Путівник по Сербії: що подивитись, корисні поради

Сербія

Сербія — колишній центр колись великої та великої Югославії. Територія країни зберігає в собі надбання кількох цивілізацій: тут жили давні кельти та римляни, потім були османи та австро-угорці. Завдяки настільки насиченому національному складу, який проживає на її території, ця країна дозволяє відчути дух глобальної історії, а також відпочити душею. Сербія – відмінний варіант для туристів, які не можуть визначитися, що для них важливіше у новій подорожі. Наявність пляжів, гір, визначних пам’яток, сервісу та прийнятні ціни – в цій країні є все і не вимагає жодного вибору. До того ж, гірськолижний курорт доступний будь-якої пори року, за рахунок субальпійського мікроклімату. Численні природні комплекси, з озерами та цілющими джерелами з мінеральною водою, сприяють оздоровленню організму та накопиченню внутрішньої енергії.

Путівник по Сербії: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Республіка Сербія розташована у південно-східній Європі, не має виходу до моря. На півночі межує з Угорщиною, на північному сході – з Румунією, на сході – з Болгарією, на півдні – з Північною Македонією, на південному заході – з Албанією та Чорногорією, на заході – з Хорватією, а також Боснією та Герцеговиною. Основна річка – Дунай, довжиною 588 км, що несе в собі води Тиси, Сави, Морави та Дріни.

80% території – частина Балканського півострова, решта 20% – Паннонська низовина. У Сербії чотири гірські системи: більша частина на заході – Динарське нагір’я, на сході – Стара-Планіна та Східно-Сербські гори, а між ними річка Морава. На півдні можна побачити древні гори – частину Ріло-Родопської системи. Найвища гора Сербії – Джеравиця (2656 метрів).

Сербія поділена на 29 округів, які, у свою чергу, поділяються на міста та громади. Згідно з Конституцією, країна включає 2 автономні краї – Косово і Метохія, а також Воєводіна.

Куди податися і що подивитись?

Белград

Белград – “місто-фенікс”, яке неодноразово спалювали та відновлювали. Туристичний Белград починається з Белградської фортеці, розташованої на березі Дунаю та Сави. Раніше тут були численні казарми, а зараз тут мальовничий парк та унікальний історичний музейний комплекс із різними видами зброї, пороховим сховищем та символом міста — пам’ятником Переможцю на честь перемоги над турками. Історію та спадщину Балканського півострова можна дізнатися у Національному музеї Белграда, побудованому у 1844 році. На території є російськомовні гіди, які розкажуть про історію, мистецтво та видатних особистостей. У 1952 році, у Белграді, відкрився музей, присвячений життю та діяльності Миколи Тесли, який народився у Сербії. У стінах цієї будівлі багато особистих речей вченого, оригінали документів, які він сам заповів місту після смерті.

Нові-Сад

Нові-Сад — спокійне місто, яке створює яскравий контраст у порівнянні зі столицею. Він посідає друге місце за величиною в Сербії, розташований на правому березі Дунаю. У 18-19 століттях був важливим торговим та виробничим центром, за що його прозвали «Сербськими Афінами». Стара частина міста – осередок церков і храмів: православні, римські католицькі, протестантські, уніатські, синагоги та мечеті. Символ міста – Петроварадинська фортеця. Це велика фортифікаційна споруда, зведена 1692 року австрійцями, під час війни з турками. Для розмірного та умиротвореного відпочинку можна пройтися Національним парком Фрушка, що набув свого статусу, завдяки наявності рідкісних дерев та чагарників.

Ніш

Ніш — найстаріше місто на Балканах, яке з давніх-давен вважалося воротами між Сходом і Заходом. Основна пам’ятка – Нішська фортеця, що дісталася місту з часів захоплення його територій римлянами. У минулі часи фортеця була важливим стратегічним об’єктом під час воєнних дій. Сьогодні це чудовий майданчик для проведення літнього джазового фестивалю “Нішвілль”. З часів нашестя турків тут знаходиться Челе-Кула – «вежа черепів». Щоб залякати супротивників, турки з черепів сербів та каміння збудували своєрідну вежу. Зараз це місце доступне для входу до будь-якого відвідувача. Звичайно, об’єкт не для слабкодухих, але дуже значущий для сербів — символ безстрашності та патріотизму їхнього народу.

Крагуєвець

Крагуєвац — галасливе університетське місто, науковий та промисловий центр країни. Опинившись тут, варто відвідати культурно-історичний комплекс «Коло князя Мілоша», біля якого збереглися будівлі, зведені у період між 1818-1841 роками. На особливу увагу серед споруд заслуговує палац Аміджа — єдиний, який зберігся з часів правління князя Мілоша. Якщо виникне бажання прогулятися на свіжому повітрі, вирушайте до Великого парку, площа якого становить понад 10 га. Тут можна пройтися берегом озера Бубань — гарної території з численними лавами та затишними кафе.

Крушевац

Крушевац – невелике містечко із чарівними пам’ятками: середньовічними руїнами часів заснування міста та церквою, в якій лежить серце Миколи Раєвського. Почати прогулянку варто зі Старого міста царя Лазаря, щоб оглянути Церкву Святого Першомученика Стефана, побудовану у 14 столітті у моравському стилі. Неподалік розташований тінистий міський парк. Тут, у липні, проводиться сербський фестиваль гуслярів, на якому можна послухати національну музику, познайомитись із традиціями та звичаями народу.

Суботиця

Суботиця – дуже чисте та зелене місто, з величезною кількістю кафешок, ресторанів та пішохідних вулиць, знаходиться буквально на кордоні з Угорщиною. Щоб культурно провести час, завітайте до Галереї сучасного мистецтва, розташованої у палаці Райхля — однієї з найкрасивіших будівель Суботиці. Міська ратуша, виконана в угорському стилі, найбільше вражає у вечірній час, підсвічена вогнями міста. На першому поверсі – міський музей та сувенірна крамниця. Можна піднятися на вежу ратуші та розглянути місто з висоти 45 метрів. Ще однією визначною пам’яткою є синагога, побудована в стилі ар-нуво. Для більш спокійного проведення часу на природі, рекомендується красиве озеро Паліч в оточенні парку.

Особливості мешканців Сербії

  • Приходячи в гості, не прийнято знімати взуття, навіть узимку.
  • У сербських школах одночасно викладають латиницю та кирилицю.
  • Серби затяті шанувальники футболу: діти, дорослі, люди похилого віку, жінки та чоловіки — всі дивляться футбольні матчі і залишаються до кінця вірними фанатами улюбленої команди;
  • У ході жіночі «фруктові» імена: Вишня, Дуня (айва), Любениця (кавун);
  • Жителі Сербії не п’ють чай у загальноприйнятому значенні, для них це трав’яний напій, який використовується як лікарський засіб. А ось що серби справді люблять — то це кава по-сербськи, у кожній родині є свій традиційний рецепт його приготування.
  • Сербія одночасно має два прапори. Офіційний державний – з гербом держави та без герба – цивільний варіант.
  • “Мерак” – особливий вид відпочинку в обідній час, що включає каву та посиденьки з друзями;
  • Сербія є великим експортером малини, 1/3 частина ягоди в Європі поставляється з цієї країни.

Визначні пам’ятки

Прогулятися вулицями «сербських Афін», забратися на фортецю Петроварадин, оцінити чудовий краєвид на місто та прекрасний Дунай — це лише короткий перелік того, навіщо варто відвідати Сербію.

Найкращий час для поїздки до Сербії

Ті, кого не лякає сухе літо, можуть вирушити до Сербії в цей період — туристів у цей час небагато, а місцеві роз’їжджаються морями. Осінь – найкращий період для тих, хто хоче оздоровитися і відвідати бальнеологічні курорти: ціни значно нижчі, а температура повітря зручна для повільних прогулянок містом. Любителям гірськолижного спорту, краще відвідати країну взимку, тут справді багато снігу.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips