Путівник по Киргизії: що подивитись, корисні поради

Киргизія

Мальовнича природа, стародавні міста, екзотика – і все це в одному флаконі під назвою Киргизстан. Звучить дивно, але ця країна досі не стала туристичним центром Азії, хоча тут є все, щоби провести незабутню відпустку. Помилуватися знаменитими гірськими хребтами і найчистішим високогірним озером, відвідати унікальні історичні пам’ятники, зазирнути в справжню колоритну юрту, покататися на лижах або на сноуборді і навіть насолодитися пляжним відпочинком – Киргизія пропонує своїм гостям різноманітне дозвілля і привітно зустрічає кожного подорожі.

Путівник по Киргизії: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Киргизія розташована в Центральній Азії і може вважатися країною гір. Вони займають понад три чверті її території. Північно-східна частина Киргизії знаходиться в межах Тянь-Шаню, південно-західні регіони – в межах Паміро-Алаю. Виходу до моря Киргизстан не має, зате є понад 30 тисяч річок (найбільша — Нарин) і понад 2 тисячі озер. Гордість країни – озеро Іссик-Куль, яке займає сьоме місце у світі за глибиною.

Найближчі сусіди Киргизії – Казахстан (на півночі), Узбекистан (на заході), Таджикистан (на південному заході), Китай (на сході та південному сході).

Офіційно Киргизька Республіка поділена на 531 адміністративно-територіальну одиницю. Поділ досить складний і розгалужений:

 • 2 міста республіканського значення;
 • 7 областей;
 • 40 районів;
 • 29 міст;
 • 453 сільські округи.

Слід зазначити, що міста республіканського значення (Бішкек та Ош) мають особливий спосіб організації місцевого самоврядування. Вони входять до списку адміністративно-територіальних одиниць першого рівня. Сюди також включені області:

 • Баткенська (адміністративний центр – місто Баткен). Знаходиться у південно-західній частині Киргизії та вважається найскладнішим геополітичним регіоном, оскільки саме тут розташовані анклави Узбекистану та Таджикистану.
 • Джалал-Абадська (місто Джалал-Абад). Це північно-східна частина Ферганської долини та третя за площею область у Киргизії. Саме тут знаходяться електрогенеруючі мощі країни, а також мінеральні джерела та природні пам’ятки.
 • Іссик-Кульська (місто Каракол). Найсхідніший регіон, на території якого знаходиться знамените озеро Іссик-Куль. В області активно розвивається туристичний напрямок, будуються пансіонати та санаторії, що пропонують лікування грязями та термальними водами.
 • Наринська (місто Нарин). Найбільший регіон Киргизії, розташований у центральній частині країни. Область відома великою кількістю туристичних маршрутів, мальовничою природою та активним розвитком агротуризму.
 • Ошська (місто Ош). Знаходиться у південно-західній частині Киргизії та є прикордонною областю. Місто Ош є одним із найстаріших азіатських міст і пропонує туристам велику кількість історичних та культурних пам’яток.
 • Таласька (місто Талас). Розташована на північному заході та є найменшою за площею областю Киргизії. На території регіону можна знайти чимало археологічних та історичних пам’яток, а також мальовничі куточки природи.
 • Чуйська (місто Токмак). Знаходиться у північній частині Киргизії та вважається найбільш розвиненим регіоном з погляду промисловості та сільського господарства. На території області розташована столиця (Бішкек), яка є самостійною адміністративною одиницею.

Де і що подивитись

Бішкек

Бішкек — столиця Киргизії, одне з найрозвиненіших та найцікавіших міст в Республіці. Назва перекладається як «мішалка для збивання кумису», і цей напій справді має тут величезний попит не тільки у туристів, а й у місцевих жителів. Бішкек називають найзеленішим містом у Киргизстані. Знайомство з ним варто розпочати з центральної площі Ала-Тоо та статуї Свободи «Еркіндік». Під час прогулянки столицею туристи можуть побачити будівлю Парламенту, поспостерігати за зміною варти біля Державного флагштока (кожну годину з 7 ранку до 18 вечора), помилуватися скульптурним комплексом «Манас», відвідати Історичний музей. На увагу заслуговують також міські зелені зони: «Дубовий парк», парк Панфілова, бульвар «Молодої Гвардії», дуби та сріблясті тополі на проспекті Еркіндік.

Ош

Ош — друге за величиною місто в Киргизії, яке дуже люблять туристи з усього світу. Його історія налічує понад три тисячі років, при цьому йому вдалося зберегти до наших днів дивовижний східний колорит. У центрі Оша розташована головна визначна пам’ятка – священна гора Сулайман-Тоо. Її також називають “Трон Сулеймана (Соломона)” і нерідко вважають другою Меккою для мусульман. Легенди свідчать, що Сулайман-Тоо має цілющі властивості, тому туристам неодмінно варто піднятися на її вершину. Крім того, прямо в горі відкрито музей, а біля її підніжжя побудовано найбільшу мечеть в області. Ще одна особливість міста та околиць — велика кількість печер, багато з яких вважаються найбільшими в Киргизії. Додаткові розваги для туристів в Оші – прогулянка міськими парками, відвідування справжньої середньовічної лазні,

Каракол

Каракол — унікальне місто, яке знаходиться на перехресті між Сходом і Заходом і увібрало в себе все найяскравіше і найцікавіше з кількох культур. Найбільше туристів приїжджає сюди взимку, коли розпочинають свою роботу гірськолижні комплекси. Численні траси різного рівня складності, треки для лижників та сноубордистів, високий рівень сервісу та мальовнича природа — заради такого відпочинку сюди прагнуть не лише жителі різних регіонів Киргизії, а й мандрівники з інших країн. У теплу пору року в Караколі теж є чим зайнятися. У місті знаходиться знаменита Дунганська мечеть, яка вражає не лише своїм зовнішнім виглядом, а й унікальним способом будівництва без жодного цвяха. Крім того, в Караколі можна відвідати Свято-Троїцький собор і Татарську мечеть, помилуватися пряничними будиночками в російському кварталі,

Джалал-Абад

Джалал-Абад – третє місто в Киргизії за чисельністю населення, при цьому одне з спокійних і тихих міст країни. Життя тут тече спокійно, незважаючи на велику кількість туристів. Мандрівники їдуть до Джалал-Абада, насамперед заради мальовничої природи. В околицях міста можна прогулятися в справжньому горіховому гаю з багатовіковими деревами, вирушити в похід до водоспадів, зайнятися дайвінгом або параглайдингом, сходити на рибалку і випробувати на собі кумисолічення. Однак головна причина популярності Джалал-Абада серед туристів – лікувальний курорт із санаторієм, в якому можна поправити здоров’я за допомогою мінеральних джерел та грязьових ванн.

Талас

Талас – невелике містечко в однойменній долині, яке часто називають Землею Манаса (легендарного героя киргизького епосу). У 1995 році тут було збудовано Музей історії епосу Манас. У ньому можна побачити мавзолей та інші поховання, а також багату колекцію стародавніх артефактів: інструменти, одяг, військові костюми, шкіряний посуд та багато іншого. Таласька долина – унікальна природна територія, яка відокремлена від інших регіонів Киргизстану ланцюгом гір. Не дивно, що в тутешніх місцях виділяють кілька туристичних зон, що заслуговують на увагу: Талас, Беш-Таш, Манас, Кіровське, Чандилаш, Токтогул. Всі вони знаходяться на околицях міста і пропонують мандрівникам мальовничі ущелини та печери, незаймані ліси та гаї, багатий тваринний та рослинний світ.

Іссик-Куль

Іссик-Куль — озеро, яке має побачити кожен турист у Киргизії. По всьому узбережжю знаходиться велика кількість міст, селищ, пансіонатів та баз відпочинку, проте найбільшої уваги заслуговує північна частина озера. Територія від села Тамчі до села Корумду з погляду туризму та пляжного відпочинку розвинена найкраще. Іссик-Куль займає сьоме місце у списку найглибших озер у світі та захоплює своєю красою. Вода тут дуже чиста та має неймовірний блакитний колір.

Що врахувати, вирушаючи до Киргизії

Незважаючи на те, що Киргизія не займає лідируючих позицій за кількістю туристів, сюди щорічно приїжджають мандрівники з усього світу. Якщо ви хочете відвідати цю країну, рекомендуємо враховувати наступні моменти:

 • Після приїзду до Киргизстану іноземні туристи зобов’язані звернутися до місцевого відділення міліції для оформлення реєстрації. На це дається 5 календарних днів. Якщо ви плануєте провести в країні менш як два місяці, реєстрація не потрібна.
 • Обмінювати валюту краще в Бішкеку, оскільки столичні банки та обмінники пропонують найвигідніший курс. Більше того, в провінції знайти обмін валют взагалі буває проблематично. Те саме стосується банкоматів — перед подорожжю до віддалених регіонів Киргизії варто обміняти достатню суму грошей і зняти її з банківської картки.
 • Ціни у закладах громадського харчування досить низькі, тож економити на їжі не доведеться. При цьому порції більші, а самі страви калорійні та жирні. За гарне обслуговування у ресторані традиційно залишають 5-10% від загальної суми.
 • На місцевих ринках та базарах прийнято торгуватися. Якщо ви не поспішаєте та вмієте вести діалог, первісна ціна може бути знижена на 30%. Примітно, що торгуватися можна навіть при заселенні у хостел чи орендовану квартиру.
 • Практично по всій території Киргизії поширений іслам, проте правила та обмеження з погляду релігії тут не такі суворі, як в інших країнах. Тим не менш, туристам слід дотримуватися загальноприйнятих норм і не з’являтися в людних місцях у надто відвертому одязі.
 • Громадський транспорт у Киргизії розвинений не надто добре: поїзди практично не ходять, державних автобусів також мало. Для переміщення між містами найчастіше використовуються маршрутки чи спеціальні таксі на 4-6 осіб. Вартість поїздки на таксі для одного пасажира буде лише на 20-30% вищою, ніж на маршрутці або автобусі.

Визначні пам’ятки

Найкрасивіші та найцікавіші місця Киргизії мають природне походження. Гори та долини, річки та озера, ущелини з стрімкими скелями та загадковими печерами, стародавні ліси, гаї, рукотворні парки — тут хочеться дихати на повні груди. Стан умиротворення та єднання з природою може розбавити вивчення історичних та культурних пам’яток, яких у містах Киргизії теж чимало.

Найкращий час для відвідування Киргизії

Коли їхати до Киргизстану — питання неоднозначне, оскільки відповідь залежить від мети поїздки. Якщо ви плануєте кататися на лижах та сноуборді, планувати відпустку можна з кінця листопада до середини квітня. Температура повітря в горах у цей час коливається від +3 до -5 °C в залежності від місяця. Для піших прогулянок та знайомства з природою Киргизії найкраще підходять кінець весни чи початок осені. Температура тримається в межах 15-20 ° C, а опади практично не випадають. Найспекотнішим місяцем вважається липень, коли повітря в долинах може прогріватись до +35 °C.

Якщо під час поїздки до Киргизії ви мрієте побувати на святі чи фестивалі, планувати відпустку можна на початок лютого (фестиваль зимового спорту), середину березня (міжнародний фестиваль собак та Нооруз — день весняного рівнодення), початок червня (спортивний та музичний фестиваль), липень -серпень (фестиваль кінного спорту, Ош-фест, J-Fest Summer).

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips