22 пам’ятки Любляни, які варто подивитися

Визначні пам’ятки столиці Словенії напевно припадуть до смаку тонким любителям класичної архітектури та знавцям історії Центральної Європи. Якщо ви ніколи не були в Любляні, то вам краще це виправити. Це чисте, сучасне і дуже затишне місто з чудовою архітектурою в італійському стилі.

Любляна – це молоде, модне та дуже екологічне місто: у 2016 році місто визнали «зеленою» столицею Європи, навіть незважаючи на те, що та частина Європи, в якій він знаходиться, не завжди відрізнялася своєю любов’ю до чистоти та природи. У центрі міста сьогодні майже немає автомобільного транспорту, громадський транспорт переведено на екологічні джерела енергії, створено нову мережу велосипедних маршрутів.

Площа Прешерну

Розташована біля річки Любляниця площа Прешерна – це місце, де городяни люблять збиратися за урочистими подіями. Якщо у Любляні відбувається якийсь громадський захід, швидше за все, він пройде саме тут. Прешерна знаходиться в місці злиття ряду основних міських артерій, а свій нинішній розкішний вигляд вона набула після землетрусу 1895 року.

Саме після цієї події на зміну старим середньовічним будинкам прийшли сучасніші споруди в стилі модерн та еклектики, які чудово доповнили чудову барочну церкву Благовіщення, побудовану ще на початку XVIII століття.

Площу було названо на честь поета ХІХ століття Франца Прешерена, вірш якого «Здравлиця» став національним гімном Словенії. Ви можете виявити його статую біля будівлі Центральної аптеки – через площу від його нерозділеного кохання та музи Юлії Пріміч.

Площа Прешерну

Площа Прешерну. | Фото: Wikimedia.

Адреса: Prešeren Square, Ljubljana, Словенія.

Потрійний міст

На площі Прешерна ви побачите групу з трьох мостів, прикрашених кам’яними балюстрадами та ліхтарями. Центральний міст старший, ніж два оточуючих його – він був побудований в 1842 і призначався для транспорту, в той час як два інших були зведені на початку 1930 спеціально для руху пішоходів. Будівельними роботами керував Йоже Плечнік – найшанованіший люблянський архітектор.

Потрійний міст

Потрійний міст. | Фото: stevekeiretsu/Flickr.

Адреса: Triple bridge, Adamič-Lundrovo nabrežje, Ljubljana, Словенія.

Люблянський замок («Люблянський град»)

Якщо дивитися на Люблянський замок із боку площі, то він здасться неймовірно високим. Найвитриваліші можуть спробувати дійти до нього пішки, проте ми все ж таки радимо скористатися спеціальним туристичним поїздом або фунікулером. Замок сильно змінився з моменту побудови майже 900 років тому.

На зміну ранньої фортеці з дерева та каменю прийшли більш практичні військові будівлі – у XVI столітті тут було організовано арсенал, який використовувався як регіональний оплот проти вторгнення Османської імперії. Вхід до головного двору безкоштовний. Тут є кафе, нічний клуб, галереї та ресторан.

Щоб піднятися на сторожову вежу та оглянути Любляну, доведеться заплатити, натомість у вартість квитка входитиме тур «Машина часу», який розповість про ключові історичні події Любляни за допомогою 3D-анімації та оповідань гідів, одягнених у старовинні костюми.

Вид на Люблянський замок (Люблянський град)

Вид на Люблянський замок (Люблянський град). | Фото: Klemen Tomše/Flickr.

Адреса: Ljubljana Castle, Grajska planota, Ljubljana, Словенія.

Міст Драконів

Чотири могутні дракони, що охороняють цей міст, красуються на офіційному гербі Любляни і постійно з’являються в різних частинах міста. Статуї ці виглядають досить реалістично, вони були спроектовані архітектором самого мосту Юрієм Заніновичем та виконані з листової міді на заводі А. М. Бесчорнера у Відні.

Міст був урочисто відкритий у 1901 році. Вважається, що він був оформлений у стилі віденського сецесіонізму – однієї з течій арт-нуво. До речі, на момент побудови він також був одним із перших залізобетонних мостів у всій Європі.

Міст Драконів

Міст Драконів. | Фото: Wikimedia.

Адреса: Dragon Bridge, Resljeva cesta, Ljubljana, Словенія.

Парк Тіволі

Всього за кількасот метрів від Любляниці розташована розкішна зелена зона, що розкинулася на більш ніж на два кілометри. Починається вона з елегантних садів і проспектів, зведених ще в 1813 році, і простягається вгору схилом до дикої гори Рожник, яку перетинають піші стежки.

У пониззі парку можна побачити такі чудові об’єкти, як особняк Цекін у стилі бароко, в якому сьогодні розташовано Музей сучасної історії. У парку Тіволі також розташована тропічна оранжерея під керуванням міського ботанічного саду, вона розташована недалеко від ставка.

Однак найвагоміша причина приїхати сюди – це прогулятися по набережній Якопіча, прямому проспекту, який тягнеться від східного краю парку до неокласичного замку Тіволі.

Парк Тіволі

Парк Тіволі. | Фото: InYourPocket Slovenia/Flickr.

Адреса: Tivoli Park, Любляна, Словенія.

Собор Святого Миколая

Починаючи з XIII століття, ця пам’ятка архітектури кілька разів перебудовувалась та реконструювалася через пожежі та війни. Сучасний барочний образ собору сформувався на початку XVIII століття, а чудовий купол був доданий трохи пізніше – у 40-х роках ХІХ століття. Над оформленням собору працювала ціла низка визнаних італійських майстрів бароко.

Франческо Робба, брати Гроппеллі, Анджело Путті та Джуліо Квальо Молодший – завдяки всім цим людям інтер’єр собору стали прикрашати фрески, картини та скульптури XVIII століття. Серед пізніших декорацій – разюча купольна фреска, написана словенцем Матевжем Лангусом у 1844 році, і головні двері порталу, виконані художником XX століття Тоне Демшаром, на яких є рельєф, що описує історію Словенії.

Собор Святого Миколая

Собор Святого Миколая. | Фото: Jorge Láscar/Flickr.

Адреса: Ljubljana Cathedral, Dolničarjeva ulica, Ljubljana, Словенія.

Центральний ринок

Йоже Плечнику, автору Потрійного мосту, також належить заслуга створення будівлі центрального ринку, яка була збудована на початку 1930-х років. Він знаходиться біля річки між потрійним мостом та мостом Дракона і стоїть на місці старого єпархіального коледжу для дівчаток, що обрушився під час землетрусу у 1895 році.

Ця красива колонада на околиці Прешеренської площі приховує торгові намети, в яких продаються трави, спеції та вироби кустарного промислу, тут же можна знайти випічку, копченість, сушені фрукти та горіхи, молочні продукти, свіжі фрукти, овочі та рибу. Ринок працює щодня окрім неділі.

Центральний ринок

Центральний ринок. | Фото: Jorge Franganillo/Flickr.

Адреса: Central market, Adamič-Lundrovo nabrežje, Любляна, Словенія.

Францисканська церква Благовіщення

Ця чудова церква середини XVII століття у стилі раннього бароко прикрашає площу Прешерну. Її фасад пофарбований у пастельно-червоний колір, що має особливе значення для францисканського ордену. На вершині церкви красуються шпилі, пілястри з іонічними капітелями, ніші та статуя Богородиці з немовлям.

Інтер’єр також відрізняється гарним оформленням – навіть незважаючи на те, що його барокові фрески знищили землетрус. Тим часом тут є приголомшливий вівтар XVIII століття Франческо Робби, в бічній каплиці можна побачити кам’яний хрест Йоже Плечника, а нові стельові фрески належать перу імпресіоніста Матея Стернена, який працював над ними в 30-х роках минулого століття.

Францисканська церква Благовіщення

Францисканська церква Благовіщення. | Фото: Shawn Harquail/Flickr.

Адреса: Franciscan Church of Annunciation, Prešernov trg 4, 1000 Ljubljana, Словенія.

Національна галерея Словенії

Навпроти парку Тіволі розташований провідний словенський історико-художній музей, в якому представлені художні роботи різних епох – від середньовіччя до ХХ століття. Галерея знаходиться у палаці Відродження з кінця XIX століття і має сучасні прибудови, що з’явилися на початку 90-х та 2001 року.

Тут представлено понад 600 творів, від готичного літургійного мистецтва до барокових творів італійських художників та скульпторів, які активно творили у Любляні у XVIII столітті. Ви також можете познайомитись зі словенським імпресіоністським рухом через роботи Ріхарда Якопіча, Івана Грохара та Матії Ями.

Але якщо виділяти щось одне, то це безперечно буде «Фонтан Робба» або «Фонтан трьох краньських річок» Франческо Робби. Це оригінальна скульптура найзнаменитішого фонтану Любляни, створена на зразок знаменитих римських фонтанів.

Національна галерея Словенії

Національна галерея Словенії. | Фото: Wikimedia.

Адреса: National Gallery of Slovenia, Prešernova cesta 24, 1000 Ljubljana, Словенія.

Район Metelkova

Незабаром після здобуття незалежності покинуті армійські казарми Любляни часів Австро-Угорської імперії були заселені сквоттерами. В результаті цей великий простір у центрі Любляни став свого роду автономним міським анклавом, що мало чим відрізняється від знаменитого християнського Фрітауна в Копенгагені.

Це тиха гавань для представників альтернативних культур, у яких майже кожна стіна вкрита графіті та оригінальними малюнками. Приходьте фотографувати це місце вдень і повертайтеся сюди вночі, коли починаються самі веселощі. Після настання темряви бари та клуби відкривають свої двері для рок-гуртів та діджеїв, а у літні дні виступи проходять прямо на свіжому повітрі.

Район Metelkova

Район Метелькова. | Фото: Wikimedia.

Адреса: Metelkova Mesto, Metelkova ulica, Ljubljana, Словенія.

Національний музей Словенії

Цей музей, присвячений історії та культурі Словенії, займає одразу дві будівлі. Основна експозиція знаходиться на вулиці Прешернова, а на Метельковій, у нещодавно збудованій будівлі, розташований популярний розділ прикладного мистецтва. У першому музеї зберігається низка дивовижних та дуже старовинних артефактів.

Одним з них є фрагмент неандертальської флейти (Divje Babe Flute), вирізаної з стегнової кістки ведмедя приблизно близько 60 000 років тому. Про походження Любляни на місці старого римського міста Емон вам розкажуть моделі, анімаційні фільми та речі, які привезли з розкопок, у тому числі й старі римські монети. Найбільш захоплюючим експонатом тут можна вважати лапідарій із майже 200 римськими кам’яними надгробками.

Національний музей Словенії

Національний музей Словенії.

Адреса: Національний музей Slovenia, Muzejska ulica, Ljubljana, Словенія.

Площа Республіки

Ця сувора площа комуністичної епохи не відрізняється розкішшю архітектури, яка властива Прешерні, оскільки вона будувалася у 60-х роках минулого століття з розрахунком на те, щоб стати сучасним центром суворого соціалістичного міста. Саме в період будівництва площі Республіки було випадково виявлено багато давньоримських артефактів, що нині зберігаються в Національному музеї.

Сталося це під час будівництва фундаменту для торговельного пасажу та підземної автостоянки. Пам’ятник революції 1975 року, будівля словенського парламенту та вежа TR3 формують досить гнітючий та сірий вигляд. Тим не менш, площа Республіки має для словенців важливе історичне значення, адже саме тут 1991 року було проголошено незалежність країни.

У середині зими на площі відкривається громадська ковзанка – досить велика для того, щоб проводити повноцінні хокейні матчі.

Площа Республіки

Площа Республіки. | Фото: hinac (Ui-Han, Tan) / Flickr.

Адреса: Republic Square, Republic Square, Ljubljana, Словенія.

Національний музей сучасної історії

ХХ століття було для Словенії одним із найбагатших на події періодів, і в цьому чудовому музеї, розташованому на околицях благородного особняка Цекін, ви дізнаєтеся все про цю бурхливу сторінку місцевої історії.

Ви розпочнете свою подорож в історію з Першої світової війни, вивчите у неспокійний міжвоєнний період, потім пройдете по віхах Другої світової війни, і через режим Тіто дістанетеся до оголошення незалежності Словенії у 1991 році.

Кожен період представлений справжніми артефактами та документами, включаючи уніформу, костюми, меблі, зброю, медалі, архівні фотографії, сільськогосподарські знаряддя (на зразок вінтажного трактора) та багато іншого.

Національний музей сучасної історії

Національний музей сучасної історії.

Адреса: Muzej novoše zgodovine Slovenije, Celovška cesta, Ljubljana, Словенія.

Площа Конгресу

Якщо ви не знаєте, що подивитися в Любляні, радимо спочатку вирушити на площу Конгресу, яка стала німим свідком цілої низки найважливіших подій в історії Словенії. Саме тут у 1918 році було оголошено незалежність від Австро-Угорщини, і саме тут у 1945 році Йосип Броз Тіто виступив перед натовпом народу з полум’яною промовою, стоячи на балконі будівлі університету.

Пізніше, в 1988 році, на площі відбулася перша вільна акція протесту, що переросла в рухи, що призвело до оголошення незалежності Словенії в 1991 році. Нарешті, 1999 року Білл Клінтон публічно зачитав на цій площі перші рядки словенського державного гімну. Площа була побудована в 1821 році і нині є простір, з усіх боків оточений цивільними будівлями та палацами.

Центральне місце займає парк під назвою “Зірка”. Серед визначних пам’яток цього місця – будівля словенської філармонії та копія римської позолоченої бронзової статуї, розкопаної на цьому місці у 1836 році.

Площа Конгресу

Площа Конгресу. | Фото: Med Cruise Guide/Flickr.

Адреса: Congress Square, Ljubljana, Словенія.

Ратуша

Політичний центр міста знаходиться тут уже з XV століття. На початку XVIII століття оригінальна готична будівля була перероблена в стилі венеціанського бароко за планом італійського архітектора Карло Мартінуцці.

У вестибюлі ви побачите меморіальну дошку з гербом міста, а також скульптуру Геркулеса та Німейського, датовану початком XVII століття. Основною пам’яткою внутрішнього двору, без сумніву, можна вважати чудовий фонтан із зображенням Нарциса, над яким працював скульптор Франческо Робба.

Ратуша

Ратуші.

Адреса: Town Hall, Stritarjeva ulica, Ljubljana, Словенія.

Фонтан Робба

Навіть якщо ви вже бачили оригінальну скульптуру у Національній галереї, вам все одно доведеться витратити трохи часу на те, щоб відвідати цей фонтан перед ратушею, оскільки він є справжнім символом Любляни. Те, що ви побачите тут, – це копія оригінальної композиції, яка була вивезена до музею у 2006 році для постійного зберігання.

Як випливає з назви, це ще одна робота талановитого скульптора Франческо Робби, на якій зображено три чоловічі постаті, що ллють воду з глеків. Фігури символізують три річки Карніоли: Любляницю, Саву та Крку. Сам дизайн, аж до обеліска над фонтаном, був запозичений у римського Фонтану “Dei Quattro Fiumi” (Фонтан Чотирьох рік), розташованого на П’яцца Навона в Римі.

Фонтан Робба

Фонтан Робба. | Фото: Wikimedia.

Адреса: Robba fountain, Town Square, Любляна, Словенія.

Музей ілюзій

В одному з будинків на площі Конгресу знаходиться незвичайний музей, який відкриє перед вами справжній світ ілюзій. Атракціон розрахований на дітей, проте дорослі також зможуть весело провести тут годину-другу.

Ви переміщатиметеся з кімнати в кімнату, в кожній з яких відбуватиметься щось дивне: тут є Антигравітаційна кімната, де вам здається, що все навколо витає в невагомості, або запаморочливий вихровий тунель, який ніби обертається навколо вас, через що вам важко тримати рівновагу.

Музей ілюзій

Музей ілюзій. | Фото: Chris Sammis/Flickr.

Адреса: Museum of Illusions, Congress Square, Ljubljana, Словенія.

Хмарочос The Skyscraper (Nebotičnik)

Коли 1933 року ця 19-поверхова будівля урочисто відчинила свої двері, вона стала найвищою будівлею на Балканах і увійшла до десятки найвищих будов у всій Європі. На момент будівництва хмарочос був оснащений усіма останніми зручностями, включаючи систему кондиціювання повітря, швидкісні ліфти та систему центрального опалення.

Пройшло багато років, але і сьогодні хмарочос Nebotičnik пропонує туристам найкращі види на околиці Любляни, включаючи замок та гори, а також Шмарну Гору на півночі. На 12 поверсі на оглядовій терасі працює ресторан, під ним є кафе з нічним клубом, і якщо у вас повно сил, ви можете спробувати піднятися нагору гвинтовими сходами в стилі ар-деко.

Хмарочос The Skyscraper (Nebotičnik)

Хмарочос The Skyscraper (Nebotičnik).

Адреса: Nebotičnik – Skyscraper, Štefanova ulica, Любляна, Словенія.

Архітектура модерну

Крім драконового мосту, у Любляні є дюжина будівель у стилі модерн, що розташовані в районі центру міста. Більшість із них досі перебувають на етапі інтенсивної реконструкції після землетрусу, і хоча жодна з них не є яскраво вираженою туристичною пам’яткою, будівлі можна умовно об’єднати в один архітектурний ансамбль, який, напевно, припаде до смаку цінителям.

Будинок Народного кредитного банку за адресою вул.

У 1921 році було збудовано Будинок Вурника, який неможливо не помітити через його червоні стіни та яскраві візерунки навколо вікон у словенському національному стилі. Більш традиційним, але не менш привабливим є будинок Убранця на розі Прешеренської площі, збудований у 1902 році.

Дім Вурника

Будинок Вурника.

Адреса: Vurnikova hiša, Miklošičeva cesta, Ljubljana, Словенія.

Дім Плечника

Приїхавши до Любляни, неможливо не перейнятися архітектурним генієм Йоже Плечника – людини, яка буквально перебудувала Любляну у міжвоєнний період. Вплив Плічника на це місто можна порівняти з впливом Антоніо Гауді на Барселону, його мрією було перетворити Любляну на сучасний аналог Стародавніх Афін.

Будинок і студійний комплекс Плечника знаходяться на Каруновій вулиці, і з моменту його смерті в 1957 зовнішній вигляд будівлі практично не зазнав змін. Тут є окремий садок із колекцією лапідарів, а в самому будинку можна побачити меблі, інструменти та оригінальні ескізи архітектора.

Виставка докладно розповідає про проекти, які Плічник реалізував на території Любляни, та розкриває деякі з його амбітних планів, яким, на жаль, так і не судилося втілитись у життя.

Дім Плечника

Будинок Плечника. | Фото: Bobo Boom/Flickr.

Адреса: Plečnik House, Karunova ulica, Ljubljana, Словенія.

Тур по воді

На набережній Брег ви зможете придбати квиток на борт круїзного лайнера для прогулянки Любляницею. Мабуть, найкращий спосіб оцінити всю красу величного міського дизайну Йоже Плечніка – це проїхати по воді повз Потрійний міст і колонаду на жвавій набережній поряд з ним.

На офіційному веб-сайті Любляни ви зможете записатися на круїз на борту “Любляниці” – традиційного судна з дуба, або купити квиток на одне з найсучасніших суден. Поїздки тривають годину і включають короткий огляд місцевих визначних пам’яток спеціально навченого гіда.

Тур по воді

Тур по воді. | Фото: aktarian/Flickr.

Адреса: Triple bridge, Adamič-Lundrovo nabrežje, Ljubljana, Словенія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук