48 пам’яток Криму, які варто подивитися

Кримський півострів – місце з багатою історією, мальовничими краєвидами та унікальним кліматом. Сюди їдуть, щоб зміцнити здоров’я та насолодитися гарною природою. Любителям насиченого екскурсійного відпочинку теж не доведеться нудьгувати, адже для того, щоб оглянути всі визначні пам’ятки, до Криму треба приїхати неодноразово.

Зміст

Замок «Ластівчине Гніздо»

Замок «Ластівчине Гніздо»

Замок «Ластівчине Гніздо».

Цей замок отримав назву та став знаменитим багато в чому завдяки своєму незвичайному розташуванню. Він побудований на самому краю 40-метрової стрімкої скелі, що виступає в морі біля селища Гаспра.

Палац, зведений у 1912 році, справді схожий на середньовічний замок. Такий незвичайний вигляд надають споруді деталі неоготичного стилю: стрілчасті вікна, шпилі та башточки.

Замок «Ластівчине гніздо» – одна з найпопулярніших кримських пам’яток. Цей відомий знак півострова можна побачити на туристичних листівках та сувенірах. Сьогодні замок визнано пам’яткою історії та культури. У його стінах працює культурно-виставковий центр із музейною експозицією. У вихідні та святкові дні «Ластівчине гніздо» можна відвідати з екскурсією, яку потрібно замовляти заздалегідь.

Адреса: Ластівчине гніздо, Гаспра.

Ханський палац

Ханський палац

Ханський палац.

Фахівці стверджують, що Ханський палац у Бахчисараї є єдиним у світі зразком кримськотатарської палацової архітектури. Цей комплекс будівель в стилі Османа почали зводити в XVI столітті. За первісним задумом, палац мав стати уособленням райського саду землі. Щоб втілити цю ідею, були запрошені найкращі архітектори та майстри, чию ювелірну роботу можна побачити і сьогодні.

В даний час колишню резиденцію кримських ханів перетворено на величезний музейний комплекс, який включений до складу Бахчисарайського історико-культурного заповідника. Він займає територію, що перевищує 4 гектари, і складається з більш ніж двох десятків архітектурно-історичних пам’яток.

Тут збереглися: Палацова площа, Велика і Мала Ханські мечеті, Гарем, Житлові покої, Ханський цвинтар і фонтан, що став відомим завдяки поемі А.С.Пушкіна «Бахчисарайський фонтан».

Адреса: Ханський палац, вулиця Річна, Бахчисарай.

Лівадійський палац

Лівадійський палац

Лівадійський палац.

Останньою спорудою, побудованою для династії Романових, стала розкішна резиденція у кримському селищі Лівадія. Білий Лівадійський палац було зведено у стилі неоренесансу за проектом ялтинського архітектора Миколи Краснова. Він увійшов в історію не тільки як маєток імператорської сім’ї, але і як місце проведення Ялтинської конференції 1945 року, яка багато в чому визначила післявоєнний устрій миру.

У радянські часи у стінах резиденції розташовувався санаторій, а 1993 року палац отримав статус музею, в якому розмістилися дві експозиції. Одна з них розповідає про хід Ялтинської конференції та перебування в Лівадії делегації США на чолі з президентом Рузвельтом. Друга постійна виставка, яку можна побачити у палаці, присвячена відвідуванню Криму царською сім’єю. Вона займає особисті кімнати Романових, що розташовані на другому поверсі.

Адреса: Лівадійський палац, вулиця Батуріна, Лівадія.

Палац Еміра Бухарського

Палац Еміра Бухарського

Палац Еміра Бухарського.

У 1898 році емір Бухари Сеїд Абдулахад-хан придбав у Ялті ділянку землі, де було закладено парк. Тут же було збудовано 4 будівлі, з яких до наших днів уцілів лише один розкішний палац. Він був зведений у 1907-1911 роках у неомавританському стилі за проектом ялтинського міського архітектора Н.Г. Тарасова і став кримською резиденцією еміра Бухари.

Сам емір називав свій кримський палац «Дількісо», що перекладається з тюркської мови як «чарівний» або «чарівний». Ця оригінальна будівля зі світлого каменю наче зійшла зі сторінок східної казки. Прикрашене колонами, арками та різьбленням, воно досі захоплює своєю вишуканістю. Сьогодні у палаці еміра Бухарського знаходиться бібліотека санаторію «Ялта».

Адреса: Палац Еміра Бухарського, Ялта.

Воронцовський палац

Воронцовський палац

Воронцовський палац.

У місті Алупка біля підніжжя гори Ай-Петрі знаходиться Воронцовський палац. Цей розкішний палацовий комплекс зводився з 1828 по 1848 рік як літня резиденція графа М.С. Воронцова – генерал-губернатора Новоросійського краю. Навколо палацу, виконаного у неомавританському стилі, було закладено чудовий парк, який сьогодні вважається пам’яткою садово-паркового мистецтва.

До революції палац належав родині Воронцових, а після 1917 року він був націоналізований і функціонував у різний час як державна дача та музей.

У 1990 році на території Воронцовського палацу було створено Алупкінський палацово-парковий музей-заповідник. Незважаючи на те, що під час Великої Вітчизняної війни музей, розташований у палаці, розграбували окупанти, парадні інтер’єри вдалося зберегти практично в первісному вигляді. Кожне з приміщень, будь то зал, вітальня або кабінет, є унікальним і має власну неповторну індивідуальність.

Адреса: Воронцовський палац, Палацове шосе, Алупка, Крим.

Палац «Гаспра» (Романтична Олександрія)

Палац «Гаспра» (Романтична Олександрія)

Палац “Гаспра” (Романтична Олександрія).

Цей палац, розташований у селищі Гаспра, змінив багато назв. Палацом «Гаспра» його називали за місцем розташування, Голіцинським палацом – на честь перших власників, князів Голіциних, а палацом графині Паніної – на прізвище С.В. Паніною, яка на рубежі XIX і XX століть привела занедбаний маєток у квітучий вигляд і здавала як дачу заможним відпочиваючим. За кілька років після революції палац був націоналізований.

За радянських часів цей будинок займав санаторій «Ясна галявина». Одна із кімнат була оформлена як музей Л.М. Толстого, який на початку ХХ століття жив та працював у маєтку. “Романтичною Олександрією” палац, що втілив архітектурні риси епохи романтизму, називають на ім’я його першого власника, князя А.М. Голіцина.

Зведений із сірого вапняку, палац нагадує середньовічний замок зі стрілчастими вікнами та восьмигранними бічними вежами, увінчаними зубцями.

Адреса: Палац графині Паніної у Гаспрі, вулиця Маратівська, Гаспра, Крим.

Палац Суук-Су

Палац Суук-Су

Палац Суук Су.

Наприкінці ХІХ століття інженер-мостобудівник В.І. Березін, закінчивши професійну діяльність, оселився у Криму разом зі своєю дружиною. Він придбав ділянку землі у селищі Гурзуф, що на березі Чорного моря. Подружжя хотіло побудувати тут не тільки дачу для себе, а й прибутковий курорт європейського типу.

Після смерті В.І. Березіна здійснювати ці плани взялася його дружина, О.М. Соловйова. Курортний комплекс Суук-Су, що складався з шести готелів, водолікарні та палацу, прийняв відпочиваючих у 1903 році.

Розкішний палац Суук-Су з багатим декором та мармуровим фонтаном був зведений у стилі ренесансу за проектом архітектора Н.П. Краснова. Після революції у націоналізованому будинку розмістився будинок відпочинку для партійних працівників, а перед війною територію курорту віддали під піонерський табір.

Під час війни палац згорів та був відновлений наприкінці 1950-х років. Сьогодні будівля палацу знаходиться на території табору “Артек”. У його приміщеннях розмістилися Музей космонавтики та Музей історії «Артеку».

Адреса: Вул. Ленінградська, 41, Гурзуф.

Гора Аю-Даг

Гора Аю-Даг

Гора Аю-Даг.

Ця гора знаходиться на Південному березі Криму, на межі Великої Ялти та Великої Алушти. Своїми контурами вона нагадує величезного ведмедя, що схилився до моря. Висота Ведмідь-гори складає 570,8 метра. Гірський масив, що виступає в морі на 2 кілометри, за своїм походженням є вулканом, що не відбувся. Сьогодні комплекс Аю-Даг вважається природоохоронним об’єктом.

Біля підніжжя гори знайшли артефакти епохи неоліту. До пізнішого часу належать сліди таврського поселення, виявлені у цих місцях. У середні віки на Аю-Дазі з’явився монастир, рештки якого тут можна побачити і сьогодні. Горою Аю-Даг прокладено пішохідний маршрут, під час прогулянки яким можна побачити більшість місцевих визначних пам’яток.

Адреса: Гора Аю-Даг, вулиця Гайдара, Гурзуф.

Балаклава

Балаклава

Балаклава.

Місто Балаклава постає перед туристами у вигляді мальовничого куточка, розташованого на південь від Севастополя. Балаклавська бухта вважається однією з найзручніших на чорноморському узбережжі. Біля входу в бухту розташовані руїни Генуезької фортеці Чембало, заснованої в середні віки. Сьогодні від колись неприступної цитаделі залишилися фрагменти стін та напівзруйновані вежі.

У середині ХХ століття у Балаклаві функціонував засекречений підземний об’єкт – завод з ремонту та оснащення підводних човнів. Через особливу таємність цього підприємства все місто на кілька десятиліть було оголошено закритою зоною. Сьогодні Балаклава знову повернула собі статус курорту та популярність серед туристів. Частина території колишнього військового заводу нині функціонує як музей.

Адреса: Балаклава, Севастополь.

Юсупівський палац

Юсупівський палац

Юсупівський палац.

Розкішний палац у неомавританському стилі було зведено у 1909 році у селищі Кореїз для князя Ф.Ф. Юсупова. Автором проекту виступив головний архітектор Ялти Н.П. Краснов. До кінця 1917 року, коли відбулася революція, будівля Юсуповського палацу була ще зовсім новою. Його декор та внутрішня ситуація відрізнялися особливим розмахом, тому після націоналізації тут було створено будинок відпочинку для державних та партійних чиновників.

1945 року, під час проведення Ялтинської конференції, у палаці зупинялася радянська делегація на чолі з І.В. Сталіним.

Юсупівський палац використовувався дбайливо, тому до наших днів він зберігся у доброму стані. У багатих інтер’єрах є оздоблення та меблі в стилі модерн, характерному для початку ХХ століття. Поряд із будинком ростуть три пальми, посаджені главами держав – учасниць Ялтинської конференції. Відвідати палац сьогодні можна лише у складі туристичної групи.

Адреса: Палац Юсупових, Сімеїзське ш., Кореїз.

Палац «Дюльбер»

Палац «Дюльбер»

Палац “Дюльбер”.

Одним із найкрасивіших кримських палаців є «Дюльбер», розташований у селищі Кореїз. Цей палацово-парковий ансамбль у неомавританському стилі було зведено великого князя Петра Миколайовича, онука Миколи I. Великий князь, який багато подорожував країнами Близького Сходу, власноручно зробив ескіз палацу, який втілив у життя головний ялтинський архіт. Краснов. Будівництво велося з 1895 до 1897 року.

Після революції у палаці «Дюльбер» функціонувала оздоровниця, де відпочивали вищі партійні чини СРСР та дружніх країн. В даний час палацовий комплекс, виконаний у найкращих східних традиціях, також займає санаторій. Тут можуть відпочити та зміцнити здоров’я усі охочі. Палац має статус об’єкту культурної спадщини.

Адреса: Санаторій Дюльбер, Алупкінське шосе, Кореїз, Крим.

Вілла Харакс

Вілла Харакс

Вілла Харакс.

Серед усіх архітектурних споруд Криму вілла Харакс стоїть особняком. Цей садибний будинок із парковою зоною розташований на території сел. Гаспра. Він збудований у стилі пізнього модерну з місцевого вапняку за проектом ялтинського архітектора Н.П. Краснова.

До революції маєток належав великому князю Георгію Михайловичу, онуку Миколи I. У радянську епоху в маєтку Харакс розміщувалася оздоровниця. 1987 року на території санаторію відкрився історико-археологічний музей.

Адреса: Вілла Харакс, Гаспра, Крим.

Палац Кічкіне

Палац Кічкіне

Палац Кічкіне.

Палац або дача Кічкіне – архітектурна пам’ятка, розташована у селищі Курпати. Невелика біла будівля в псевдомавританському стилі до революції належала родині великого князя Дмитра Костянтиновича. Після революції приміщення палацу обіймав санаторій. Під час Великої Вітчизняної війни палац серйозно постраждав, а всі його інтер’єри було знищено.

Нині у палаці створено готель, що має історичну назву – «Кічкіне». Цей готель є частиною однойменного санаторного комплексу. В одній із кімнат відкрито музей «Резиденція князя Романова», експозиція якого розповідає про колишніх іменитих власників палацу.

Адреса: Готель “Кічкіне”, Ялта.

Палац княгині Гагаріної

Палац княгині Гагаріної

Палац княгині Гагаріної.

Гарна будівля, відома в Криму як палац княгині Гагаріної, зведена в селищі Утьос, розташованому біля Алушти. Будівництво маєтку, котрим було обрано романський стиль, тривало період із 1902 по 1907 рік. Княгиня О.Д. Гагаріна присвятила його пам’яті загиблого чоловіка, князя А.І. Гагаріна.

Елементи романського стилю надають палацу подібність із середньовічним замком. Вузькі вікна, гострі башточки, сірі камені та родовий герб з написом латиною – таким постає палац княгині Гагаріної перед туристами. Сьогодні будинок, визнаний об’єктом культурної спадщини, займає один із корпусів санаторію.

Адреса: Утьос, вул. Гагаріної, Утьос.

Великі Мітрідатські сходи

Великі Мітрідатські сходи

Великі Мітрідатські сходи.

У кожному з кримських міст є визначна пам’ятка, яка є його символом. Візитною карткою Керчі можна вважати Великі Мітрідатські сходи. Вона є об’єктом культурної спадщини та обов’язковим пунктом усіх туристичних маршрутів.

Великі Мітрідатські сходи, розташовані в центрі міста, були побудовані в 1833-1840 роках. Вона має 432 ступені та веде на гору Мітрідат. На її вершині колись височіло пишний палац, який був зруйнований у 1945 році. Нині там горить Вічний вогонь. Піднявшись сходами на гору Мітрідад, можна насолодитися панорамними видами міста, від яких захоплює дух!

Адреса: Великі Мітрідатські сходи, Верхньомітрідатська вулиця, Керч, Крим.

Адміралтейський собор Святого Володимира

Адміралтейський собор Святого Володимира

Адміралтейський собор Святого Володимира.

Православний Адміралтейський собор Св. Володимира розташований у Севастополі, на Центральному міському пагорбі. Храм у неовізантійському стилі, будівництво якого велося з 1854 по 1888 рік, вважається визначною пам’яткою архітектури XIX століття. Цей чинний собор також називають «Усипальницею адміралів».

Зовні собор нагадує однокупольні візантійські храми IX-XI століть, яке внутрішнє оформлення є унікальним. Замість ікон на стінах розміщені мармурові плити з висіченими іменами 33 героїв першої оборони Севастополя, які були удостоєні ордена Св. Георгія. Тут же знаходиться усипальниця адміралів російського флоту.

Адреса: Кафедральний Свято-Володимирський собор, Стародавня вулиця, Севастополь.

Вірменська церква Святої Ріпсімі

Вірменська церква Святої Ріпсімі

Вірменська церква Святої Ріпсімі.

Вірменський храм або церква Святої Ріпсімі знаходиться у Ялті. Вона була зведена в 1909-1917 роках на кошти мецената П. Тер-Гукасяна на згадку про його дочку, що рано пішла. Для цієї споруди характерний стиль ранньохристиянських храмів, а його прототипом послужила церква Святої Ріпсімі, розташована в вірменському місті Ечміадзіні.

Ця будівля була збудована з вулканічного туфу та декорована гарним ажурним орнаментом. Внутрішні інтер’єри вражають майстерно виконаним розписом бані, на яку падає світло з арочних вікон. Цікавою знахідкою архітектора Г.М. Тер-Мікелова є одним з хибних входів, виконаний у вигляді ніші.

Адреса: Вірменська церква Святої Ріпсімі, вулиця Заміська, Ялта.

Вежа Святого Костянтина

Вежа Святого Костянтина

Башта Святого Костянтина.

Башта Св. Костянтина є пам’яткою середньовічної військової архітектури і однією з небагатьох частин, що збереглися до наших днів, генуезької фортеці Кафа. Ця потужна фортифікаційна споруда була зведена у Феодосії у XIV столітті з метою посилення захисту міста, а перша згадка про фортецю належить до 1382 року.

Свою назву ця споруда отримала на честь римського імператора Костянтина Великого. В даний час від вежі Святого Костянтина залишилося три стіни з вапняку. Мешканці Феодосії називають цю пам’ятку символом свого міста. Зображення вежі можна побачити на старому гербі Феодосії, значках, поштових марках, листівках та інших сувенірах.

Адреса: Башта св. Костянтина, Феодосія, Крим.

Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні.

Ці підземні каменоломні перебувають у межах Керчі. Свою назву вони отримали на ім’я селища Аджимушкай, де влітку та восени 1942 року війська Кримського фронту тримали оборону проти німецьких частин. Кількість бійців, які обороняли каменоломні, включаючи жінок та дітей, становила близько 13 тисяч людей.

У 1966 році в Керчі був створений підземний музей оборони Аджимушкайських каменоломень, а в 1982 році відкритий меморіал, присвячений загиблим героям. У підземному музеї, що належить до Керченського історико-культурного заповідника, побували мільйони туристів, які вшанували подвиг захисників міста.

Адреса: Аджимушкайські каменоломні, Керч.

Херсонес Таврійський

Херсонес Таврійський

Херсонес Таврійський.

Херсонес – таку назву мало місто, засноване стародавніми греками на південно-західному узбережжі Кримського півострова. Перші згадки про це поселення відносяться до V століття до нашої ери. Скромне місто стало процвітаючою колонією, і життя тут безперервно підтримувалося до кінця XIV століття. Це робить Херсонес єдиним подібним античним полісом Північного Причорномор’я.

Наразі руїни Херсонесу знаходяться на території Гагарінського району Севастополя. Тут створено Історико-археологічний заповідник, територію якого у 2013 році було включено до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Експедиції вітчизняних та зарубіжних археологів постійно проводять розкопки у цих місцях, а для туристів проходять цікаві та пізнавальні екскурсії.

Адреса: Херсонес Таврійський, Стародавня вулиця, Севастополь.

Храм Воскресіння Христового

Храм Воскресіння Христового

Храм Воскресіння Христового.

Церкву Воскресіння Христового було зведено у Форосі у 1888-1892 роках. Для будівництва було обрано місце на високій горі, тож висота цього храму над рівнем моря становить 412 метрів. Побудовано Воскресенську церкву коштом купця А.Г. Кузнєцова, якого називали «чайним королем Криму». Після революції парафія була закрита, а церковні цінності вилучені. Повернули храм віруючим лише 1990-го року, і в цей же час розпочалася його реставрація.

Фороська церква, зведена у візантійському стилі, користується великою популярністю у туристів, які відпочивають на Південному березі Криму. Маршрут, яким можна піднятися до храму, прокладено по серпантину. Біля стін церкви розташований оглядовий майданчик – найкращий у цих місцях. Звідси відкриваються чудові панорамні краєвиди на Форос та узбережжя Чорного моря.

Адреса: Храм Воскресіння Христового, Форос.

Свято-Георгіївський монастир

Свято-Георгіївський монастир

Свято-Георгіївський монастир.

Цей православний чоловічий монастир розташований поряд із мисом Фіолент, який знаходиться у Балаклавському районі Севастополя. З заснуванням монастиря пов’язана легенда про аварії корабля грецького судна. Члени екіпажу, які вижили, розповідали, що за їх порятунок слід дякувати Святому Георгію. На його честь було збудовано спочатку печерну церкву, а потім і кам’яний монастир. Датою заснування Свято-Георгіївського монастиря прийнято вважати 891 рік.

Через кілька років після революції монастир було закрито, а повернуто віруючим лише 1991 року. З 2000 по 2009 рік було проведено реставрацію храму Святого Георгія. У 2019 році упорядковано територію навколо монастиря. Пустир перетворився на парк відпочинку, тут з’явилися павільйони, навіси та зручні лавочки. Дорога до монастиря тепер вимощена плиткою, біля обриву встановлено огорожу, а на озелененій території висаджено дерева та квіти.

Адреса: Свято-Георгіївський монастир, Севастополь.

Печерне місто-фортеця Чуфут-Кале

Печерне місто-фортеця Чуфут-Кале

Печерне місто-фортеця Чуфут-Кале.

Кримський півострів наповнений духом історії. Важко з точністю визначити, скільки цивілізацій та народів залишили свої сліди у цих спекотних степах. Однією з найвідоміших пам’яток Бахчисараю є фортеця Чуфут-Кале, розташована на плоскогір’ї на висоті близько 580 метрів над рівнем моря. У цих місцях колись жили караїми – нечисленний народ.

Сьогодні місто Чуфут-Кале, що лежить у руїнах, є об’єктом культурної спадщини. З одного боку схилу прокладено пішохідну стежку, якою можна піднятися на плоску вершину скелі та оглянути руїни середньовічної фортеці. Поруч у скелях вирубано печери, де знаходилися господарські будівлі караїмів. В одному з житлових будинків розміщується експозиція, яка розповідає про побут та культуру цього народу.

Адреса: Чуфут-Кале, Крим.

Свято-Успенський печерний монастир

Свято-Успенський печерний монастир

Свято-Успенський печерний монастир.

У ущелині Марії, розташованій неподалік Бахчисараю, знаходиться святе місце. Тут, серед стрімких кримських скель, можна побачити кам’яні сходи та білі споруди Успенського печерного монастиря. Історики поки не дійшли єдиної думки щодо часу та обставин заснування обителі. Однак достеменно відомо, що у XV-XVIII століттях Успенський монастир служив головним оплотом духовності православних жителів Криму.

Через кілька років після революції монастир було закрито, а його споруди були повернуті церкві лише 1993 року. Сьогодні Свято-Успенський чоловічий монастир є чинним. Відновлено чотири старовинні храми, дзвіницю та житлові будівлі, будуються нові храми. Відреставровано кам’яні сходи, що ведуть на верхній ярус монастиря. Ці святі місця, які є місцем паломництва, включені до багатьох туристичних маршрутів.

Адреса: Свято-Успенський печерний монастир, Бахчисарай, Крим.

Генуезька фортеця

Генуезька фортеця

Генуезька фортеця.

Це середньовічне зміцнення, що збереглося в Криму з часів Генуезької республіки, знаходиться в Феодосія. Фортеця Кафа була зведена у XIV столітті для оборони найбільших володінь генуезців на Кримському півострові. Фортеця мала дві лінії укріплень. Зовнішня лінія складалася з фортечної стіни із трьома десятками веж.

До наших днів збереглася південна стіна внутрішнього укріплення з двома вежами, частково – західна стіна, пілони воріт та кілька веж у різних частинах міста. На прилеглій території збереглося також кілька вірменських церков XIV століття. Сьогодні на території, де розташовані рештки фортеці, створено історико-архітектурний заповідник «Генуезька фортеця Кафа». Кріпакові руїни визнані об’єктом культурної спадщини.

Адреса: Генуезька Фортеця, Судак.

Фортеця Каламіта

Фортеця Каламіта

Фортеця Каламіта.

Ця історична пам’ятка розташована на території невеликого кримського містечка Інкерман, яке входить до Севастополя. Фортецю Каламіта було зведено візантійцями ще VI столітті для захисту підступів до Херсонесу.

У XII-XV століттях фортеця перебувала біля християнського князівства Феодоро, а 1475 року цю частину Криму захопили турками. До того моменту, як острів увійшов до складу Російської імперії, фортеця виявилася занедбаною, і від неї залишилися одні руїни.

Сьогодні руїни фортеці Каламіта, що знаходяться на Монастирській скелі, є головною історичною пам’яткою Інкермана. До наших днів найкраще збереглася десятиметрова кругла вежа №4. Решта споруд представлені лише фрагментами. Тим не менш, фортеця Каламіта є популярним туристичним об’єктом. Побачивши фортецю навіть у зруйнованому стані, можна відчути весь масштаб та дивовижну атмосферу цього місця.

Адреса: Фортеця Каламіта, Севастополь.

Гора Ай-Петрі

Гора Ай-Петрі

Гора Ай-Петрі.

Ай-Петрі – природний символ Кримського півострова, що розташований на території Ялтинського гірничо-лісового заповідника. Назва цієї гори має грецьке походження, і в перекладі цієї мови означає «Святий Петро». Висота вершини, що височіє над містом Алупка, становить 1234,2 метри.

Ця гора полонить обрисами фігурних зубців та химерним кольором скель, і саме на Ай-Петрі реєструється найбільше туманних днів. Піднявшись на вершину, можна насолодитися панорамою мальовничих околиць, чорноморського узбережжя та Ялти.

Адреса: Г. Ай-Петрі, Алупкінське ш., Гаспра.

Стародавнє місто Неаполь Скіфський

Стародавнє місто Неаполь Скіфський

Стародавнє місто Неаполь Скіфський.

На території сучасного Сімферополя знаходиться стародавнє скіфське місто, яке в період з ІІІ століття до н.е. до III століття н.е. був столицею пізньоскіфської держави. Наприкінці XVIII століття, судячи з гравюр, що збереглися, на території городища була розташована достатня кількість великих капітальних будівель. Проте ці давні споруди було розібрано мешканцями Сімферополя на матеріали для будівництва своїх будинків.

Сьогодні руїни Неаполя Скіфського визнані пам’яткою архітектури та об’єктом культурної спадщини. На території стародавнього городища створено історико-археологічний заповідник, де проводиться екскурсійне обслуговування. Частина експозиції є розкопом під відкритим небом. Вчені припускають, що основні багатства скіфів ще сховані під землею.

Адреса: Неаполь скіфський, Сімферополь, Крим.

Церква Дванадцятьох Апостолів

Церква Дванадцятьох Апостолів

Церква Дванадцятьох Апостолів.

Цей пам’ятник історії та архітектури знаходиться у місті Балаклава. Будівництво кам’яної церкви, яка сьогодні є однією із визначних пам’яток міста, датується кінцем XVIII століття. Однак, за непідтвердженими відомостями, на цьому місці існував набагато давніший храм. За одним із припущень, він міг бути заснований ще 1357 року.

За радянських часів церкву було закрито, а у будівлі функціонував Палац піонерів. Православній громаді храм повернули у 1990 році, і нині він є чинним. Сьогодні церква Дванадцятьох Апостолів належить до Інкерманського Свято-Климентівського монастиря.

Адреса: Церква Дванадцятьох Апостолів, вулиця 9-го Травня, Севастополь.

Мечеть Кебір-Джамі

Мечеть Кебір-Джамі

Мечеть Кебір-Джамі.

Ця білосніжна мечеть з одним мінаретом вважається найстарішим будинком Сімферополя та однією з найяскравіших пам’яток столиці Республіки Крим. Кебір-Джамі є соборною мечеттю Сімферополя, головною п’ятничною мечеттю Кримського півострова, а також резиденцією муфтію та Духовного управління мусульман Криму.

Дата побудови цієї культової споруди – 1508 рік. Про це свідчить напис біля входу до будівлі, яка збереглася до наших днів. За свою 500-річну історію мечеть Кебір-Джамі неодноразово реконструювалась. У радянські роки вона була закрита, а її відродження відбулося 1989 року, коли мечеть була повернута мусульманській громаді.

Адреса: Кебір-Джамі (Велика Мечеть), або Ак-Мечеть (Біла Мечеть), вулиця Курчатова, Сімферополь, Крим.

Храм Святого Іоанна Предтечі

Храм Святого Іоанна Предтечі

Храм Святого Іоанна Предтечі.

У центрі Керчі, біля підніжжя гори Мітрідат, розташована церква, освячена на честь Іоанна Предтечі. Храм, будівництво якого відносять до періоду між VIII і XI століттями, є чудовим зразком візантійської архітектури. Як основу церкви були використані залишки більш давньої споруди, датованої VI століттям. У ХІХ столітті до храму були прибудовані притвори та дзвіниця, виконані в неовізантійському стилі.

Своїм ошатним виглядом храм помітно виділяється з інших церков. У кладці східних стін використовується прийом, характерний для візантійської архітектури: чергування рядів світлого каменю з червоною цеглою. Сьогодні церква Іоанна Предтечі є найстарішим діючим православним храмом Криму та об’єктом культурної спадщини.

Адреса: Церква св. Іоанна Предтечі, провулок Дмитрова, Керч, Крим.

Казантипський природний заповідник

Казантипський природний заповідник

Казантипський природний заповідник.

Слово «казантип» у перекладі з кримськотатарської мови означає «дно котла». Мис Казантип, розташований на узбережжі Азовського моря, нагадує своїми обрисами великий котел. Мис, що вдається в море, розділяє дві затоки – Арабатський і Казантипський. У 1998 році на території мису разом із прибережним комплексом був утворений Казантипський природний заповідник.

Азовське море в цих місцях швидко нагрівається і купальний сезон починається раніше, ніж на багатьох чорноморських курортах. Невелика глибина, скелясті береги та численні бухти перешкоджають утворенню сильних хвиль. Це робить мис Казантип популярним місцем відпочинку для любителів водних розваг та спорту.

Адреса: Казантипський природний заповідник, Щолкіне, Крим.

Масандрівський палац

Масандрівський палац

Масандрівський палац.

Романтичний замок, розташований у селищі Верхня Масандра, відомий як Масандрівський палац імператора Олександра III. Спочатку він будувався для князя С.М. Воронцова, але згодом придбали для імператорської сім’ї. Будівництво та оздоблення палацу зайняли понад 20 років (з перервами). В остаточному варіанті палац став більше схожий не на лицарський замок, а на казковий будинок.

За радянських часів приміщення колишнього царського палацу займали санаторій та Інститут виноградарства та виноробства, також тут розташовувалася державна дача для перших керівників партії. 1992 року в Массандрівському палаці відбулося відкриття музею, експозиція якого присвячена царській династії Романових.

Адреса: Масандрівський палац, Сімферопольське ш., Масандра, Крим.

Храм-маяк Святителя Миколи Чудотворця

Храм-маяк Святителя Миколи Чудотворця

Храм-маяк Святителя Миколи Чудотворця.

Цей незвичайний храм розташований у селі Малореченському, на південно-східному узбережжі Кримського півострова. Він був збудований у 2004-2007 роках у неовізантійському стилі за проектом народного художника України А.В. Гайдамаки. Церква, яка носить ім’я Святителя Миколи Чудотворця, є найвищою у Криму – її висота становить 65 метрів. Красива і витончена культова споруда напрочуд тим, що виконує кілька функцій – храму та маяка.

Усередині та зовні церква прикрашена майстерними розписами. У декоруванні церковної площі використано якорі та якірні ланцюги. Маячний ліхтар розміщений між головним хрестом та дзвіницею, оснащеною електричним приводом дзвонів. На цокольному поверсі храмового комплексу розмістився музей катастроф на водах. Його експозиція розповідає про найбільш резонансні аварії корабля, що відбулися у водах Світового океану.

Адреса: Храм-маяк святого Миколая Чудотворця, Малореченське, Крим.

Храм Сонця у Криму

Храм Сонця у Криму

Храм Сонця у Криму.

Незвичайне місце, розташоване поблизу селища Форос, не схоже на храм у звичному розумінні цього слова. Тут, біля підніжжя скелястого масиву Ільяс-Кая, у порядку розміщені величезні валуни. Кожен із них має правильну форму та висоту 8-10 метрів. Камені «розходяться» в різні боки «променями» від центрального валуна, щодо якого вони мають нахил 60°.

Невідомо, чи Храм Сонця є рукотворним, чи химерна кам’яна «конструкція» була створена силами природи. Однак через свої нетипові контури цей об’єкт удостоївся багатьох назв: «Зуби дракона», «Кам’яна квітка», «Дев’ять ченців» і навіть «Кримський Стоунхендж». Туристів у ці місця, оповиті легендами, приваблює особлива атмосфера та енергетика.

Адреса: Храм Сонця, Південнобережне ш., Севастополь.

Церква Святої Катерини

Церква Святої Катерини

Церква Святої Катерини.

Цей храм, розташований у Феодосії, своїм зовнішнім виглядом нагадує старовинний російський терем. Його почали будувати 1892 року на робочій околиці міста на пожертвування парафіян. До зведення церкви причетна вся християнська громада: заможні жителі жертвували значні суми, перші особи Феодосії очолювали комітет з будівництва, купці забезпечували матеріалами, а звичайні городяни безкоштовно працювали на будівництві у вихідні дні.

1937 року церкву було закрито, але ненадовго. Під час окупації Криму німецькими військами почалося відновлення храму, і з того часу він діє. Оскільки при будівництві церкви Святої Катерини дотримувалися архітектурних традицій XVII століття, сьогодні цей храм можна вважати яскравим зразком культового російського зодчества. Свій оновлений вигляд він набув під час реконструкції 1999-2002 років.

Адреса: Церква святої Катерини, вулиця Федько, Феодосія, Крим.

Нікітський ботанічний сад

Нікітський ботанічний сад

Нікітський ботанічний сад.

Практично кожен турист, який відпочиває у Криму, намагається виділити час для відвідування Нікітського ботанічного саду. Цей сад, заснований в 1812 році, знаходиться в Ялті і складається з двох парків – верхнього та нижнього. Повітря тут напоєне ароматами рослин і насичене фітонцидами, а цвітіння не припиняється з ранньої весни і до пізньої осені.  

Екскурсії Нікітським ботанічним садом залишають незабутні враження! На його території зібрані тисячі видів рослин, у тому числі рідкісні дерева та квіти, які навряд чи можна побачити деінде. Навесні в саду розпускаються колекційні тюльпани, восени настає час чудових хризантем. Щорічно проводяться виставки троянд, клематисів, лілійників, ірисок та орхідей.

Адреса: Нікітський ботанічний сад, Микита.

Мис Меганом

Мис Меганом

Мис Меганом.

Меганом – таку назву мають півострів, гірський масив та мис, розташований на південному сході Кримського півострова, між Судаком та Феодосією. Ця назва перекладається з грецької як «велике поселення». Мис утворений вулканічними породами та вапняковими брилами. У його південній частині знаходиться одна з визначних пам’яток Меганомський маяк.

Мис Меганом з напівпустельним кліматом і дуже рідкісними опадами вважається одним із найпосушливіших місць на півострові. Його скелясті схили практично позбавлені рослинності, а береги є розсипами кам’яних брил. Але це не перешкоджає популярності мису серед туристів, які віддають перевагу «дикому» відпочинку. Біля берегів Меганома завжди є охочі поплавати з маскою, аквалангом та любителі підводного полювання.

Адреса: Мис Меганом, Крим.

Байдарська долина

Байдарська долина

Байдарська долина.

Є на південному заході Криму унікальне місце – Байдарська долина, оточена скельним кільцем. Пагорбиста улоговина, розташована на висоті 300-400 метрів над рівнем моря, знаходиться між гірськими масивами. 1991 року тут був утворений заказник «Байдарський», найбільший на півострові. Іноді цю рівнину образно називають «Кримською Швейцарією».

Прямовисні схили захищають Байдарську долину від степових і морських вітрів. Завдяки такій самотності, клімат тут м’якший, ніж на решті території півострова. Долину покривають букові та дубові ліси, тут росте ялівець і навіть спекотного літа пишно цвіте різнотрав’я. Любителів загадкових старожитностей приваблюють Скельські менгіри, дольмени, стоянки первісних людей, печери з язичницькими святилищами та інші пам’ятки.

Адреса: Байдарські ворота, Севастополь.

Природний парк “Караларський”

Природний парк "Караларський"

Природний парк “Караларський”.

Ландшафтний природний парк “Караларський”, заснований у 2007 році, знаходиться на півночі Керченського півострова. Він поділений на кілька зон, серед яких є природоохоронна, господарська та рекреаційна. Степи, скелі та красиві затишні бухти приваблюють сюди туристів, роблячи заповідник одним із найпопулярніших місць відпочинку східного Криму.

Береги паркової території омиваються Азовським морем, а вздовж узбережжя тягнуться пляжі, розділені скелями. Іноді узбережжя Караларського парку за його екзотичний вигляд порівнюють із Тайландом. Але заповідник славиться не лише бухтами. На степових просторах мешкають рідкісні птахи та тварини, а з давніх часів тут збереглися фрагменти античних грецьких поселень. Ці розкопки може відвідати будь-хто.

Адреса: Природний парк “Караларський”., Багерове, Крим.

Золоті ворота в Коктебелі

Золоті ворота в Коктебелі

Золоті ворота у Коктебелі.

Золотою брамою називають прибережну скелю незвичайної арочної форми, розташовану в Чорному морі. Вона знаходиться біля вулканічного масиву Кара-Даг, між Коктебелем та селищем Курортне. Мальовнича скеля, яка височіє на 8 метрів над водою і на таку ж глибину йде під воду, викликає незмінний інтерес у туристів. Назву скелі пов’язують із тим, що вона вкрита жовтими лишайниками. Освітлена сонячними променями, кам’яна арка набуває червонувато-золотого відтінку.

Золоті ворота можна побачити з високого скелястого берега. Територією, що належить Карадазькому заповіднику, прокладено туристичну стежку. Не меншою популярністю користуються морські екскурсії до Золотих воріт, які пропонують туристичні агенції.

Заповідник також з травня по жовтень організує прогулянки на катері під назвою «Вздовж затухлого вулкана Карадаг». Арка Золотих воріт досить велика, щоб пройти крізь неї на катері – за місцевим повір’ям це може призвести до виконання заповітних бажань.

Адреса: Золоті Ворота, Коктебель.

Водоспад Учан-Су

Водоспад Учан-Су

Водоспад Учан-Су.

Назва водоспаду Учан-Су перекладається кримськотатарською мовою як «літаюча вода». Його струмені летять вниз із висоти 98,5 метрів, що робить цей водоспад найвищим на Кримському півострові! Розташований Учан-Су на півдні Криму, за кілька кілометрів від Ялти, на території Ялтинського гірничо-лісового заповідника.

Особливо ефектно цей водоспад виглядає після сильних злив та під час танення снігів у горах. У такі моменти його струмені найбільш повноводні, а шум падаючої води чути по всій окрузі. У посушливі місяці водоспад постає перед туристами у вигляді тонких ниток води, що стікають зі скель. У морозну зиму Учан-Су повністю замерзає, перетворюючись на гірлянди величезних бурульок, що звисають зі скель в оточенні реліктових сосен.

Адреса: Водоспад Учансу, Бахчисарайське шосе, Ялта.

Водоспад Джур-Джур

Водоспад Джур-Джур

Водоспад Джур-Джур.

Цей водоспад, розташований неподалік Алушти в ущелині Хапхал, є найповноводнішим і найпотужнішим на всьому Кримському півострові. Його назва перекладається як «Журчащий», адже він не пересихає навіть у саме посушливе літо. Утворився водоспад на річці Улу-Узень, яка спускається трикаскадним порогом з висоти 100 метрів.

Широким п’ятиметровим потоком обрушується вода з 15-метрового вапнякового уступу, залишаючи у туристів найяскравіші враження. Об’єм води, що з шумом падає в глибокий котлован, становить 270 літрів за секунду! З цієї причини купатися у водоспаді не варто, крім того, з висоти разом із бурхливим потоком можуть падати каміння.

Адреса: Водоспад Джур-Джур, Крим.

Долина Привидів

Долина Привидів

Долина Привидів.

Один з найвідоміших туристичних об’єктів Криму має незвичну назву – Долина Привидів. Розташована ця природна пам’ятка неподалік Алушти, на західному схилі південної гряди гірського масиву Демерджі. Туристи не побачать тут містичних явищ, що леденять душу, але все одно отримають незабутні враження!

У Долині Привидів розташовані сотні кам’яних постатей. Ці статуї сформувалися з допомогою природних стихій: вітру, сонця, опадів і землетрусів. Якщо залишитися тут на кілька годин, можна побачити, як, освітлені сонцем, змінюються і «оживають» застиглі фігури, що нагадують своїми контурами людей, тварин та міфічних істот.

Адреса: Долина Привидів, Крим.

Місто Інкерман

Місто Інкерман

Місто Інкерман.

Місто Інкерман з’явилося на карті Криму у VI столітті нашої ери. Саме на Монастирській скелі візантійцями була побудована фортеця Каламіта. З XII по XV століття фортеця належала християнському князівству Феодоро, і місто до 1475 носило таку ж назву – Каламіта.

Після того, як поселення захопили турки, вони змінили назву на Інкерман, що в перекладі з турецької мови означало «печерна фортеця». Однак на час прийняття Кримського півострова до складу Російської імперії від фортеці залишилися одні руїни.

Сьогодні місто Інкерман належить до Севастополя. Його головними історичними пам’ятками залишаються руїни фортеці Каламіта та печерний монастир, заснований у VIII – IX століттях. Сьогодні він є чинним чоловічим монастирем. На південь від фортеці розташоване древнє печерне поселення, яке відоме як Загайтанське укріплення.

Сучасна визначна пам’ятка міста – Інкерманський завод марочних вин. Це виробництво можна відвідати з екскурсією, під час якої можна продегустувати продукцію винзаводу.

Адреса: Інкерман, Севастополь.

Фортеця Єні-Кале

Фортеця Єні-Кале

Фортеця Єні-Кале.

Цю фортецю почали зводити у Керчі у 1699 році, а її будівництво зайняло 7 років. Засновниками Єні-Кале стали турки, які обрали для своєї цитаделі стратегічно важливе місце на березі протоки Керчини.

Звідси можна було успішно контролювати прохід кораблів між Чорним та Азовським морями. У 1774 році Османська імперія передала Керч разом із фортецею Росії. Спочатку Єнікале виконувала завдання оборони, в 1835 році на її території був розміщений військовий госпіталь, а в 1880-ті роки ця споруда була занедбана.

Сьогодні фортеця Єні-Кале знаходиться в межах міста Керчі і є однією з історичних пам’яток міста. Споруда має статус пам’ятника архітектури та охороняється державою. Незважаючи на проведення реставраційних робіт, більша частина фортеці сьогодні є руїнами. Серед добре збережених фрагментів – ворота, частина фортечної стіни та напівбастіон із вежами, розташований з прибережного боку.

Адреса: Фортеця Єні-Кале, вулиця Рєпіна, Керч, Крим.

Мечеть Джума-Джамі

Мечеть Джума-Джамі

Мечеть Джума Джамі.

Соборна мечеть Джума-Джамі – головна мусульманська святиня Євпаторії. Два її мінарети, що височіють над навколишньою забудовою, добре помітні і серед міських кварталів, і з боку моря. Датою заснування мечеті вважається 1552, а її будівництво тривало протягом 12 років. У радянські роки релігійна установа була закрита, а будівля мечеті використовувалася як складські приміщення.

У 1990-ті роки мечеть Джума-Джамі, яка має багатовікову історію, була повернена віруючим. Вона була відреставрована: будинок звільнений від архітектурних нашарувань, а втрачені деталі відновлено. Сьогодні соборна мечеть є об’єктом культурної спадщини, однією з найцікавіших пам’яток мусульманської архітектури на Кримському півострові та чинним релігійним центром Євпаторії. У вихідні мечеть Джума-Джамі можна відвідати з екскурсією.

Адреса: Мечеть Джума-Джамі, вулиця Революції, Євпаторія, Крим.

Мармурова печера

Мармурова печера

Мармурові печери.

Якщо їхати із Сімферополя у південному напрямку, за годину можна дістатися гірського масиву Чатир-Даг. Тут, на нижньому плато, знаходиться один із найпопулярніших природних туристичних об’єктів – Мармурова печера. Будь-який мешканець півострова скаже, що це найкрасивіша печера, яку можна подивитися у Криму. Унікальна за красою та величезна за своїми масштабами освіта була виявлена ​​кримськими спелеологами нещодавно – у 1987 році.

Після детального вивчення всередині Мармурової печери було прокладено екскурсійні маршрути – з доріжками, поручнями та підсвічуванням. 1989 року вона була відкрита для туристів. Кожен із підземних залів, які простяглися на 2 кілометри, має свою назву. Стіни підземних палаців прикрашають витончені кам’яні квіти, склепіння підпирають потужні колони, зі стелі звисають химерні кристали, і вся ця краса створена самою природою.

Адреса: Мармурова печера, Мармурове.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук