Що подивитися в Мінську – 15 цікавих місць

Мінськ — яскраве поєднання пронизаних сонячним промінням просторих вулиць, акуратних будинків, зелених парків та скверів. Тут блиск сучасних хмарочосів чарівним чином поєднується з величною та похмурою атмосферою сталінського ампіру. А суворі шпилі барокових католицьких соборів — із ошатними православними церквами та легковажними плямами черепичних дахів середньовічних будівель.

Мінськ багатоликий — з одного боку він має репутацію міста з печаткою радянського минулого, багато його пам’яток та пам’яток без кінця нагадують про це. Але варто трохи змінити кут зору, і він перетворюється на сучасний мегаполіс із набором модних туристичних розваг — респектабельні ресторани, галереї постмодерністів, нічні клуби та бари, квест-кімнати, СПА та фітнес-зали.

Почніть свою подорож столицею, і ви побачите, як єдність і боротьба протилежностей міста зливаються в гармонійний архітектурний ансамбль — чудовий і блискучий. У Мінську є куди сходити і на що подивитися, сюди можна приїхати одному, парою чи усією сім’єю з дітьми — вам ніколи нудьгуватиме.

Верхнє місто – архітектурна пам’ятка Мінська

Історичний центр міста зберіг безліч архітектурних та культурних пам’яток XII-XVIII століть. З початку XVI століття у цих кварталах проживали сім’ї найбагатших та найзнатніших громадян. Вони могли собі дозволити будувати все, що заманеться, змагаючись в оригінальності із сусідами. І зараз тут є на що подивитися — старий центр Мінська є химерною сумішшю безлічі архітектурних стилів, від бароко і класицизму до еклектики та модерну. І всі ці будівлі розташовані буквально за кілька кроків одна від одної, чергуючись з не менш красивими та незвичайними церквами, монастирями та храмами різних конфесій.

Найцікавіші пам’ятки в центрі: площа Свободи, Мінська Ратуша, костел Діви Марії, Велика Монастирська вулиця, оглядовий майданчик на Нижнє місто.

Проспект Незалежності

Ця центральна вулиця столиці починається у центрі та перетинає її із заходу на схід. Проспект збираються включити до списку Світової спадщини ЮНЕСКО — настільки ошатним і цілісним він вийшов у архітектурному плані. Проект створювався відразу після закінчення Другої світової, його розробляли найкращі архітектори Радянського Союзу. З моменту свого заснування 1801 року вулиця встигла 14 разів поміняти свою назву — найстійкіша, Захар’євська, протрималася понад 100 років. Але з 2005 року за нею було закріплено почесне звання проспекту Незалежності.

Собор Апостолів Петра та Павла

Цей собор – найстаріший храм Мінська. Був збудований на початку XVII століття, і вважається цінною історико-архітектурною пам’яткою Мінська. У у вісімнадцятому сторіччі будинок було реконструйовано, причому гроші цього виділила російська імператриця Катерина. У храмі зберігаються стародавні православні ікони та мощі святих, а його внутрішні стіни прикрашені чудовими фресками.

Архікафедральний костел Діви Марії

Головний католицький храм міста. Він був збудований на початку XVIII століття на місці старовинного єзуїтського монастиря. Будівля у стилі «віленське бароко» прикрашена чудовими фресками та фігурами святих. У час костел відвідували такі історичні особистості, як Петро I, Микола II, шведський король Карл XII і гетьман Мазепа.

Червоний костел

Одна з найзнаменитіших католицьких церков. Асиметричний костел святого Симеона та святої Олени , часто званий також Червоний костел, збудований з червоної цеглини в нео-романському стилі. На території церкви встановлені дві цікаві пам’ятки — статуя святого Михаїла, який вражає дракона, та «Дзвін Нагасакі». Цей монумент присвячений пам’яті загиблих під час ядерного бомбардування Японії.

Костел Святого Симеона та Святої Олени

Червоний костел © frantic00/Shutterstock

Національна бібліотека Білорусі

Ультрасучасна будівля Національної бібліотеки Білорусі — одна з найвідоміших пам’яток країни та візитна картка столиці. Величезний ромбокубооктаедр здалеку нагадує огранований алмаз, а із заходом сонця його медіафасад площею 1985 м2 починає сяяти і переливатися різними кольорами. За версією американського журналу Flavorwire, будівля зайняла 11-е місце в рейтингу найфантастичніших архітектурних робіт планети, була згадана в берлінському виданні «Найкращі бібліотеки світу».

Національна бібліотека Білорусі - вид на будівлю вночі

Національна бібліотека Білорусі © Grisha Bruev / Shutterstock

Музейно-парковий комплекс «Перемога»

Один з найбільших парків та улюблене місце відпочинку городян. Він розташований у центрі, поряд із Комсомольським озером. Тут є все необхідне для прогулянок та активного відпочинку — спортмайданчики, величезний тренажерний зал просто неба біля водойми, пішохідний міст на мальовничий Пташиний острів, фонтани і навіть невеликий прогулянковий теплохід для поїздок озером. Головний об’єкт парку – музей історії Великої Вітчизняної війни. У ньому зберігається безліч зразків військової техніки, зброї, рукописних документів та фотоматеріалів про боротьбу білоруського народу з фашизмом. Перед музеєм знаходиться ще одна цікава пам’ятка – меморіальний комплекс «Мінськ – місто герой».

Національний художній музей

Музей по праву вважається головною скарбницею Білорусі та одним із найкращих у Східній Європі. У його експозиціях представлено понад 30 000 творів національного та світового мистецтва. Нещодавно у Верхньому місті було відкрито філію, розташовану у старовинній садибі Ваньковичів.

Троїцьке передмістя

Троїцьке передмістя – історико-архітектурний комплекс, відкритий на місці монастиря X ст. У ХІХ столітті тут розташовувалися приватні особняки і було розбито гарний парк. Зараз у цих будинках розташувалися музеї, художні галереї та сувенірні магазини. В одному з будинків знаходиться оперний театр. Зовнішність Троїцького передмістя не змінювався з моменту його спорудження.

Троїцьке передмістя з висоти пташиного польоту

Троїцьке передмістя © proslgn/Shutterstock

Біла Дача

Сядибно-парковий комплекс був збудований у другій половині XIX століття і зараз є єдиною архітектурною пам’яткою у стилі неокласицизму, що вціліла з тих часів. Незвичайна біла будівля розташована у мікрорайоні Лошиця на вершині пагорба та оточена гарним пейзажним парком. За однією з легенд, у першій половині XX століття Біла дача була урядовою резиденцією – на її території відпочивав уряд БРСР.

Лошицький садибно-парковий комплекс

Лошицький садибно-парковий комплекс було створено на базі невеликого маєтку, збудованого у XVI столітті. Перетворення невеликої та занепалої садиби на розкішну резиденцію відбулося наприкінці XVIII століття, коли її власником став граф Станіслав Прушинський, королівський генерал-ад’ютант. А наприкінці XIX століття останні штрихи внесли Євстафій та Ядвіга Любанські. Вони повністю перебудували особняк та розбили на його території чарівний парк із екзотичними рослинами. Зараз туристи приїжджають у цей комплекс, щоб подивитися на один із найкрасивіших куточків Мінська, погуляти старовинними алеями та зайти до музею, що діє на території резиденції. У ньому представлені оригінальні інтер’єри та зібрані предмети аристократичного побуту тієї доби.

Парк каменів

Парк каменів розташований поруч із кордоном міста, і на перший погляд не є нічого цікавого. Насправді це точна проекція Республіки Білорусь — його стежки позначають річки, скупчення каменів відіграють роль населених пунктів, а кордони позначені чагарником. Проект виконаний у масштабі 1:2000 завширшки та 1:100 заввишки. На території цього своєрідного музею розташовано чимало цікавих природних експонатів – Хрест Стефана Баторія, язичницький камінь «Дід», валуни у вигляді жорен. Сюди приїжджають не лише щоби погуляти територією однієї з найнезвичайніших пам’яток Мінська, а й просто відпочити, відчути єднання з природою.

ботанічний сад

Ботанічний сад Національної академії наук Білорусі — один із найбільших у Європі за площею та кількістю представлених там рослин. З початку XXI століття він має статус наукового об’єкта, є національним надбанням країни, оголошений пам’яткою природи та ландшафтного дизайну. Крім величезної паркової зони, тут відкрито експозиційну оранжерею, в якій ви можете помилуватися рослинами всіх кліматичних зон планети.

Корисна порада! Подивитися пам’ятки та заощадити при цьому вам допоможе «Карта гостя Мінська». З цим пластиковим квитком ви зможете безкоштовно відвідати багато музеїв міста та країни, отримати знижку у деяких готелях, ресторанах та барах столиці. Окремі види карток можуть використовуватися як проїзний у громадському транспорті.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук