Путівник по Замбії: що подивитись, корисні поради

Замбія

Замбія – держава Південної Африки, яка не має виходу до моря. Воно відоме завдяки розміщеному на кордонах із Зімбабве найбільшому водоспаду материка Вікторії. Заради нього в країну з’їжджаються тисячі туристів, щоб насолодитися прекрасними видами потужних потоків води, що спадають, з райдужними відблисками. Її землі багаті дорогоцінними металами та камінням — золотом, міддю, смарагдами, ураном, свинцем та цинком. У національних парках та заповідниках можна відчути себе в дикій савані — зі слонами, тиграми, жирафами, зебрами та іншими «must see» учасниками будь-якого сафарі-туру. Подорож до Замбії стане справжньою пригодою у світ південної та такої екстремальної Африки.

Путівник по Замбії: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія Замбії

Республіка Замбія розташувалася у Південній Африці. Це країна без виходу на море, але може похвалитися внутрішніми водами. Четверта по довжині у всій Африці річка Замбезі (2574 км) забезпечує роботу двох гідроелектростанцій. Саме на ній знаходиться знаменитий водоспад Вікторія. Серед озер слід виділити такі – Руква, Танганьїка, Карібу, Бангвеулу та Мверу. Більшість території країни — плато, висотою 900-1500 м. На сході розташоване плато Нііка, яке утворює пагорби Мафінга (2100 м над рівнем моря).

Територія Замбії ділиться на 10 провінцій зі своїми адміністративними центрами у містах.

Куди податися і що подивитись

Лусака

Лусака – столиця Замбії. Це одне з найрозвиненіших міст у Південній Африці. У ньому не так багато історичних пам’яток та вражаючих архітектурних споруд, але є велика кількість мистецьких та культурних комплексів. Наприклад, у галереї образотворчого мистецтва Генрі Тайялі можна побачити роботи місцевих творців або влитися у традиційний устрій місцевих жителів у селі-музеї африканського побуту. У місті також розмістилися римо-католицька єпархія Лусаки, Асамблеї Бога та мусульманські мечеті. Весь колорит столиці зосереджений на галасливих африканських ринках, у гідних ресторанах та гарних готелях.

Лівінгстон

Лівінгстон — спокійне та доброзичливе місто. Він розташувався всього за 11 км від водоспаду Вікторія і часто служить перевалочним пунктом для тих, хто хоче досліджувати замбійські чудеса природи. Сюди вирушають туристи, щоб на власні очі побачити найбільший водоспад Африки, побувати у найбільшому національному парку Замбії та побачити зебр, жирафів та слонів у заповіднику Кафуе.

Китві

Китве – третє з розвитку інфраструктури і друге за величиною місто. Він не славиться великою кількістю визначних пам’яток. На його території розташовані мідні копальні, які зробили його промисловим центром країни. За 30 км від міста знаходиться пташиний заповідник “Чембе”. У такому тихому та спокійному місці з первозданною природою можна насолодитися співом 440 видів птахів.

Ндола

Ндола – промисловий та торговий центр. Тут знаходяться сучасний стадіон Замбії, названий на честь третього президента Леві Мванаваса та музей Copperbelt. В останньому розміщені колекції дорогоцінного каміння та мінералів з провінції Коппербельта.

Чингола

Чингола – місто, де не так багато визначних пам’яток. Але за 60 км від нього знаходиться притулок дикої природи Чимфунші, де живуть осиротілі шимпанзе.

Інші міста країни, переважно, зосереджені сільському господарстві, де вирощують кукурудзу, тютюн чи добувають мідь та інші метали на рудниках.

Що врахувати, вирушаючи до Замбії

  • Офіційна мова в країні – англійська. Якщо в столиці ще можна його почути, то на решті територій громадяни використовують місцеві діалекти — бемба, лозі, лувале, тонга, ньянджа, лунда, каонде та ще 60 інших стародавніх прислівників аборигенів.
  • У порівнянні з іншими містами Африки рівень злочинності в Замбії невисокий. Але не варто забувати, що, наприклад, у столиці через скупчення туристів дуже часто трапляються крадіжки. А у віддалених від центру районах краще зовсім не з’являтися
  • На території країни нерідко трапляється муха-цеце, яка є переносником сонної хвороби (африканський трипаносомоз).
  • Щоб застати парк Кафуе у найкращому вигляді варто уникати періоду з березня до травня. У цей час землі заповідника затоплюються, перетворюючись на гігантське болото.
  • У Замбії відбувається незвичайна церемонія – Куомбока. Під час її вождь племені лозі урочисто переправляється разом із почтом через Замбезі і прямує до свого літнього палацу. Щоб застати цю дію, варто приїхати у монту у квітні.
  • У закладах по всій країні дуже складно знайти кафе з цивілізованою вбиральнею. У більшості випадків офіціанти приносять миску з водою, шматочок мила та рушник, щоб помити руки.
  • У Замбії існують проблеми із громадським транспортом. Дістатися з одного міста до іншого буває дуже важко і поїздка може стати справжнім випробуванням. У віддалених районах мікроавтобуси замінюються пікапами та вантажними автомобілями.
  • Краще не брати із собою євро. Курс на обмін цієї валюти — нечуваний. Із доларами такої проблеми немає.
  • Дослідити дику природу потрібно лише з гідом. Багато рослин і тварин, абсолютно безпечних на перший погляд, можуть нашкодити мандрівникові.
  • Краще не ризикувати з купанням у місцевих річках. У них можуть бути крокодили і гіпопотами.

Пам’ятки Замбії

Ця країна не така багата на історичні та архітектурні родзинки. Але в ній таїться надзвичайна краса природних заповідних зон, заради яких сюди приїжджають туристи. Всі основні визначні пам’ятки знаходяться за межами міст, тому подорож Замбією буде справжньою пригодою у світ Південної Африки.

Найкращий час для поїздки в Замбію

У Замбії – субекваторіальний клімат. Подорожувати до цієї країни можна цілий рік. Найтепліший місяць — жовтень із температурою в середньому +25 °С, а в холодному місяці, липні стовпчик термометра опускається до +15 °С. Квітень та січень вважаються найбільш дощовими на рік і не найсприятливішими для сафарі-турів. З серпня до кінця жовтня — суха та спекотна погода. У цей час або напровесні варто приїжджати до Замбії, щоб сповна насолодитися видами водоспаду Вікторія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Путівник Мадридом: що подивитись, корисні поради
Мадрид У самому серці Іспанії, на берегах тихої річки
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips