Путівник по Гайані: що подивитись, корисні поради

Земля «великої води» Куточок юрського періоду, де зростає найбільша у світі водяна лілія — Вікторія регія

Гайана

Гайана — одна з країн світу, що мало відвідувані, у Південній Америці. Тричі її намагалися колонізувати різні європейські народи. Зрештою, це зробили британці і з властивою їм педантичністю будували тут свій світ. Коли колонізатори пішли (1965 року), розвиток Гаяни припинилося. Навіть у столиці немає будівель понад 3 поверхи. Тепер це бідна, вкрай суцільна держава, в якій досі можна побачити незвичайні магічні ритуалі. І водночас — релігійна, де щонеділі його громадяни старанно відвідують церкву. У містах не зустрінеш корінних жителів — вони мешкають у лісах і найчастіше ведуть кочову життя. Головне гайанське багатство – унікальна природа. Майже 80% її території займають незаймані ліси, а велика кількість водних артерій дає необхідну вологість для життя рідкісних видів птиц, тварин і рослин. Ця країна є лідером за кількістю водоспадів, річок та озер. Недарма на мові одного з племен корінного населення — Гайана — означає «велика вода». Але морським курортам тут не бути. Побережжя Гайані заболочене та вкрите мангровими чагарниками, а гарні пляжі – рідкість. Серед таких виділяється Шелл, протяжністю 140 км, який уподобали вісім видів морських черепах.

Путівник по Гайані: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія Гайані

Гайана знаходиться на північно-східному узбережжі Південної Америки. Її сусід на сході – Сурінам, на заході – Венесуела, на півдні – Бразилія, а з півночі вона омивається Атлантичним океаном. Країна розташована біля східної частини Гвіанського плоскогір’я, поверхня її горбиста. Уздовж побережжя Атлантичного океану тягнеться заболочена місцевість. Її ширина десь сягає 100 км.

Найвища точка Гайані – гора Рорайма (2875 м). Найбільші річки – Есекібо, Корантейн, Бербіс, Демерара. Найбільший водоспад у країні та світі – Кайєтур (226 м). Він, майже вп’ятеро, вищий за Ніагарський.

Кооперативна Республіка Гайана складається із 10 регіонів. Глава держави – президент.

Куди податися і що подивитися в Гайані

Джорджтаун

Джорджтаун – столиця та великий порт країни. При цьому в місті немає пляжів та купатися в океані не бажано. Його узбережжя завалено побутовими відходами, а сам він має болотистий ґрунт, з великою кількістю річок, що несуть в океан сміття. Оскільки мегаполіс знаходиться нижче за рівень моря, тут не виробляють поховань. Могили піднесені над землею. Населення Джорджтауна становить майже третину держави. Колись тут був центр піратства та работоргівлі. У різні часи він належав французам, голландцям та англійцям, що відбилося на його архітектурі. Впадає у вічі величезна кількість храмів різних конфесій. Однією з головних визначних пам’яток є церква Святого Георгія. На думку самих гайанців, це найвищий кафедральний собор у світі, побудований з дерева (його висота 43 метри), що, щоправда, не відповідає істині. Цікаві зоопарк і ботанічний сад. Тут можна побачити унікальну водяну лілію — Вікторію Амазонську. Її квітка випромінює аромат ананаса та банана, а діаметр листка рослини може перевищувати 2 метри і витримувати вагу 30 кг.

Лінден

Лінден – другий за величиною населений пункт у Гайані, розташований на річці Демерара. У ньому мешкають шахтарі, які видобувають боксити. Містом він став у 1970 році, завдяки об’єднанню трьох селищ. Його населення – близько 30 тис. осіб. Приблизно за 26 км від Ліндена є острів Глюк, який приваблює вчених з усього світу. Вони їдуть сюди, щоб у природному середовищі спостерігати незвичайну лілію Вікторію амазонську (реггі), а також рідкісні види птахів, тварин і рослин. Тут можна побачити екзотичних папуг ара, кайманів та гігантських видр.

Нью-Амстердам

Нью-Амстердам — великий порт узбережжя Атлантичного океану, біля східного берега річки Бербиче. На початку минулого століття він набув слави курорту, проте пізніше цей статус було втрачено. Сьогодні на околицях Нью-Амстердама є кілька курортних містечок. Насамперед, це річкові — Розінгол та Мара, а ось до морських (Алмонд Біч та Шелл-Біч) — близько 100 км. Незважаючи на те, що це місто — третє за величиною в країні, по суті, це невелике містечко з трьома головними дорогами і добре розвиненим сільським господарством. .

Бартіка

Бартіка — шахтарське містечко на лівому березі річки Ессекібо, засноване англійським місіонером. Саме звідси вирушають екскурсії до водоспаду Кайетур, однойменного національного парку і савани Рорайма. Неподалік міста знаходяться руїни найстарішого в країні голландського форту К’юк-Овер-Ал, звідки ходить пором, на якому можна переправитися до відомих водоспадів Маршалл. Це місце приваблює любителів каякінгу та рафтингу, а також інших видів водного спорту. Під час великодніх вихідних у Бартиці відбувається регата. Свято супроводжується безліччю розважальних заходів. Серед них — шоу талантів, під час якого обирають Міс Бартіка та барвистий вуличний парад.

Летаємо

Влітку – невелике місто, розташоване на річці Такату, біля кордону з Бразилією. Він має змішану колоніальну архітектуру, а набув популярності завдяки одному зі своїх мешканців. Ще позаминулого століття сюди переселився один із ковбоїв, який зумів прищепити місцевим жителям свою любов до родео. Незабаром ці змагання стали традицією та щорічним святом. Тепер, у Великодні вихідні, на знамените родео в Летемі, приїжджають учасники та гості з усієї Латинської Америки. Крім того, на околицях містечка розвинений екотуризм, у тому числі кінні прогулянки невимовною красою саван з численними джерелами і гаями. Містяни пишаються власним Музеєм антропології, а також музеєм Рупунуні, експозиції якого розповідають про історію корінних мешканців.

Що врахувати, вирушаючи до Гайани

  • Столицю Гайани вважають небезпечним місцем. У темний час доби — краще уникати прогулянок та дотримуватись елементарних заходів безпеки — не носити при собі великі суми грошей та оригінали документів.
  • Туристичний сектор тут не розвинений. Сервісу високої якості, аквапарків, нічних клубів та інших розваг немає.
  • Слід враховувати, що ця країна є бідною і має проблеми з електрифікацією. А у великих містах є перебої з подачею напруги. Тут вважається звичайною справою, коли в готелях немає гарячої води, а світло включають лише на пару годин.
  • Чайові ресторани часто включені в рахунок. Винагорода у розмірі 5-10% від рахунку вітається. У таксі прийнято округляти суму у більшу сторону.

Найкращий час для відвідування Гайани

Гайана розташована в екваторіальному кліматичному поясі. Тут найвища вологість у світі. На узбережжі сезон дощів буває двічі — з квітня по серпень і з листопада по січень. А всередині країни – один раз (з травня до серпня). Середня річна температура на узбережжі – +27 °С, у внутрішніх районах – +30 °С. Дещо охолоджують повітря пасати, що цілий рік дме з боку Атлантичного океану.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Путівник Мадридом: що подивитись, корисні поради
Мадрид У самому серці Іспанії, на берегах тихої річки
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Галерея Лафайєт: інформація про об’єкт, поради туристам
Галерея Лафайєт у Парижі — розкішна пам’
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips