Літайте вигідно — найкращий час для покупки авіаквитків

Авіаперельоти – найкомфортніший спосіб подорожі. За лічені години літаки перетинають величезні відстані між містами, країнами та континентами. Ось тільки вартує це задоволення досить дорого і по кишені далеко не всім. Іноді на бажану відпустку доводиться накопичувати дуже довго. Але цілком реально літати стільки, скільки захочеться і не переплачувати при цьому. Головне — знати, коли купувати квитки і на що звертати увагу при виборі пропозицій від авіакомпаній. Наші поради допоможуть вам визначити найкращий час для покупки квитків на літак та заощадити на подорожі.

Чому змінюються ціни на авіаквитки

Щоб зрозуміти, коли краще купувати квитки, слід розібратися, чому їх ціна постійно змінюється. В основі ціноутворення лежить складний алгоритм, який включає одразу кілька факторів: економічні перспективи, вартість палива, ставки конкурентів, внутрішні прогнози, популярність маршрутів тощо. До того ж кожна авіакомпанія насамперед зацікавлена ​​в отриманні прибутку від своєї роботи. Досягти цієї мети допомагає система управління прибутками (yield management). Для кожної групи покупців вона встановлює різні тарифи для максимізації виручки від рейсу. Алгоритм коригує вартість авіаквитків до часу вильоту і оперативно реагує на коливання попиту. Крім того, у кожній компанії працюють менеджери з доходів, які надають системі необхідну додаткову інформацію. Наприклад,

Як працює система Yield management

Спробуймо пояснити роботу Yield management на конкретному прикладі. Припустимо, на рейсі з Парижа до Нью-Йорка є 100 місць. Усіх пасажирів цього літака можна умовно поділити на дві групи.

 • 20% – бізнесмени, які вирушають у відрядження, і люди, яким терміново потрібно потрапити до Нью-Йорка. Для них ціна квитка не має значення.
 • 80% – решта пасажирів. Якщо вартість авіаквитка перевищить їхній бюджет, вони відмовляться від польоту.

Якщо авіакомпанія встановить високі ціни на квитки, їх зможе купити лише перша група, а значить більша частина салону буде порожньою. Ставити лише низькі розцінки, прийнятні для другої групи, також не вихід — авіакомпанія недоотримає прибуток. Для вирішення цієї дилеми і встановлюються різні тарифи, що дають змогу продавати кожне місце у літаку за максимально вигідною ціною. Наприклад, 10 осіб зможуть купити квитки $500. Коли попит знизиться, ще 20 квитків продадуть $400. Якщо купувати почнуть активно, знову буде подорожчання, якщо ні – вартість впаде. І так поки що не заповниться весь літак. Тому на один рейс може бути від 2-3 тарифів на внутрішніх напрямках та до двох десятків на міжнародних.

Особливості продажу квитків

Чим нижча вартість авіаквитків, тим більше обмежень накладають авіакомпанії на їх продаж. Мінімальні тарифи зазвичай доступні за місяць чи два до вильоту. Щоб визначити, скільки місць можна запропонувати за тією чи іншою ціною, система yield management аналізує безліч факторів. Наприклад, зі збільшенням попиту кількість дешевих квитків зменшують. І навпаки — якщо попит знижується, більше місць продаватимуть за мінімальними тарифами. При цьому фактором збільшення попиту може стати навіть купівля кількох квитків однією сім’єю. Все це відбувається в режимі реального часу, тому тарифи на той самий рейс можуть змінюватися кілька разів протягом дня і навіть години.

Політ пасажирського авіалайнера

Авіалайнер © Perfect Gui / Shutterstock

Оптимальне «вікно» бронювання рейсу

Є кілька надійних стратегій, які допомагають пасажирам підвищити шанси отримання вигідних пропозицій від авіакомпаній. Головна з них — купівля авіаквитків у так зване вікно основного бронювання. Тобто за кілька тижнів і навіть місяців до дати вильоту. В цей час вибір місць більший, а суттєвих коливань вартості зазвичай не спостерігається.

Щодо конкретних термінів покупки є різні думки. За даними дослідження американської туристичної компанії Expedia Group, оптимальне вікно бронювання квитків на внутрішні рейси складає 28-35 днів до вильоту, а на міжнародні – 3-4 місяці. Експерти компанії Scott’s Cheap Flights рекомендують бронювати квитки для польотів у країні за 1-3 місяці, а за кордон – за 2-8.
Опитування на цю тему провело і американське туристичне онлайн-агентство CheapAir.com. Його результати дозволили виділити шість зон бронювання та описати їх особливості.

 • First Dibs – 315-203 дні. Головні переваги – великий вибір місць, класів та часу польоту. Але якщо пожертвувати цими зручностями та трохи почекати, можна заощадити близько $90.
 • Peace of Mind – 201-96 днів. Достатньо рано, щоб зберігся хороший вибір доступних варіантів. Це зона для тих, хто воліє бронювати рейси якнайшвидше. Але якщо почекати з покупкою, можна витратити на $37 менше.
 • Prime Booking Window – 95-21 день. Ідеальний час для пошуку найвигідніших пропозицій та покупки авіаквитків.
 • Push Your Luck – 20-14 днів. Швидше за все, за 3 тижні до польоту вибір місць буде значно меншим, а ціни зростуть. Але іноді можна знайти дійсно вигідні варіанти, хоч і дуже рідко.
 • Playing with Fire – 13-8 днів. Ті, хто купує квитки практично перед вильотом, стикаються з обмеженим вибором рейсів і місць, а також з досить високими цінами.
 • Hail Mary – 7-0 днів. Найдорожча зона. У цей час квитки купуються переважно за гострою потребою і коштують приблизно на $160 більше, ніж у Prime Booking Window.

Експерти не рекомендують ризикувати та купувати авіаквитки пізніше, ніж за 21 день до вильоту. За 14 днів до відправлення рейсу ціни підвищуються приблизно на 25%, а останній тиждень виростають ще на 30%.

Багаж із жінкою

Термінал в аеропорту © Olena Yakobchuk/Shutterstock

Вівторок чи п’ятниця — чи має значення день тижня

Який день є найкращим для бронювання рейсу? У цьому питанні думки фахівців розходяться. У згаданому вище дослідженні туристичної компанії Expedia Group ідеальним днем ​​для покупки авіаквитків вважається неділя. Експерти сервісу пошуку інформації про повітряні перевезення Skyscanner рекомендують купувати квитки на внутрішні авіарейси у вівторок, середу чи суботу, а на міжнародні — у неділю. А в опитуванні CheapAir.com зазначено, що день тижня, в який відбувається покупка, практично не впливає на вартість. Яка ж думка правильна?

Туристська з рюкзаком

Дівчина в аеропорту © Ekaterina Pokrovsky / Shutterstock

Найкращий день для покупки авіаквитків — міф чи реальність

Дедалі більше експертів схиляються до думки, що ідеальний день для покупки авіаквитків — це «міф, який відмовляється вмирати». Зокрема, такої точки зору в компанії Scott’s Cheap Flights дотримується старший спеціаліст з продуктів Вілліс Орландо. Справа в тому, що кілька десятиліть тому авіакомпанії оновлювали вартість рейсів раз на тиждень — увечері у понеділок чи вранці у вівторок. Відповідно, пасажири, які укладали угоди одразу після появи оновлень, могли розраховувати на найвигідніші тарифи. Але зараз така система не працює. Вартість авіаквитків може змінюватись протягом дня і навіть години, залежно від попиту та безлічі інших факторів. Тому вигідно купити їх можна у будь-який день тижня.

В який день тижня краще летіти

На що справді варто звернути увагу, то це на день вильоту. Експерти сходяться на думці, що летіти краще у будні — з вівторка по п’ятницю. Рейси, призначені на середину тижня (вівторок та середу) здебільшого оптимальні за співвідношенням ціни та якості. За виліт у суботу, неділю чи святкові дні доведеться заплатити значно дорожче, а вибір місць, швидше за все, буде обмежений.

На думку фахівця компанії Skyscanner Лінн Унік, ті, хто запланував політ у вихідні чи святкові дні, мають більше шансів взяти квитки бізнес-класу. Більшість пасажирів цієї категорії вважають за краще літати у будні, тому в салоні залишаються вільні місця.

Сумна дівчина в аеропорту зі скасованим рейсом

Дівчина в аеропорту © David Prado Perucha / Shutterstock

Чи впливає на ціну доби

Час бронювання та вильоту також впливають на вартість авіаквитків. Оскільки більша частина продажів припадає на день і вечір, вночі та рано вранці деякі авіакомпанії трохи знижують тарифи. Експерти Skyscanner з’ясували, що найкращий час для бронювання рейсу – 6 ранку.

Більшість мандрівників хочуть вилетіти вдень, тому авіакомпанії продають квитки на ці рейси за вищою ціною. Якщо хочете заощадити – літайте ввечері, вночі або на світанку.

Бронювання квитків в залежності від сезону

Щоб не переплачувати за відпустку, мало уникати «високого сезону». Потрібно примудритися придбати квитки до того, як почнеться масовий попит на них і різко зростуть ціни. Ми розповімо, як сезонність впливає на вартість рейсів і коли краще купувати квитки для подорожей у різну пору року.

Мандрівники дивляться на табло з інформацією в аеропорту

Табло з інформацією в аеропорту © People Image Studio / Shutterstock

Весна

Навесні різкого стрибка вартості авіаквитків не спостерігається, але попит на них досить високий через канікули у школярів та студентів. Тому запорукою успішної угоди є раннє бронювання. Сайт CheapAir.com рекомендує купувати авіаквитки за 84 дні до вильоту, а також користуватися нижчими цінами на рейси у будні, щоб скоротити витрати. Квитки, заброньовані за тиждень до вильоту, коштуватимуть приблизно на 45% дорожче.

Літо

Через високий попит на внутрішні та міжнародні рейси, влітку спостерігається пік вартості авіаквитків. Наприклад, в Америці основна частина літніх подорожей посідає період з 15 червня по 15 серпня. Експерти CheapAir.com вважають, що краще купувати квитки за 99 днів до поїздки, а основне вікно бронювання складає від 21 до 150 днів (від 3 тижнів до 5 місяців). Різниця між найкращою та найгіршою ціною влітку може досягати $260. Фахівці Scott’s Cheap Flights рекомендують задуматися про літній відпочинок узимку, щоб мати достатньо часу для вибору найкращого варіанту.

Ще одна можливість заощадити, окрім раннього бронювання, — відпочинок у міжсезоння. На другу половину серпня-початок вересня авіакомпанії пропонують квитки за вигіднішими цінами.

Осінь

Восени авіаквитки зазвичай дешевше, ніж навесні та влітку — міжсезоння не таке популярне серед мандрівників. Тому при бронюванні рейсу пасажири з обмеженим бюджетом можуть розраховувати на оптимальне співвідношення ціни та якості. Щоб скористатися найкращими пропозиціями, квитки варто купувати за 69 днів до дати вильоту. Єдиний виняток в Америці – тиждень перед Днем подяки. Тим, хто планує летіти в цей час, краще забронювати квитки раніше.

Зима

Взимку можна подорожувати комфортно та недорого. Але це не стосується періоду різдвяних та новорічних свят, а також квитків на популярні гірськолижні курорти. За даними сервісу Hopper, найкращі пропозиції для внутрішніх та міжнародних рейсів з’являються у середині вересня. За інформацією сайту CheapAir.com, найвигідніше бронювати квитки для зимових подорожей за 94 дні до вильоту.

Найкращий час для покупки авіаквитків за напрямками

Пункт призначення – один із ключових факторів, що впливають на вартість перельоту. Для кожного напряму експертами визначено період основного бронювання, найкращий час для покупки авіаквитків, найдешевші та найдорожчі місяці для польоту. При плануванні подорожі слід зважити на те, що розраховувати на зниження ціни можна лише в тому випадку, якщо на обраному маршруті спостерігається висока конкуренція між авіаперевізниками. Але іноді пасажири шукають дешеві авіаквитки там, де їх не може бути апріорі. Якщо немає суперництва, авіакомпаніям немає сенсу зменшувати вартість.

Бронювання гарячий тур онлайн

Бронювання онлайн © Prostock-studio / Shutterstock

Європа

Тим, хто збирається до Європи, слід знати, що найдорожче політ обійдеться влітку. Причому в червні та липні авіаквитки коштуватимуть приблизно на $200 більше, ніж у серпні. Оптимальний період бронювання рейсів до Європи – 120 днів до дати вильоту. Але велике значення має сезонність. На літо квитки можна замовляти приблизно за 2,5 місяці до подорожі, на осінь — за 5, а на зиму — за 7. Планувати весняну відпустку краще за 9 місяців.

Азія

Після пандемії вартість авіаквитків до Азії зросла. Але якщо скористатися оптимальним вікном бронювання, яке складає від 2,5 до 6,5 місяців до дати вильоту, можна знайти варіанти із гарним співвідношенням ціни та якості. Найдорожче подорож до Азії обійдеться у червні. Ті, хто планує летіти взимку, можуть починати вибирати квитки приблизно за 4,5 місяці, а на весну можна знайти хороші пропозиції менш ніж за 2 місяці до дати вильоту.

близький Схід

Оптимальне вікно бронювання авіаквитків до країн Близького Сходу становить від 1,5 до 5,5 місяців до дати вильоту. Цього часу цілком достатньо, щоби мандрівники змогли підібрати хороші варіанти. Найдешевшим місяцем для польотів вважається листопад, а найдорожчим – червень. Ті, хто вирушає на Близький Схід навесні, зможуть вигідно купити авіаквитки всього за 50 днів до передбачуваної дати. А для зимової подорожі доведеться розпочати пошуки набагато раніше – приблизно за 5 місяців.

Африка

Авіаквитки в Африку відрізняються найбільшою волатильністю (мінливістю цін). Щоб скористатися вигідними пропозиціями, потрібно бронювати рейс за 7-10 місяців до дати вильоту. Але ті, хто запланував подорож на літо, мають більші можливості для маневру. Непогані тарифи можна знайти приблизно за 2,5 місяці до дня вильоту. Найдешевше летіти до Африки в листопаді, а найдорожчим місяцем вважається липень.

Південна Америка

Південна Америка – один із найпопулярніших напрямків. Період основного бронювання для нього – від 1,5 до 4 місяців. Але сезонність тут відіграє дуже велику роль. Тим, хто летить навесні, краще почати шукати квитки за 9 місяців. Хороші пропозиції для осінніх подорожей можна знайти за 4,5 місяці до дня вильоту, а для зимових — за 7. А ось із плануванням літнього відпочинку можна почекати — вигідні тарифи з’являються приблизно за 2,5 місяці до дати. Найдорожче політ до Південної Америки обійдеться в січні, а найдешевші квитки пропонуються на листопад.

Центральна Америка

Основне вікно бронювання авіаквитків до Центральної Америки — від 15 днів до 3 місяців до дати вильоту. Найдорожче подорож обійдеться у грудні, а у вересні можна суттєво заощадити. Тим, хто планує летіти влітку, варто починати шукати квитки за 2,5 місяці. Осінню подорож краще планувати за 5 місяців, зимову – за 7,5, а весняну – за 9.

Канада

Авіаквитки в Канаду краще купувати за 1,5-3,5 місяці до дати вильоту. Рейси на осінь рекомендується бронювати за 90 днів, а з квитками на лижні курорти можна почекати. Хороші пропозиції з’являються за 2 місяці до дати вильоту. Подорож у жовтні та листопаді обійдеться недорого, а ось за політ у березні чи червні доведеться розщедритися.

Як заощадити при покупці авіаквитків — корисні лайфхакі.

Раннє бронювання, облік сезонності та напрямки – відмінні, але далеко не єдині стратегії економії. Щоб скористатися найвигіднішими пропозиціями авіакомпаній та купити недорогі авіаквитки, дотримуйтесь рекомендацій експертів.

 • Використовуйте інструменти пошуку рейсів, що дозволяють порівнювати пропозиції сотень авіакомпаній та туристичних агенцій. Щоб знайти найвигідніші варіанти, експериментуйте з параметрами пошуку – датою відправлення рейсу, містом та аеропортом прибуття. Визначитись із днем ​​вильоту допоможе функція «Календар», яка є на багатьох сайтах. Вона дозволяє побачити одразу всі пропозиції авіакомпаній на певний місяць.
 • Відстежуйте вартість авіаквитків щодня за допомогою онлайн-сервісів і обов’язково налаштуйте інструмент оповіщення про зміну ціни. Якщо тарифи на цікаві для вас рейси зміняться, вам повідомлять про це електронною поштою.
 • Фільтруйте результати пошуку за необхідними критеріями: тривалість польоту, кількість пересадок, назви авіакомпаній, час відправлення тощо. Це дозволить максимально швидко знайти квитки з відповідним співвідношенням ціни та якості обслуговування.
 • Якщо ви не жорстко прив’язані до дат, спробуйте зрушити їх та перевірити ціни. Дивіться всі варіанти перельотів на найближчі числа. Іноді зрушення на 1-2 дні може заощадити значну суму.
 • Порівнюйте вартість рейсів з пересадкою і без. Часто стикувальні авіарейси майже на 50 % дешевші за прямі. Але в цьому випадку потрібно вирішити, чи низька ціна незручностей, пов’язаних зі збільшенням часу польоту.
 • Іноді купити два окремі квитки вигідніше, ніж оформляти рейси туди і назад єдиним бронюванням. Ще дешевше виходить, якщо прилітати до одного міста, а відлітати з іншого.

Вибір найкращого часу для покупки авіаквитків – це поєднання стратегічного мислення та везіння. На успіх вплинути неможливо. Але ми сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть у побудові ефективної стратегії, яка підвищить шанси знайти найдешевші квитки.

Дівчина чекає на виліт в аеропорту і п'є каву

Дівчина в аеропорту © frantic00/Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук