22 пам’ятки Брюгге, які варто подивитися

Визначні місця Брюгге відомі багатьом любителям подорожей Європою. Брюгге – це казкове місто в Бельгії, наче змальоване з голлівудського фільму про середньовіччя. Потужні вулички та акуратні канали, що з’єднують ринкові площі, настільки досконалі, що туристу може бути складно відірватися від фотоапарата і насолодитися цією красою на власні очі. Навіть за європейськими стандартами архітектура тут вища за усілякі похвали – особливо, якщо йдеться про барочні та готичні споруди.

Очевидно, що влітку в Брюгге приїжджає дуже багато туристів з усіх країн світу, тому натовпи народу – єдиний негативний аспект відвідування цього горда в спеку року. При цьому варто відзначити, що при грамотному плануванні своїх маршрутів всього цього можна уникнути – особливо якщо планувати поїздку на весняну пору року.

Дзвіниця Белфорт

Дзвіниця Белфорт

Дзвіниця Белфорт. | Фото: Wikimedia.

Будівництво дзвіниці почалося у 1248 році, і згодом вона двічі реконструювалася – спочатку у XIV, а потім у XVI столітті. Спочатку у ній розміщувався головний ринок міста. Будівля відрізняє мальовниче внутрішній двір, а з балкона над входом правителі міста колись оголошували свої укази населенню, яке їх слухало, зібравшись унизу. Дзвіниця висотою 83 метри вважається однією з найкращих дзвонів у всій Бельгії.

Сьогодні у вежі все ще можна побачити старий карильйон із 47 дзвонів. Вхід до неї здійснюється із внутрішнього двору. Якщо є бажання, ви можете піднятися на 366 сходинок вгору на вершину вежі, щоб отримати чудовий краєвид на місто.

Дорогою нагору можна зайти на другий поверх – тут є окрема кімната, де зберігаються старовинні документи щодо історії міста.

Адреса: Belfort van Brugge, Markt, Брюгге, Бельгія.

Базиліка Святої Крові

Базиліка Святої Крові

Базиліка Святої Крові. | Фото: Dimitris Kamaras/Flickr.

Базиліка Святої Крові (Heilig-Bloedbasiliek) – це головна окраса центральної площі міста під назвою Бург. У цій церкві є кришталевий флакон, у якому, як вважається, зберігається крапля крові Христа, привезена 1149 року зі Святої Землі Дітріхом Ельзаським після повернення з Другого хрестового походу.

Щороку в травні під час процесії Святої Крові цю священну реліквію проносять вулицями Брюгге перед жителями.

Фасад базиліки з її трьома арками у стилі так званої «полум’яної готики» та позолоченими статуями був оформлений у період між 1529 та 1534 роками. Сама базиліка складається з двох каплиць – нижньої у романському стилі та верхньої у пізньоготичному стилі. В останній зберігаються реліквії святого Василія, привезені з Палестини графом Фландрії Робертом ІІ.

У верхню каплицю ведуть елегантні гвинтові сходи, побудовані в 1480 році. Тут щоп’ятниці віруючі мають можливість на власні очі бачити цей флакон зі Святою Кров’ю.

Адреса: Basilica of the Holy Blood, Burg, Брюгге, Бельгія.

Канали Брюгге

"Зелений канал"

“Зелений канал”.

Завдяки своїм каналам, Брюгге часто називають «Північною Венецією» Європи. У середні віки жителі міста перетворили місцеву річку Ріє на мережу каналів, які дозволяли торговцям завозити свої товари до міста водою.

Сьогодні прогулянка човном цими знаменитими водними шляхами надає туристам чудову можливість подивитися на ряд найкрасивіших місць міста. Найромантичнішим з усіх каналів вважається Groenerei («Зелений канал»), а найкращий вид на нього відкривається з так званого «Кінячого мосту».

Сам канал оточують дерева, ліани, та елегантні особняки XVII століття, що створюють неповторну атмосферу умиротворення та спокою.

Адреса: Groenerei, Брюгге, Бельгія.

Ринкова площа

Ринкова площа

Ринкова площа.

У самому центрі Брюгге розташована площа Маркт – галасливе місце, з усіх боків оточене прекрасними будинками різних епох. Східну окраїну прикрашає неоготичний будинок Хоф, збудований у 1887 році, де сьогодні засідає уряд провінції Західна Фландрія.

На західній стороні площі знаходиться гарний цегляний будинок XV століття, відомий за назвою Бокхоут.

На протилежному боці стоїть досить помітний будинок під назвою Craenenburg, де в 1488 році з ініціативи жителів Брюгге майбутній імператор Габсбургів Максиміліан перебував у вимушеному ув’язненні протягом 11 тижнів. Він був звільнений тільки після того, як погодився підкоритися Регентській раді, і наказав про виведення бельгійських військ з території Франції.

Найкращий спосіб насолодитися цією архітектурною пишнотою – це зайняти затишне місце в одному з численних кафе на площі Маркт і посидіти якийсь час за філіжанкою кави, вбираючи атмосферу її багатого історичного минулого.

Адреса: Markt, Markt 20, 8000 Brugge, Бельгія.

Ратуша Брюгге

Ратуша Брюгге

Ратуша Брюгге. | Фото: Wikimedia.

На південно-східній стороні площі Бург стоїть будівля міської ратуші. Це одна з найстаріших ратуш у всій Бельгії – вона була збудована приблизно між 1376 та 1420 роками.

Фасад цієї тонкої готичної будівлі відрізняється помітним вертикальним акцентом, характерним для готики, з витонченими пілястрами, три з яких закінчуються восьмикутними вежами, розділеними високими готичними арковими вікнами. Стіни будівлі прикрашають статуї Фландських графів – лише з 49 штук.

Найбільш примітним приміщенням усередині є великий Готичний зал на першому поверсі з його красивим дерев’яним склепінням, яке було остаточно завершено у 1402 році, і фресками, що зображують знаменні події історії міста, над якими працював А. та Д. де Вріндт (1895-1900).

Адреса: Ратуша Брюгге, Бург, Брюгге, Бельгія.

Вільний Брюгге

Історичний музей Свобода Брюгге

Історичний музей Воля Брюгге. | Фото: fmpgoh/Flickr.

На східній стороні площі Бург розташована чудова будівля, в якій сьогодні розміщується історичний музей «Brugse Vrije» («Свобода Брюгге») та міський архів. Раніше до 1984 року це був будинок правосуддя, звідки незалежні магістрати поширювали свою юрисдикцію над регіоном.

До нашого часу збереглася частина оригінальних елементів старої будівлі, у тому числі гарний фасад XVI ст. з видом на канал.

Один із старих залів займає музей. Особливий інтерес представляє зал магістратів з його знаменитим каміном та димарем, спроектованим у 1529 році художником Ланселутом Блонделем та чудово обробленим чорним мармуром та дубом.

Цей яскравий зразок функціонального декору в стилі ренесансу прикрашений алебастровим фризом з різьбленими дубовими фігурами імператора Карла V та його батьків – Фердинанда та Ізабелли Кастильської, Марії Бургундської та Максиміліана.

Адреса: Liberty Bruges, Burg 11a, 8000 Brugge, Бельгія.

Пивоварня De Halve Maan

Пивоварня De Halve Maan

Пивоварня De Halve Maan.

У ході 45-хвилинної екскурсії музеєм пивоварні De Halve Maan відвідувачам буде запропоновано поглянути на традиційні технології пивоваріння, які перетворили Бельгію на одну з найкращих країн-виробників пінного напою у світі.

Зі 180 пивоварень країни Half Moon є однією з найстаріших. Це сімейне підприємство функціонує з 1856 року, і цей час змінилося шість поколінь управлінців.

До номінальної вартості вхідного квитка входить безкоштовна пляшка світлого пива Bruges Zot або Straffe Hendrik з високим вмістом алкоголю. Відвідувачі можуть скуштувати інші сорти місцевого пива у спеціальному барі або ресторані під час пивоварні.

Адреса: De Halve Maan, Walplein, Брюгге, Бельгія.

Церква Богоматері

Церква Богоматері

Церква Богоматері. | Фото: Julien Chatelain/Flickr.

Церква Богоматері – це красива середньовічна будівля з центральним шпилем з цегли, що гордо підноситься над містом. Саме шпиль робить цю споруду найвищою будівлею в місті та однією з найвідоміших.

Церква Богоматері найбільш відома широкому колу туристів завдяки білій мармуровій статуї Богоматері з немовлям. Вся справа в тому, що це була єдина робота Мікеланджело, яка залишила Італію ще за життя майстра. Вражаюча скульптура розташована на вівтарі у південному проході каплиці.

В апсиді церкви знайшли свій останній притулок Карл Сміливий та Марія Бургундська. Мармурові гробниці прикрашають бронзові зображення останнього герцога Бургундії з династії Валу його дочки.

Адреса: Церква Богоматері, Mariastraat, Брюгге, Бельгія.

Музей Ґрунінге

Музей ҐрунінгеМузей Ґрунінга. | Фото: Kurt Casteleyn/Flickr.

Якщо ви хочете побачити місце, де зберігається найкраща колекція творів мистецтва Брюгге, то вам слід відправитися до каналу Дійвер, адже саме тут знаходиться музей Ґрунінге (Stedelijk Museum voor Schone Kunst). Окрім великої кількості старо-фламандських картин, тут також є окрема галерея сучасного мистецтва і чудова колекція знімків старого Брюгге.

Тим не менш, основна ваша увага буде все ж таки прикута до перших п’яти залів музею, де виставлені унікальні твори старих фламандських майстрів. У Залі №1 висять дві головні картини Яна ван Ейка: «Мадонна каноніка ван дер Пале» (1436) та портрет Маргарет ван Ейк – дружини художника, намальований, коли дружині було 33 роки.

У залі №3 ви побачите панелі, що ілюструють легенду про святу Урсулу та портрет Луїса Грутуса – обидві належать перу невідомих місцевих майстрів. Головною окрасою зали №5 без сумніву є «Страшний суд» Ієроніма Босха.

Адреса: Groeningemuseum, Dijver, Брюгге, Бельгія.

Можна відвідати екскурсію:

Музей Ґрунінге та фламандські примітивісти

Музей Мемлінга

Музей Мемлінга

Музей Мемлінгу.

У Музеї Мемлінга виставлено шість відомих шедеврів Ганса Мемлінга (бл. 1430-94), кожен з яких вважається перлиною старофламандського мистецтва. Але серед них особливо виділяється раку Святої Урсули (1489), визнана однією з найбільш значущих робіт майстра.

Трохи менш відома робота під назвою “Містичне заручення святої Катерини”, намальована для так званого вівтаря Святого Іоанна. Картина була закінчена в 1479, на ній зображені Святі Варвара і Катерина зі святим Іоанном Хрестителем і святим Іоанном Богословом.

Чотирьма іншими роботами Мемлінга є диптих «Богоматір з немовлям і донатор Мартін Ніувенхове», триптих (1479) «Поклоніння волхвів», ще один триптих «Зняття з хреста» (1480) і, нарешті, портрет Сибілли Замбети (1480).

Адреса: Memling Museum, Goezeputstraat 9, 8000 Brugge, Бельгія.

Госпіталь Святого Іоанна

Госпіталь Святого Іоанна

Госпіталь Святого Іоанна. | Фото: Ray in Manila / Flickr.

Прямо навпроти західного входу церкви Богоматері стоїть найстаріша будівля Брюгге – лікарня Сент-Джонса, збудована у XII столітті. Зверніть увагу на тимпан над цегляною брамою ліворуч від входу з боку вулиці Маріастраат, багато прикрашений майстерними рельєфами, на яких зображена Діва Марія.

Усередині цієї старої будівлі, в якій колись розміщувалися церковні парафії, сьогодні працює цікава виставка старовинних документів та хірургічних інструментів, які використовувалися в роботі. На південь від лікарні розташована вулиця Вальстраат з невеликими і шалено симпатичними будинками XVI і XVII століть, у яких місцеві майстри й досі продовжують розвивати традиційне бельгійське ремесло.

Адреса: Sint-Janshospitaal, Mariastraat, Брюгге, Бельгія.

Озеро Кохання

Озеро Кохання

Озеро Кохання. | Фото: photography @55 / Flickr.

Канали Брюгге відомі своєю атмосферою умиротворення, і в місті немає кращого місця, щоб насолодитись їй повною мірою, ніж на березі широкого каналу, відомого під назвою «Озеро кохання». Така назва народилася зі старовинної легенди про дівчину на ім’я Мінна, яка загинула, намагаючись втекти від свого нелюбого нареченого до чоловіка на ім’я Стромберг.

Згідно з місцевим повір’ям, якщо двоє закоханих перетнуть міст через озеро, то їхня любов житиме вічно. Колись на цьому прямокутному озері був причал, де швартувалися кораблі та баржі, а сьогодні воно складає частину парку Minnewater – великої зеленої зони, на території якої можна також виявити руїни старого замку.

Адреса: Minnewater, Брюгге, Бельгія.

Комплекс Бегінаж

Комплекс Бегінаж

Комплекс Бегінаж. | Фото: Benjamin Straub/Flickr.

За часів середньовіччя Озеро Любові, розташоване на дальньому кінці Wijngaardplein, було частиною жвавої гавані. Сьогодні про те далеке та безтурботне минуле нагадує лише старий готичний замок, розташований на північній стороні. Неподалік від нього розташований Монастир бігинок (Prinselijk Begijnhof ten Wijngaerde) з його білими будиночками XVII століття, що оточують темне лісове подвір’я.

Монастир був заснований в 1245 Маргаритою Константинопольською і досі є притулком для бенедиктинських черниць. Між воротами та церквою (заснованою у 1245 році та відновленою у 1605 році), розташований один із колишніх будинків бігинок, який нещодавно був перетворений на музей.

У ньому ви зможете отримати повне та ясне уявлення про життя та побут цих дивовижних і дуже своєрідних жінок.

Адреса: Béguinage, Begijnhof 30, 8000 Brugge, Бельгія.

Особняки біля каналу Dijver

Особняки біля каналу Dijver

Будинки біля каналу Dijver. | Фото: Kenneth Garcia/Flickr.

Ліворуч від каналу Dijver можна побачити привабливий архітектурний ансамбль будівель XV століття, серед яких є особняк, що колись належав лордам Грютхузе. Саме тут у 1471 році знайшов свій притулок англійський король Едуард IV. Перші представники династії Грютхузе були торговцями, які досягли монополії на торгівлю сушеними травами.

Частину особняку тепер відведено під музей, у якому зберігається чудова колекція антикваріату та виробів прикладного мистецтва, які займають 22 кімнати.

Особливо серед усіх експонатів виділяються мереживні речі, дерев’яні різьблені вироби, гобелени та зброя, а також чудово відреставрована стара фламандська кухня та амбулаторія, яка виглядає точнісінько як у старі часи.

У музеї Бренгвіна, розташованому по сусідству в особняку XVIII століття навпроти старовинного каретного сараю, зберігається порцеляна, вироби з олова, кераміка, перламутрові прикраси, а також чарівна колекція фотографій старого Брюгге плюс виставка картин і малюнків уродженця Брюгвена – англійського художника 1956).

Адреса: Dijver, Bruges, Бельгія.

Собор Святого Сальватора

Собор Святого Сальватора

Собор Святого Сальватора. | Фото: Wikimedia.

Якщо пройтись від церкви Богоматері вгору короткою вулицею Heilige Geeststraat, то ви опинитеся біля собору Святого Сальватора – найстарішої парафіяльної церкви Брюгге. Сама будівля була заснована ще у X столітті, проте більшість частин нинішньої будівлі датуються XII та XIII століттям.

Західна вежа, що нагадує фортеця, висотою 99 метрів будувалася в кілька етапів – нижня романська секція була зведена в період між 1116 і 1227 роками, а верхня цегляна секція оформилася між 1183 і 1228 роками.

Собор пережив чотири пожежі, а також жорсткий період іконоборства. Інтер’єр завдовжки 101 метр відрізняє кілька характерних рис. Особливо примітними можна вважати барочну ширму з фігурою Бога роботи Артуса Квелліна Молодшого, хор XV століття, прикрашений гербами Лицарів Золотого Руна, та гобелени Брюсселя, виготовлені в 1731 році.

У правого трансепту знаходиться музей собору, де зберігаються безцінні художні скарби.

Адреса: Sint-Salvatorskathedraal, Sint-Salvatorskoorstraat, Брюгге, Бельгія.

Церква Святого Якова

Церква Святого Якова

Церква Святого Якова. | Фото: Wikimedia.

Вулиця Синт-Якобстраат починається від північно-західного краю площі Маркт і проходить повз музичну академію XVIII століття зліва та будівлі Boterhuis (культурного центру) праворуч, закінчуючись біля готичної церкви Святого Якова.

Пожертвування від герцогів Бургундії, чий палац був неподалік, перетворили скромну церкву XIII-XV століть на досить масивний собор. Багато прикрашений інтер’єр рясніє безліччю чудових картин місцевих художників XVI-XVIII століть, також тут є кілька цікавих гробниць.

Наприклад, праворуч від хору знаходиться двоярусна гробниця Феррі де Гро (скарбниця Ордену Золотого Руна, який помер у 1544 році).

Адреса: Sint Jacobskerk, Sint-Jakobsplein, Брюгге, Бельгія.

Єрусалимська церква

Єрусалимська церква (по центру)

Єрусалимська церква (у центрі). | Фото: Carolien Coenen/Flickr.

Пізньоготична Єрусалимська церква, збудована у 1428 році, була зведена на зразок церкви Гробу Господнього в Єрусалимі. Знатна сім’я Адорнов вирішила побудувати її після повернення з паломництва Святою Землею.

Окрім майстерно оформлених вітражів, які датуються XV та XVI століттями, погляд туриста мимоволі привабить точна копія труни Господньої. І навіть із боку Єрусалимська церква помітно виділяється на тлі навколишніх будівель за рахунок свого східного характеру.

Адреса: Jeruzalemkerk, Peperstraat, Брюгге, Бельгія.

Музей шоколаду

Музей шоколаду

Музей шоколаду. | Фото: Hans Splinter/Flickr.

Брюгге відомий своїм чудовим шоколадом, тому обов’язково зайдіть у місцевий музей Choco-Story, адже тут вам розкажуть вам про всі секрети бельгійської шоколадної кухні.

Зокрема, в музеї шоколаду ви дізнаєтеся про історію відкриття какао в Північній та Південній Америці та про те, яку роль ця рослина придбала у Західній Європі у дуже швидкий час. Тут ви зможете спробувати все самі і навіть пригостити своїх дітей – це один із «сімейних» музеїв Брюгге.

Адреса: Choco-Story, Wijnzakstraat, Брюгге, Бельгія.

Площа Бург

Площа Бург

Площа Бург.

Площа Бург, розташована поряд із більш відомою, але, можливо, менш примітною площею Маркт, обов’язково варто відвідати всіх, хто прибуває в Брюгге. Палац, розташований на площі протягом десятиліть був резиденцією графа Фландрії.

Раніше на цій площі стояв чудовий собор, але, на жаль, у XVIII столітті його було знесено. Бург – це, мабуть, найкраще місце в Брюгге для любителів архітектури, оскільки будівлі, що оточують її, справді чудові.

Адреса: Burg Square, Burg, Брюгге, Бельгія.

Історичний музей Historium

Історичний музей Historium

Історичний музей Historium. | Фото: Dimitris Kamaras/Flickr.

Музей Historium розташований у неоготичній будівлі на північній стороні площі Маркт. Часовий мультимедіа тур покликаний повернути вас за часів середньовічного Брюгге: казкова віртуальна історія проведе вас через основні віхи розвитку міста, завдяки чому ви закохаєтеся в нього назавжди.

Historium не претендує на звання найкращого музею історії міста, але він дасть гарний старт для тих, хто тільки починає знайомство зі складною та багатою історією цього середньовічного міста.

Адреса: Historium Bruges, Markt, Брюгге, Бельгія.

Замок Лопем

Замок Лопем

Замок Лоппем. | Фото: Wikimedia.

Замок Лоппем пропонує чудову можливість дослідити околиці Брюгге. Збоку ця стара будівля здається, швидше, особняком, ніж замком. Він був збудований у XIX столітті і довгий час вважався офіційною літньою резиденцією бельгійського короля після закінчення Першої світової війни.

Під час війни тут, як вважається, розташовувався командний центр бельгійських військ. У чудовому парку поряд із замком можна прогулятися живими лабіринтами та відпочити біля пишних фонтанів.

Адреса: Castle Loppem, Steenbrugsestraat 26, 8210 Zedelgem-Loppem, Бельгія.

Млин Колівей

Млин Колівей

Млин Колівей. | Фото: Emmanuel PARENT/Flickr.

У XIII столітті могутні стіни Брюгге оточували численні вітряки – саме тут місцеві майстри пекли свіжий хліб для городян. Сьогодні на сході міста досі можна побачити чотири «старі мадам», а дві з них навіть дозволяється увійти.

Одна, побудована у 60-х роках XVIII століття, була перевезена на своє нове місце у 1996 році і досі продовжує молоти борошно. Інша – Санкт-Яншуйзмолен – збудована у XVIII столітті, все, як і раніше, працює на старому місці. Тим, хто хоче дізнатися більше – пряма дорога до місцевого музею.

Адреса: Koeleweimolen, Kruisvest, Брюгге, Бельгія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук