35 пам’яток Каїру, які варто подивитися

Каїр – стародавнє місто з тисячолітньою історією та сучасний мегаполіс, в якому мешкають мільйони людей. Сюди приїжджають, щоб подивитися на загадкового Великого Сфінкса та величні піраміди, які розташовані зовсім поряд із міськими кварталами.

Однак пам’ятки Каїра – це не тільки давньоєгипетські пам’ятники, але й старовинні мечеті та коптські храми, колоритні ринки, зелені парки та сучасні розважальні центри.

Комплекс пірамід у Гізі

Комплекс пірамід у Гізі

Комплекс пірамід у Гізі.

На плато Гіза біля південно-західного кордону Каїра знаходиться одне з найпопулярніших туристичних місць світу. Стародавній некрополь складається з трьох великих пірамід та кількох дрібніших археологічних пам’яток.

Навіщо відвідувати:

Обов’язковими до відвідування вважаються три основні піраміди:

 • Піраміда Хеопса – одне з найдавніших Семи чудес світу і найвища споруда комплексу. Висота монументальної споруди, яка зведена близько 4,5 тис. років тому, трохи не дотягує до 139 метрів. Туристи можуть оглянути внутрішні камери, приховані під склепіннями з мільйонів кам’яних блоків.
 • Піраміда Хефрена – друга за висотою піраміда комплексу, всього на пару метрів нижче від відомої сусідки. Усередині є похоронна камера, обладнана для відвідування туристами.
 • Піраміда Мікеріна – споруда заввишки 62 метри, найменша піраміда комплексу. У давнину вона була фанерована гранітом і вапняком і вважалася найкрасивішою в Гізі, проте до наших днів обробка не збереглася.

Адреса: Піраміди Гізи, Al Haram, Єгипет.

Великий Сфінкс

Великий Сфінкс

Великий Сфінкс. | Фото: Jack Versloot/Flickr.

Поруч із пірамідами Гізи розташований ще один символ Єгипту – Великий Сфінкс. Походження цього монумента і досі викликає суперечки в істориків. Точно невідомо, хто саме і коли побудував його: можливо, статую міфічної істоти з головою людини, тілом лева і крилами було зведено фараоном Хеопсом або Хефреном.

Навіщо відвідувати:

Статую Сфінкса зазвичай відвідують разом із пірамідами – можна замовити організовану екскурсію чи оглядати комплекс самостійно. Фігура з монолітної вапнякової породи має довжину понад 70 метрів і височить над пустелею на 20 метрів. Туристи можуть пофотографуватися на тлі загадкового велетня, поряд також продаються тематичні сувеніри, пропонуються прогулянки пустелею на конях або верблюдах.

Адреса: Великий сфінкс, Al Giza Desert, Єгипет.

Єгипетський музей

Єгипетський музей

Єгипетський музей | Фото: Mark Fischer/Flickr.

Для тих, хто вважає за краще знайомитися з історією в музейних залах, у Каїрі працює знаменитий на весь світ Єгипетський музей. Він розташований у великій будівлі на центральній міській площі Тахрір. Музей був заснований у середині ХІХ століття з ініціативи французького археолога Огюста Марієта.

Навіщо відвідувати:

Колекції музею включають понад 150 тис. артефактів, тому на повне знайомство з ними може знадобитися кілька днів. Для відвідувачів працює понад сотня експозиційних залів, в яких зібрано експонати, що належать до різних періодів давньоєгипетської історії.

Серед них – саркофаги фараонів, мумії, предмети побуту та багато іншого. Особливою гордістю музею є скарби, виявлені в гробниці Тутанхамона, зокрема золотий саркофаг фараона вагою близько 110 кг.

Адреса: Єгипетський музей, Ismailia, Qasr El Nil, Каїр, Єгипет.

Ринок «Хан ель-Халілі»

Ринок «Хан ель-Халілі»

Ринок “Хан ель-Халілі”.

Поринути в атмосферу середньовічного Каїру можна на ринку Хан ель-Халілі. У X столітті тут було збудовано кілька караван-сараїв – місць для торгівлі привізними товарами. Ринок багаторазово перебудовувався, проте досі зберіг історичний колорит.

Навіщо відвідувати:

Серед відвідувачів ринку багато туристів, тому тут торгують товарами, які мають попит у іноземців. У магазинчиках та на відкритих прилавках можна купити сувеніри, прикраси в єгипетському стилі, національний одяг, спеції, антикваріат та багато іншого. Також працюють кав’ярні та ресторанчики, що подають страви місцевої кухні.

Адреса: Хан ель-Халілі, El-Gamaleya, Єгипет.

Мечеть Мухаммеда Алі (Алебастрова мечеть)

Мечеть Мухаммеда Алі (Алебастрова мечеть)

Мечеть Мухаммеда Алі (Алебастрова мечеть).

Мечеть Мухаммеда Алі була побудована в середині XIX століття і досі залишається одним із найцікавіших зразків ісламської архітектури в Каїрі. Монументальна будівля розташована на височини і є домінантою району. Його стіни облицьовані плитами з алебастру, тому мечеть також називають Алебастровою.

Навіщо відвідувати:

Мечеть відрізняється від типових ісламських релігійних споруд: у її зовнішності явно простежуються риси християнської візантійської архітектури та місцевого єгипетського стилю. Будівля увінчується дев’ятьма великими куполами, з якими межують витончені ажурні мінарети.

Мечеть є чинною, але під час перерв у релігійних службах вона відкрита і для туристів. Усередині розташована велика молитовна зала (вміщує до 7 тис. осіб), прикрашена фонтаном, різьбленням та іншим декором.

Адреса: Мечеть Мухаммеда Алі, Al Abageyah, El-Khalifa, Каїр, Єгипет.

Палац Абдін

Палац Абдін

Палац Абдін.

Пишний палац у східній частині Каїра був збудований у 1860-х роках спеціально для королівської родини. Проект будівлі в європейському класичному стилі було розроблено французом Лео Руссо, а в декоруванні внутрішніх залів брали участь майстри з різних країн світу.

Навіщо відвідувати:

Сьогодні у палаці працюють кілька музеїв – тут можна побачити старовинну зброю, прикраси, реліквії королівської родини та інші експонати. Великий інтерес для туристів становить оформлення залів: у палаці збереглися оригінальні меблі та декор. Інтер’єр еклектичний: тут є, наприклад, Тронний зал у єгипетському стилі, які є сусідами з кімнатами у стилі французької класики.

Адреса: Палац Абдін, El-Gomhoreya Square, Rahbet Abdin, Abdeen, Каїр, Єгипет.

Монастир Св. Антонія

Монастир Св. Антонія

Монастир Св. Антонія.

Майже за 300 кілометрів на південь від Каїра знаходиться один із найдавніших у світі християнських центрів – монастирський комплекс Святого Антонія. Він був закладений ще в ІІІ ст. н.е. поряд із місцем поховання Антонія Великого. У XI столітті обитель була покинута, проте незабаром знову відновлена ​​християнами-коптами.

Навіщо відвідувати:

Монастир діє, але його можуть відвідати як релігійні паломники, так і туристи. Головною спорудою комплексу є церква, де збереглися фрески XIII століття. Також можна відвідати святі джерела – вважається, що вода має лікувальні властивості.

Туристи та паломники також можуть оглянути печеру Святого Антонія, що знаходиться неподалік монастиря: в ній встановлений вівтар і іноді проводяться релігійні церемонії.

Адреса: Монастир Святого Антонія, Ras Gharib, Єгипет.

Саккара

Саккара

Саккара. | Фото: Dennis Jarvis/Flickr.

Приблизно в 20 км від Каїра знаходиться некрополь Саккара – комплекс, що включає кілька пірамід і поховань інших типів. Протягом багатьох століть тут ховали представників давньоєгипетської знаті. Після заходу сонця Стародавнього Єгипту некрополь поступово заносився піском, але в XIX столітті тут почалися масштабні археологічні розкопки.

Навіщо відвідувати:

Сьогодні Саккара – одна з найцікавіших історичних пам’яток Єгипту, хоч і не така відома, як комплекс у Гізі. Тут знаходяться:

 • Піраміда Джосера: найдавніша з великих пірамід, побудована в XVII столітті до н.е. Має східчасту структуру та висоту близько 58 метрів. Туристів пускають усередину: можна оглянути внутрішні камери у супроводі гіда.
 • Серапіум: релігійний комплекс, присвячений богу-бику Апісу.
 • Стародавні мастаби – поховання у вигляді усічених кам’яних пірамід.

Адреса: Піраміда Джосера, Al Giza Desert, Єгипет.

Дашур

Рожева піраміда

Рожева піраміда. | Фото: john/Flickr.

Ще один комплекс пірамід – Дашур – знаходиться приблизно за 25 км на південь від Каїра. Це порівняно невеликий некрополь (площа близько 4,5 км2), який забудовувався в період правління фараона Снофру (XXVI до н.е.) і пізніших династій.

Навіщо відвідувати:

Комплекс включає понад десяток пірамід, проте багато з них перебувають у зруйнованому стані. Добре збереглися дві піраміди фараона Снофру: Ломана та Рожева. Перша відрізняється незвичайною формою із зміненим кутом граней – ймовірно, це було зроблено задля збереження стійкості конструкції.

У хорошому стані також знаходиться Рожева піраміда, названа так через відтінок вапнякових блоків. Вона вважається першою в Єгипті гробницею суворої пірамідальної форми. Висота усипальниці – близько 104 метрів.

Розташування: 10 км. від некрополя Саккари.

Монастир Св. Павла

Монастир Св. Павла

Монастир Св. Павла.

За 150 км від південно-західної частини Каїра, в пісках Аравійської пустелі, знаходиться коптський монастир Святого Павла. Він був закладений ще у V столітті, проте пізніше зруйнований. У XVII столітті в обителі знову з’явилися ченці, вона залишається чинною досі.

Навіщо відвідувати:

У монастир організуються як паломницькі, і звичайні туристичні тури. На місці можна замовити екскурсію із гідом, який розповість про історію обителі. Увагу туристів привертають масивні стіни монастиря, в яких немає в’їзної брами: щоб потрапити всередину, потрібно скористатися спеціальним витягом.

При відвідуванні комплексу також варто звернути увагу на монастирську вежу з розвідним мостом та каплицю архангела Михайла, прикрашену давніми настінними розписами.

Адреса: St. Paul Monastery, Qism Ras Ghareb, Єгипет.

Музей папірусу

Музей папірусу

Музей папірусу.

Папірус – вид очерету, що росте на берегах Нілу, з якого стародавні єгиптяни робили зручний матеріал для письма. Папірус грав важливу роль у єгипетській культурі: про неї можна дізнатися при відвідуванні музею, присвяченого цій рослині. Музей працює в Гізі, поряд з пірамідами та Великим Сфінксом.

Навіщо відвідувати:

Експозиція музею порівняно невелика, але відвідувачі можуть не лише подивитися на папірусні сувої та інші археологічні артефакти, а й взяти участь у майстер-класах. Там туристам демонструють прискорений процес виготовлення папірусу. Після екскурсії можна зайти в сувенірну крамницю і купити щось на згадку.

Адреса: Pharaonic Papyrus Museum, Nazlet El-Semman, Al Haram, Єгипет.

Парк Аль-Азхар

Парк Аль-Азхар

Парк Аль-Азхар.

Одна з нових визначних пам’яток – парк Аль-Азхар, що з’явився в 2005 році. Це великий зелений простір площею близько 30 га, в якому поєднуються елементи різних традицій ландшафтного дизайну.

Навіщо відвідувати:

Аль-Азхар – чудове місце для прогулянок. Він включає ділянки, засаджені фруктовими деревами, елементи арабського терасного парку, перських садів. Тут є озеро, насипні штучні пагорби з оглядовими майданчиками, фонтани, безліч пішохідних доріжок і квіткових клумб. Крім того, на території розташована ділянка старого міського муру, кілька кафе, дитячі майданчики, є зони для пікніків.

Адреса: Парк Аль-Азхар, Salah Salem Street, El-Darb El-Ahmar, Каїр, Єгипет.

Форт Вавілон

Форт Вавілон

Форт Вавилон.

Вавилон – перський форт на березі Нілу, закладений у VI столітті до н. Пізніше поруч із ним оселилися копти, а поруч із перськими укріпленнями з’явилися римські фортифікаційні споруди. Сьогодні Вавилон є історичним кварталом Каїру.

Навіщо відвідувати:

У форті та околицях збереглося кілька визначних пам’яток, цікавих для туристів, у тому числі:

 • римська захисна стіна, збудована у III ст. до н.е.;
 • бастіон античного періоду (діаметр – понад 30 метрів);
 • церква Святої Марії;
 • Коптський музей;
 • церква Святого Георгія;
 • безліч житлових будинків та інших історичних споруд.

Адреса: Fortress of Babylon, Kom Ghorab, Старий Каїр, Єгипет.

Церква Св. Марії

Церква Св. Марії

Церква Св. Марії.

Церква Святої Марії – одна з визначних пам’яток Коптського кварталу Каїра, розташованого на околицях форту Вавилон. Цей християнський храм був побудований на височини, над однією з воріт форту, тому його також називають «висячою» церквою.

Навіщо відвідувати:

Храм добре зберігся: архітектурний вигляд будівлі не змінювався після перебудови VII-IX століть. Він оформлений у характерному для коптських релігійних споруд стилі: зовнішні стіни світлі, без декору, над входом розташовані дві дзвіниці, увінчані хрестами. Якщо зайдете всередину, зверніть увагу на іконостас кедровий, який відноситься до XII-XIII століть. У церкві також збереглося понад сотню ікон різних історичних періодів.

Адреса: Церква Святої Марії, Kom Ghorab, Старий Каїр, Каїр, Єгипет.

Цитадель

Цитадель

Цитадель. | Фото: Jorge Láscar/Flickr.

У XII столітті Каїр перебував під загрозою нападу хрестоносців. Щоб місто могло чинити опір ворогові, в 1176 році було розпочато будівництво великого військового зміцнення – Цитаделі. Масштабний проект зайняв довгі роки і закінчився лише через 62 роки. Пізніше Цитадель кілька разів добудовувалася та перебудовувалася.

Навіщо відвідувати:

Сьогодні можна оглянути захисні стіни і вежі Цитаделі, що добре збереглися, побудовані зі світлого каменю. На території також знаходиться Алебастрова мечеть, працюють кілька музеїв. Туристи часто відвідують оглядовий майданчик, з якого відкриваються гарні краєвиди на міські панорами Каїра.

Адреса: Каїрська цитадель, Salah Salem Street, Al Abageyah, El-Khalifa, Єгипет.

Острів Рода

Острів Рода

Острів Рода. | Фото: Colin Goh/Flickr.

Острів Рода відокремлений від основної частини Каїра вузькою смужкою Нілу, через яку легко перебратися мостами. Люди на ньому мешкали ще в період фараонів, задовго до того, як з’явилася сучасна столиця Єгипту. Сьогодні на острові знаходиться історичний квартал міста.

Навіщо відвідувати:

Головна визначна пам’ятка острова – Королівський палац, до якого примикає великий парк. Крім того, тут розташований нілометр – споруда, що дозволяє точно вимірювати рівень води в Нілі та прогнозувати її розливи.

Пристрій був побудований ще в IX столітті і понад тисячу років активно використовували місцеві жителі. Доступ до нього відкритий і сьогодні – хоча нілометр закритий павільйоном, більшість внутрішніх деталей збереглася в первозданному вигляді.

Адреса: Рода, Al Manyal Ash Sharqi, Старий Каїр, Каїр, Єгипет.

Огляд майданчик телевежі

Каїрська телевежа

Каїрська телевежа.

У Каїрі є не лише пам’ятники Стародавнього Єгипту та середньовіччя, а й сучасні інженерні споруди. До останніх належить телевежа, збудована у 1950-х роках. Будівля висотою 187 метрів є однією з найвищих у місті.

Навіщо відвідувати:

На вершині телевежі облаштований оглядовий майданчик, який є найкращим місцем для того, щоб подивитися на Каїр з висоти. Звідси видно міські квартали та Ніл. Потрапити на майданчик можна в будь-який день – він відкривається о 8 годині ранку і працює до півночі. У верхній частині телевежі також є ресторан, що обертається.

Адреса: Каїрська телевежа, Cairo Tower, Zamalek, Єгипет.

Національний музей єгипетських цивілізацій

Національний музей єгипетських цивілізацій

Національний музей єгипетських цивілізацій.

2017 року в Каїрі відкрився новий музей, присвячений історії Єгипту. Він знаходиться у кварталі Фустат – історичному центрі міста. У створенні музею брали участь спеціалісти ЮНЕСКО.

Навіщо відвідувати:

Експозиція музею розділена на кілька частин, присвячених різним періодам історії Єгипту. Крім того, тут є галереї, присвячені місцевій матеріальній та релігійній культурі, розвитку єгипетської держави та писемності. Музейні колекції вже налічують понад 50 тис. експонатів, надалі їх планується розширити.

Адреса: Національний музей Egyptian Civilization, Ein as Seirah, Старий Каїр, Каїр, Єгипет.

Село фараонів

Село фараонів

Село фараонів.

На острові Яхтуб, поряд із комплексом пірамід Гізи, працює тематичний парк, присвячений Стародавньому Єгипту. Тут відтворено поселення періоду фараонів загальною площею близько 13 га.

Навіщо відвідувати:

Відвідування Сели фараонів – гарний варіант для тих, хто шукає, що подивитися в Каїрі з дітьми. Відвідувачам пропонують проїхати навколо острова на човні, зупиняючись, щоб спостерігати театралізовані уявлення про життя стародавніх єгиптян.

Потім гості парку можуть прогулятися селом і побачити, як актори в національних костюмах займаються сільським господарством, роблять посуд, відтворюють релігійні ритуали. Тут є кілька спеціальних майданчиків для дітей, кафе, сувенірні магазини.

Адреса: Pharaonic Village, Al Bahr Al Aazam, Saqiyet Mekki, Giza District, Єгипет.

Мечеть Ібн Тулуна

Мечеть Ібн Тулуна

Мечеть Ібн Тулуна. | Фото: Pablo Gonzalez/Flickr.

Мечеть Ібн Тулуна була зведена у IX столітті. Вона знаходиться у районі Фустат, з якого колись починався Каїр. За даними істориків, Ібн Тулуна – найстаріша мечеть не тільки в Єгипті, а й у всій Африці.

Навіщо відвідувати:

Сьогодні Ібн Тулуна – не лише важливий ісламський центр, а й історична пам’ятка. Мечеть оформлена в самаррському стилі, прикрашена ліпними та різьбленими декоративними деталями. Хоча за понад тисячу років існування комплекс неодноразово перебудовувався, тут досі збереглися оригінальні архітектурні елементи, у тому числі будівля самої мечеті зі спіральним мінаретом та зубчаста захисна стіна.

Адреса: Мечеть Ібн Тулуна, Tolon, El-Sayeda Zainab, Каїр, Єгипет.

Палац Маніал

Палац Маніал

Палац Маніал. | Фото: Wikimedia.

Великий палац у районі Ель-Маніал на острові Рода було зведено на початку ХХ століття. Будівля призначалася для єгипетського принца, проте незабаром після побудови була передана державі і стала музеєм-заповідником.

Навіщо відвідувати:

Туристи можуть оглянути будинок палацу зовні: цей розкішний маєток у стилі європейського модерну з рисами східної архітектури. Для відвідування також доступні внутрішні зали: прогулюючись ними, можна побачити риси різних інтер’єрних стилів – від арт-нуво до мавританського. Усередині також збережено зразки меблів, витвори мистецтва, старовинні манускрипти та інші цінні речі, що стали музейними експонатами.

Адреса: Палац Маніал, Старий Каїр, Каїр, Єгипет.

Ніл

Ніл

Ніл.

Ніл, на берегах якого стоїть Каїр, завжди відігравав важливу роль у житті міста. Сьогодні його використовують, у тому числі, для туристичних цілей: можна покататися річкою і помилуватися містом та околицями.

Навіщо відвідувати:

Туристам пропонуються водні прогулянки на фелуках – це вітрильні човни особливої ​​конструкції, які здавна використовують місцеві жителі. Як правило, вони вміщують близько десяти осіб, прогулянку можна влаштувати як у денний час, так і на світанку або в сутінках. Нилом також ходять круїзні теплоходи – на них пропонуються стандартні екскурсійні програми, а також міні-круїзи з додатковими заходами.

Замок барона Емпейна

Замок барона Емпейна

Замок барона Емпейна.

Бельгійський барон Едуард Емпейн на початку XX століття займався будівництвом нового каїрського кварталу Геліополіс. Він купив велику земельну ділянку, на якій було збудовано незвичайний замок в еклектичному стилі, що нагадує камбоджійський храм Ангкор-Ват.

Після смерті барона особняк був покинутий і набув містичної слави: застарілі кімнати облюбували кажани, а місцеві жителі казали, що з нього долинають дивні звуки. 2008 року в замку розпочалася реконструкція, 2020-го він відкрився як туристичний об’єкт.

Навіщо відвідувати:

Для туристів у замку працює виставковий простір, у саду проходять заходи просто неба. Крім того, можна просто прогулятися відреставрованими кімнатами незвичайної будівлі.

Адреса: Барон Емпейн Палас, El-Orouba, El-Montaza, Геліополіс, Каїр, Єгипет.

Музей ісламського мистецтва

Музей ісламського мистецтва

Музей ісламського мистецтва.

Музей ісламського мистецтва працює у Каїрі з 1881 року: у ньому демонструються експонати, що належать до ісламського періоду міської історії. 1902-го він переїхав у нову, спеціально побудовану для розміщення експозиції будівлю.

Навіщо відвідувати:

Наразі колекції музею налічують близько 100 тис. предметів, серед яких є унікальні історичні пам’ятки. На екскурсії можна побачити велику колекцію коранів, шедеври арабського мистецтва, деталі архітектурних пам’яток. Експонати для музею збиралися у різних частинах Єгипту, а й у інших мусульманських країнах.

Адреса: Музей ісламського мистецтва, Port Said, St, El-Darb El-Ahmar, Каїр, Єгипет.

Музей Гайєра-Андерсона

Музей Гайєра-Андерсона

Музей Гайєра-Андерсона.

В історичному центрі Каїра розташований старовинний особняк, що в середині XX століття належав британському офіцеру Гайєр-Андерсону. За час служби в Єгипті британський військовий зібрав велику колекцію рідкісних артефактів та інших цінних речей, які привезли з різних країн. Перед від’їздом на батьківщину Гайєр-Андерсон передав усю зібрану колекцію місцевій владі, в особняку було відкрито музей.

Навіщо відвідувати:

Сходіть на екскурсію до музею, щоб побачити рідкісні перські килими, давньоєгипетські артефакти, китайську порцеляну та безліч інших речей з різних куточків світу. Сама будівля музею також заслуговує на увагу: це особняк у традиційному османському стилі, прикрашений ґратчастими вікнами.

Адреса: Музей Гайєр-Андерсона, As Sayedah، El-Sayeda Zainab, Каїр, Єгипет.

Мечеть султана Хасана

Мечеть султана Хасана

Мечеть султана Хасана.

Султан Хасан був єгипетським правителем у XIV столітті. У 1356 році за його розпорядженням було розпочато будівництво великої мечеті: за планом у ній мало бути чотири великі мінарети, але в результаті вдалося завершити лише три. Роботи над релігійним комплексом було закінчено вже після смерті султана, 1361 року.

Навіщо відвідувати:

Мечеть Султана Хасана – одна з найбільших у Єгипті, а й у світі. Найвищий мінарет височить на 68 метрів, загальна довжина будівлі складає 150 метрів. Зовні будівля оздоблена базальтом, прикрашена колонами, барельєфами, медальйонами та декоративними вікнами.

В оформленні помітні елементи візантійського стилю. Туристи також можуть оглянути внутрішню частину мечеті: приміщення прикрашені різьбленим каменем, мармуровими колонами, мозаїчними полотнами та розписом.

Адреса: Мечеть султана Хасана, El-Darb El-Ahmar, El-Khalifa, Каїр, Єгипет.

Церква Абу-Серга (Церква Святої Сімейства)

Церква Абу-Серга (Церква Святої Сімейства)

Церква Абу-Серга (Церква Святої Сімейства).

Церква Абу-Серга була збудована у V ст. н.е. Місце для неї було обрано не випадково: вважається, що тут Марія і Йосип з немовлям Ісусом ховалися від солдатів царя Ірода, що їх переслідували. Храм, який пережив понад півтори тисячі років, вважається однією з найважливіших християнських святинь Каїру.

Навіщо відвідувати:

Хоча церква неодноразово реконструювалася, вона багато в чому зберегла свій оригінальний вигляд. Будівля має характерний для ранніх християнських храмів вид базиліки із симетричними бічними межами. Архітектуру церкви доповнюють колони.

Абу-Серга – не лише туристичний об’єкт, а й місце паломництва. Під храмом збереглася печера, у якій, за легендою, ховалося Святе Сімейство. Тут також зберігаються мощі християнських святих – Сергія та Вакха.

Адреса: St Sergius and St Bacchus Church, Mari Gerges, Kom Ghorab, Старий Каїр, Каїр, Єгипет.

Коптський музей

Коптський музей

Коптський музей. | Фото: Wikimedia.

Копти – велика етнічна група, яка сходить до стародавніх єгиптян і завжди грала важливу роль в єгипетській державі. Коптське населення країни, незважаючи на багатовікову ісламізацію, досі сповідує давню галузь християнства. Історії та культурі цього унікального етносу присвячені експозиції Коптського музею.

Навіщо відвідувати:

Музей працює у Каїрі з 1910 року. Сьогодні його колекції налічують понад 15 тис. одиниць зберігання, для відвідувачів відкрито три десятки залів. Під час екскурсії можна побачити ікони, фресковий живопис та предмети церковного начиння, а також ближче познайомитися з культурою коптів: тут є історичні документи, книги, гобелени та багато інших експонатів.

Адреса: Коптський музей, Mari Gerges, Kom Ghorab, Старий Каїр, Єгипет.

Церква Св.Варвари

Церква Св.Варвари

Церква Св. Варвари. | Фото: Wikimedia.

Старовинна церква Святої Варвари датується V-VI століттями. Вона знаходиться поряд із Коптським музеєм, на території форту Вавилон. Будівля пережила кілька землетрусів та пожеж, багаторазово ремонтувалася та перебудовувалась, але у доброму стані збереглася до наших днів.

Навіщо відвідувати:

Церкву можна відвідати під час екскурсії Коптським кварталом. Зверніть увагу на традиційну архітектуру храму, схожу за стилем до церкви Абу-Серга. Внутрішнє оздоблення також цікавить: хоча деякі цінності були передані в Коптський музей, тут збереглися старовинні ікони та декоративні елементи.

Адреса: Saint Barbara Church Complex, Kom Ghorab, Старий Каїр, Єгипет.

Монастир та каплиця Св.Георгія

Монастир та каплиця Св.Георгія

Монастир та каплиця Св.Георгія.

У Коптському кварталі Каїра протягом кількох століть діяли два монастирі – чоловічий та жіночий. На середину XX століття монастирі перестали функціонувати, проте комплекс досі зберігає важливе релігійне значення.

Навіщо відвідувати:

Зараз у монастирському комплексі знаходиться резиденція Олександрійського патріарха, працює музей. Монастир відкритий для паломників та туристів, які можуть оглянути будівлю старовинної каплиці Святого Георгія, зведену у VI-VII століттях.

Особливістю церкви є незвичайна кругла форма – вона дісталася каплиці «у спадок» від давньоримського бастіону, фундамент якого використовувався для будівництва. У церкві зберігся давній нілометр – конструкція для вимірювання рівня Нілу.

Адреса: St. George’s church, Kom Ghorab, Старий Каїр, Єгипет.

Синагога Бен-Езри

Синагога Бен-Езри

Синагога Бен-Езри.

Синагога Бен-Езри використовується єврейською громадою Каїра з IX століття, коли вона відкрилася в ще старішій будівлі коптського храму. Наприкінці ХІХ століття, під час реконструкції, тут було знайдено велике сховище унікальних стародавніх рукописів.

Навіщо відвідувати:

Наразі будівля синагоги функціонує як музей. Відвідувачі можуть оглянути інтер’єр, в якому збережено історичне оздоблення. Священним місцем релігійного комплексу є глибока криниця, розташована в будівлі храму: вважається, що вона збудована на місці, в якому був врятований з Нілу пророк Мойсей.

Адреса: Synagogue Ben Ezra, Kom Ghorab, Старий Каїр, Єгипет.

Музей Сонячного човна

Музей Сонячного човна

Музей Сонячного човна.

Сонячний човен – одна з пізніх знахідок, виявлена ​​у 1954 році поруч із пірамідою Хеопса. Великий тур (більше 40 м завдовжки, понад 5,5 м завширшки) у розібраному вигляді був похований у підземній камері біля гробниці фараона. Археологи змогли відреставрувати та зібрати човен, після чого він був поміщений під купол і відкритий для відвідування.

Навіщо відвідувати:

Туристи можуть обійти навколо реконструйованого човна: основна зала музею оточена галереями, з яких головний експонат видно під різними кутами. Експозиція також включає ілюстративні матеріали, що розповідають про складний процес реконструкції стародавнього човна.

Адреса: Сонячний човен, Nazlet El-Semman, Al Haram, Єгипет.

Руїни Мемфісу

Руїни Мемфісу

Руїни Мемфісу.

Стародавнє місто Мемфіс знаходилося приблизно за 20 км від сучасного Каїра. Протягом багатьох століть він служив резиденцією єгипетських фараонів та релігійною столицею країни, але у першому тисячолітті н.е. поступово почав втрачати значення і занепав. Наразі на території Мемфісу ведуться археологічні розкопки.

Навіщо відвідувати:

Хоча цілих споруд на території міста не залишилося, туристи можуть оглянути розкопані археологами артефакти та деталі будівель. Серед них – 10-метрова статуя Рамзеса II, 8-метровий сфінкс з алебастру, а також безліч архітектурних елементів храмових та інших споруд. Археологічний комплекс працює як музей просто неба.

Адреса: Ruins of Memphis, Mit Rahinah, Ель-Бадрашейн, Єгипет.

Вулиця Мускі (Аль-Муїз)

Вулиця Мускі (Аль-Муїз)

Вулиця Мускі (Аль-Муїз).

Муски або Аль-Муїз – старовинна вулиця Каїра, на якій збереглося багато історичних будівель. Більшу частину дня (з 8 до 23 години) вона є пішохідною, тому добре підходить для прогулянок.

Навіщо відвідувати:

Прогулюючись вулицею Муски, можна побачити:

 • мечеті Аль-Хакім та Аль-Акмар, комплекс Калауна та ще більше десятка релігійних споруд;
 • кілька ринків – з антикваріатом, спеціями та іншими товарами;
 • безліч особняків різних історичних епох та архітектурних стилів.

Адреса: Al Muski, El-Gamaleya, El Gamaliya, Єгипет.

Вікала Аль-Гурі

Вікала Аль-Гурі

Вікала Аль-Гурі.

Вікала в історичному комплексі Аль-Гурі – це старовинний готель, в якому в середні віки зупинялися торговці, які приїжджали в Каїр. Тут також велася жвава торгівля товарами з усього світу.

Навіщо відвідувати:

Вікала Аль-Гурі добре збереглася донині, сюди часто водять туристичні екскурсії. Зверніть увагу на головну архітектурну особливість комплексу: вікна, декоровані різьбленими ґратами. Також можна прогулятися внутрішнім двором з фонтаном. На території комплексу регулярно проводяться майстер-класи ремісників та інші заходи.

Адреса: Wekalet El Ghoury, Al Moez Ldin Allah Al Fatmi, El-Darb El-Ahmar, Єгипет.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук