Подорож Середземномор’ям — що подивитися на Родосі

Таємничий і оповитий легендами острів Родос простягся на межі Середземного та Егейського морів. У його дивовижному минулому тісно сплелися стародавні міфи Еллади, що захоплюють дух історії про лицарів Мальтійського ордену та перекази про християнські чудеса. На Родосі є безліч цікавих місць, куди можна піти самостійно або вирушити на екскурсію, причому для дітей також знайдеться чимало розваг. Багата історія острова, його стародавні руїни, храми, своєрідна архітектура та чудові пляжі не залишать байдужим нікого.

Родоський акрополь (Acropolis of Rhodes)

Родоський Акрополь – залишки стародавньої цитаделі, побудованої в III-II століттях до н. Він розташований на височини Святого Стефана, неподалік міста Родос. Нині цю територію займає великий парк Монте-Сміт.

Більшість комплексу укріплень і культурних споруд ще не розкопана, але і вже знайдені будівлі заслуговують на увагу. Насамперед це мальовничі руїни храму Аполлона Піфійського, руїни театру Одеон та залишки стадіону, збудованого в римську епоху. Окрему ділянку комплексу займають частини античної архітектури, знайдені під час розкопок – вкриті візерунками каміння, фрагменти кладки стін та храмових колон. У південно-західній частині акрополя розташовуються гробниці. Деякі з них виконані в досить незвичайній манері – тут є печера, висічена в скелі, будинки зі склепінчастою і куполоподібною стелею.

Руїни міста Камірос (Ancient Kamiros)

Руїни Каміроса, найдавнішого з грецьких міст, розташовані на північно-західному узбережжі острова. Перше поселення тут було засноване дорійцями, на зміну їм прийшли ахейці, а в V столітті до н. він перетворився на наймогутніше місто Родосу, об’єднавшись із Яліссосом та Ліндосом.

Піка економічного розквіту Камірос досяг у VI столітті до н.е., але потім центр торгівлі поступово змістився в Родос, що розвивається, а руйнування від землетрусів у 226-му і 142-му роках до н.е. змусили населення повністю покинути його.

Під час прогулянки руїнами Каміроса можна вивчити три рівні, на яких розташовувалося місто. Верхню частину займають акрополь та залишки храму Афіни Камейрської (VIII століття до н.е.). Тут є резервуар для води з критою колонадою, який наповнювався за допомогою водопроводу. На середній терасі знаходяться руїни основної частини поселення, а нижню займають доричний храм Аполлона, ринкова площа та інші громадські споруди.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Kamiros © namaki / Shutterstock

Пляж Харакі (Haraki Beach)

Серед великої різноманітності пляжів Родосу, Харакі вирізняється своєю самотністю та умиротворюючими пейзажами. Він розташований у невеликій бухті у формі півмісяця. Одна його частина вкрита дрібним яскраво-жовтим піском, а інша — великою сірою галькою. Бухту оточують високі пагорби, що забезпечує повну відсутність вітру та хвиль.

Вранці тут майже завжди тихо і малолюдно, навіть у сезон, а ось після обіду відпочиваючих може бути чимало. На пляж часто залітають зграї морських качок, інколи ж заходять і черепахи. У воді мешкає безліч різнокольорових рибок та інших істот – дітям подобається спостерігати їхню суєту.

Недалеко на пагорбі розташовані руїни стародавнього замку Фераклос (Feraklos Castle). Це колишня оплот піратів, згодом перетворений на фортецю лицарів Ордену госпітальєрів. Сюди варто піднятися ввечері, щоб помилуватися чудовим краєвидом на море і залите вогнями селище Харакі.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Haraki Beach © Lubos K / Shutterstock

Археологічний музей Родосу (Archaeological Museum of Rhodes)

Колекція Археологічного музею Родосу розміщується у старовинному двоповерховому будинку. Воно було збудовано лицарями-ченцями Ордену госпітальєрів у середині XV століття. Сьогодні тут виставлені артефакти, знайдені під час розкопок стародавніх міст, у тому числі Родосу, Ялісосу та Ліндосу.

Експозиція музею розпочинається у внутрішньому дворі, де розташовані уцілілі фрагменти колон, статуй та барельєфів. Частина першого поверху присвячена історії Ордену — тут виставлено лицарську зброю та зброю, географічні карти, надгробні камені лицарів, похованих на острові. Решта простору та другий поверх повністю присвячені античній історії Родосу. Найцікавіші експонати – зменшена копія Колосса Родоського з обличчям Олександра Македонського, мармурова статуя «Афродіта Родоська» та скульптура Зевса.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Archaeological Museum of Rhodes © Anna Kochetkova / Shutterstock

Долина метеликів (The Valley of the Butterflies)

Дивовижний природний заповідник Долина метеликів розташований в південно-західному напрямку від міста Родос, недалеко від села Парадісі. Тут, з червня по вересень, мешкають міріади ведмедиць чотириточкових, залучених ароматом смоли амбрових дерев. Своєрідний візерунок їх верхніх крилець утворює химерну і безперервно мінливу мозаїку на камінні та деревних стовбурах, а яскраво-червоні нижні спалахують у променях сонця, коли вони злітають.

У заповіднику є на що подивитися і крім метеликів. Тут, серед соковитої зелені дерев і чагарників, мешкають величезні повільні краби і спритні ящірки, а в струмках шастають цікаві черепашки. Для зручності відвідувачів у Долині метеликів прокладено маршрути – дерев’яні та вирубані у скелях ущелини сходів, оглядові майданчики та місця відпочинку. А якщо не хочеться турбувати себе 40-хвилинним підйомом, можна погуляти біля його підніжжя, біля маленького озера в Нижньому парку.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Valley of the Butterflies © ian woolcock / Shutterstock

Пляж Прасонісі (Prasonisi Beach)

Приливний пляж Прасонісі є невеликою піщаною ділянкою, розташованою на стику Середземного та Егейського морів. Це найпівденніша точка Родосу, доступна лише влітку – в решту часу він ховається під водою, відокремлюючи острів Прасонісі від суші.

Цей пляж – улюблене місце для шанувальників водних видів спорту, швидкості та адреналіну. Поривчастий вітер з Егейського моря настільки сильний, що піднімає повітря пісок, а хвилі можуть досягати двометрової висоти. Це створює ідеальні умови для занять віндсерфінгом та кайтбордингом.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Prasonisi Beach © Oleg_P / Shutterstock

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Prasonisi Beach © Lubos K / Shutterstock

Термальні джерела Каліфея (Kalithea Springs)

Гарячі джерела Каліфеї розташовані на Східному узбережжі Середземного моря, за 7 км від міста Родос. Цілющі властивості цієї води були відомі ще в античні часи – легенди свідчать, що боги Олімпу любили відпочивати у термальних ваннах Каліфеї.

У мальовничій бухті туристів зустрічає чудово обладнаний пляж водолікарні, що діє з 1929 року. Неподалік розташований найвідоміший символ курорту – простора біла ротонда з купольним дахом. У ній відкрито фотоекспозицію, що розповідає про історію Каліфеї, а також часто проходять виставки сучасного мистецтва.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Kalithea Springs © marcin jucha / Shutterstock

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Kalithea Springs © marcin jucha / Shutterstock

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Kalithea Springs © mairu10 / Shutterstock

Замок Монолітос (Castle of Monolithos)

Середньовічний замок Монолітос був побудований в 1480 лицарями Ордена Святого Іоанна на вершині скелі – її оточує густий сосновий ліс, а біля самого підніжжя розташоване невелике село. Дістатись цього історичного пам’ятника досить проблематично, але його вийде подивитися, якщо ви подорожуєте Родосом на машині. Справа в тому, що він розташований на відстані 77 км від столиці, а автобус сюди ходить раз на добу, повертаючись лише наступного ранку.

Свою назву замок отримав через незвичайну споруду – його стіни йдуть прямо по краю скелі і здалеку здається, що вони утворюють з нею єдиний моноліт. Усередині можна побачити напівзруйновані вежі, залишки будівель, колонад сходів, а з дивом уцілілого вікна на руїнах каплиці відкривається чудовий краєвид на Егейське море і острів Халки.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Castle of Monolithos © Heracles Kritikos / Shutterstock

Пляж Святого Павла (St. Paul’s Beach)

Пляж Святого Павла розташований неподалік міста Ліндос, в однойменній бухті. Вона настільки гарна, що увійшла до списку пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО. Згідно з однією із християнських легенд, саме в цьому місці висадився апостол Павло під час подорожі до Єрусалиму — скелі розступилися перед ним, утворивши форму серця. На честь цієї події в південній частині бухти була побудована біла каплиця, що також носить ім’я святого.

Піщано-гальковий пляж досить погано обладнаний, є лише шезлонги та парасольки, але це не зупиняє туристів, які масово приїжджають сюди помилуватися дивовижною природною красою. Тут ніколи не буває сильного вітру та штормів, а пологий плавний спуск робить пляж абсолютно безпечним для дітей.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

St. Paul’s Beach © Lubos K/Shutterstock

Монастир Філерімос (Monastery of Filerimos)

Перші споруди на горі Філерімос були зведені ахейцями понад три тисячоліття тому. Це місце побачило безліч народів, що залишили свій культурний слід і руїни храмів, але назва гора отримала на честь єрусалимського ченця, який побудував тут церкву і встановив чудотворну ікону. За часів Візантійської епохи на її місці було збудовано храм Богородиці, став монастирем лише на початку XX століття. При цьому італійські будівельники постаралися максимально відтворити зовнішній вигляд ранньохристиянського храму. В результаті він прийняв вигляд, який мав за мальтійських лицарів.

Внутрішнє планування залишилося настільки ж незвичайним, яким було і раніше. Храм складається з двох частин — католицької та православної, а вівтар розташований між ними. Від входу до монастиря можна піднятися на оглядовий майданчик із встановленим там величезним хрестом. До нього веде дорога, що символізує шлях Ісуса Христа на Голгофу. Поряд з нею розбитий прекрасний тінистий парк з павичами, що розгулюють по доріжках.

Неподалік монастиря розташовані залишки стародавнього міста Ялісос, старовинна церква Святого Георгія, побудована в XIV столітті, і руїни баптистерія, що мають форму хреста.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Monastery of Filerimos © Lubos K/Shutterstock

Акрополь Ліндоса (Lindos Acropolis)

За часів Гомера Ліндос славився своєю могутністю, але поступово воно померкло. Зараз про колишню велич цього міста нагадує лише вцілілий Акрополь — другий за історичною цінністю після афінського. Одна з багатьох легенд, в яких згадується Акрополь Ліндоса, говорить, що перед походом на схід тут побував Олександр Македонський.

Піднятися на пагорб, де розташовані руїни акрополя, досить важко – його висота становить 116 метрів, а влітку тут дуже спекотно і практично немає тіні. З собою потрібно обов’язково взяти воду та надіти зручне взуття. Зате нагорі, окрім огляду уцілілих фрагментів палацу Магістра госпітальєрів та інших історичних пам’яток, надасться можливість помилуватися карколомною красою острова. Це місце не з тих, які краще подивитися на Родосі самостійно — екскурсія з гідом дозволить дізнатися багато цікавих фактів про акрополь.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Lindos Acropolis © Debu55y / Shutterstock

Artemida Taverna

Якщо захочеться скуштувати страви справжньої грецької кухні, обов’язково потрібно відвідати таверну «Артеміда». Знайти цей сімейний ресторан досить просто — він знаходиться на популярному туристичному маршруті, між селом Псінтос та Долиною метеликів. Тут можна скуштувати страви з ягняти, телятини та козеня з нутом, знаменитий грецький салат та найсмачнішу на острові пітарудію (родоський пиріг). Все це подається у національному керамічному посуді, створюючи неповторний колорит давньої Еллади.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Artemida Taverna © scontent.fdps2-1.fna.fbcdn.net

Пляж Еллі (Elli Beach)

Пляж Еллі у місті Родос вважається найпопулярнішим на острові серед фотографів. Різнобарвні шезлонги та парасольки, що контрастують з пронизливою блакиттю моря, і будівлі готелю, що піднімають за лінією піску, казино Rodos і Родоського акваріума є прекрасним фоном для листівок і рекламних фото.
У сезон тут завжди дуже багато людей – крім туристів, на пляжі Еллі люблять відпочивати і місцеві жителі. Крім кришталево чистої води та зручного розташування, пляж приваблює продуманою інфраструктурою, великою кількістю водних розваг, ресторанів та кафе. А вдень, коли стає надто спекотно для відпочинку з дітьми, можна сходити з ними до Акваріуму, щоб побачити підводних мешканців Східного Середземномор’я та Егейського моря.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Elli Beach © Timofeev Vladimir / Shutterstock

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Ellis Beach © Aerial-motion / Shutterstock

Село Коскіну (Koskinou village)

Мальовниче село Коскіну розташоване на Східному узбережжі, приблизно за 6 км від міста Родос. Археологи вважають, що вона була заснована у XV столітті – це підтверджують знайдені тут монети та кераміка.

Сюди варто приїхати, щоб погуляти по потоплених у квітах мощених вулицях, помилуватися маленькими будиночками з різнокольоровими фасадами та незвичайними воротами у двір. На центральній площі Коскіну височить красива біла церква XIX століття, а в затишних тавернах, яких тут чимало, подають класичні грецькі страви і прекрасне вино.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Koskinou village © Heracles Kritikos / Shutterstock

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Koskinou village © YarekM / Shutterstock

Порт Мандракі (Mandraki Port)

Старовинний порт Мандракі – головна морська гавань Родосу. Колись тут розташовувалась гігантська статуя давньогрецького бога Сонця — Геліоса, відома як Колос Родоський. Вона була зруйнована землетрусом приблизно в 226 році до н.е., і зараз кораблі, що заходять в порт, вітають статуї двох бронзових оленів на постаментах — видовище вражаюче, але все ж таки поступається знаменитому статуї, що входить до списку Семи чудес світу.

Найцікавіші об’єкти тут — собор Благовіщення Пресвятої Богородиці, сусідня з портом і оточена масивними стінами фортеця Святого Миколая, три старовинні вітряки та рибний ринок.
Протяжна набережна порту – чудове місце для вечірніх романтичних прогулянок та красивих фотографій, до того ж тут багато колоритних кафе та непоганих рибних ресторанів.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Mandraki Port © cge2010 / Shutterstock

Заповідник “Сім джерел” (Epta Piges)

Національний заповідник «Сім джерел» отримав свою назву завдяки 7 джерелам із прісною водою. Зливаючись, вони утворюють річку та впадають у мальовниче озеро, протікаючи через підземний 186-метровий тунель. По ньому можна прогулятися, але варто врахувати, що там панує тьмяна темрява – він пролягає на глибині до 15 метрів.

Заповідник Епта Пігес знаходиться неподалік монастиря Святого Нектарію, поряд з селом Архіполі. Це одне з тих місць, куди можна піти на Родосі у сильну спеку — його територія рясніє віковими платанами, в тіні яких завжди прохолодно. Освіжаюча вода джерел настільки чиста, що придатна для пиття, а перекусити можна в таверні, розташованій прямо посеред весело, що весело дзюрчить струмків.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Epta Piges © Kenji Jr / Shutterstock

Дегустація вин на Родосі

Чудові вина острова Родос добре відомі у всьому світі. Саме тут із давніх часів вирощують білий виноград Athiri — гордість місцевих виноробів. Але й інші сорти поступаються йому не сильно – в цьому можна переконатися, заїхавши в невелике поселення Ембона, де на виноробні Aimery виробляють один із найвідоміших брендів Родосу.

Крім цього, на острові працюють досить багато дегустаційних центрів, серед яких виділяються кілька виноделен – Alexandris Winery Family, Kounaki Wines та Triantafyllou. А якщо не хочеться витрачати час на поїздки, то можна піти до будь-якого кафе Родосу — майже, напевно, там буде великий вибір місцевих вин.

Червоне вино

Дегустація вин © Sphototop / Shutterstock

Замок Критінія (Kritinia Castle)

Поїздка до венеціанського замку Критінія — чудова можливість побачити чи не наймальовничіше місце острова. Кастелло, як іноді називають цю фортецю, було зведено лицарями Ордену госпітальєрів у XV столітті. Вдале місце розташування на скелі висотою 131 метр забезпечувало чудовий огляд, що дозволяло вчасно виявити супротивника.

Замок жодного разу не піддавався реконструкції, тому від його колишньої пишності до наших днів збереглося небагато. Масивні фортечні стіни з двома фамільними гербами Великих магістрів над входом майже не постраждали від часу, але з внутрішніх будов залишилися лише руїни каплиці. У фортецю можна поїхати автомобілем або піднятися пішохідною стежкою — для екскурсійних автобусів дорога занадто вузька.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Kritinia Castle © Tomasz Czajkowski / Shutterstock

Бухта Ентоні Куїн (Anthony Quinn Bay)

Найкрасивіша бухта Родоса носить ім’я знаменитого актора, письменника та художника Ентоні Куїнна. Він був настільки зачарований вродою цього місця, що залишився тут відпочивати після зйомок у фільмі «Гармати острова Наварон». Що сталося потім, точно не відомо — чи актор купив собі ділянку за свої кошти, чи йому подарував його уряд, щоб залучити туристів. Але в результаті – бухта отримала ім’я Anthony Quinn, відразу став місцевою пам’яткою. На пляжі встановили плиту, увічнивши цю подію, а 1998 року бухта знову перейшла у державну власність і відкрилася для відвідувачів.

Через роки пляж продовжує, як магніт, притягувати туристів, які приїжджають помилуватися дивовижною красою дикої природи, позасмагати серед химерного каміння або просто посидіти в таверні, розташованій на скелі у верхній точці бухти.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Anthony Quinn Bay © ian woolcock / Shutterstock

Історичний центр Родосу (The medieval centre of Rhodes City)

Історичний центр Родосу – це хаотичне переплетення вузьких брукованих вуличок зі склепінчастими переходами і виступаючими частинами стін старовинних будинків. Тут можна дуже швидко заблукати, повністю занурившись у чарівну атмосферу Середньовіччя.

У Старому місті змішалося безліч культур та епох. Суворі архітектурні форми лицарських заїжджих дворів змінюють будівлі в характерному стилі імперії Османа, а класичні риси невеликих християнських церков – округлі обриси мечетей і хаммамів. Найцікавіша історична пам’ятка району – The Knights’ Quarter. Цього кварталу проживали лицарі-шпитальєри, які перетворили це місце на добре укріплену військову базу.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Центр медичних центрів Rhodes City © cge2010 / Shutterstock

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Центр медичних центрів Rhodes City © cge2010 / Shutterstock

Пляж Фаліракі (Faliraki Beach)

Велике туристичне селище Фаліракі знаходиться за 13 км від столиці Родосу. Це веселе та галасливе місце — найпопулярніший центр пляжного відпочинку на острові, який відзначений Блакитним прапором та входить до першої п’ятірки найкращих пляжів Греції. Поруч із Фаліракі практично немає пам’яток. Вдень тут засмагають і купаються, а із заходом сонця веселяться у ресторанах та нічних клубах. Проте, за бажання можна швидко дістатися будь-якої точки Родосу автобусом — на відміну від багатьох інших курортних центрів острова з транспортом тут проблем немає.

Набір розваг на пляжі стандартний – морські прогулянки на яхтах та катерах, катання на парашутах та «бананах». Малята можуть тут вдосталь хлюпатися на мілководді — м’який пісок, тепла вода та відсутність морських хвиль створюють для цього всі умови. А старші діти можуть розважатися в міні-аквапарку — надувний комплекс із гірками встановлений прямо в морі.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Faliraki Beach © Timofeev Vladimir / Shutterstock

Родоська фортеця (Palace of Grand Master of Knights of Rhodes)

Родоська фортеця (Палац Великих Магістрів) спочатку належала Візантії. Цитадель звели у VII столітті на місці колишнього язичницького храму у Старому місті Родоса. У XIV столітті у фортеці влаштувався Великий магістр Мальтійського ордену, перетворивши його на свою розкішну резиденцію та символ влади госпітальєрів у Середземномор’ї. У XX столітті палац було відреставровано і в ньому неодноразово відпочивав Беніто Муссоліні.

Після закінчення Другої світової війни в цитаделі відкрився музей, ставши головною пам’яткою Родосу. Експозиція охоплює два історичні періоди — античний та середньовічний. Предмети мистецтва розташовуються в залах та галереях палацу, прикрашених неймовірно тонким різьбленням, дивовижними мозаїками та фресками, дзеркалами та гобеленами.
Щоб уникнути плутанини, треба пам’ятати, що місцеві жителі часто називають цю цитадель Kastellos — таке ж неофіційне ім’я носить фортецю Критінія.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Palace of Grand Master of Knights of Rhodes © Philippos Philippou / Shutterstock

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Palace of Grand Master of Knights of Rhodes © Philippos Philippou / Shutterstock

Монастир Цамбіка (Tsambika Monastery)

Приблизно на середині шляху з Родосу до Ліндосу височить скелястий мис. На його вершині стоїть монастир Цамбіка, з яким пов’язано кілька християнських легенд. Одна з них свідчить, що головна святиня храму — ікона Божої Матері, яка тричі чудово переміщалася сюди з церкви на Кіпрі.

До монастиря веде досить крутий підйом, що складається із 300 ступенів. Внутрішнє оздоблення храму та його іконостас датуються XVI століттям. У церковні свята поклонитись реліквії приїжджає багато паломників. Але у звичайні дні, коли тут мало людей, можна безперешкодно помилуватися стародавньою архітектурою та дивовижними краєвидами Родосу.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Tsambika Monastery © nikolpetr / Shutterstock

Astronomy Cafe

На південній околиці курортного селища Фаліракі працює незвичайне кафе Родоса. Воно є невеликим комплексом, до якого входять обсерваторія та сад. У ньому розташовується безліч цікавих експонатів, що стосуються астрономії — сонячний годинник, кам’яні плити з інформацією про зірки і планети, скульптура Атласу та багато інших артефактів.

Обсерваторія обладнана телескопом, за допомогою якого можна розглядати туманності, галактики та планети. Частина саду займає невелике кафе, де подають закуски та різноманітні напої. Особливо затишно тут увечері, коли можна милуватися зоряним небом, слухати плескіт хвиль та пити каву з грецькими солодощами.

Цікаві острови поряд із Родосом

Неподалік Родоса є 4 невеликі острови, куди можна вирушити на екскурсію або самостійно. Найближчим є Алімія — з гавані Камірос сюди щодня вирушають екскурсії, під час яких можна побувати у фортеці Родоських лицарів і побачити старовинні церкви Святого Георгія та Святої Міни.

Острів Халки, розташований неподалік Алімії, здебільшого орієнтований на молодіжний відпочинок — тут працює сучасна туристична база з дискотеками та нічними клубами.

На північному заході Родосу знаходиться острів Сімі, відомий численними міфами та легендами, гарною архітектурою будівель, старовинними монастирями, замками та музеями.
Найзахідніший у групі островів називається Тілос. Він славиться своїми прекрасними пляжами та гостинністю місцевих жителів.

Подорож Середземномор'ям — що подивитися на Родосі

Острів Сімі © leoks / Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук