23 пам’ятки Любліна, які варто подивитися

У Любліні, Малопольському воєводстві зародилася найбільша імперія Європи епохи Відродження — Річ Посполита. Сталося це у 1569 році, коли в Любліні було підписано Люблінську унію, згідно з якою відбулося об’єднання Польщі у Великого князівства Литовського, в одну державу.

Старе місто Любліна захищене двома воротами, а за його стінами на місці колишньої фортеці знаходиться замок у стилі Ренесанс. У Любліні багато дізнатися про трагічну долю польських євреїв: на території міста знаходиться колишній фашистський табір смерті. Отже, головні визначні пам’ятки Любліна, перлини Польщі:

Люблінський замок

Люблінський замок

Люблінський замок. | Фото: Wikimedia.

Люблінський замок розташований на однойменному пагорбі серед найстародавніших королівських місць Польщі. Він був побудований у XII столітті князем Казимиром ІІ Справедливим. Спочатку замок був дерев’яним – згодом, на початку XIII століття, до нього прибудували круглу головну вежу, а в XIV столітті, за правління короля Казимира III Великого, додали кам’яні стіни.

Головна вежа досягає у висоту 20 метрів і має міцні стіни завтовшки 4 метри біля основи. На вершині вежі розташовується класичне вікно-біфорій у романському стилі, розділене колонкою. Усередині знаходиться Музей Любліна, де представлені експозиції, присвячені історії міста в період Царства Польського та Речі Посполитої.

Адреса: Lublin Castle, Zamkowa, Люблін, Польща.

Каплиця Святої Трійці

Каплиця Святої Трійці

Каплиця Святої Трійці. | Фото: Adam Jones/Flickr.

У внутрішньому дворі замку знаходиться каплиця, яку спорудили водночас, як і вежу. На початку XV століття її було реконструйовано за розпорядженням короля Владислава Ягелло.

Переробку капели закінчили в 1418: усередині її прикрасили фресками у візантійському стилі, які стали символом союзу Східної православної і Західної католицької церков. Фрески знаходяться в чудовому стані і зображують короткі замальовки з Біблії, а також єдиний портрет короля Владислава Ягелло, що зберігся.

Адреса: Kaplica zamkowa pw. Świętej Trójcy, Zamkowa, Люблін, Польща.

Державний музей у Майданеку

Державний музей у Майданеку

Державний музей у Майданеку.

Табір смерті Майданек, що знаходиться на південному сході Любліна, був звільнений Радянською армією у 1944 році і незабаром після цього його перетворили на меморіальний музей. А 1965 року він набув статусу першого Державного музею Польщі.

Несамовите і водночас чарівне видовище – Майданек є найбільш вцілілим з фашистських таборів смерті внаслідок того, що у німецьких військ, що відступають, не було часу знищити споруди. Менше ніж за три роки в головному таборі було вбито майже 80 000 людей, і близько 130 000 людей загинуло у мережі допоміжних таборів.

У музеї знаходиться безліч артефактів із Майданеку та інших таборів, а також архів фотографій та свідчень очевидців про те, що тут відбувалося. Мавзолей із насипом із пороху ув’язнених та газова камера з блакитними плямами на стінах від газу Циклон Б – одні з найстрашніших свідчень трагедії у Майданеку.

Адреса: Panstwowe Muzeum na Majdanku, Droga Męczenników Majdanka, Люблін, Польща.

Люблінське село – музей просто неба

Люблінське село – музей просто неба

Люблінське село – музей просто неба. | Фото: Wikimedia.

Цей музей просто неба, заснований за образом шведського музею “Скансен”, розташований в районі Славіна в 15 хвилинах їзди від центру міста. Музей є реальним відображенням сільського життя в люблінській провінції минулого часу. Музей займає територію площею майже 30 га.

Під час прогулянки провулками та стежками серед реконструйованих будинків із солом’яним дахом, вітряків та майстерень створюється відчуття, що ви опинилися у справжньому селі XVIII-XIX століть. У будинках знаходяться експозиції старовинних інструментів, меблів, особистих речей, а в загонах міститься худоба: кози, кури та коні.

На території музею є навіть маленький провінційний центр із усіма благами цивілізації: тут є стоматологія, бар, пошта, перукарня, а ще невелике озеро, біля якого можна зробити мальовничі знімки.

Адреса: Muzeum Wsi Lubelskiej, aleja Warszawska, Люблін, Польща.

Тринітарська вежа

Тринітарська вежа

Тринітарська вежа.

Раніше Тринітарська вежа була частиною міської брами біля Люблінського єзуїтського коледжу. 1819 року польський архітектор італійського походження Антоніо Корацці збільшив висоту вежі на 60 метрів. На самому верху знаходиться жерстяна фігурка у вигляді півня: вважається, що він може попереджати місто про небезпеку, що насувається.

Якщо піднятися вузькими гвинтовими сходами довжиною в 207 сходинок, перед вами розгорнеться великий міський пейзаж. Уздовж сходів розташовані картини та скульптури, які можна розглянути під час підйому на вежу.

Адреса: Wieża Trynitarska, Królewska, Люблін, Польща.

старе місто

старе місто

Старе місто. | Фото: Wikimedia.

Між Люблінським замком та Ринковою площею на невеликій, але мальовничій території розташоване Старе місто. На центральній вулиці під назвою Гродська (Grodzka) стоять старовинні будинки. Деякі з них потребують реставрації, але навіть у такому стані вони мають особливу чарівність.

Влітку тут на кожному кроці зустрічаються магазинчики з морозивом, бари та ресторани з відкритими терасами, а вулицями ходять артисти та музиканти.

Найкрасивіші та найцікавіші будинки знаходяться на Ринковій площі: це будинок № 8 родини Любомельських, з яскраво-червоним фасадом та балюстрадою на даху, та будинок № 12, що належав родині Конопниця, з декоративними зубцями нагорі будівлі та гарними ліпними рамами на вікнах.

Адреса: Old Town, Lublin, Польща.

Замкова вежа (Донжон)

Замкова вежа (Донжон)

Замкова вежа (Донжон).

Оборонна вежа в романському стилі, або донжон, – найстародавніша споруда на Замковому пагорбі. Башта була побудована з каменю та цеглини приблизно в середині XIII століття. Вона має циліндричну форму і гомогенну структуру і є чудовим зразком пізньої романської архітектури. Вежа була встановлена ​​таким же способом, як і інші кріпаки ХІІІ століття: всередині захисного кільця, яке служило основою укріплювальної конструкції.

Висота вежі – 20 метрів, а товщина стін біля основи сягає 4 метрів. Найвищу частину башти прикрашає біфорій – вікно в романському стилі, розділене навпіл кам’яним стовпчиком. На самій вежі знаходиться оглядова тераса, з якої відкривається чудовий краєвид на Старе місто та навколишні околиці.

Замкова вежа та каплиця залишилися єдиними будинками, що вціліли після руйнування Люблінського замку під час воєн XVII століття. З 1826 року замок та вежа служили в’язницею, а з 1957 року тут знаходяться експозиції Люблінського музею.

Адреса: Donżon, Zamkowa 9, 20-400 Lublin, Польща.

Собор Святих Іоанна Хрестителя та Іоанна Богослова

Собор Святих Іоанна Хрестителя та Іоанна Богослова був збудований єзуїтами наприкінці XVII століття і став однією з перших будівель у стилі бароко у Польщі. Собор був спроектований італійським католицьким ченцем та архітектором Джованні Марія Бернардоні та повторює конструкції церкви Джезу в Римі.

Після пожежі 1719 року Юзеф Мейєр, придворний художник польського короля Августа III, розмалював внутрішні стіни собору фресками, що зображують сцени з Біблії. Польський єзуїтський орден розпався 1773 року, і з 1805 року собор став належати Люблінській архиєпархії.

Крипта відкрита для відвідування. У ній знаходяться могили люблінських єпископів, а також експозиції церковного одягу та різноманітних предметів для проведення похоронних обрядів. Над криптою розміщується вівтар із чорного каменю в оточенні золотих колон, а поруч розташовані картини в стилі бароко: “Бенкет Ірода” та “Остання вечеря”.

Адреса: Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Królewska, Люблін, Польща.

Коронний трибунал

Коронний трибунал

Коронний суд. | Фото: Wikimedia.

Великий будинок епохи неокласицизму в центрі Люблінського ринку – це старий Коронний трибунал, який діяв у період з 1578 по 1794 роки. Його заснував король Стефан Баторій як найвищий суд у Польському королівстві – місця, куди приходила вся знати Малопольського воєводства для вирішення правових суперечок.

У 1780-х роках будівлю було перебудовано Доменіко Мерліні – італійським придворним архітектором короля Станіслава Августа Понятовського. Незабаром після цього, під час Розділів Речі Посполитої у 1794 році, Коронний трибунал втратив свій вплив. Від в’язниць Коронного трибуналу починається Люблінський підземний туристичний маршрут.

Адреса: Crown Tribunal, Rynek, Люблін, Польща.

Міські ворота

Міські ворота

Міські ворота. | Фото: Wikimedia.

Через головну міську браму блідо-жовтого кольору проходить дорога від міського ринку до Люблінського замку. Колись вони означали вхід до Єврейського кварталу Любліна, а останні десятиліття головні ворота є центром культурної спадщини польських євреїв.

У самому його серці знаходиться музей-експозиція “Пам’ять місця”, який зберігає спогади про Люблінський єврейський квартал, який повністю стертий з лиця землі під час Голокосту.

На підставі докладного історичного дослідження та схованки з більш ніж 2700 фотографіями, знайденого на покинутому горищі у 2012 році, музей наочно показує відвідувачам історію жертв Голокосту та відтворює життя міста під час війни за допомогою фотопластиконів (стереоскопічних зображень).

Також у музеї є кімната з люблінським списком Праведників народів світу – там перераховані імена городян-неєвреїв, які приховували євреїв, тим самим рятуючи їхнє життя.

Адреса: “Grodzka Gate – NN Theatre”, Grodzka, Люблін, Польща.

Краківська брама

Краківська брама

Краківська брама. | Фото: Wikimedia.

У південно-західному кутку Старого міста розташовані верхні ворота Любліна, зведені Казимиром ІІІ Великим після нападу татар у 1341 році. Ці ворота приймали гостей із Кракова, що на південному заході за триста кілометрів від Любліна.

Сторожова вежа на воротах служила для відстеження пожеж. У XVII столітті вежа та ворота були реконструйовані у стилі бароко. Нині Краківські ворота поділяють Старе місто та діловий район Любліна.

Приходьте до брами опівдні, щоб почути трубу, що грає Хейнал, і загляньте всередину, де знаходиться ще один Музей історії Любліна.

Адреса: Brama Krakowska, Bramowa, Люблін, Польща.

Стара церковна площа (Руїни костелу св. Михайла Архангела)

Стара церковна площа (Руїни костелу св. Михайла Архангела)

Стара церковна площа (Руїни костелу св. Михаїла Архангела).

Стара церковна площа знаходиться між ринком та головною міською брамою. Це улюблене місце для прогулянок та зустрічей місцевих жителів, яке входить до обов’язкового списку того, що потрібно подивитися у Любліні.

Площу назвали “церковною”, тому що з середньовічних часів на ній стояла церковна парафія, знесена в середині XIX століття через старий стан будівлі. Залишки фундаменту церкви були розкопані в 1930-х роках і з початку 2000-х це загадкове середньовічне каміння стало окрасою площі.

Стара церковна площа має особливу атмосферу і чудово підходить для дружніх зустрічей, а влітку на ній проходять вуличні вистави та концерти просто неба.

Адреса: Plac Po Farze, Grodzka, Люблін, Польща.

Ботанічний сад в Університеті Марії Склодовської-Кюрі

Ботанічний сад в Університеті Марії Склодовської-Кюрі

Ботанічний сад в Університеті Марії Склодовської-Кюрі. | Фото: Piotrek/Flickr.

Ботанічний сад площею 25 гектарів було розбито на північному схилі річки Чехівка у 1956 році. На території саду знаходяться дендрарій, сад каміння, розарій, болото, оранжереї та справжні аптечні городи.

Загальна кількість садових культур становить понад 6500 екземплярів. Навіть якщо ви не особливо знаєтеся на рослинах, в саду можна просто помилуватися мальовничими пейзажами з безліччю ярів і різноманітних водойм або поблукати по звивистих стежках, що ведуть глибоко в ліс.

Після огляду всіх експозицій можна посидіти у невеликому затишному кафе.

Адреса: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Sławinkowska, Люблін, Польща.

Підвал під Фортуною

Підвал під Фортуною

Підвал під Фортуною.

У підвалі будинку №8 родини Любомельських, що на Ринковій площі, приховано ще одну цікаву пам’ятку: у 2012 році там було відкрито Музей історії Любліна з мультимедійними дисплеями.

Сучасні технології розповідають цікаві подробиці про життя городян XVI та XVII століть та про представників різних релігій у Любліні: протестантів, католиків, православних християн та євреїв.

Також у музеї є експозиція, де представлено Люблін XIX століття в період індустріалізації. Найцікавіша, десята кімната розташована в глибині підвалу. У ній знаходиться старовинний винний льох, прикрашений оригінальними фресками епохи Відродження із хитромудрими завитками, квітковими візерунками та замальовками з античної міфології.

Адреса: Pod Fortuną Cellar, Rynek 8, 20-111 Lublin, Польща.

Музей Будинок слів

Музей Будинок слів

Музей Будинок слів.

На вулиці Жмигруд 1 (Ulica Żmigród 1) розташований будинок друку, заснований у 1932 році. Зараз у цій будівлі знаходиться музей. До війни ліве крило будинку займало відділення “Популярної преси”, яке друкувало роботи таких поетів-авангардистів та політичних умів, як Юзеф Чехович та Юзеф Лободовський.

Пізніше під час окупації у цій же друкарні виготовляли незаконні листівки, через які було страчено 14 працівників відділу “Популярної преси”. В експозиціях музею представлені зразки старовинної палітурної справи, друкарські форми та друкарські верстати різних періодів історії.

Також у Будинку слів організують освітні майстерні, де діти можуть роздрукувати свої власні листівки, використовуючи обладнання середини XX століття.

Адреса: Dom Słów, Żmigród, Люблін, Польща.

Люблінська підземна траса

Люблінська підземна траса

Люблінська підземна траса.

Від темниць Коронного трибуналу можна вирушити у захоплюючу подорож підземним тунелем Любліна. Він складається із сполучених між собою підвальних приміщень міських будинків XVI-XVII століть. Туристичний маршрут довжиною майже 300 метрів був відкритий у 2006 році і включає 14 виставкових залів.

У кімнатах музею представлені зменшені макети Любліна, які показують, як змінювався вид міста з 700-х років до кінця XVII ст. Там, де раніше купці зберігали товари, тепер знаходяться виставки, які розповідають про важливі історичні події міста. Серед них ворожі напади, спалахи епідемій, підписання Люблінської унії, яка дала початок великій державі Речі Посполитій, а також пожежа 1719 року.

Адреса: Lublin Underground Trail, Rynek 1, 20-112 Lublin, Польща.

Домініканський монастир

Домініканський монастир

Домініканський монастир. | Фото: damian entwistle/Flickr.

Спочатку Домініканський монастир був групою готичних будівель, засновану королем Казимиром III Великим в 1342 році. Після руйнівної пожежі 1575 року монастир було перебудовано у стилі ренесансу.

Дві головні історичні пам’ятки церкви – це Капела роду Фірлей (1615 р.), в якій знаходяться могили членів цієї родини, та Капела Тишкевичів (1645-1659 рр.) із дивовижною ліпниною епохи Ренесансу.

У південній частині ансамблю розташований красивий невеликий парк з чудовим видом на місто. Щоб глибше перейнятися історією Любліна XVIII століття, слід звернути увагу на велику історичну картину “Люблінський пожежа”. На полотні зображено руйнівну пожежу 1719 року, яка знищила більшу частину міста. Картина знаходиться у Капелі родини Шанявських у правій частині монастиря.

Адреса: Dominican Priory, Złota 9, 20-112 Lublin, Польща.

Ортодоксальна синагога Єшива Чачмей

Ортодоксальна синагога Єшива Чачмей

Ортодоксальна синагога Єшива Чачмей.

Синагога Єшива Чачмей була заснована рабином Єгудою Меїром Шапіро в 1930 році і була на той час найбільшим університетом талмуди у світі. Вона була збудована в еклектичному стилі за проектом Агнора Смолуховського. У рік заснування школа офіційно розпочала свою роботу.

У будівлі відбулося багато історичних подій, а 2003 року вона була повернута Варшавській єврейській громаді. 22 січня 2006 року на першому поверсі з’явилася невелика тимчасова синагога.

Приміщення синагоги площею 200 кв. метрів займає другий та третій поверх у південному крилі будівлі. Жіночу галерею підтримують вісім коринфських колон. У сусідніх залах можна ознайомитись з історією Єшиви та вшанувати пам’ять її засновника рабина Меїра Шапіро.

Адреса: Jeszywas Chachmej Lublin, Lubartowska, Люблін, Польща.

 

Нова ратуша

Нова ратуша

Нова ратуша. | Фото: Wikimedia.

Ратуша була побудована на місці церковно-монастирського комплексу, що належить Ордену кармелітів босих, будівництво якого тривало з 1613 по 1619 роки. Після великої пожежі в 1803 році будівлі, що згоріли, стали належати місту.

У 1827-1828 р.р. їх перебудували до нинішньої будівлі Нової ратуші. Під час реконструкції головну нафту та західні каплиці колишньої церкви переробили під офісні приміщення. Фасад був реконструйований у неокласичному стилі і до нього також був прибудований портик із чотирма колонами.

Спочатку на цокольному поверсі знаходилися міське казначейство, купецький клуб, поліцейська ділянка та в’язниця, а також муніципальний архів. Перший поверх ратуші був відданий під кабінети та бальний зал, а на другому поверсі жив та працював голова міста. Під час Другої світової війни (у 1939 та 1944 роках) будівлю ратуші зазнавало бомбардування та пожеж.

У період з 1947 по 1952 роки його перебудували за проектом архітектора Ігнаци Кендзерського, який доклав усіх зусиль, щоб зберегти зовнішній історичний вигляд будівлі. Інтер’єр будівлі переробили та пристосували під сучасні потреби. Нині тут засідають представники місцевих органів самоврядування, до яких входить і мер Любліна.

Адреса: Urząd Miasta, Крак Krola Władysława Łokietka, Люблін, Польща.

Литовська площа

Литовська площа

Литовська площа.

Раніше Литовська площа була розташована в колишньому Краківському передмісті, яке знаходилося перед міською брамою, яка вела до старої дороги на Краків. Територія сучасної площі розміщується між головним торговим маршрутом міста і старою дорогою, що йде вздовж маєтку Шветодуських (Świętoduski) до Веняви.

Розташування Литовської площі наших днів можна знайти на карті Любліна 1783 року. Назву “Литовська площа” вперше використав у 1839 році Северин Серпінський у своєму путівнику ”Образ Любліна”. Незабаром після цього площа стала центром міста і є донині.

На Литовській площі знаходяться пам’ятники, присвячені маршалу Юзефу Пілсудському, Невідомому солдатові та Конституції 3 травня. Також на площі розташований пам’ятний обеліск на честь підписання Польсько-литовської унії у 1569 році. У рік святкування 700-ї річниці Любліна Литовська площа була відкрита після реконструкції.

Парк, розташований у самому серці міста, став улюбленим місцем для мешканців та гостей міста. На площі відкрили новий видовищний мультимедійний фонтан. Він оснащений водними, світловими, звуковими, відбиваючими та лазерними ефектами, які дуже вражають у вечірній час. У парку багато лав та місць для відпочинку, які вміщують близько 650 осіб. Для дітей на території обладнано дитячі майданчики.

Адреса: Lithuanian Square, plac Litewski, Люблін, Польща.

Готична (напівкругла) вежа

Готична (напівкругла) вежа

Готична (напівкругла) вежа. | Фото: Wikimedia.

Готична вежа з навісними зовнішніми стінами є взірцем старовинних міських укріплень у готичному стилі. Башту також називають напівкруглою за її форму. Башта та міські стіни були побудовані з каменю та цеглини у 1341 році. Дерев’яні настили відкривали доступ захисникам міста до зубчастих стін укріплення. На жаль, криті переходи, які ведуть до бійниць, не збереглися до наших днів.

Кожна вежа знаходилася під опікою однієї з Люблінських гільдій. Готична вежа була під наглядом купців гільдії. До їхнього обов’язку входило доставляти туди артилерійську зброю та порох. За старих часів у вежі виготовляли товсті церковні свічки.

Для їх виробництва використовували прядив’яну мотузку, по якій віск стікав у ливарні форми. Башту перебудували у 1980-і роки. Під час капітального ремонту у 1993 році стіни з бійницями були приведені до первісного історичного вигляду.

Адреса: Baszta Gotycka w Lublinie, Królewska, Люблін, Польща.

Зембожицьке водосховище

Зембожицьке водосховище

Зембожицьке водосховище. | Фото: Wikimedia.

Зембожицьке водосховище було збудовано на річці Бистриця в період з 1970 по 1974 роки за участю так званої “добровільної громадської служби”. Зараз це чудове місце для відпочинку: на прилеглій до водойми території знаходяться пляжі, бари, ресторани, місця для барбекю та дитячі майданчики.

Найбільш популярним місцем для відпочинку з дітьми є аквапарк Słoneczny Wrotków. Це сучасний розважальний комплекс із басейнами, водними гірками, дитячими басейнами-”жабниками” та піратським островом. Неподалік продаються аксесуари для купання, а також є прокат велосипедів.

Любителям активного відпочинку можна вирушити в подорож байдарками вниз річкою Бистриця. А охочі розслабитися та відпочити від міської суєти можуть просто полежати на траві, насолоджуючись гарною природою.

Адреса: Zalew Zemborzycki, Люблін, Польща.

Цвинтар на вулиці Липовій

Цвинтар на вулиці Липовій

Цвинтар на вулиці Липовій.

Освіта найстарішого Люблінського некрополя розпочато постановою Державного комітету поліції. Воно свідчило, що з 1792 року переповнені церковні цвинтарі необхідно перенести за межі міста. Новий цвинтар вирішили збудувати біля західного кордону міста на землі, купленій у сестер Бригітток. Територія цвинтаря була посаджена липами, тому цвинтар стали називати “Під липами” або “Липки”. З того часу вулицю, де знаходиться цвинтар, називають Липовой.

Цвинтарний комплекс складається з кількох частин: католицька, православна, протестантська і найновіша – військова дільниці. Багато відомих особистостей, які брали участь у розвитку міста та країни, спочивають у цьому місці. Серед них Ієронім Лопацінський, Ідзі Радзішевський, Кароль Рудольф Веттер, Еміль Плаге та родина Хесс. У центральній частині колумбарію на військовому цвинтарі знаходиться урна із землею з місця загибелі великого люблінського поета Юзефа Чеховича.

Багато надгробних пам’яток є зразками прекрасної роботи скульпторів. Серед них слід відзначити пам’ятник на могилі сім’ї Бобровських із Снопкува, виготовлений 1888 року відомим польським скульптором Болеславом Сиревичем.

Адреса: Цвинтар на вулиці Липовій, Lipowa, Люблін, Польща.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук