Що подивитись у Вінниці: пам’ятки

Вінниця – чудове місто з багатою історією. І якщо ви там ще не побували, дуже радимо вам. Поїздка стане цікавим туром вихідного дня. Тут можна помилуватися гарною архітектурою міста, відвідати пам’ятки, аналогів яким немає у всій Україні, а ввечері відпочити, спостерігаючи яскраве світломузичне шоу на воді.

Сьогодні ми розповімо про те, що подивитися у Вінниці, про найцікавіші місця та пам’ятки, а також найближчих до них готелях.

Головні пам’ятки Вінниці

У місті розташовано щонайменше три унікальні пам’ятки, аналогів яким в інших містах України немає. Це колишня ставка Гітлера, музей-садиба Пирогова та світломузичний фонтан Рошен.

Світломузичний фонтан ROSHEN

Вінницький фонтан ROSHEN – плаваючий. Збудований він у руслі Південного Бугу біля Фестивального острова. Подібних фонтанів в Україні більше немає — він єдиний, до того ж, це найбільший плаваючий фонтан у Європі.

Вінницький фонтан Рошен

© fountainroshen.com

Фонтан ROSHEN у Вінниці.

© Yakuschenko Igor

Найвищий струмінь досягає 65-70 метрів, а фронтальний розліт води – 140 метрів. І все це супроводжується музикою, світловими та лазерними ефектами, а також відео-проекції на водному екрані 16х45 метрів.

Також унікальність Вінницького фонтану Рошен у тому, що вода до нього використовується прямо з річки, а не зі спеціального басейну. Тож і насосна система спроектована так, щоб витримати екстремальні навантаження. А взимку всю конструкцію можна сховати під лід.

Фонтан Рошен – проекції на водному екрані

© sunnytravelguide.com

Розклад вистав Вінницького фонтану:

Період роботи у 2015 році: з 25 квітня – по 18 жовтня.
Пн, Ср — Пт: з 14:00 по 22:00
Вт: з 18:00 – по 22:00
Сб – Нд: з 12:00 – по 22:00
Різні дні тижня демонструються різні шоу-програми. Детальний розклад можна дізнатися на офіційному сайті .

Музей відкритий на території садиби Вишня, де останні 20 років жив та працював видатний хірург, анатом, вчений та педагог Микола Іванович Пирогов, якого вважається основоположником військово-польової хірургії, а також Товариства Червоного Хреста.

Музеї-садиба Н. І. Пирогова

© lorna-l.livejournal.com

Комплекс складається з:

  • Будинки, в яких мешкав Пирогов. Тут розміщена експозиція з 12 розділів, яка розповідає про його життя та діяльність.
  • Музею-аптеки, в якій відтворені інтер’єри приймальної та операційної.
  • Церкви-некрополя, де зберігається забальзамоване тіло вченого.
  • Меморіального парку, в якому досі можна побачити, посаджені Пироговим.

Фонд музею – 16,5 тисяч експонатів. Садиба є також навчальною базою медичного університету м. Вінниця, тут проводяться заняття учнів, засідання наукових гуртків тощо. Ще тут проводять виїзну сесію Академії медичних наук, наукові конференції тощо.
Час роботи: з 10:00 – до 17:00, Пн – вихідний.
Адреса: вул. Пирогова, 155.
Сайт: http://www.pirogov.com.ua

Водонапірна вежа — Пожежна каланча

Водонапірна вежа у Вінниці була збудована у 1911 році для першого міського водопроводу. Дивно, але будинок часу виглядає практично так само, як і раніше.

У період Великої Вітчизняної Війни вежа вціліла і залишилася однією з найвищих споруд міста. Крім основних функцій, служила як пункт спостереження.

У повоєнний час вежа втратила своє первісне призначення, але залишилася у володіннях водоканалу. Її переобладнали у житлову будівлю, де поселяли працівників цього підприємства.

А 1958 року вінницька Водонапірна вежа визнається архітектурним об’єктом і передається під управління Обласного краєзнавчого музею. Нині тут розташовано Музей революційної та бойової слави Вінниці.

Висота водонапірної вежі – 28 метрів. Реставрація проводилася у 80-х роках XX сторіччя. Основна відмінність від початкового проекту – розташування головного міського годинника на вежі. Раніше вони були з 4-х сторін купольної башти, а тепер змістилися на ярус нижче.

Біля пожежної каланчі можна побачити 3D малюнок на асфальті.
Адреса: вул. Козицького, 20.
Час роботи музею: з 10-00 – до 17-30, Пн – вихідний.

Ставка Гітлера Вервольф

Незважаючи на те, що зараз колишню ставку Гітлера Вервольфа практично зруйновано — комплекс є однією з найзагадковіших споруд у центральному регіоні України. Сюди й досі влаштовують експедиції.

Будівництво об’єкту Вервольф (Wehrwolf — озброєний вовк: слово утворене від нього. Werwolf — перевертень, нім. Wehrmacht — збройні сили) розпочалося восени 1941 року, після окупації Вінниці. У будівництві брали участь польські та шведські фахівці, а також радянські військовополонені. Але для збереження таємності і ті, й інші згодом було вбито.

Як саме виглядала ставка Гітлера ніхто говорити не береться, але всі сходяться, що комплекс складався з кількох бетонних бункерів та безлічі дерев’яних будівель. Найглибший бункер йшов під землю на кілька поверхів. Тут були телефонна та електростанція, невеликий аеродром, свій город, створений спеціально для вегетаріанця Гітлера.

Ставка Гітлера Вервольф

© stryzhavka.com

Коли німці залишали ставку у 1944 році, то підірвали всі її комунікації за допомогою величезної кількості вибухівки та авіабомб. Тож недосвідчений в історії турист побачить лише купу виверненого каміння на території.

Ну і звичайно ж, ставку Гітлера оточено безліччю легенд і домислів, про які можна писати окрему статтю.

У 2011 році на території було відкрито історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму. Багато хто говорить, що без екскурсовода тут робити нічого. Приємне доповнення: є аудіогід. Поблизу, на території пансіонату Ластівка виставлено експозицію військової техніки та зброї часів Другої світової війни, а також предметів побуту німців. Більшість експонатів можна доторкнутися.
Адреса: Адреса: с. Стрижавка, вул. Туристична
Час роботи: з 10:00 – до 18:00

Обласний краєзнавчий музей

Музей розташований на території колишнього єзуїтського монастиря – нинішнього історико-архітектурного комплексу «Мури».

Якщо ви ще ніколи не бачили кістяка мамонта, то тут ви можете на нього подивитися. У музеї переставлено унікальні предмети зі скіфського та сарматського періодів, широкі нумізматичні збори, а також етнографічна колекція: вироби гончарства, ткацтва та вишивки, народний живопис. Фонд Вінницького обласного краєзнавчого музею налічує понад 200 тисяч експонатів.

При музеї діють історичний, етнографічний та природничий клуби.
Адреса: вул. Соборна, 19
Час роботи: з 10:00 до 17:00; Пн – вихідний.

Вінницькі мури

Історико-архітектурний комплекс Вінницької мури складається з оборонних та храмових споруд XVII століття. Включає:

  • єзуїтський монастир, костел, колегіум та конвікт (гуртожиток);
  • домініканський монастир та костел;
  • навколишні фортечні стіни.

Вінницькі мури

© Sunny fox

Сьогодні у колишньому корпусі келій єзуїтського монастиря розміщено краєзнавчий музей, а у будівлі колегіуму — обласний архів. На жаль, більшість фортечних стін перебуває в аварійному стані. Фрагменти, що збереглися, можна побачити зі зворотної сторони єзуїтського монастиря.

Щодо домініканського монастиря та костелу, зараз це Преображенський собор.
Адреса: вул. Соборна, 17-23.
Час роботи: з 10 – до 18:00; Пн – вихідний.

Преображенський собор

Преображенський кафедральний собор або зведений у XVIII як костел домініканського монастиря. 1832 року комплекс було передано у володіння православного духовенства: монастир було скасовано, а храм перебудовано під православний собор. До 1991 р. функціонував як зал органної музики. Нині перебуває у віданні московського патріархату.
Адреса: вул. Соборна, 23

Преображенський собор

© zatyshok.vinnica.ua

Преображенський собор

© zatyshok.vinnica.ua

У Вінницькому художньому музеї постійно діють виставки робіт М. Баччіареллі, Ж. Лампі Старшого, Ж.-П. Норблена, І. Рєпіна, О. Маневича, О. Орловського, К. Тінті, І. Светлицького, А. Кайгородова, а також інших українських, російських та західноєвропейських художників XVI-XX століть. Також виставлено експозицію декоративно-ужиткового мистецтва Поділля.

Будівля входить до архітектурного комплексу Мури.
Адреса: вул. Соборна, 21

Корисна інформація для туриста

Як доїхати

З Києва до Вінниці можна доїхати маршрутками від залізничного вокзалу та автостанції Південна, електричкою, а також швидкісним поїздом Інтерсіті, поїздка на якому може стати окремою пригодою. Поїздка в середньому займе близько 2-2,5 годин. Вартість проїзду – від 50 грн.

Де зупинитись у Вінниці

Якщо ви плануєте затриматися в місті, наприклад, щоб подивитись вечірнє шоу фонтану Рошен, краще відразу розраховувати на ночівлю. Останній транспорт з Вінниці до Києва вирушає приблизно о 7-8 вечора.

Найближчий до фонтану ROSHEN та комплексу Мури – хостел Центр . Найближчий до автовокзалу – міні-готель Товмед . Від нього також досить легко добиратися до фонтану. Готелі Поділля та Вінниця Савой розташовані близько до вулиці Соборної та парку Козицького. Від них прямою вулицею можна дістатися що до фонтану, що до Центрального парку

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук