15 пам’яток Нарви, які варто подивитися

Естонський місто Нарва заснований в середині XIV століття і не раз міняв господарів, побувавши під владою Данії, Лівонського ордена, Швеції та Росії. Багата історія залишила слід у міській культурі. Від монументальних фортець і середньовічних замків до музеїв і храмів численні пам’ятки Нарви роблять її популярним напрямком для туристів усього світу.

Нарвський замок

Нарвський замок

Нарвський замок. | Фото: Guillaume Speurt/Flickr.

Фортеця, засновану в XIII столітті за датського правління, відвідує більшість туристів Нарви. Спочатку споруда, могутні стіни якої височіють над річкою Наровою, була з дерева, потім перебудована в камені.

Зовнішність Нарвського замку практично не зазнав змін за сім століть, що він оберігав межі міста, хоча зазнав сильних руйнувань у воєнні роки. Зараз у ньому знаходиться історичний музей, відбуваються фестивалі, ярмарки та виставки.

Гості замку можуть піднятися на високу вежу Довгого Германа (51 м) та звідти помилуватися міською панорамою. А влітку відкривають Північний двір, де відтворено міський побут XVII століття: майстерні, лавки та аптеки виглядають так само, як три століття тому.

Адреса: Narva Muuseum, Peterburi maantee, Нарва, Естонія.

Нарвська ратуша

Нарвська ратуша

Нарвська ратуша.

Адміністративна будівля з’явилася в Нарві XVII столітті з ініціативи короля Швеції. Архітектурний стиль – голландський класицизм, але простежуються й риси бароко; шпиль прикрашає флюгер у вигляді журавля.

На ратушній площі знаходилися також будинки заможних громадян, аптеки та контори. Але будівлі сильно постраждали або виявилися зруйнованими в роки Другої світової війни. Ратушу відновили через 20 років. Екскурсії в ній не проводяться, але якщо попросити наглядача подивитися будинок зсередини, він, можливо, не відмовить.

Адреса: Narva raekoda, Raekoja, Нарва, Естонія.

Набережна

Набережна

Набережна.

Набережна річки Нарови, особливо прекрасна під час листопада – улюблене місце прогулянок городян та туристів. Променад викладений бруківкою та укріплений валунами. Після масштабної реконструкції 2014 року його прикрасили квітковими клумбами, фонтаном та об’єктами мистецтва. Тут знаходяться ігрові та спортивні майданчики, обладнані місця для ігор у шахи та навіть бібліотека. А влітку на набережній відбуваються святкові заходи та концерти.

Адреса: Narva Promenaad, Linnuse, Нарва, Естонія.

Нарвська художня галерея

Нарвська художня галерея

Нарвська художня галерея.

Нарвська художня галерея розпочала роботу 1991-го. Вона знаходиться в білому двоповерховому будинку XVIII століття. Раніше в ньому розміщувався пороховий комору, що сильно постраждала в роки війни, але пізніше відреставрована.

Основну частину колекції складають об’єкти археологічного товариства та зборів місцевого купця Лаврецова. Цікаві роботи Айвазовського, Маковського і Шишкіна, і навіть естонських майстрів XX-XXI століття: Бурмана, Янсена, Аррака та інших. До складу експозиції галереї також входять дерев’яні та фарфорові вироби.

Адреса: Narva kunstigalerii, Нарва, Естонія.

Темний сад

Темний сад

Темний сад.

Вибираючи, що подивитися в Нарві, не можна залишити без уваги Темний сад, розбитий у XIX столітті. Назва пам’ятку отримала за напівтемряву, що панує в ній: пишні крони старовинних кленів, платанів і лип затуляють сонячне світло.

Обстановка місця сприяє неквапливим прогулянкам алеями, роздумам на розкиданих територією лавках. У деревах ховаються маленькі будиночки: у них живуть кажани, також небайдужі до таємничої атмосфери Темного саду. Красива природа, доглянутість і близькість до головних міських пам’яток роблять його однаково улюбленим городянами та приїжджими.

Адреса: Pimeaed, Pimeaia, Нарва, Естонія.

Кренгольмська мануфактура

Кренгольмська мануфактура

Кренгольмська мануфактура.

Завод був заснований німецьким підприємцем 1857-го і швидко почав процвітати, давши роботу багатьом міським мешканцям. Так 1913-го кількість робітників досягла 10 тис. осіб. Продукція славилася далеко за межами Нарви та навіть Естонії.

Особливим попитом мала виготовлена ​​на мануфактурі постільна білизна. Фабрика функціонувала півтора століття і була закрита лише нещодавно. Всередину туристам вхід дозволено з екскурсією.

Цікаво не лише познайомитися з особливостями та умовами праці робітників, а й поглянути на саму будівлю Кренгольмської мануфактури. Виконане з червоної цеглини, воно є прикладом індустріальної архітектури XIX століття.

Адреса: Kreenholmi manufaktuur, Joala, Нарва, Естонія.

Собор Воскресіння Христового

Собор Воскресіння Христового

Собор Воскресіння Христового. | Фото: Wikimedia.

Нарва довгий час була частиною Російської Імперії. Досі росіяни становлять близько 80% населення міста. Оскільки державна релігія Росії – православ’я, естонському місту потрібен був свій ортодоксальний храм.

У XIX столітті з цією метою звели собор Воскресіння Христового (до речі, гроші на будівництво пожертвували власники Кренгольмської мануфактури). Воскресенський собор виконано відповідно до традицій візантійського зодчества. Перлина храму – шикарний православний іконостас: прообразами для зображень стали старовинні російські ікони.

Адреса: Jeesuse ülestõusmise katedraal, Bastrakovi, Нарва, Естонія.

Олександрівська лютеранська церква

Олександрівська лютеранська церква

Олександрівська лютеранська церква.

Хоча основну частку населення становили православні християни, у Нарві мешкало чимало лютеран. А отже, була необхідність у будівництві та протестантській церкві. Храм було закінчено 1879-го і названо на честь російського царя-реформатора Олександра II.

Стиль будівлі можна охарактеризувати як неороманський: монументальні стіни із сірого каменю, суворі форми, одиночна дзвіниця. Храм постраждав під час воєнних дій у роки Другої світової, пізніше деякий час використовувався як склад. Сьогодні Олександрівську церкву відновлено та приймає парафіян. Особливо ефектно будинок виглядає у темний час доби, коли вмикають підсвічування.

Адреса: Narva Aleksandri Suurkirik, Kiriku, Нарва, Естонія.

Нарвські бастіони

Нарвські бастіони

Нарвські бастіони.

Вигідне стратегічне розташування та багатства Нарви робили її частою мішенню для військових набігів та завоювань. Тому місту для захисту були потрібні потужні стіни та фортеці.

На початку XVII століття, коли Нарва була під владою шведів, почали будувати укріплення з тунелями та казематами, викопувати рови.

Однак вони не послужили своєї служби: у роки Північної війни місто було взято Петром I. Після захоплення Нарвські бастіони були вдосконалені, утворивши захищений форпост на підході до Петербурга. Сьогодні останки фортифікаційних споруд популярні у туристів.

Адреса: Victoria Bastioni Kasematid, Pimeaia, Нарва, Естонія.

Нарвський коледж Тартуського Університету

Нарвський коледж Тартуського Університету

Нарвського коледжу Тартуського Університету.

Нарвський коледж заснували 1999-го, а будівлю на площі добудували 2012-го. Сучасна споруда представляє цікавий контраст з старовинною Ратушею, що знаходиться поруч.

Деякі жителі навіть хотіли перешкодити будівництву, вважаючи, що споруда не впишеться у історичний вигляд міського центру.

Проте будівля коледжу Тартуського Університету була збудована, а місце стало центром студентського життя. У коледжі учні здобувають вищу освіту відповідно до стандарту якості найстарішого університету Естонії.

Адреса: Tartu Ülikooli Narva Kolledž, Raekoja plats, Нарва, Естонія.

Нарвський пляж у Липовій ямці

Нарвський пляж у Липовій ямці

Нарвський пляж у Липовій ямці.

Річка Нарова – природний кордон між Росією та Естонією. Причому більшість мешканців Нарви – росіяни. Складається парадоксальна ситуація: річка поділяє один народ, який належить різним державам. Але пляж у Липовій ямці популярний і з інших причин.

Він знаходиться близько від головних міських пам’яток: з річки відкривається чудовий краєвид на Нарвський замок та Івангородську фортецю. А в 2013-му влада міста зайнялася благоустроєм прибережної місцевості. Згідно з проектом, пляж матиме роздягальні та душові кабіни, відкриються пункти прокату спортивного обладнання, місця громадського харчування.

Адреса: Joaoru Liivarand, Igor Grafovi, Нарва, Естонія.

Нарвські водоспади

Водоспад Івангород

Водоспад Івангород.

Щорічно гості міста можуть відвідати цікаву та незвичайну екскурсію – запуск нарвських водоспадів. Раніше річка Нарова протікала старим руслом. Двома рукавами утворився острів Кренгольм, де знаходиться мануфактура.

У той період найпотужнішими в Європі водоспадами можна було милуватися цілий рік. Потім старе русло осушили через будівництво нової гідроелектростанції та збудували Нарвське водосховище. Тепер на вируючі потоки води можна подивитися лише навесні під час повені, коли в старе русло скидають надлишки води зі сховища.

Пушкінський сквер

Пам'ятник Олександру Пушкіну

Пам’ятник Олександру Пушкіну.

У центрі міста знаходиться вулиця, названа на честь Пушкіна, та однойменна паркова зона, де встановлено погруддя великому поетові. На алеї висаджені модрини, встановлені лавочки, розбиті квіткові клумби з гарним підсвічуванням.

Особливої ​​чарівності Пушкінський сквер набув після реконструкції 2013 року, коли було замінено освітлювальну систему та додано нові зелені насадження. Алея знаходиться неподалік від головних туристичних об’єктів і є улюбленим місцем прогулянок городян та гостей Нарви.

Адреса: Ausammas Puškinile, Aleksander Puškini, Нарва, Естонія.

Нарвський музей

Нарвський музей

Нарвський музей.

Нарвський замок – не лише головна архітектурна пам’ятка міста, а й можливість ближче познайомитись з його історією: тут знаходиться Нарвський музей. Його історія розпочалася 1861-го з відкриття музейної кімнати.

Пізніше експозицію було розширено за рахунок приєднання Петрівського будиночка, а потім – Художньої галереї. У роки Другої світової обидві музейні будівлі постраждали, але, на щастя, експозиція вціліла, хоча багато об’єктів було вивезено до Росії. Після війни зайнялися відновленням колекцій. Наразі експозиція музею охоплює всі етапи історії Нарви. Серед експонатів – історичні документи, фотографії та зброя.

Адреса: Narva Muuseum, Peterburi maantee, Нарва, Естонія.

Пляж Нарва-Єессу

Пляж Нарва-Єессу

Пляж Нарва-Єессу.

Неподалік міста знаходиться курорт Нарва-Йиесу, так що туристи, які приїжджають в Нарву влітку, мають можливість відпочити і погрітися на прекрасних піщаних пляжах, оточених старовинними сосновими деревами.

Води Фінської затоки рідко прогріваються вище за +18 градусів. Однак це не применшує популярності Нарва-Йиесу: на впорядкованому курорті обладнані кабінки для перевдягання та душові; працюють команди рятувальників Пляжна інфраструктура також включає санаторії, спортивні майданчики, атракціони та заклади громадського харчування.

Адреса: Narva-Jõesuu rand, Іда-Вірумаа, Естонія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук