17 пам’яток Ротенбурга-на-Таубері, які варто відвідати

Ротенбург-на-Таубері, що у Середній Франконії, – одне з тих милих старих містечок, які здається не зовсім реальними. Що можна побачити в Ротенбурзі-на-Таубері? Повірте, туристи захоплюються буквально від усього, тут побаченого! Місто досі оточене оборонною стіною, що включає понад 40 веж, які залишилися такими ж, якими вони були 400 років тому, коли Ротенбург був резиденцією короля Швеції та графа Тіллі.

Ці стіни та вежі охороняють ідилічне місто, його шикарні патриціанські особняки та фахверкові будиночки з баштами, дерев’яними еркерами, червоною черепицею та квітковими ящиками за вікнами. У роки своєї колишньої слави Ротенбург був одним із десяти найбільших міст Священної Римської імперії. Більше того, він був вільним містом, яке підкорялося лише імператору. Свідком могутності Ротенбурга в ті часи служить чудова Ратуша епохи Відродження, яка досі стоїть на Ринковій площі.

Міська стіна

Міська стіна

Міська стіна.

За часів Середньовіччя захист був першочерговим завданням для Ротенбурга. Місто зуміло зберегти свої 46 оборонних веж та чотири кілометри критих стін, які в наші дні були відреставровані та обладнані інформаційними щитами.

У ході двогодинної тематичної екскурсії ви дізнаєтесь про технічні деталі різних воріт та веж, а також про події, які сталися тут за останні 800 років. Під час екскурсії вам, напевно, захочеться зупинятися через кожні кілька кроків, щоб милуватися краєвидом на червоні дахи міста та долину Таубер.

Адреса: Міська стіна, Röderschütt, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Ратуша

Ратуша

Ратуші.

Ратуша, розташована навпроти Ринкової площі, є однією з головних визначних пам’яток Ротенбург-на-Таубері. Візуально вона поділена на дві частини, що утворюють єдиний ансамбль. Щоб замінити східне крило готичної ратуші XIII століття, що згоріло в 1501 році, в 1578 році була зведена прибудова, виконана в стилі епохи Відродження, але добре гармонує з готичною частиною будівлі, що залишилася. (Біле західне готичне крило все ще стоїть, його трикутний фронтон прикрашений імперським гербом.)

З боку Ринкової площі ренесансну частину ратуші прикрашають барокова аркада біля основи, вежа з гвинтовими сходами над нею та триповерховий еркер на розі. Ця будова стала одним із найкращих прикладів архітектури епохи Відродження на території німецькомовних країн.

Щодня влітку та у вихідні взимку за пару євро ви можете піднятися на вежу Ратуші, щоб зверху подивитися на дахи Ротенбурга.

Адреса: Rathaus und Ratstrinkstube / Town hall and Councillors tavern, Markt, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Ринкова площа

Ринкова площа

Ринкова площа.

Якби ми вирішили розповісти вам про всі епохальні події, що відбулися на площі, розташованій поруч із ратушею, то вийшла б окрема, причому досить довга стаття. Тому розповімо лише про деякі з них, та й то коротко.

Наприклад, в 1474 саме в цьому місці імператор Священної Римської імперії Фрідріх III передав територію Гольштейна королю Данії Крістіану.

Інша пов’язана з площею історія, яка, можливо, є лише легендою, сталася під час Тридцятирічної війни. Кажуть, голова Ротенбурга Георг Нуш зумів переконати графа Тіллі, який командував армією Священної Римської імперії, пощадити місто. Задля порятунку Ротенбурга бургомістр на суперечку випив залпом 3.25-літровий кухоль вина.

Сьогодні цю історію «розповідають» механічні ляльки, які на початку кожної години з’являються в віконцях поруч із циферблатом годинника на північному фасаді трактиру, де все це сталося.

Адреса: Market Square Rothenburg od Tauber, Marktplatz, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Парк Бурггартен

Парк Бурггартен

Парк Бурггартен.

У імператорів Священної Римської імперії Гогенштауфенов був свій замок у закруті річки Таубер. Він був зруйнований землетрусом 1356, а його камінь пустили на будівництво стін Ротенбурга. Єдине, що нагадує сьогодні про існування цієї фортеці – каплиця Святого Власія, переобладнана з великої зали замку і в наші дні служить меморіалом жертвам двох світових воєн.

Всю територію, яка належала колись замку, займає парк Бурггартен XVII-XVIII століть. Там ви побачите вісім скульптур із пісковика, що зображують чотири сезони та чотири стихії. Наприкінці парку видніється химерний силует Топплершлешхена – оборонної вежі з житловим будинком, що «приліпився» зверху.

Зліва Бурггартена розкинулася Тауберська долина. Перебуваючи у парку, ви можете помилуватися і нею, і південними кварталами міста.

Адреса: Burggarten, Alte Burg, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Площа Пленляйн

Площа Пленляйн

Площа Пленляйн.

Якщо і є образ, який характеризує весь Ротенбург і є його неофіційним символом, то це розвилка дороги Унтер-Шмідгассе. Якщо дивитися на південь, то вулиця поділяється на верхню та нижню смуги. Цей крихітний трикутник, оточений фахверковими та кам’яними будинками, є Пленляйн.

Тут ви побачите дві брами-веж XIII століття: Зіберстурм знаходиться на верхньому рівні, а Кобольцельтуртурм – на нижньому, що веде до Тауберської долині. У центрі розвилки знаходиться найкрасивіша будівля ансамблю – вузький фахверковий будинок з гострокінцевим фронтоном та невеликим фонтаном попереду.

Адреса: Plönlein, Untere Schmiedgasse, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Церква Святого Якова

Церква Святого Якова

Церква Святого Якова.

Будівництво головної готичної церкви міста, освяченої у 1485 році, зайняло понад 170 років. Дві її вежі увінчані шпилями, прикрашеними закрученими декоративними елементами. У високих вузьких вікон розташовується східний вівтар, що датується XIV століттям, на якому зображені сцени зі Страстей Господніх та життя Марії.

У західній галереї ви знайдете феноменальний вівтар Крові Господньої, виконаний знаменитим німецьким різьбяром Тільманом Ріменшнайдером у перші роки XVI століття і вважається одним із найбільших творів майстра. Центральна панель вівтаря зображує Таємну вечерю і обрамлена рослинними мотивами, що переплітаються, що відрізняються неймовірним рівнем майстерності виконання. У верхній частині вівтаря знаходиться хрест-релікварій, датований 1270 роком.

Адреса: St Jakobskirche, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Музей злочинності та правосуддя середньовіччя

Музей злочинності та правосуддя середньовіччя

Музей злочинності та правосуддя середньовіччя.

У будівлі, яка належала колись Ордену Святого Іоанна, сьогодні знаходиться музей, колекція якого часто розцінюється відвідувачами як моторошна та жахлива. Цей музей розповідає про 1000-річну історію злочинів та їх наслідки, причому основний акцент робиться на середньовічному періоді.

Особливий інтерес викликають експонати, які мають безпосереднє відношення до середньовічних та ренесансних судових процесів, методів тортур та покарань. На першому поверсі музею ви побачите справжню «залізну діву», різні ганебні стовпи та лякаючу кількість пристроїв, створених спеціально для катування жінок.

На другому поверсі виставлені експонати, які не настільки шокують – юридичні рукописи, колекція печаток та старі гравюри із зображенням судових процесів. Побувавши у цій виставковій залі, ви дізнаєтеся багато нового про інквізицію, історію поліції та судів.

Адреса: Criminal Medieval Museum, Бурггассе, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Фонтан Святого Георгія

Фонтан Святого Георгія

Фонтан Святого Георгія.

Однією з багатьох визначних пам’яток Ринкової площі є фонтан, який стоїть тут із 1446 року. Розташований він між Ратушею і Фляйш-унд-Танжаус – фахверковою будовою, яка сама по собі заслуговує на увагу. Фонтан встановлений над колодязем завглибшки вісім метрів та ємністю 100 тисяч літрів. У центрі фонтану височить колона епохи Відродження XVI століття зі скульптурою, що зображує Святого Георгія, що б’ється з драконом, на вершині.

Адреса: Georgsbrunnen, Herrngasse, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Ворота Редертор

Ворота Редертор

Ворота Редертора.

Однією з найцікавіших зупинок під час вашої прогулянки вздовж навколишньої стіни Ротенбург будуть ворота Редертор, розташовані на південно-східному в’їзді в Старе місто. По обидва боки від воріт досі стоять два митні будиночки з гострими дахами. Перейшовши кам’яним містком через рів, ви наблизитесь до головної вежі – найстарішої частини оборонного комплексу, побудованої на початку XIII століття. Ця вежа за часів Середньовіччя служила сигнальним постом.

Якщо не рахувати Ратуші, вежа воріт Редертор є практично єдиною вежею в Ротенбурзі, на яку можна піднятися. Для відвідування вона відкрита у вихідні, у другій половині дня. Вхідна плата складає 1,50 €.

Адреса: Rödertor, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Провулок Шмідгассе

Провулок Шмідгассе

Провулок Шмідгассе.

Шмідгассе, що в перекладі з німецької означає «Ковальський провулок», біжить по пологому пагорбі від Ринкової площі. Уздовж вулиці стоять ресторани, кафе та невеликі затишні магазинчики, розміщені в історичних будинках.

Одним з таких будинків є побудований в 1596 Баумайстерхаус (Будинок головного будівельника), розташований за адресою Шмідгассе-3 і названий так на честь Леонарда Вайдмана, який також зводив і Ратушу. Між багатостулковими вікнами на першому та другому поверхах цієї будівлі розмістилися 14 каріатид, що зображують Сім Смертних гріхів та Сім Доброчесних.

Існує досить похмура історія, пов’язана зі Шмідгассе. У 1525 році, під час Селянської війни, Казимир, маркграф Бранденбург-Байрейта, зібрав 17 місцевих ватажків повстання на Ринковій площі та обезголовив їх. Тіла залишили на площі цілий день, і кров текла струмком вниз Шмідгассе.

Адреса: Untere Schmiedgasse, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Музей Імперського міста Ротенбурга

Музей Імперського міста Ротенбурга

Музей імперського міста Ротенбург.

Цей історичний музей займає будівлю Домініканського монастиря XIII століття. У музейних галереях виставлені великі колекції зброї та обладунків, а також предметів повсякденного життя, таких як одяг, монети та єврейські літургійні прикраси.

Ви можете згадати Георга Нуша та його п’яне парі, яке нібито врятувало місто; побачивши на виставці той самий кухоль. Є в музеї кілька цінних пізньоготичних скульптур, зібраних у церквах і монастирях по всьому місту, а також Ротенбурзькі Страсті Христові – 12 вівтарних панно, написаних у 1494 році.

Адреса: Imperial City Museum (Reichsstadtmuseum) Klosterhof, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Вежа Клінгентор

Вежа Клінгентор

Вежа Клінгентор. | Фото: Stefan Hundhammer/Flickr.

Величний Клінгентор, збудований між 1395 і 1400 роками, є однією з найцікавіших з архітектурного погляду веж Ротенбурга. Розташований поряд із церквою Святого Вольфганга, він утворює ворота у міських стінах. Клінгентор виконував і ще одну функцію – служив водонапірною вежею, чий величезний мідний резервуар живив міські фонтани. Ви можете піднятися на вежу, щоб з висоти помилуватися містом та долиною Таубер.

Адреса: Klingentor, Klingengasse, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Кузня Герлаха

Кузня Герлаха

Кузня Герлаха.

Пройшовши через ворота Редертор, ви опинитеся перед цим химерним старим будинком, збудованим у 1469 році. Герлахшмієде – це стара кузня з симпатичним трикутним фронтоном, що підтримується дерев’яними балками.

Це одна з багатьох будівель у південно-східній частині Ротенбурга, які були зруйновані під час бомбардування у березні 1945 року. До 1948 Герлахшмієде повністю відновили. Коваль продовжував працювати тут, роблячи підкови, аж до 1967 року. На вуличній вивісці ви можете побачити молоток та щипці – символ гільдії слюсарів та ковалів, а привабливий герб на фронтоні – це вже новоділ, робота 1950 року.

Адреса: Gerlachschmiede, Wenggasse, Ротенбург-про-дер-Таубер, Німеччина.

Міст Таубер

Міст Таубер

Міст Таубер. | Фото: Mikko Muinonen/Flickr.

Нижче західного краю Ротенбурга ви зможете побачити сцену, що нібито зійшла прямо з полотна з романтичним пейзажем.

Таубер – це міст із двома рівнями арок, що тягнуться через зелені луки та виноградники Тауберської долини протягом 123 метрів. Він був на торговому шляху між містами Аугсбург і Вюрцбург і веде свою історію з 1330 року. Найважчими роками в історії мосту стали 1791 р., коли обрушився верхній рівень, і його довелося відбудовувати заново, і 1945 р., коли міст був знесений німецькою армією і потім 11 років чекав відновлення.

Адреса: Tauber Bridge, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Шпітальхоф та Шпітальтор

Шпитальські ворота (Шпітальтор)

Шпитальські ворота (Шпітальтор).

У мальовничому Шпітальхофі є кілька цікавих будівель, які варто відвідати. Одне з них – Хегерейтерхойшен, чудовий старий будинок, збудований у 1591 році. Але найбільшою популярністю, причому заслужено, користуються потужні Шпітальські ворота (Шпітальтор) XVI століття, побудовані майстром Леонардом Вайдманом.

На цих воротах, до речі останніх із багатьох міських укріплень, є напис латинською мовою «Pax intrantibus, salus exeuntibus», що означає «Світ тим, хто входить, і міцного здоров’я тим, хто йде». Ці жахливі укріплення, побудовані у формі вісімки, включають сім воріт, підйомний міст, підйомні грати і бруствер.

Адреса: Spitaltor, Spitalgasse, Ротенбург-про-дер-Таубер, Німеччина.

Штаудтхоф

ШтаудтхофШтаудтхоф.

На Хернгассі ви побачите найстаріший патриціанський будинок у місті – Штаудтхоф, названий так на честь родини фон Штаудт, яка володіла ним з 1697 року. Його фасад з боку вулиці відносно скромний. Але як тільки ви перетинаєте поріг, краса будинку буквально кинеться вам у вічі.

Штаудтхоф датується XII століттям, тобто. побудований він раніше за міські стіни Ротенбурга, тому будинок був обнесений власною оборонною стіною. Усередині цих стін – 120-метровий внутрішній двір з господарськими будівлями, стайнями та гарним садом, два тисові дерева в центрі якого ростуть з 1678 року. Знайомство зі Штаудтхофом дасть уявлення про спосіб життя старого патриціанського класу Ротенбурга, який заробляв свої гроші не торгівлею, а володінням землею.

Адреса: Staudthof, Херрнгассе, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Ринок Рейтерлес

Ринок Рейтерлес

Ринок Рейтерлес.

У Німеччині на Різдво ринки з’являються у центрі кожного міста, і Ротенбург – не виняток. Але місцевий ринок, що розгортається з 1 по 23 грудня на площі Марктплац і на довколишніх вулицях, виглядає на тлі будинків з гострими дахами просто казково. І якщо вам пощастить опинитися тут, коли йде сніг, то перед вами у всій красі відкриється місто, яке схоже на різдвяну листівку, що ожила.

Цей ринок веде свою історію з XV століття і тому має кілька власних традицій. Одна з них – це Рейтерле, на честь якого названо ринок Ротенбурга. Раніше цей легендарний вершник, як вважалося, збирав душі померлих. Сьогодні Рейтерле просто веселий гонець, який щороку відкриває різдвяний ринок.

Адреса: Rothenburg Christmas Market, Grüner Markt, Ротенбург-об-дер-Таубер, Німеччина.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

  1. Олег

    Дуже цікавий сайт. Дякую авторові.

    Відповіcти