targ Węglowy 26, 80-836 Gdańsk, Польща.

Пляж Желіткове

Провівши один-два дні на вулицях Гданська, ви захочете відпочити на балтійському пляжі. Найближчий знаходиться на набережній Желиткового району на північний захід від Старого міста. Цей піщаний пляж вистелений чистим, м’яким та дрібним піском. Він тягнеться на кілька кілометрів нагору узбережжям на Захід, і протягом усього пляжу його оточують або ряди дерев, або цілі парки.

Якщо вам раптом захочеться вирватися з міської метушні та насолодитися їздою на свіжому повітрі, то вздовж прибережної зони прокладено бруковану велосипедну доріжку. Але де б ви не були, в якій би точці пляжу не опинилися, ви завжди будете за кілька хвилин ходьби від якогось пляжного бару, поряд з яким будуть розгорнуті надувні замки та батути, щоб там можна було залишити дітей.

До Желіткового ви можете дістатися трамваями 2, 6 і 8.

Адреса: Plaza Jelitkowo, Jantarowa, Гданськ, Польща.

Церква Святого Миколая

Церква Святого Миколая

Церква Святого Миколая. | Фото: Ruben Holthuijsen/Flickr.

Церква зведена у 1227 році і є одним із найстаріших місць християнського поклоніння у Гданську. Дивно, але це був єдиний великий храм Ґданська, який уникнув ушкоджень під час Другої Світової війни – за однією з версій, радянські війська навмисно уникали обстрілу церкви через високу повагу до Святого Миколая у православній традиції.

Церква Святого Миколая закрилася наприкінці 2018 року, коли було виявлено, що будівля перебуває під загрозою обвалення.

На відміну від більшості інших готичних церков у місті, затхлий інтер’єр Церкви Святого Миколая дуже багато прикрашений чорно-золотими бароковими вівтарями та різьбленими крилатими лавами, що стоять уздовж нефа. Першим впадає у вічі чудовий високий вівтар пізнього Ренесансу 1647 року, і навіть вражаючий барочний орган, зроблений століттям пізніше.

Адреса: St Nicholas’ Church, Świętojańska 72, 80-837 Gdańsk, Польща.

Костел Святої Катажини

Костел Святої Катажини

Костел Святої Катажини. | Фото: Wikimedia.

Костел Святої Катажини – це найстаріший храм Гданська, будівництво якого стартувало у далеких 1220-х роках. До того, як збудували костел Святої Діви Марії, саме цей храм був головним місцем для парафіян з усього міста.

Як і у випадку з іншими храмами, Костел Святої Катажини згодом розвивався, видозмінювався та набув остаточного вигляду до середини 15 століття – виняток становить лише барочна вершина вежі, додана у 1634 році.

На жаль, велика пожежа у травні 2006 року призвела до обвалення даху та значного пошкодження внутрішніх приміщень. Багато чого було відновлено, але стіни залишилися недоторканими, і робота, схоже, зупинилася на деякий час – вочевидь, мине багато років, перш ніж цей чудовий костел буде повністю відновлений.

Усередині є невелика виставка про пожежу, зокрема драматичні кадри телевізійних новин та фотографії.

Адреса: St. Catherine’s Church, Profesorska, Гданськ, Польща.

 

Сторожовий пост №1

Сторожовий пост №1

Район Вестерплатте відомий тим, що саме тут о 4.45 ранку 1 вересня 1939 року прогриміли перші постріли Другої Світової війни під час німецького вторгнення до Польщі. Німецький лінкор “Шлезвіг-Гольштейн” розпочав обстріл польського сторожового посту. Гарнізон всього зі 182 осіб протримався сім днів, перш ніж здатися.

В даний час на цьому місці знаходиться меморіал, а деякі руїни залишилися такими ж, як після бомбардування. Також тут встановлено масивний монумент на згадку про захисників Польщі. У сторожовому пості №1, що зберігся, розміщена невелика виставка, пов’язана з цією подією.

Адреса: Westerplatter Walkable Ruin, Гданськ, Польща.

Велике Колесо огляду

Велике Колесо огляду

Велике колесо огляду.

Колесо огляду в стилі London Eye було встановлено в рамках облагородження острова Олов’янка і є приємним доповненням до подорожі цією частиною міста. Поїздка на Колесі огляду займає 15 хвилин, а з найвищої точки маршруту відкривається незабутній краєвид на Старе місто та його околиці.

Адреса: AmberSky Koło Widokowe, Ołowianka, Гданськ, Польща.

Стара ратуша

Стара ратуша

Стара ратуша. | Фото: Wikimedia.

Стара ратуша була колись резиденцією старої міської ради. Ця добре складена будівля епохи Відродження, увінчана високою центральною вежею, була спроектована наприкінці 16-го століття Антоніусом Ван Опбергеном, архітектором, який пізніше спроектував Великий арсенал.

Цегляна структура витончено прикрашена каменем, включаючи Центральний дверний отвір та фриз зі щитами Польщі, Пруссії та Гданська. В даний час у будівлі знаходиться Центр культури Балтійського моря та виставковий зал.

Підніміться нагору, щоб побачити фойє, яке відрізняється багатим оздобленням, яке було частково зібране зі старих бюргерських будинків. Зверніть увагу на аркадну кам’яну стіну 1560 з трьома римськими богами в барельєфі. Ця композиція, давніша за саму ратушу, була перенесена сюди з одного з будинків у головному місті.

Адреса: Old Town Hall, Ratusz Staromiejski, 33/35, Korzenna 33/35, 80-001 Gdańsk, Польща.

Великий арсенал

Фасад арсеналу з боку Вугільного ринку

Фасад арсеналу з боку Вугільного ринку. | Фото: Wikimedia.

Вулиця Півна упирається у Великий арсенал, архітектурну перлину Гданська. Побудовою арсеналу в 17 столітті керував Антоніус Ван Опберген, і, як і більшість архітектури Гданська, у споруді чітко простежується сильний фламандський вплив.

Головний східний фасад, обрамлений двома бічними вежами, багато прикрашений та охороняється фігурами солдатів на вершині. Переважають військові мотиви, а герб міста охороняє прорізи дверей. На жаль, будинок закритий для публіки, за винятком підвального простору, де знаходиться бар Pobierania Winwine.

Адреса: Great Arsenal, Kołodziejska, 80-980 Gdańsk, Польща.

Великий Млин

Великий Млин

Великий Млин. | Фото: Wikimedia.

Великий Млин, що стоїть прямо навпроти Костела Святого Катажини, безумовно виправдовує свою назву. Млин був побудований близько 1350 року і був найбільшим млином середньовічної Європи. Довжина її становить понад 40, висота 26 метрів.

Раніше в млині розташовувалися 18 великих жорнів (зараз їх вже немає), кожен 5 метрів у діаметрі, млин виробляв 200 тонн борошна на день аж до 1945 року.

Адреса: The Great Mill, Wielkie Młyny, Гданськ, Польща.

Королівська каплиця

Королівська каплиця

Королівська каплиця. | Фото: Wikimedia.

Затиснута між двома будинками на північ від Церкви Діви Марії та повністю затінена своїм масивним сусідом, маленька Королівська каплиця є єдиною барковою церквою у старому Гданську.

Вона була збудована між 1678 та 1681 роками на виконання останньої волі тодішнього архієпископа Польщі Анджея Ольшевського. Каплиця була спроектована відомим королівським архітектором Тільманом Ван Гамереном і найбільш примітна своїм фасадом.

Адреса: Royal Chapel, Świętego Ducha, Гданськ, Польща.

Корабель-музей Солдек

Корабель-музей «Солдек»

Корабель-музей “Солдек”. | Фото: Wikimedia.

Солдек – це корабель-музей, пришвартований перед коморами. Як тільки ви опинитеся на борту і перегляньте досить нудне вступне відео, ви зможете перевірити межі своєї клаустрофобії та запаморочення у нижній та верхній частинах судна.

Адреса: Statek-muzeum “Sołdek”. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego, Ołowianka, Гданськ, Польща.

Маяк Нового порту

Маяк Нового порту

Маяк Нового порту. | Фото: Wikimedia.

Перші польські кулі Другої Світової війни випустили з вікон маяка Нового Порту. Сьогодні з вершини маяка відкривається неймовірний краєвид на Гданську затоку, у тому числі на півострів Хель.

Адреса: Lighthouse, Przemysłowa 6, 80-542 Gdańsk, Польща.

Пам’ятник загиблим працівникам суднобудівного заводу

Пам'ятник загиблим працівникам суднобудівного заводу

Пам’ятник загиблим працівникам суднобудівного заводу. | Фото: Wikimedia.

Гданські верфі, раніше звані Ленінськими верфями, були місцем повстання робітників, які входили до профспілкового руху «Солідарність», утвореного у 1970-х роках. Цей рух вело боротьбу з урядом і ця боротьба робітників була увічнена гігантським пам’ятником, а також меншими меморіальними дошками, розміщеними навколо внутрішнього двору за воротами верфі.

Адреса: Monument to the Fallen Shipyard Workers of 1970, Plac Solidarności, Гданськ, Польща.

Фрески Заспи

Фрески Заспи

Фрески Заспи. | Фото: petrOlly/Flickr.

Визначна пам’ятка, яку можна вивчити, навіть не виходячи з трамвая в околицях Заспи. Багато зовнішні стіни будинків цього району прикрашеними величезними, детально продуманими картинами, яких тут налічується понад 60.

Заспа, звідки родом, до речі, знаменитий Лех Валенса, як і раніше, є туристичною пам’яткою “в глушині”, тому обов’язково відвідайте її, перш ніж вона буде захоплена міською суєтою.

Адреса: Murals Gdansk Zaspa, Гданськ, Польща.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук