Путівник по Саудівській Аравії: що подивитись, корисні поради

Саудівська Аравія

Напрочуд гарна і казково багата Саудівська Аравія донедавна була закритою мусульманською країною з консервативним та вкрай суворим законодавством. На щастя, часи змінюються — зараз сюди приїжджає дедалі більше туристів, аби познайомитись із її давньою культурою, традиціями та пам’ятниками. За винятком кількох міст, які можуть відвідувати лише мусульмани, Саудівська Аравія гостинно зустрічає приїжджих. Її курорти з чудовими пляжами, стародавні міста, що ховаються між гірськими вершинами, і сучасні мегаполіси завжди раді гостям.

Путівник по Саудівській Аравії: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія Саудівської Аравії

Королівство Саудівська Аравія займає понад 80% Аравійського півострова. Країна омивається водами Перської затоки на північному сході та Червоного моря – на заході. Більшість її території займають пустелі, населені племенами бедуїнів-кочівників, а західної частини простяглися гірські хребти аль-Асир і аль-Хиджаз. З Саудівською Аравією межують такі країни, як Об’єднані Арабські Емірати, Ємен, Катар, Оман, Кувейт, Ірак та Йорданія.

Близько 75% доходів королівства приносить експорт нафти — її доведені запаси вважалися найбільшими у світі до 2011 року, а зараз поступаються лише Венесуелі.

Де і що подивитися в Саудівській Аравії

Ер-Ріяд – блискуча столиця та найбільше місто Саудівської Аравії, а також її фінансовий центр. Він розташований у самому серці країни, на великому пустельному плато. Яскравий вогнями і прикрашений стрункими мінаретами, Ер-Ріяд є дивовижним сплавом стародавніх арабських традицій і сучасної архітектури. Тут досягнення XXI століття химерно поєднуються з арабською казкою та давниною. Чудові і блискучі вогнями Башта Королівства і Аль-Фасалія гармонійно співіснують поряд з глинобитними стінами старовинної фортеці Аль-Масмак, а розкішний мол дизайнерського одягу Аль-Файсалі — з базаром Аль-Тумаїрі, що гомонить і метушить. Бажаючі повністю поринути у східну екзотику, можуть вирушити на верблюжі стрибки, а гурмани — скуштувати фірмову аравійську страву хаші з м’яса верблюжонка.

Шляхетна Мекка знаходиться у західній частині країни. Це священне місто – центр паломництва для мусульман, їхня головна святиня. Тут знаходяться найбільша мечеть аль-Харам, а також найпотужніший у світі комплекс хмарочосів Абрадж аль-Бейт. Незважаючи на те, що Саудівська Аравія стає все більш відкритою державою, яка привітно зустрічає туристів, побачити архітектурні чудеса і реліквії цього міста можуть тільки правовірні, які здійснюють хадж — для тих, хто сповідує інші релігії, доступ до міста закритий.

Мусульмани вважають Медіну другим за значимістю священним містом після Мекки. Сюди прибуває багато паломників — тут знаходяться могили пророка Мухаммеда і двох халіфів, згодом визнаних праведниками. На околицях Медини розташована Аль-Харам – перша у світі мечеть. Як і Мекку, відвідати місто можуть лише представники мусульманської релігії.

Джідда – старовинне мультикультурне місто-порт. Він розташований у західній частині Саудівської Аравії, на березі Червоного моря. Для туристів найбільший інтерес представляє курортна зона Корніш, з її розкішними готелями, чудовими пляжами та майстерно виконаними скульптурами, що прикрашають цю частину узбережжя. Тут знаходиться знаменитий фонтан Фахда, що викидає струмені води на висоту 312 метрів. У самому місті обов’язково потрібно відвідати історичний квартал Аль-Балад і сучасний район Kingdom Center, що різко контрастує з ним, з хмарочосом Kingdom Tower, що піднімається в його центрі.

Невелике та затишне містечко Аль-Кхобар знаходиться на узбережжі Перської затоки. Раніше він був крихітним рибальським селом, але після того, як тут виявили нафту, перетворився на гарний і досить престижний курорт. Прекрасні пляжі, чудові парки з фонтанами та незвичайними ландшафтними рішеннями, великі розважальні комплекси – тут все орієнтовано на комфортний та по-східному неквапливий відпочинок. Найпопулярнішим туристичним місцем вважається набережна Корніш – вона прикрашена фонтанами, ажурними альтанками та декоративними басейнами. Крім того, в Аль-Кхобарі є багато цікавих екскурсій — до музеїв, історичних та архітектурних пам’яток та інших значущих місць міста.

Процвітаючий мегаполіс Даммам відомий прекрасними пляжами та мальовничими краєвидами на Перську затоку. Але навіть коли купальний сезон закінчується, сюди варто приїхати – зелені парки та широкі упорядковані набережні ідеально підходять для прогулянок та відпочинку. Крім того, в останні роки все більша відкритість Саудівської Аравії для приїжджих перетворила Даммам на культурний, спортивний та розважальний центр. Тут працює безліч цікавих музеїв, які часто проходять виставки мистецтва. Улюбленим місцем туристів є бухта Півмісяця. Вона розташована за кілька хвилин їзди від міста і чудово підходить для відпочинку з маленькими дітьми та дайвінгу.

Великий нафтоналивний порт Янбу складається з двох різних міст. Його нова південна частина забудована нафтопереробними заводами та промисловими підприємствами. А на півночі розташовується Старе місто з безліччю історичних пам’яток, чудовою пляжною зоною та старовинним портом. Поруч із ним працює нічний ринок Аль-Лайл. Східний колорит, найсвіжіші морепродукти та традиційна аравійська їжа роблять його дуже привабливим для приїжджих. Інфраструктура узбережжя адаптована для комфортного пляжного відпочинку та дайвінгу – поряд з Янбу знаходяться наймальовничіші місця для занурень у Саудівській Аравії.

Дивовижний і прекрасний Таїф часто називають «містом троянд». У квітні гірські схили і долини, що оточують його, покриваються різнокольоровим і запашним квітковим килимом. Поїздка сюди принесе величезне задоволення, особливо в період літньої спеки. Звивистий серпантин дороги закінчується на високогірному плато з чудовим м’яким кліматом. Крім розкішних видів, що відкриваються з вершин гір Джебель-Дакка та Аль-Хада, у Таїфі знайдеться чимало розваг для тих, хто любить активний відпочинок. Тут можна провести цілий день в аквапарку туристичного села Ель-Кар, покататися по гоночній автомобільній трасі та канатній дорозі, помилуватися дивовижною флорою та фауною мальовничого озера Гадір Банат.

Поїздка до стародавньої Абхи – це шанс побачити найвищі гірські вершини Саудівської Аравії. Місто розташоване на висоті понад 2000 метрів над рівнем моря і відоме своїм прохолодним кліматом та безтурботною атмосферою. З його оглядових майданчиків відкриваються чудові краєвиди, а поїздка до Національного парку Асір познайомить із дивовижною природою цього регіону. Головна пам’ятка Абхі – палац Шадда. Колись тут мешкали правителі країни, а зараз у його стінах відкрито історичний музей.

Що врахувати, вирушаючи до Саудівської Аравії

Ця своєрідна країна донедавна була повністю закрита для туристичних поїздок. Тут церква і є держава, а закони шаріату вважаються важливішими за світські. Навіть зараз, коли спадкоємець принц Саудівської Аравії зробив ряд дій для розвитку туризму, сюди досить складно отримати візу, а жінці не можна подорожувати однією.

Основні правила поведінки:

  • У країні діє поліція вдач, під чию юрисдикцію потрапляють абсолютно всі — як місцеві жителі, включаючи правителя, так і приїжджі.
  • У громадських місцях необхідно бути відповідно одягненим — у закритий одяг та з покритим головою. Особливо це стосується жінок.
  • Усі громадські заклади поділені на дві зони — чоловічу та жіночу.
  • У розмовах з місцевими мешканцями не можна торкатися політичних та релігійних питань.
  • Фотографувати чоловіків можна з їхнього дозволу, жінок — не можна. Також заборонено знімати будинки, що належать членам королівської родини.
  • Ліва рука вважається нечистою. Не можна спрямовувати у бік співрозмовника ступні і торкатися нього, а також тримати руки в кишенях і активно жестикулювати.
  • У Саудівській Аравії суворо заборонено танці з людьми протилежної статі. І якщо в курортних готелях на це можуть заплющити очі, то в інших громадських місцях це неприпустимо.
  • Іслам нетерпимий до решти релігій – публічно молитися та проповідувати заборонено. Також не варто брати із собою у поїздку будь-які немусульманські атрибути — тексти, речі тощо.

У міру того, як Саудівська Аравія стає все більш відкритою для приїжджих, ці обмеження поступово пом’якшуються. Але все одно, слід бути обережними — система покарань тут дуже сувора.

Найкращий час для відвідування Саудівської Аравії

Країна розташована в одному з найпосушливіших регіонів планети. Взимку та влітку тут зазвичай спекотно, хоча у пустелі термометр уночі може показувати близько 0°С. Сонце тут дуже активне – будь-якого сезону не варто виходити на вулицю, не намазавшись захисним кремом.

З червня по вересень повітря прогрівається до +40 ° С і вище, а більшість річок та озер повністю пересихають. Це не найкращий час для подорожей через спеку та дуже сильний, сухий вітер. У багатьох містах немає громадського транспорту, а ходити пішки неможливо — не дає жару сонце. Взимку температура опускається до +30°С, у деяких областях іноді йдуть дощі, а в горах навіть може випасти сніг.

Найкращий час для поїздки до Саудівської Аравії — вересень, жовтень та проміжок із квітня по травень. У ці місяці не дуже спекотно, а свіжий вітерець у прибережній зоні знижує сухість повітря, дозволяючи подорожувати та відпочивати на своє задоволення.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Шарм-ель-Шейху: що подивитись, корисні поради
Шарм ель шейх Шарм-ель-Шейх немов просякнутий теплом
Trips
Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Агадіру: що подивитись, корисні поради
Агадір Агадір знаходиться на Атлантичному узбережжі
Trips
Путівник Мадридом: що подивитись, корисні поради
Мадрид У самому серці Іспанії, на берегах тихої річки
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Берхтесгадену: що подивитись, корисні поради
Берхтесґаден Берхтесгаден відомий як один із найкращих
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Галерея Лафайєт: інформація про об’єкт, поради туристам
Галерея Лафайєт у Парижі — розкішна пам’
Trips