Що подивитися у Флоренції – 25 найцікавіших місць

Старовинна Флоренція має так багато визначних пам’яток, що іншим містам світу складно з нею зрівнятися. Тут жили та творили великі майстри своєї справи – Мікеланджело, Донателло, Данте, Галілей, Макіавеллі, Вазарі, Амманаті, Альф’єрі. А могутні правителі, такі як Медічі та Лотарингії, зібрали безцінні колекції предметів мистецтва, які тепер можна побачити у музеях міста.

Площа Синьорії (Piazza della Signoria)

У Флоренції площу Синьорії заслужено вважають найкрасивішим місцем. Її архітектурна домінанта – розкішний Палаццо Веккьо, збудований на початку XIV століття. У ньому колись засідали правителі, а тепер тут знаходиться музей. Головна прикраса площі — фонтан Нептун, виготовлений з мармуру та бронзи за проектом Бандінеллі у 1565 році, на честь одруження Франческо І-го Медічі з Іоанною Австрійською. Грізний морський владика постає на повний зріст на колісниці, запряженій четвіркою коней, в оточенні різних міфологічних істот. Крім того, площа багато прикрашена копіями відомих скульптур – Давид Мікеланджело, Юдіф і Олоферна, Мардзокко роботи Донателло, Геркулес, який переміг Какуса Бандінеллі, Викрадення Поліксени Піо Феді, Геркулес і кентавр, Похи сабінянок» Джамболоньї та іншими уславленими античними статуями.

Площа Синьорії

Площа Синьйорії © Catarina Belova / Shutterstock

Сади Боболі (Giardino di Boboli)

Відомі в усьому світі сади Боболі стали прообразом найкращих європейських королівських парків, зокрема й Версаля. Вони були засновані в 1549 році, завдяки Елеонорі Толедській – дружині герцога Козімо I Медічі. Для спорудження саду, який тривав кілька десятиліть, запросили найкращих майстрів своєї справи. Тут були створені тераси, гроти, фонтани та альтанки, а також збудований амфітеатр, у якому відбувалися перші вистави за участю оперних виконавців.

Величезну територію саду оздоблювали численні мармурові статуї в античному стилі. Тепер це музей садово-паркового мистецтва просто неба, який туристам обов’язково варто подивитися у Флоренції.

Сади Боболі

Сади Боболі © SenSeHi / Shutterstock

Сади Боболі

Сади Боболі © gillmar / Shutterstock

Вілла Петрайя (Villa Medicea La Petraia)

Зміська резиденція Медічі височить на пагорбі, звідки відкривається чудовий краєвид на місто. Внутрішнє оздоблення вілли відповідає високому статусу її власників — вона багато прикрашена витворами мистецтва. Наприклад, тут можна побачити бронзову скульптуру Венери роботи Джамболонья та фрески Козімо Дадді. Будівля оточена садово-парковим ансамблем у три яруси. Він прикрашений мініатюрними статуями та квітковими клумбами, засаджений різними сортами дерев, а його домінантою є фонтан із цілісного шматка мармуру. Відвідування вілли Петрайя та її саду незмінно викликає захоплення. Особливо приємно те, що вхід сюди — вільний, і щогодини відбуваються безкоштовні екскурсії з гідом.

Вілла Петрайя

Вілла Петрайя © sansa55 / Shutterstock

Базиліка Сан-Лоренцо (Basilica di San Lorenzo)

Над однією з найстаріших церков Флоренції працювали найбільші майстри свого часу, чиї імена увійшли до історії — Брунеллескі, Мікеланджело та Донателло. Її фасад не був добудований, тому він має грубі та прості форми, від чого стає більш вражаюче враження від його внутрішнього змісту. Розкішний та багато прикрашений інтер’єр базиліки Сан-Лоренцо виконаний з дорогих матеріалів та доповнений витворами мистецтва. Вона також є сімейною усипальницею сім’ї Медічі, де спочивають практично всі представники династії. Цю визначну пам’ятку Флоренції щорічно відвідують тисячі туристів.

Базиліка Сан-Лоренцо

Базиліка Сан-Лоренцо © Aliaksandr Antanovich / Shutterstock

Академія образотворчих мистецтв (Accademia di belle arti di Firenze)

Перший навчальний заклад живопису в Європі було засновано у 1561 році. Його творцями, за підтримки Козімо I Медічі, стали три художники-маньєристи — Джорджо Вазарі, Аньоло Бронзіно та Бартоломео Амманаті. Тепер картинна галерея Академії образотворчих мистецтв — найвідоміший музей не лише в Італії, а й на всьому континенті. Його експозиція містить найцінніші експонати витворів мистецтва. Серед них можна побачити всесвітньо уславлені скульптури — «Давид», «Чотири Раби» та незакінчену статую святого Матвія роботи Мікеланджело, «Викрадення сабінянок» Джамболоньї, а також кращі зразки живопису Флоренції XV-XVI ст.

Палаццо Медічі-Ріккарді (Palazzo Medici Riccardi)

Родовий замок могутньої родини Медічі був збудований у 1444-1460 рр. за проектом архітектора Мікелоццо ді Бартоломео і став першим у місті будинком у стилі раннього ренесансу. Через сто років особняк перейшов у володіння іншої, не менш впливової родини Рікарді. Ще пізніше його знову продали. Зрештою — у ньому відкрили префектуру Флоренції, яка знаходиться тут і досі. З цієї причини палаццо лише частково доступний для туристів.

У ньому можна побачити чудову колекцію предметів мистецтва сім’ї Рікарді, обов’язкові до відвідування Капела волхвів з унікальними фресками Гоццолі та Галерея дзеркал. Заворожує своєю архітектурою та внутрішній дворик палаццо. Його прикрашає сад Медічі з мармуровими статуями та яскравими лимонами у вазонах, які висаджують, як данину пам’яті першим господарям. Це дуже красиве місце,

Палаццо Медічі-Ріккарді

Палаццо Медічі-Ріккарді © Zabotnova Inna / Shutterstock

Палаццо Медічі-Ріккарді

Палаццо Медічі-Ріккарді © Zabotnova Inna / Shutterstock

Ринок Сан-Лоренцо (Mercato Centrale)

Фермерський ринок Сан-Лоренцо – атмосферне місце та яскрава пам’ятка міста. Його започаткували в 1874 році за проектом Джузеппе Менгоні, коли Флоренція була столицею Італійського Королівства і сюди з’їжджалися фермери з усіх регіонів країни. І зараз це одне з найкращих місць у місті для купівлі найсвіжіших продуктів, подарунків та сувенірів. Особливо тішить те, що ціни на ринку суттєво нижчі ніж у супермаркетах та лавках, а такого багатого вибору більше ніде не знайти.

Тут можна купити чудові місцеві вина, тверді і м’які сири, м’ясні делікатеси, оливкову олію, прошутто і флорентійські солодощі. Обов’язково спробуйте кантуччі (або біскотті) – дуже популярні сухарики з горіхами та сухофруктами. На другому поверсі ринку варто відвідати кафетерій Nerbone, що діє з 1872 року. Також тут розміщені й інші заклади громадського харчування,

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре (La Cattedrale di Santa Maria del Fiore)

Найвідомішою пам’яткою Флоренції є величний собор Санта-Марія-дель-Фьоре (Дуомо). Він зведений дома старої церкви, побудованої ще V столітті. Це один із п’яти грандіозних храмів світу, який здатний вміщувати до 30 тисяч парафіян. Під його дахом організований музей і збереглися залишки колишньої церкви, що має багато особливостей та нерозкритих таємниць. Наприклад, досі не розгадано секрет будівництва цегляного бані — найбільшого у світі.

Крім того, над виходом з храму встановлено незвичайний годинник — їх стрілки рухаються у зворотному напрямку, безпомилково показуючи «юліанський час».

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре © GagliardiPhotography / Shutterstock

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре © pisaphotography / Shutterstock

Площа Мікеланджело (Piazzale Michelangelo)

Це місце в місті варто відвідати серед перших. Площа Мікеланджело височить на пагорбі і славиться чудовими панорамними краєвидами на столицю Тоскани – звідси у всій красі можна побачити головні визначні пам’ятки міста. До цього місця постійно тягнеться нескінченна низка туристів. У центрі площі височить чудова бронзова копія статуї Давида, біля підніжжя якої розташовані копії чотирьох алегорій з капели Медічі в базиліці Сан-Лоренцо.

Площа Мікеланджело

Майкеланджело Площа © Martin M303 / Shutterstock

Джелатерій Vivoli (Vivoli Gelateria)

Заклад, який носить почесне звання найстарішого у Флоренції, славиться найсмачнішим джелатом у місті. Невеликий кафетерій було відкрито у 1930 році і ось уже чотири покоління однієї родини готують тут домашнє морозиво. Приємне оточення та чудові десерти нікого не залишають байдужим, тому джелатерій Vivoli стали рекомендувати, як місце куди варто сходити у Флоренції. Його ситуація – невибаглива, в ньому низькі ціни і величезний вибір солодощів. Крім фірмового джелато Stracciatella, варто скуштувати карамель з грушею, фісташкове та різні фруктові види.

Джелатерій Vivoli

Джелатерій Vivoli © vivoli.it

Джелатерій Vivoli

Джелатерій Vivoli © scontent-iev1-1.xx.fbcdn.net

Міст Понте-Веккіо (Ponte Vecchio)

Найстаріший міст у Флоренції був побудований у 1345 році у найвужчій ділянці річки Арно. Історія цієї споруди дивовижна, як і її незвичайний вигляд. Спочатку на ньому з’явилися лави м’ясників, але їх виявилося більше, ніж могла вмістити довжина мосту і поряд стали з’являтися додаткові торгові місця, що випирали з обох боків будівлі. У середині XVI століття на зміну м’ясникам прийшли майстри ювелірних виробів і Старий міст отримав відповідну назву – Золотий.

Незабаром над їхніми лавками був побудований коридор для герцога Козімо I, щоб правитель міг безперешкодно потрапити до Палаццо Веккьо, де він працював і повернутися до Пітті, де він жив. В даний час тут розміщується одна з найкращих у світі художніх галерей, в якій зберігаються оригінали картин відомих художників XVI-XVII століть.

Міст Понте-Веккіо

Міст Понте-Веккіо © f11photo / Shutterstock

Міст Понте-Веккіо

Міст Понте-Веккіо © Boris Stroujko / Shutterstock

Дзвіниця Джотто (Campanile di Giotto)

Найпрекрасніша споруда Флоренції носить ім’я одного зі своїх творців і становить частину архітектурного ансамблю відомого собору Санта-Марія-дель-Фьорі. Чудова дзвіниця, багато прикрашена різьбленими плитами та барельєфами із зеленого, рожевого та білого мармуру, підноситься у небо на висоту 85 метрів, що робить її чудовим оглядовим майданчиком. У неї лише одна вада — її саму не видно. Щоб піднятися нагору, доведеться подолати 414 ступенів, але види міста, що відкриваються на кожному ярусі, і можливість близько розглянути купол Брунеллескі варті того.

Дзвіниця Джотто

Дзвіниця Джотто © Catarina Belova / Shutterstock

Дзвіниця Джотто

Дзвіниця Джотто © V_E / Shutterstock

Галерея Уффіці (Galleria degli Uffizi)

Один із найстародавніших і найбільших музеїв світу був побудований в середині XVI століття за проектом архітектора Джорджо Вазарі спеціально для Козімо Старшого Медічі. Величний будинок у формі латинської літери U мав власний театр і картинну галерею, а оточували його висячі сади. Після закінчення будівництва могутня родина перевезла сюди свою колекцію творів мистецтва. Протягом століть у галереї Уффіці зберігаються унікальні та рідкісні витвори великих майстрів епохи Відродження.

Серед найбільш цінних експонатів — антична статуя Венери Медицею та «Народження Венери» Сандро Боттічеллі. Крім того, тут представлені роботи Рафаеля, Караваджо, Рембрандта, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі та інших майстрів.

Галерея Уффіці

Галерея Уффіці © vvoe / Shutterstock

Галерея Уффіці

Галерея Уффіці © Takashi Images / Shutterstock

Баптистерій Сан-Джованні (Battistero di San Giovanni)

Найстаріший будинок у Флоренції відраховує свою історію з V століття. Але сучасний вигляд він набув у XI-XII століттях, коли його фасад облицьовували біло-зеленим мармуром. Під склепіннями баптистерія Сан-Джованні були хрещені Медічі та Данте, а також багато відомих городян і простолюдини. Головна архітектурна домінанта будівлі — східна брама з 10 золоченими панелями-барельєфами на біблійні теми. Легенда свідчить, що Мікеланджело, вражений красою та відточеністю деталей, назвав їх «Райською брамою».

Вражають своєю пишністю декоровані золоченими барельєфами південні та північні ворота — над ними працювали Пізано та Гіберті. Не поступається за красою і опрацьованістю деталей внутрішнє оздоблення храму. Баптистерій Сан-Джованні – визначна пам’ятка, яку обов’язково потрібно подивитися у Флоренції.

Баптистерій Сан-Джованні

Баптистерій Сан-Джованні © V_E / Shutterstock

Базиліка Санта-Марія-Новелла (Basilica di Santa Maria Novella)

Цей прекрасний шедевр архітектури був зведений у середині XV століття іменитим архітектором Леоном Баттістою Альберті на замовлення заможного городянина Джованні ді Паоло Ручеллаї. У середині XVI століття церкву реконструювали під керівництвом уславленого Джорджо Вазарі. Її вважають однією з найкрасивіших пам’яток столиці Тоскани. Прекрасна базиліка Санта-Марія-Новелла славиться витонченим, ажурним фасадом, гармонійним, виразним внутрішнім простором і безцінними витворами мистецтва, що зберігаються в ній.

Базиліка Санта-Марія-Новелла

Базиліка Санта-Марія-Новелла © Mihai-Bogdan Lazar / Shutterstock

Базиліка Санта-Марія-Новелла

Базиліка Санта-Марія-Новелла © artribune.com

Храм Санта-Кроче (Basilica di Santa Croce)

Чудова базиліка Санте-Кроче була зведена в XIII столітті і через століття змогла зберегти унікальні фрески та вітражі, станковий живопис та скульптури XIII-XVI століть. Не залишаються непоміченими її 16 капел, кожна з яких шедевр. Однак без перебільшення можна сказати, що ця красива церква знаменита своїм пантеоном. У ньому знайшли свій останній притулок великі Галілей, Макіавеллі, Мікеланджело, Россіні, Марконі, Альф’єрі.

Стоїть тут і порожній саркофаг, чекаючи праху Данте. Справа в тому, що за життя його вигнали з міста за опозицію до влади. В результаті письменник переїхав до Равенни, де створив «Божественну комедію» і там же помер. Після цього флорентійці усвідомили свою помилку і зажадали порох великого земляка, але його так і не повернули.

Храм Санта-Кроче

Храм Санта-Кроче © Ilia Baksheev / Shutterstock

Сад Бардіні (Giardino Bardini)

Затишний та тінистий сад Бардіні розкинувся на пагорбі Montecuccoli, недалеко від річки Арно та площі Мікеланджело. У XVI столітті тут придбала маєток почесна родина Моззі. Спочатку на сільгоспугіддях вирощували овочі для господарського столу, а пізніше, наслідуючи моду, розбили квітучий сад із фонтанами, гротами, шикарними сходами в стилі бароко та цілою низкою скульптур. Парк змінив кількох власників і, зрештою, прийшов до запустіння. Тільки в 2000 році було створено фонд Монументальних парків Бардіні Пейрон, метою якого стало відродження маєтку в його колишній пишності. Тепер сад випромінює романтичну атмосферу Середньовіччя, а у віллі Бардіні розташовуються ресторан, кафе та книгарня. Під час прогулянок садом відвідувачам відкриваються красиві панорамні краєвиди на Флоренцію.

Сад Бардіні

Сад Бардіні © leoks / Shutterstock

Сад Бардіні

Сад Бардіні © leoks / Shutterstock

Музей Галілея (Museo Galileo)

Один з найцікавіших музеїв Флоренції розташований у палаці Кастеллані, побудованому в XI столітті. Його експозиція містить унікальну колекцію стародавніх наукових пристроїв, зібрану двома могутніми династіями Медічі та Лотарингів, а також пристрої, створені самим Галілео Галілеєм.

Тут представлені медичні інструменти, хімічні прилади, карти, термометри, глобуси, компаси, астролябії та інші пристрої XV-XIX століть. Крім того, у музеї є бібліотека, де зберігаються зібрання антикварних книг та науково-історичних робіт. Це одне із найцікавіших місць у Флоренції.

Музей Галілея

Музей Галілея © Aliaksandr Antanovich / Shutterstock

Музей Стібберта (Museo Stibbert)

У старовинному особняку на вершині пагорба Монтуги зберігається безцінна колекція артефактів та старожитностей багатія та мецената Фредеріка Стібберта. Вона розміщена в 57 залах вілли та складається з більш ніж 50 тис. експонатів зброї та обладунків, костюмів, картин, гобеленів, предметів обстановки та декоративно-ужиткового мистецтва. Прогулюючись залами музею, можна побачити безцінні колекції порцеляни, меблів, етруських артефактів, тосканських розп’яття та військової уніформи наполеонівської армії.

Але найбільше в експозиції представлено зброю та обладунків — близько 16 тисяч. Незабутнє враження справляють Зал вершників, в якому розміщені статуї кінних лицарів і солдатів у повному озброєнні у вигляді ефектних інсталяцій, а також зали японської та ісламської зброї та обладунків.

Музей Стібберта

Музей Стібберта © homofaberguide.com

Gucci Garden

В одному з найстаріших палаців міста Палаццо делла Мерканця, де раніше був музей Gucci, розташувався Gucci Garden. Новий простір включає галерею, в якій експонуються колекції одягу Gucci різних років, а також аксесуари та предмети побуту. Тут же працюють бутік та сувенірна лавка, де можна придбати ексклюзивні речі, найчастіше представлені в єдиному екземплярі.

У Gucci Garden є невеликий кінотеатр і ресторан, створений у співавторстві з Массімо Боттурою – володарем трьох зірок Мішлен і найвідомішим італійським шеф-кухарем у світі.

Gucci Garden

Gucci Garden © cdn.vdmsti.ru

Gucci Garden

Gucci Garden © highxtar.com

All’Antico Vinaio

Це найвідоміша закусочна у Флоренції. Тут готують близько 10 видів неймовірно смачних паніні – вони величезні та недорого коштують. Найпопулярніший бутерброд — із трюфелем, його запах поширюється навіть вулицею. Ще в ній можна купити склянку місцевого вина — воно робить їжу смачнішою.

Тому біля All’Antico Vinaio незмінно збирається черга, в якій витає атмосфера загального свята та веселощів, але вона швидко рухається. Щоправда, іноді в ній доводиться простояти і до півгодини.

All'Antico Vinaio

All’Antico Vinaio © leoks / Shutterstock

All'Antico Vinaio

All’Antico Vinaio © Antonio Gravante / Shutterstock

П’яцца-дель-Дуомо (Piazza del Duomo)

Площа Дуомо — одне з найпопулярніших місць Італії та Європи. На ній розташовуються найбільш значні архітектурні та історичні пам’ятки столиці Тоскани. Тому, якщо ви плануєте, що подивитися у Флоренції за 1 день, неодмінно включіть площу до свого списку. Тут знаходиться кафедральний собор Санта-Марія-дель-Фьоре, який зачаровує красою – його купол, спроектований Брунеллески, можна побачити з будь-якої точки міста. Також на ній розташовані струнка дзвіниця Джотто та баптистерій Сан-Джованні, які славляться найкрасивішими воротами.

Крім того, не можна залишити без уваги музей собору Опера-дель-Дуомо, Архієпископський палац, Лоджію дель Бігалло, Палаццо Канонічі з пам’ятником Філіппо Брунеллескі та музей Торріні.

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре, будинок Брунеллескі, Кампанілі Джотто та Баптистерій

Майдан П’яцца дель Дуомо © Boris Stroujko / Shutterstock

Ristorante Brandolino

Відвідуючи Флоренцію, неодмінно скуштуйте флорентійський стейк. Один із найсмачніших (ідеальної прожарки) – готують у ресторані Brandolino. У ньому стильний і стриманий інтер’єр, не дуже широке меню, але чудове обслуговування і головне – тут подають добре приготовані страви італійської кухні.

Ресторан відкривається о 19:00 та швидко наповнюється відвідувачами, тому варто забронювати столик заздалегідь.

Ресторан "Брандоліно"

Ristorante Brandolino © images.squarespace-cdn.com

The Mall Firenze

Цінителі брендових речей вирушають за ними в найвідоміший аутлет Флоренції, який знаходиться за 30 км на південний схід від міста. The Mall виглядає як сучасне село, яке складається з невеликих, стильних бутиків. Тут представлені відомі світові та італійські модні бренди – Burberry, Dolce&Gabbana, MCQueen, Balenciaga, Brioni, Armani, Zegna, Gucci, Jimmy Choo, Versace, Valentino, Stella McCartney та інші. Шопери приїжджають сюди, щоб купити речі із минулих колекцій за відносно низькими цінами. На початку сезону розпродаж знижки стартують від 10%, а пізніше вони досягають 70% і більше.

The Mall Firenze

The Mall Firenze © tohology.com

The Mall Firenze

The Mall Firenze © travelvesti.ru

The Mall Firenze

The Mall Firenze © titanium.lv

The Mall Firenze

The Mall Firenze © we-heart.com

La Giostra

Атмосферний ресторан La Giostra радує гостей чудовими стравами італійської кухні, бездоганним обслуговуванням та приємною обстановкою. Тут варто скуштувати равіолі зі шпинатом, пасту з білим соусом та скалопіні. Вам обов’язково припадуть до смаку лимонний сорбет, джелато та вершковий тіраміс. Ресторан славиться гарною винною картою – замовте тут чудове просік, лимончелло або грапу. Щоб потрапити сюди напевно, бронюйте столик заздалегідь. Найзручніше це робити на сайті закладу.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук