18 пам’яток Олександрії в Єгипті, які варто подивитися

Місто-історія та місто-пам’ятник, місто-легенда та місто-казка, місто імені великого полководця, «Столиця пам’яті» та «Перлина Середземномор’я» – це все Олександрія.

Історія славетного міста налічує понад 2300 років. Біг час, змінювалися століття, в 21-е століття Олександрія увійшла загадковою «прекрасною незнайомкою», що трохи відкриває таємниці далекого минулого і обіцяє безліч сюрпризів попереду. Друге за величиною місто і культурний центр Єгипту, Олександрія багата на пам’ятки.

За кількістю та красою історичних та архітектурних шедеврів, культових споруд та пам’ятних місць Олександрія дасть фору багатьом європейським містам. Любителі історії, поціновувачі прекрасного, прихильники лінивого чи активного відпочинку, адепти інтелектуального проведення часу, шукачі пригод, які чекають на диво – кожен знайде, що подивитися в Олександрії, де провести час, чим захопитися і зачаруватися.

Олександрійська бібліотека

Олександрійська бібліотека

Олександрійська бібліотека.

Архітектурний шедевр, геній інженерної думки, що вражає уяву красою та масштабом – будівля Олександрійської бібліотеки. Округла будова має діаметр 160 м, висота купола – 32 м, при цьому нижні поверхи йдуть під землю на 12 м. Стіни зовні поцятковані літерами, ієрогліфами та піктограмами з понад сотні мов різних народів. По периметру будинок оперізує басейн.

«Предком» Олександрійської бібліотеки є найдавніше книгосховище, побудоване ще до нашої ери. У ті далекі часи в книгосховищі працювали та творили великі уми, серед яких Архімед та Евклід. На стику тисячоліть бібліотеку підпалили, вогонь знищив цінні манускрипти, мабуть, перші письмові джерела. Бібліотеку відбудували наново на початку нульових 21 століття.

Зараз Олександрійська бібліотека – джерело світових знань та мудрості, тут зберігається унікальна колекція книг різних часів та народів – близько 8 млн. екземплярів. Величезна читальна зала здатна одночасно вмістити 2500 осіб.

Є спеціальні зали для дітей та молоді, бібліотека для незрячих, обладнано планетарієм, працюють музеї та виставки. Гігантська панель «пропонує» здійснити інтерактивний тур у давні часи. Екран, вигнутий під певним кутом, дозволяє повністю поринути у події давно минулих днів.

Адреса: Олександрійська бібліотека, Al Azaritah WA Ash Shatebi, Qism Bab Sharqi, Єгипет.

Форт Кайт-Бей

Форт Кайт-Бей

Форт Кайт-Бей.

Одна з головних пам’яток Олександрії – старовинний форт Кайт-Бей, своєрідний правонаступник знаменитого Фароського маяка. Фортецю звели в середині 15 століття саме на місці одного із Семи чудес Стародавнього світу, причому для будівництва використовували останки маяка.

Свою пряму функцію – захист гавані від ворогів, фортеця виконувала до кінця 19 століття, доки зруйнована бомбами англійської авіації. Майже сторіччя цитадель залишалася у руїнах, масштабні відновлювальні роботи розпочалися у 80-ті роки минулого століття.

Форт займає площу в 2 га, оточений товстими фортечними стінами з бійницями для гармат, жолобами для киплячих сумішей та безліччю дозорних веж. Під землею прокладено тунелі, обладнано ліфти, що проходять через кілька поверхів.

Усередині фортеці розташовуються казарми та господарські будівлі, приміщення в’язниці, стародавня мечеть, розбитий сад. На території цитаделі знаходиться Морський музей, де представлені експонати, підняті з кораблів, що затонули неподалік.

Адреса: Форт Кайтбей, As Sayalah Sharq, Qesm Al Gomrok, Олександрія, Єгипет.

Римський амфітеатр

Римський амфітеатр

Римський амфітеатр.

У старовинній частині Олександрії Ком ель Дікка, що означає «гуру каміння», розташовується Римський амфітеатр, єдина подібна споруда на території Єгипту. «Спадщину» римлян серед купи каміння виявили випадково у середині минулого століття. Імовірно, амфітеатр був зведений у 2 столітті, для такого «поважного» віку будова добре збереглася.

Амфітеатр невеликий, містив максимум 800 осіб. Посадкові місця займають 14 рядів, які розташовані у формі підкови. Матеріалом для першого ряду послужив червоний граніт, решта виконана з білого та сірого мармуру. Деякі місця розрізняють вибиті номери. Колись амфітеатр укривав дах, донині збереглися лише обвалені колони.

Дивовижна особливість Римського амфітеатру – наявність «чарівного» місця, з якого кожне слово, сказане навіть напівголосно, чудово чути навіть на верхніх лавах.

Адреса: Римський амфітеатр, Kom Ad Dakah Gharb, Al Attarin, Олександрія, Єгипет.

Палац та парк Монтаза

Палац Монтаза

Палац Монтаза.

Монтаза – мальовнича визначна пам’ятка Олександрії, палацово-парковий комплекс, розташований у східній частині міста на березі гарної бухти. Комплекс почали зводити на рубежі 19-20 століть, спочатку він використовувався як літня резиденція єгипетських правителів. Перлина Монтази – розкішний палац Аль-Харамлік, збудований у 30-ті роки минулого століття. В архітектурі будівлі переплітаються мавританський і флорентійський стилі, а вежа, що височить, – точний «зліпок» з дзвіниці Палацу Веккьо у Флоренції.

На сьогоднішній день парк Монтаза, що розкинувся на 60 га, з прилеглими до нього затишними піщаними пляжами, улюблене місце відпочинку городян та туристів. Потрапити всередину королівського палацу не можна, але прогулянка серед хвойних дерев, фінікових пальм та різнокольорових, ароматних клумб з лишком компенсує несуттєве обмеження.

Адреса: Палац Монтаза, Al Mandarah Bahri, Монтаза 2, Єгипет.

Колона Помпея

Колона Помпея

Колона Помпея.

Візитна картка Олександрії – Колона Помпея, могутня вежа з рожевого граніту заввишки майже 30 м та об’ємом біля основи 9 м, розташована у центрі міста на високому пагорбі.

Назва колони – історичний казус, будова не має жодного відношення до візаві Юлія Цезаря Гнєя Помпея. Хрестоносці, які «пойменували» колону, помилково вважали, що там похований римський полководець. Однак тріумфальна стела була споруджена орієнтовно в 300 році на славу римського імператора Діоклетіана, причому в тому місці, де колись розташовувався олександрійський акрополь.

Нині колона Помпея – історична та архітектурна пам’ятка, «живий» свідок часів процвітання Стародавнього Єгипту. Деякі артефакти, виявлені поблизу колони в результаті археологічних досліджень, виставлені в Греко-римському музеї.

Адреса: Колона на Помпеї, Колона на Помпеї, Al Karah WA в Toubageyah WA Kafr Al Ghates, Karmouz, Єгипет.

Греко-римський музей

Греко-римський музей

Греко-римський музей.

Греко-римський музей в Олександрії – історико-археологічна пам’ятка, сховище унікальних знахідок часів правління греків та римлян. Музей був заснований наприкінці 19 століття. Спочатку експонати виставлялися у звичайній, хоч і просторій п’ятикімнатній квартирі. Надалі під музей віддали старовинний особняк, що потопає в чагарниках рослин.

На сьогоднішній день фонди музею мають у своєму розпорядженні понад 40000 експонатів. Серед них скульптури та статуетки, художні полотна та папіруси, керамічні начиння та саркофаги, мумії стародавніх тварин та елементи старовинних культових будівель, монети із зображеннями Клеопатри та Олександра Македонського. Більшість – знайдені в Олександрії та околицях, деякі привезені з віддалених грецьких поселень.

В Олександрії тривають археологічні роботи, а отже, колекції Греко-римського музею регулярно поповнюватимуть нові артефакти.

Адреса: Римський музей, Al Mesallah Sharq, Al Attarin, Олександрія, Єгипет.

Благовіщенський собор

Благовіщенський собор

Благовіщенський собор.

Головний православний храм Олександрії, що височіє на центральній площі міста – Благовіщенський собор. Церква, що відрізняється суворістю і гармонією, виконана в неоготичному стилі і являє собою базиліку з трьох нефів з двома дзвінницями по краях.

Перший камінь сакральної споруди заклали в 1847 році, будівництво тривало майже 10 років, в наступні роки додавалися елементи декору. Примітно, що зводили храм буквально «усім світом» – велику фінансову допомогу надав російський імператор, внутрішнім оформленням займалися архітектори Греції та Константинополя, вітражні вікна виготовили у Франції, люстри виготовили російські майстри, годинник з фасаду будівлі виконали англійці, ікони.

Через століття, до кінця минулого століття, собор перебував у жалюгідному стані. Гроші на масштабну реставрацію виділив фонд грецького мільйонера Онассіса. У 2006 році церква відчинила двері для парафіян.

Адреса: Благовіщенський собор, Al Atarin Mosque, Al Attarin Gharb, Al Attarin, Єгипет.

Гідробіологічний музей та Акваріум

Акваріум Олександрія

Акваріум Олександрія.

Цікаве та пізнавальне місце в Олександрії – Гідробіологічний музей. Тут можна познайомитися із мешканцями підводного світу Середземного, Червоного морів та річки Ніл. У 50 величезних акваріумах плескаються зграї різнокольорових риб та рибок, снують молюски, фланують медузи, морські їжаки та зірки.

Крім традиційних, поширених видів, є рідкісні та екзотичні особини. Чудовим «декором» акваріумів постають корали, волохатие «кущики» яких дивують різноманітністю форм та забарвлень. Гордість музею – скелет величезного (понад 17м) кита, викинутого на берег на околицях Олександрії в середині минулого століття.

Адреса: Акваріум Олександрія, As Sayalah Sharq, Qesm Al Gomrok, Єгипет.

Мечеть Абу ель-Аббаса

Мечеть Абу ель-Аббаса

Мечеть Абу ель-Аббаса.

Пам’ятка історії та архітектури, найкрасивіша будівля, що ніби вийшла зі східної казки, – мечеть Абу ель-Аббаса. Величний, монументальний будинок височить над землею на 73 м, такі габарити південного, найбільшого мінарета, що чарівно підсвічується в сутінках.

Висота стін, оброблених світло-бежевим штучним каменем, 23 м. Повітряні куполи прикрашені ажурним різьбленням та орнаментальним малюнком. Внутрішнє оздоблення мечеті відрізняється розкішшю та багатством.

Сакральну будівлю звели на початку 14 століття над гробницею суфійського святого Абу ель-Аббаса, що особливо шанується в Єгипті. За свою довгу історію мечеть неодноразово перебудовувалась, останнє серйозне «втручання» було у 50-ті роки минулого століття.

Через це її нинішній зовнішній вигляд значно відрізняється від первісного. Але всі роботи з реконструкції незмінно виконували найкращі майстри свого часу, які дбайливо зберігали створене стародавніми архітекторами.

На початку минулого століття, в ході чергової перебудови культової будівлі, почали забудовувати прилеглу територію. Так з’явилися спеціальна мечеть для жінок та мечеть-мавзолей, де поховано важливих релігійних діячів. А сама територія одержала назву Площа Мечетей.

Адреса: Мечеть Абу-ль-Аббаса аль-Мурсі, Al Mazar, Qesm Al Gomrok, Олександрія, Єгипет.

Набережна Ель-Корніш

Набережна Ель-Корніш

Набережна Ель-Корніш.

Довготривала набережна, що перетинає Олександрію і простяглася на багато кілометрів, – наймальовничіша і найкрасивіша вулиця міста. Її офіційна назва «26 липня», але місцеві жителі та туристи вважають за краще називати вулицю коротким, звучним Корніш, що в перекладі з арабської означає «набережна» або «побережжя».

З одного боку набережною плескається море, обладнані комфортні пляжі, з іншого – справжній музей просто неба. На краях вулиці розташовуються знакові пам’ятки Олександрії, палац Монтаза та форт Кай-Бей, а по всій її протяжності – безліч старовинних будівель, історичних та архітектурних пам’яток.

Набережною можна гуляти пішки або велосипедом. Для любителів велосипедних прогулянок обладнано спеціальні доріжки, повно пунктів прокату. Особливо красива Корніш у сутінках, коли її розцвічують тисячі вогнів, що відбиваються в морі.

Адреса: Al Kornish, Al Ibrahimeyah Bahri WA Sidi Gaber, Qism Bab Sharqi, Єгипет.

Олександрійська опера

Олександрійська опера

Олександрійська опера. | Фото: Wikimedia.

Оперний театр в Олександрії відкрився на початку минулого століття з ініціативи місцевого аристократа Бадра ель-Дін-Кердан, який профінансував будівництво будівлі. Спочатку він носив ім’я єгипетського правителя Мухаммеда Алі, але у 60-ті роки був перейменований на честь автора державного гімну Сайєда Дарвіша.

У театрі ставили оперні та балетні спектаклі, давали концерти. Популярність театру була така велика, що його відвідували не тільки олександрійці, а й гості з інших країн.

До початку нинішнього століття будівля помітно занепала. Після масштабної реставрації театр відновив роботу у 2004 році. Наразі постійна трупа та симфонічний оркестр Олександрійської опери своїми уявленнями популяризують екзотичне арабське мистецтво.

Адреса: Alexandria Opera House, Al Mesallah Sharq, Al Attarin, Єгипет.

Палац Антоніадіса

Палац Антоніадіса

Палац Антоніадіса.

Палац Антоніадіса – шматочок Франції в Олександрії, своєрідний мініатюрний ремейк Версальського палацу. Розкішний особняк звели в середині 19 століття на замовлення грецького підприємця Іоанна Антоніадіса. Тоді вілла була центром світського життя міста, тут збиралася місцева знать, влаштовувалися бали та вечірки.

Після смерті бізнесмена його спадкоємці передали особняк міському муніципалітету. Певний час у просторій двоповерховій будівлі приймали високопоставлених гостей, проводили важливі зустрічі та заходи. На початку цього століття палац увійшов до складу музейного комплексу Олександрійської бібліотеки.

Палац і навколишній парк площею майже 50 га славляться багатою колекцією скульптур, зібраних Антоніадісом. Серед них статуї грецьких богів, мармурові пам’ятники великим мореплавцям Колумбу, Магеллану та Нельсону, скульптури-символи, що уособлюють пори року. Особливо примітна статуя Венери із дзеркальцем у руках, розташована таким чином, що сонячні промені відбиваються від дзеркальної поверхні прямо у вікна вілли.

Адреса: Antoniades Palace, Ezbet Saad, Sidi Gaber, Єгипет.

Катакомби Ком-Ель-Шукафа

Катакомби Ком-Ель-Шукафа

Катакомби Ком-Ель-Шукафа.

Катакомби в Олександрії – частина міста мертвих, наймасштабніший античний некрополь на території Єгипту. Імовірна дата виникнення усипальниці 2-го століття до нашої ери, причому використовували її не менше двох століть. Назвою катакомби зобов’язані купі керамічних черепків, які виявили на місці поховань – Ком-Ель-Шукафа арабською означає «курган осколків». Вчені вважають, що у глиняному посуді рідні приносили «частування» покійним.

Некрополь є триярусною спорудою, де на верхньому рівні облаштований Трикліній – зал для поминань, а на другому і третьому розташовуються гробниці. Для спуску тіл померлих використовували гвинтові сходи, прокладені в шахті.

Унікальність катакомб Ком-Ель-Шукафа полягає у симбіозі різних культур та вірувань. Стіни залів поцятковані написами різними мовами, у настінних малюнках і барельєфах «сусідують» елементи єгипетського, грецького та римського стилів. А буквально у суміжних гробницях знаходяться останки покійних, похованих за традиціями різних народів.

Адреса: Catacombs of Kom el Shoqafa, Karmouz, Єгипет.

Коптська церква Св. Марка

Коптська церква Св. Марка

Коптська церква Св. Марка.

Собор Святого Марка – резиденція глави Коптської православної церкви, храм із довгою історією та нелегкою долею. Існує припущення, що церква побудована на місці каплиці, заснованої Святим Марком, автором другої євангелії, на зорі нашої ери. За переказами Марк Євангеліст просував християнство в Єгипті і був першим патріархом Олександрії.

Собор не раз руйнували войовничі завойовники. Але кожного разу храм у короткі терміни відновлювали, при цьому культова будівля ставала ще масштабнішою та красивішою.

У середині минулого століття церкву знесли повністю та збудували зовсім нову будівлю. Не демонтованими залишилися дві каплиці, а бережно збережені іконостаси розмістили на старому місці. Оздоблення та внутрішній розпис зробили максимально схожим на початковий варіант.

Адреса: The Cathedral of St. Mark, Al Akbat Church, Al Attarin, Єгипет.

Королівський музей ювелірних виробів

Королівський музей ювелірних виробів

Королівський музей ювелірних виробів.

Музей ювелірних виробів – «Ельдорадо» Олександрії, унікальна скарбниця творів мистецтв, дорогоцінних прикрас та предметів розкоші, що колись належали правлячій династії Мухаммеда Алі, а нині виставлені для загального милування та захоплення.

Колекція музею налічує понад 11 000 експонатів. Серед них антикварний посуд, старовинні монети, нагородні знаки та годинники, античні прикраси, вироби із золота та платини, інкрустовані дорогоцінним камінням, рідкими перлами та алмазами.

Особливо виділяються королівські регалії – корони та діадеми, найбільш «щільно» посипані діамантами. Так, платинова діадема, яка прикрашала голову правнучки засновника династії на весіллі, «декорована» 2000 добірних діамантів.

Експонати музею виставлені у палаці, в якому на початку минулого століття мешкала принцеса Фатма. Примітно, що і саму будівлю можна сміливо прирівняти до коштовностей, що зберігаються в ньому, настільки розкішно внутрішнє і зовнішнє оздоблення палацу.

Оздоблені дубовим і каштановим деревом стіни, розписана вручну стеля, в більшості – мозаїчні та вітражні панно, художні полотна, скульптури. Причому над інтер’єром та створенням шедеврів працювали імениті майстри того часу.

Адреса: Royal Jewellery Museum, أحمد يحيى، San Stifano, First Al Raml, Єгипет.

Музей образотворчих мистецтв

Музей образотворчих мистецтв

Музей образотворчих мистецтв. | Фото: Wikimedia.

Музей образотворчих мистецтв – зібрання мальовничих полотен, скульптур, художнього різьблення єгипетських та європейських майстрів. Історія музею почалася на зорі минулого століття, коли влада Олександрії отримала в подарунок невелику колекцію картин зарубіжних художників.

Будівлю під галерею віддав у дар місцевий підприємець. Але у боях Другої світової війни воно було знищено. Нову сучасну будівлю в стилі модерн збудували до 1954 року, а урочисте відкриття музею приурочили до святкування другої річниці липневої революції.

Зараз у музеї виставлені перші, подаровані у минулому столітті дві сотні картин, роботи майстрів різних національностей, які колись жили і творили в Єгипті. Окрім постійної експозиції, музей пропонує різноманітні часові виставки. Крім того, у стінах музею відбувається значна подія – Олександрійське бієнале, виставка полотен середземноморських художників.

Адреса: Museum of Fine Arts, El Mohandes Ahmed Ismail, Emberouz WA Moharram Beik, Moharam Bek, Олександрія, Єгипет.

Некрополь Анфуші

Некрополь Анфуші

Некрополь Анфуші.

Некрополь Анфуші – комплекс стародавніх поховань у східній частині Олександрії, датований 3 століттям нашої ери. Античну гробницю було виявлено на початку минулого століття. У некрополь входять п’ять усипальниць, висічених безпосередньо в гірській породі, і розташовані по периметру невеликого, відкритого дворика. Двір знаходиться нижче рівня землі, до нього спускаються сходи.

Олександрійський некрополь – «говорячий» культурно-побутовий зріз, «очевидець» безлічі важливих історичних подій та життєвих пертурбацій, про що свідчать оздоблення та оформлення усипальниць. Впадає в око багатство деяких гробниць, використання для саркофагів благородних матеріалів – мармуру та граніту.

Стіни одних усипальниць прикрашені зображеннями богів з єгипетської міфології, малюнками на побутові теми з життя єгиптян, інших – малюнками, фресками та різьбленням, що описують римську військову техніку. Двері в одну з усипальниць «вартують» статуї сфінксів, що увінчують низькі колони.

Адреса: Necropolis of Anfushi, Ibrahim Al Awal Sq., Ras at Tin, Qesm Al Gomrok, Олександрія, Єгипет.

Монастирі Ваді-Натрун

Монастирі Ваді-Натрун

Монастирі Ваді-Натрун.

Долина Ваді-Натрун, або інакше Нітрійська пустеля, розташована неподалік Олександрії, відома значними запасами окису натрію, незамінної речовини для бальзамування тіл. (Хімічний елемент натрій своєю назвою якраз завдячує долині). А прославили Нітрійську пустелю на весь світ християнські монастирі, перший із яких був заснований ще в середині 4 століття.

Через 300 років їх налічувалося кілька десятків. До сьогоднішнього дня збереглися лише чотири давні релігійні споруди, що функціонують досі. У складі кожного монастиря одна або кілька церков, безліч каплиць, келії та господарські споруди. Все «господарство» оточене товстими мурами.

Найдавніший і найзначніший – коптський монастир Святого Макарія, який у 4 столітті заснував сам Макарій. Після смерті святого його мощі помістили до «іменної» обителі, а монастир узяли під патронаж його послідовники. За кілька кілометрів від монастиря Святого Макарія розташований монастир Святого Бісві, закладений учнем Макарія.

Це єдиний із чотирьох монастирів, що працює щодня. Буквально за півкілометра від обителі Бісві знаходиться Сирійський монастир. Його звели у 6 столітті ченці, які «відкололися» від Бісві внаслідок релігійних непорозумінь.

Монастир славиться іконостасом зі слонової кістки та унікальними фресками. У найвіддаленішій обителі, Монастирі римлян, зберігаються мощі Ісидора і Мойсея, і сорочка з кривавим хрестом – міткою, що залишилася після сеансу екзорцизму.

Адреса: Ваді-Натрун, El Beheira Desert, Єгипет.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук