Путівник по Вірменії: що подивитись, корисні поради

Вірменія

Вірменія – унікальна країна з інтригуючою історією. Їй вдалося зберегти свою релігію, культуру та мову протягом тисячоліть. На її території знаходяться найдавніші православні монастирі. До одного з них — Татева, який розташований неподалік міста Горіс, веде найдовша реверсивна канатна дорога у світі. На околицях міста Єхегнадзор виявлено найдавнішу виноробню. Вірменія захоплює своїми історичними та архітектурними пам’ятниками, разючими ландшафтами, чудовою природою та людьми з величезною широтою душі.

Путівник по Вірменії: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Вірменія – країна Закавказзя, розташована на північному сході Вірменського нагір’я, на півночі Передньої Азії між Чорним і Каспійським морями, але свого виходу до моря не має. Натомість тут понад сотня озер, найбільше з яких – Севан. Сусідує Вірменія з Азербайджаном, Іраном, Туреччиною та Грузією. З півночі та сходу захищена хребтами Малого Кавказу. Основна частина території країни – гори. Найвища точка Вірменії – гора Арагац заввишки 4095 м-коду.

Популярні міста Вірменії

Можливість побачити на власні очі одну з найдавніших світових цивілізацій рік у рік приваблює до Вірменії тисячі туристів. Кожне її місто наповнене своїм неповторним шармом. Подорожувати тут непросто. Місцеві дороги залишають бажати кращого, а мешканці іноді говоритимуть лише вірменською, але ці невеликі складності лише підкреслюють місцевий колорит та самобутність.

Єреван

Столиця Вірменії — Єреван, місто-захват, одне з найяскравіших і найчарівніших у Європі. Він розкинувся посеред Араратської долини. Через будинки з дивовижного рожевого туфу, його називають рожевим містом і під час заходу сонця він виглядає особливо красиво. Єреван напрочуд гармонійно поєднує в собі нові висотні будинки та невеликі старі будиночки — пам’ятники архітектури вірменської архітектури. З мосту Ахтанак, який зведено над річкою Раздан, відкривається чудова панорама міста. Тут збереглися руїни урартської фортеці Еребуні та міста Тейшебаїні. Монастирі та храми столиці починають свій літопис з XV століття, а найвеличніший з них — Єреванський Собор. Мешканці столиці по праву пишаються тим, що у Єревані знаходиться Інститут стародавніх рукописів Матенадаран. Це одне з найбільших сховищ такого виду у світі. При інституті відкрито музей, який відвідують близько 50 тисяч людей на рік. Ринок у Єревані – ще одне яскраве та дуже атмосферне місце. На особливу увагу заслуговують килими, які є національною гордістю вірмен. У Єревані багато відмінних джазових клубів та модних кафе, мальовничих парків, водоспадів та озер.

Ечміадзін

За 20 км від Єревана знаходиться Ечміадзін – духовна столиця Вірменії та місце паломництва християн. Тут розташована резиденція Католікоса, Ечміадзінський кафедральний собор, внесений до списку культурної спадщини ЮНЕСКО, храми Ріпсіме, Гаяни та Шогакат. Вірменія була першою державою, яка проголосила християнство своєю офіційною релігією в 301 році. У музеї Ечміадзіна зберігаються найбільші християнські реліквії: частка хреста, на якому був розіп’ятий Ісус та фрагмент Ноєвого Ковчега. Це маленьке містечко має ключове значення для всього християнського світу.

Гюмрі

Гюмрі вважається культурним центром Вірменії. Перші поселення його території виникли ще до нашої ери. Місто сильно постраждав від землетрусу у 1988 році. Багато визначних пам’яток було зруйновано або пошкоджено і досі триває процес їх відновлення. Тут є безліч музеїв, присвячених місцевим художникам та поетам, драматичний та ляльковий театри, картинна галерея, парки з озерами та мальовничими ландшафтами. Особливе місце серед визначних пам’яток займає монумент Матері-Вірменії, який добре видно майже з будь-якої точки міста. Поруч знаходиться інша визначна пам’ятка — Чорна фортеця (Півн. Гхул), звідки відкривається чудовий краєвид на місто.

Севан

Найулюбленіший курорт у сонячній Вірменії – Севан. Місто розташоване на березі однойменного озера з прекрасними та доглянутими пляжами. Тут особливий мікроклімат, чисте повітря та прозора синя вода, яка прогрівається влітку до +24 °С. Озеро має вулканічне походження і є найбільшою прісноводною водоймою країни. Тут можна покататися на яхті, катамарані, водних лижах або зайнятися серфінгом. В озері можна порибалити, а любителям старовини – відвідати монастир Севанаванк. Любителям смачної та вишуканої їжі необхідно спробувати у Севані запечену форель-ішхан та кебаб із ракових шийок.

Діліжан

Діліжан – райське місце, оточене Діліжанським заповідником. Повітря, природа, пейзажі – все тут чудово. Цей кліматичний і бальнеологічний гірський курорт цілий рік приваблює відпочиваючих. Склад мінеральної води в Діліжані подібний до Боржомі та Віші. Завдяки унікальному поєднанню клімату та корисних речовин у воді, Діліжан є одним із найкращих місць для людей із захворюваннями органів дихання. Крім цілющої дії на організм, тут можна і культурно збагатитися, відвідавши старовинні монастирі Агарцин та Гошаванк, а також Діліжанський етнографічний музей.

Лижний курорт Цахкадзор

Цахкадзор розташований у красивій долині біля підніжжя гори Тегеніс. Це лижний курорт, що динамічно розвивається, де щороку відкриваються нові готелі. Унікальні кліматичні умови дають можливість не просто чудово покататися на лижах чи сноуборді, а й оздоровитись. Повітря насичене ефірними оліями хвойних дерев, що сприяє підвищенню рівня гемоглобіну в крові та сприятливо позначається на загальній роботі всього організму. Звідси відкривається чудовий краєвид на озеро Севан та біблійний Арарат.

Національні особливості

Вірменський народ пережив багато трагедій, утисків, геноцид, але зміг зберегти свою віру та з гідністю вистояти. Усе це наклало певний відбиток характер місцевого населення. Приїжджаючи до Вірменії, як і в будь-яку іншу країну, варто з повагою та увагою ставитися до народних звичаїв та традицій, що зробить ваш відпочинок ще комфортнішим.

  • Гордість за свою країну – яскрава риса характеру вірменського народу.
  • Сімейні традиції, повага до жінки та дорослих – найважливіші пріоритети.
  • Достойно прийняти гостя, нагодувати, обігріти — святий обов’язок кожного вірменина.
  • Спілкування з місцевими жителями завжди буде веселим та невимушеним. Цим людям властиве чудове почуття гумору.
  • Вірменія по праву вважається однією з найбезпечніших країн для відпочинку, про що свідчать різні туристичні рейтинги та опитування.

Все це, разом, зробить ваше перебування у Вірменії приємним і залишить найтепліші спогади.

Визначні місця Вірменії

Вірменія – музей просто неба. Її головна і найвизначніша пам’ятка — природа. Друга найважливіша пам’ятка – монастирі різних періодів, розкидані по всій країні. Такою кількістю об’єктів ЮНЕСКО на невеликій території може похвалитися далеко не кожна країна.

Найкращий час для відвідування Вірменії

У Вірменії сухий помірно-континентальний клімат, але у півдні спостерігається субтропічний. Це дуже сонячна країна. Влітку тут досить спекотно: +26 °С. Середня температура взимку: -5 °С. У різних частинах країни температура може суттєво відрізнятись. Навіть у межах міста іноді може коливатися на 3-4 °C. Пов’язано це з гірською місцевістю та мінливістю опадів, що випадають. На гірських вершинах сніг лежить майже цілий рік. Гірськолижний сезон триває з листопада до квітня.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips