Озеро Сасик-Сиваш у Криму: чарівна вода

Озеро Сасик-Сиваш розташоване неподалік Євпаторії, на Кримському півострові. Його відрізняють не тільки цілющі грязі та особлива сіль, що має масу корисних речовин, але також і дивовижний рожевий колір водної гладі.

Неподалік озера є кілька варіантів, де можна зупинитися: готель Мандарин, міні-пансіонат “У Запорожця”, готель “Golden Gate”, пансіонат “Анкур”.

Виникнення озера Сасик

Раніше це озеро було дрібною затокою, але в результаті штормів поступово виникла піщана дамба, що перекрила вихід до моря. Нині воно займає площу 75 300 м². А на його берегах виникли 2 великі курортні міста – Саки та Євпаторія.

Свою назву водоймище отримало за рожевий відтінок води, який утворюється через морську соль. В результаті випаровування води ця сіль набуває рожевого кольору, оскільки в озері росте мікроводорість Dunaliella salina, що виділяє бета-каротин і ще 3 десятки інших каротиноїдів. Саме концентрація бета-каротину визначає колір води.

Кипіння води

Таке явище, схоже на кипіння води, можна спостерігати досить часто – в тиху погоду. Причина цього – грифони. Так називаються підводні фонтани, що викидають потоки води у солоній частині водойми. Наразі таких грифонів близько 40 штук, завдяки чому рівень води щомісяця піднімається на 10 см.

Починаючи з XV століття сіль із  Сасик-Сиваша  та інших озер надходила в Україну, а в XIX столітті її почали постачати і до багатьох країн Європи. Відмінною рисою солі з цього озера є підвищений вміст ряду елементів (магній, калій, бром та кальцій) та біологічно активних речовин.

Кипіння води

© kurier.at

Корисні властивості солі із озера Сасик-Сиваш

Головна перевага солі в озері – висока концентрація бета-каротину, який є похідним вітаміну А – його провітаміном. Це свого роду стимулятор імунітету людини, причому не токсичний. Він використовується організмом як будівельний матеріал для створення слизової оболонки у травній системі, дихальних шляхах, залозах, а також для утворення епітелію. Крім того, він запобігає раковим захворюванням шийки матки, товстої кишки, грудей, легень, шкіри та сечового міхура. Повітря на озері теж цілюще, тому що пари хлору, що виділяються з води, очищають його, завдяки чому він вважається відмінним профілактичним засобом для інгаляції.

Корисні властивості солі із озера Сасик-Сиваш

© kurier.at

Різноманітність фауни

Найкрасивіша і найжвавіша частина озера Сасик – його північний берег. Тут водяться різноманітні види птахів – очеретяні, кулики, качки, крякви, чайки, бугаї, лебеді, баклани, лисухи та інші. Є й величні чаплі – сіра, а також біла (велика та мала).

А ще сюди прилітають журавлі, гуси та інші мігруючі птахи, котрі облюбували це місце для тимчасового відпочинку. Риба тут теж водиться – білий амур та короп, яких запустили сюди ще 30 років тому.

Загроза руйнування греблі

Наразі над озером Сасик нависла страшна загроза – руйнація греблі, що відокремлює прісну воду від солоної. Підсумком стане опріснення, скорочення популяції птахів та риб, згортання соляного промислу та зникнення популярного курорту. Наслідки будуть відчутними для півострова.

Крім того, прорив дамби Сасик-Сиваша загрожує підтопленням Євпаторії та ще кількох міст. А це цілком реально, тому що товщина дамби в певних ділянках дорівнює лише 150 см. З цієї причини в 2007 році в експлуатацію ввели спеціальний колектор, який регулює рівень води.

Загроза руйнування греблі

© kurier.at

Цінна сіль

Цей продукт здавна надходив на Русь із Криму. Це відбувалося відразу кількома дорогами в степу – Чорному шляху, Ізюмському шляху, Пахнучковій дрозі та шляху Сагайдака. Причому найважливішим їх був саме Ізюмський шлях, значення якого особливо зросла XVI-XVIII століттях. Примітно, що цим же шляхом на Русь нападали і кочівники татари.

Перевізників цього продукту називали чумаками. Це прізвисько з’явилося через те, що в дорозі вони часто заражалися страшними вірусами холери та чуми, які приносили в російські міста. Примітно, що ночували вони прямо у своїх возах, оскільки ціна солі майже не відрізнялася від вартості золота, і було багато охочих силою заволодіти цим білим скарбом.

Цінна сіль

© kurier.at

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук