23 пам’ятки Загреба, які варто подивитися

Загреб – столиця Хорватії та найбільше місто, форпост, що понад тисячу років перебуває на роздоріжжі доріг між Східною та Центральною Європою. Незважаючи на це, хорватська столиця і в наші дні не втратила чарівності затишного та привітного містечка, яке гостинно приймає будь-якого, далекого чи близького гостя.

Ви можете цілий день гуляти по Загребських вуличках і скверах, зупиняючись на перекус у ресторанчиках і кафе, що суперничають, а вночі – спробувати піти в загул і відчути на собі горезвісне нічне життя міста.

Загребський кафедральний собор

Загребський кафедральний собор

Загребський собор. | Фото: Jorge Láscar/Flickr.

Запитайте будь-якого жителя міста, і майже кожен вам скаже, що ви просто зобов’язані подивитися в Загребі. Та й ви самі не зможете пройти повз цей запаморочливо-високий готичний храм, багатовікова краса якого не схильна до перебігу часу і справляє враження навіть на найдосвідченішого. Історія собору сягає своїм корінням в 11-е століття. Наприкінці 13 ст. зруйнований татаро-монголами храм було відновлено, хоча це було далеко не останнє його перетворення.

Архітектура собору видозмінювалася кілька разів, а найзначніша його модифікація відбулася після землетрусу 1880 р., що вразив багато ділянок будівлі, включаючи купол і дзвіницю.

Ретельна реконструкція храму зберегла його середньовічний дизайн і два мереживні шпилі, що гордо здіймаються в небо. У рівній мірі сліпуче і внутрішнє оздоблення собору, це справжня скарбниця, що зберігає безліч прекрасних творів релігійного мистецтва, фресок, скульптур і вітражів.

Адреса : Zagreb Cathedral, Загреб, Хорватія.

Район Градець

Район Градець

Район Градець. | Фото: Wikimedia.

Так називається один із центральних історичних районів Загреба. Градець, що перебував на невеликому пагорбі, був уподобаний майстровими, ремісниками і торговцями. Сьогоднішнє Градець, або Верхнє Місто, продовжує зберігати атмосферу минулого, і його бруковані затишні вулички ідеально підходять для піших прогулянок. Адміністративно-культурне ядро ​​району – це площа Святого Марка, ім’я якої дала церква, що знаходиться поблизу.

На площі знаходиться безліч цікавих об’єктів, серед яких Хорватський Парламент і Конституційний Суд. Від площі відходить вулиця Радичева, піднімаючись якою вгору ви досягнете Кам’яних Воріт.

За часів середньовіччя через них здійснювався в’їзд до міста. У воротах зберігається одна з головних святинь Загреба – статуя Діви Марії 16 століття, що має чудові властивості: руйнівна пожежа 1731 р. знищила майже всю конструкцію, але майже зовсім не зачепила скульптуру.

Адреса: Gradec, Загреб, Хорватія.

Нижнє місто

Нижнє місто

Нижнє місто. | Фото: Wikimedia.

Схили пагорба з’єднують Верхнє Місто з Нижнім, яке також вважається частиною історичного центру Загреба. Потрапляючи до Нижнього Міста, ви одразу відчуєте його особливий дух та вільний характер. Тут ви більше не зустрінете звивистих середньовічних вуличок: широкі проспекти і величні неокласичні будівлі розженуть дрімотність вашого колись неквапливого променаду.

У просторому Нижньому Місті знаходиться більшість найпрестижніших готелів та музеїв (про які ми обов’язково розповімо нижче), оточених садами та парками упереміж з масою чудових ресторанів, кафе, бутиків та великих торгових центрів.

Адреса: Lower Town, Загреб, Хорватія.

Площа Бана Єлачича

Площа Бана Єлачича

Площа Бана Єлачіча.

Дорожній рух частково заборонено на цій центральній площі міста, що є улюбленим місцем зустрічей його мешканців та прогулянок туристів. «Частково» – бо єдиний транспортний засіб, якому тут зроблено виняток – це міський трамвай. Цей привілей відданий цілим 7 трамвайним маршрутам, що привозять сюди людей майже з усіх районів міста.

Хоча на площі все ще залишилися будівлі, що вимагають вибіркової реставрації, ви відчуєте її особливу, жваву вдачу, що відображає змішання потоків розслаблених туристів із діловими зустрічами бізнесменів у десятках вуличних кафе.

Площу названо на честь правителя 19 століття графа Йосипа Елачича. Встановлену в 19 столітті скульптуру Єлачича було знесено за соціалізму через асоціації з хорватським націоналізмом, але у 1990 році повернуто на колишнє місце.

Адреса: Jelačićev trg, Загреб, Хорватія.

Вулиця Т до алчичева

Вулиця Ткалчичова

Вулиця Ткалчичова. | Фото: Jorge Franganillo/Flickr.

Якщо ви хочете добре підкріпитися або посидіти в барі і насолодитися живою музикою, то вам треба на вулицю Ткалчичева. Ця вулиця просто створена для розваг, і її відвідування завжди перетворюється на кілька годин приємного проведення часу.

Приїжджайте на вул. Ткалчичева вдень і поблукайте тротуарами з колоритними малоповерховими будівлями, прикрашеними мальовничими балкончиками, терасами і магазинчиками, що пропонують сувеніри та інші спокуси. А після заходу сонця вам запропонує свої послуги легіон ресторанів, кафе та нічних клубів. Якщо ви мрієте про романтичну вечерю з коханою людиною, вулиця Ткалчичева не розчарує вас і надасть вам величезний вибір, де реальність змагається з найсміливішою мрією.

Адреса: Ulica Ivana Tkalčića, Загреб, Хорватія.

Башта Лотрщак

Башта Лотрщак

Башта Лотрщак. | Фото: Wikimedia.

Збудована у 13 ст. Для захисту південних воріт Градца, вежа Лотрщак довгий час була однією з найвідоміших пам’яток міста. Із середини 17 ст. на вежу був поставлений «Дзвон Злодєєв», що сповіщав запізнілих мандрівників, що якщо вони не поспішають, то залишаться на ніч за межами міської стіни.

Зараз вежа – популярний туристичний об’єкт з верхнім оглядовим майданчиком на Старе Місто і виставковою галереєю і сувенірним кіоском, що знаходяться на першому поверсі. І хоча дзвін більше не дзвонить, щодня рівно опівдні з вежі вистрілює гармата, встановлена ​​на її даху в 19 столітті.

Адреса: Lotrščak Tower, Tomićeva ulica, Загреб, Хорватія.

Кам’яні ворота

Кам'яні ворота

Кам’яні ворота. | Фото: Wikimedia.

Розповідаючи про Градця, ми вже згадували про знамениті Кам’яні Ворота у верхній частині вулиці Радичева. Раніше середньовічна Міська Стіна мала 5 воріт, розташованих з усіх «п’яти» сторін світу. Але вціліли тільки ці, Кам’яні, можливо, завдяки чудодійній допомозі належного їм образу Діви Марії.

На ознаменування її чудотворної сили було вирішено збудувати каплицю, в якій з того часу і зберігається міська реліквія, яка є святинею та об’єктом паломництва віруючих.

Адреса: Stone Gate, Kamenita ulica, Загреб, Хорватія.

Парк «Максимір»

Парк «Максимір»

Парк “Максимір”. | Фото: Wikimedia.

Спланований в англійському стилі, парк «Максимир» є величезним запашним простором, що розкинувся на території 45 га. Це один з найбільших у Хорватії міських парків з тінистими алеями, квітниками і прогулянковими стежками, що переплітаються, серед густої лісистої рослинності та штучних озер. Тому парк дуже популярний серед городян як місце для сімейного відпочинку та пікніка.

На його території знаходяться два ботанічні павільйони: побудований у 1843 році павільйон «Bellevue», і пізніший, що втілює швейцарський напрямок, «Echo». Але й це ще не все: крім рослинного розмаїття, парк пропонує увазі відвідувачів, хоч і не таке розкішне, зоологічне розмаїття.

Тому, якщо ви подорожуєте з дітьми, у Парку «Максимир» вони точно не знемагатимуть від нудьги. Своєю назвою парк завдячує єпископу Максиміліану Врховацу, який у 1794 році почав відповідати за його закладку та будівництво.

Адреса: Maksimir-Park, Maksimirski perivoj, Загреб, Хорватія.

Ринок Долац

Ринок Долац

Ринок Долац. | Фото: JoseluBilbo. / Flickr.

Якщо ваш зупинка в Загребі включає проживання в Apartments з власною кухнею, то, можливо, крім найближчого супермаркету, вам підійде відвідування ринку Долац. Цей ринок просто необхідний для тих, хто живе неподалік або хто має можливість скористатися прокатним авто. Відвідавши його одного разу, ви зможете надовго забезпечити себе (і свою сім’ю) всім необхідним і після цього спокійно відволіктися на інші туристичні турботи.

З раннього ранку місцеві фермери заповнюють численні прилавки ринку свіжим м’ясом, молочними продуктами, овочами та фруктами та безліччю надзвичайно смачних морепродуктів. Крім цього, на ринку багато ремісників, які пропонують самобутні хорватські вироби та сувеніри.

Місцеві жителі називають його «животом Загреба»: він не лише наситить кожного, хто потрапив сюди, а й угамує вашу спрагу пізнання хорватського менталітету та колоритної «ринкової» культури.

Адреса: Dolac Market, Загреб, Хорватія.

Музей Мімара

Музей Мімара

Музей Мімара. | Фото: Wikimedia.

Музей Мімара носить ім’я свого засновника – знаменитого хорватського колекціонера Анте Мімара, який майже все своє життя прожив в Австрії і повернувся до рідного Загреба на схилі років. У 80-ті роки він вирішив подарувати місту більшу частину своєї великої колекції, яка була розміщена у спеціально виділеній для цього величезній будівлі.

У картинній галереї музею представлено близько 4 тисяч картин, серед яких чимало відомих творів Каналетто, Рубенса, Гольбейна, Веласкеса, Гойї, Моне, Ренуара та Дега. У музейних залах зібрано унікальні історичні артефакти майже з усіх п’яти континентів, включаючи стародавній посуд та ікони. Крім цього, в музеї знаходиться незвичайна колекція малюнків, що складається майже з 200 робіт, і велика бібліотека з 54 000 найменуваннями книг.

Хоча є критики, які стверджують, що деякі експонати колекції Мімара можуть бути пов’язані з підробкою або навіть крадіжкою, прямих доказів цьому немає, і музей ніколи не бракує відвідувачів.

Адреса: Mimara-Museum, Rooseveltov trg, Загреб, Хорватія.

Археологічний музей

Археологічний музей

Археологічний музей.

Унікальне становище Загреба на перехресті Західної та Східної Європи визначило незвичайне поєднання кількох культур та цивілізацій, характерних для цього міста. Тому неважко здогадатися, що відвідування місцевого археологічного музею перетвориться на захоплюючу подорож по безлічі епох та культур.

Багата колекція безцінних артефактів вразить вас своєю різноманітністю та насиченістю. На вас, безсумнівно, справить враження «Вучедольський Голуб», ритуальна судина у формі птаха, створена щонайменше 2500 року до нашої ери.

В іншому залі на вас чекає зустріч із «Liber Linteus», етруською мумією 3-го століття до нашої ери. Мумія обгорнута бинтами, що містять найдовший у світі текст дивовижною давньо-етрусською мовою, більшу частину якого вчені поки так і не змогли перекласти.

Адреса: Archaeological Museum in Zagreb, Trg Nikole Šubića Zrinskog, Загреб, Хорватія.

Парковий комплекс Підкова Ленучі

Парковий комплекс Підкова Ленучі

Парковий комплекс Підкова Лєнучі.

Якщо ви забули, що перебуваєте в колишній Австро-Угорській імперії, «Підкова Лєнучі» нагадає вам про це. Дизайнер 19 століття Мілан Ленучі вирішив просторово організувати зелену зону в Нижньому Місті так, щоб парки та сквери плавно переходили з одного до іншого, утворюючи форму підкови.

За прикладом використання такого прийому в інших європейських містах, Ленучі хотів підкреслити широкі простори Нижнього Міста та його величну архітектуру. І хоча проект вдався лише частково (повної підкови не вийшло), складові підкови іноді натякають на єдине ціле, що включає Ботанічний Сад з 10 000 видами рослин і кілька площ-садів, таких як «Зринавець» або площа Тіто.

Адреса: Lenuci’s Horseshoe, 10000, Загреб, Хорватія.

Озеро Ярун

Озеро Ярун

Озеро Ярун.

Столиці часто займають центральне становище на картах своїх земель, і Загреб – не виняток. До морського узбережжя далеко, тому Озеро Ярун приймає естафету він. Це досить велике для міста озеро здатне запропонувати великий вибір розваг, від веслування та каякінгу до скейтбордингу та їзди на велосипеді.

Але якщо ви бажаєте просто розслабитися і повалятися на пляжі, ви також можете це тут зробити. Словом, кожен може знайти в цій популярній відпочинковій зоні те, що йому більше до душі, і що особливо примітно – у будь-який час доби.

Хоча кафе та ресторани на берегах озера – це дуже непогано, набагато більше до душі бари та нічні клуби, які займають гідне місце у списках любителів нічного життя. Якщо у вас є можливість спланувати свою подорож, постарайтеся зробити так, щоб приїхати до Загреба наприкінці червня – у цей час на 3-х островах озера проходить рок та інді фестиваль «INmusic», який з кожним роком «набирає обертів». Серед учасників фестивалю все частіше з’являються гучні імена, такі як Pixies, PJ Harvey та Wilco.

Адреса: Jarun, Загреб, Хорватія.

Музей розлучень (Музей Розірваних Відносин)

Музей розлучень (Музей Розірваних Відносин)

Музей розлучень (Музей розірваних відносин).

Цей незвичайний музей присвячений розриву стосунків. Якщо ви відразу вирішите, що це не для вас, не будьте так впевнені – музей здатний переконати навіть тих, хто з побоюванням ставиться до подібної ідеї проведення часу. Виявляється, експонати музею, подаровані йому розлученими або покинутими людьми з різних точок земної кулі, мають терапевтичну здатність.

Кожен із, здавалося б, випадкових предметів супроводжується розповіддю, що пояснює значення цієї річ для нескладених між двома людьми відносин. Ефект від такого перегляду виходить різний: на одне ви розчулюєтеся, від іншого плачете, а іноді і просто смієтеся. Але незабаром починаєте розуміти, що вам ще ніколи у своєму житті не доводилося бачити нічого подібного.

Адреса: Museum of Broken Relationships, Ćirilometodska ulica, Загреб, Хорватія.

Музей міста Загреба

Музей міста Загреба

Музей міста Загреб.

1907 року загребчани вирішили створити музей, який освячує історію рідного міста. Під музей було виділено розташовані вздовж східної міської стіни приміщення Монастиря Святого Клера, вежі 1100-х років та комору 17 століття. 12 колекцій та близько 75 000 експонатів музею розповідають про багату історію міста, починаючи з часів його заснування, що відноситься до 11 століття, аж до наших днів.

Цікаво, що нещодавно знайдені свідчення передісторії Загреба були виявлені прямо під музейними будинками. Різнохарактерний і багатоликий портрет міста створюється у вигляді історичних документів, археологічних знахідок, творів мистецтва та інших об’єктів, включаючи детальну модель старого Градца. Для дітей організовано веселі практичні заняття, кілька інтерактивних експонатів та навіть ігрова кімната.

Адреса: The City Museum, Opatička ul. 20, 10000, Загреб, Хорватія.

Церква Святої Катерини

Церква Святої Катерини

Церква Святої Катерини. | Фото: Wikimedia.

Історія церкви Святої Катерини, що у Верхньому Місті, сягає вглиб століть. Початковий храм був побудований в 13 столітті домініканцями, але за часів турецької навали його почали використовувати під склад. У 15 столітті частково зруйнована споруда була передана ордену єзуїтів, які майже повністю його перебудували, перетворивши на чудовий зразок стилю бароко.

Зовні храм прикрашають 6 бічних каплиць та апсиду, а вишуканість його внутрішнього оздоблення досягнуто завдяки роботам великих майстрів. Джуліо Квалья та Антоніо Квадріо створили неперевершені рельєфні фрески та склепінчасту стелю, прикрашену медальйонами, що зображують життя святої Катерини; а Франческо Робба – вражаючий вівтар Святого Ігнатія.

Адреса: St. Catherine’s Church, Katarinin trg bb, 10000, Загреб, Хорватія.

Ботанічний сад

Ботанічний сад

Ботанічний сад. | Фото: Shadowgate/Flickr.

Цікаво, що ініціаторами закладки Ботанічного Саду, заснованого наприкінці 19 ст, були Австро-Угорський уряд та Загребський Університет. Спочатку Сад, що виконував функції дослідницької бази для деяких факультетів університету, поступово розрісся і тепер займає територію площею в 50 000 кв. м.

Розповідаючи про «Підкове Ленучі», ми згадували про те, що Ботанічний Сад є основною ланкою в пронизливому Нижнє Місто зеленому ланцюзі. Зараз на родючих ґрунтах саду росте близько 10 000 видів рослин, що перетворює його на чудове місце для багатогодинних прогулянок та сімейного відпочинку.

Крім цього, ви зможете насолодитися походом у дендрарій та видами двох тихих ставків, покритих лататтям, ліліями та іншою водною рослинністю.

Адреса: Botanical Garden, Trg Marka Marulića, Zagreb, Хорватія.

Кладовище Мирогой

Головний вхід у Мирогою

Головний вхід у Мирогою. | Фото: Wikimedia.

Не так часто визначною пам’яткою міста є цвинтар, але Мирогий – якраз один з таких рідкісних випадків. Тому не варто упускати можливість відвідати цей неймовірно мальовничий цвинтар біля підніжжя гори Медведниця, який нагадує архітектурно-скульптурний комплекс, що потопає в зелені.

Дивлячись на Собор, Петропавлівську Каплицю та інші споруди цвинтаря, ви одразу зрозумієте, що вона носить титул одного з найкрасивіших у Європі місць вічного спокою. На здійснення грандіозного проекту відомого архітектора Германа Болле пішло майже 50 років, і розпочате у 70-х роках 19 ст. будівництво завершилося лише до 20-х років наступного сторіччя.

Погляньте на його величну аркаду, увінчану низкою куполів: хоч зовні вона трохи і нагадує фортецю, але її внутрішня граціозність вселяє спокій та умиротворення. На цвинтарі поховані найвидатніші уродженці Загреба, могили яких увінчані ефектними скульптурами, пам’ятниками та гробницями.

Ось чому Мирогой приваблює натовпи туристів, які бажають помилуватися на його архітектуру, прогулятися його заплутаними доріжками і дізнатися про великих синів і дочок міста, що лежать у цій зеленій безтурботній тиші.

Адреса: Mirogoj, Aleja Hermanna Bollea, Загреб, Хорватія.

Площа Катарини

Площа Катарини

Площа Катарини. | Фото: Jorge Láscar/Flickr.

Один із найкращих міських видів відкривається з площі, названої так на честь розташованої на ній Церкви Св. Катерини. Вид на червоні черепичні дахи, що розташовані за храмом, на світлих невисоких будинках викликає бажання продовжити прогулянку по одній з вуличок Загреба, яка обов’язково приведе вас до нової пам’ятки, або, в крайньому випадку, до затишного скверу або привабливого кафе.

На цій же площі на вас чекає зустріч із знаменитим Загребським Кітом – величезною 3-вимірною картиною французького художника Етьєна, що прикрашає фасад покинутої будівлі Galerija Gradec. Величина картини відповідає розмірам кита, який настільки реалістичний, що справляє враження по-справжньому морського мешканця, що плескається в хвилях.

Адреса: Katarinin trg, Загреб, Хорватія.

Церква Святого Марка

Церква Святого Марка

Церква Святого Марка.

Одним із найвідоміших символів Загреба та Градця є Церква Святого Марка, побудована у 13 столітті. Ліва сторона її червоного черепичного даху прикрашена середньовічним гербом Хорватії, Далмації та Славонії, а права – гербом Загреба.

Ця католицька церква неодноразово перебудовувалась і придбала елементи готичних доповнень, що розташовані головним чином у її південному порталі. Його прикрашає 15 дерев’яних скульптур, що зображають Йосипа, Богородицю з немовлям на руках та 12 апостолів. Опівдні кожної суботи та неділі (з квітня по жовтень) біля церкви проводиться церемонія зміни варти.

Адреса: St Mark’s Church, Trg Sv. Marka 5, 10000, Загреб, Хорватія.

Тунель Грич

Тунель Грич

Тунель Грич. | Фото: Wikimedia.

Хоча цей тунель, що з’єднує вулиці Месничка і Радичева в Градці, був відкритий для публіки зовсім недавно, його історія сягає своїм корінням за часів 2-ї Світової Війни, коли він виконував функції бомбосховища. З того часу тунель майже не експлуатувався; винятком була легендарна рейв-вечірка 1993 року.

Влітку 2016 року міська влада вирішила дати пішоходам можливість користуватися тунелем, який не тільки скорочує їхній шлях, а й укриває від дощу або палючих променів сонця. Лампочки – це єдине, що зараз є в тунелі, але кажуть, що існують амбітні плани перетворити його на інтерактивний музей.

Адреса: Grič-Tunnel, Mesnička ulica, Загреб, Хорватія.

Місто Самобір

Церква Святої Анастасії

Церква Святої Анастасії. | Фото: Miroslav Vajdic/Flickr.

Між Загребом та Словенським кордоном знаходиться чудове середньовічне містечко, яке ось уже 200 років є популярним туристичним об’єктом. Більшість будівель цього милого провінційного містечка, що розмістилося серед зелених пагорбів, належить до стилю бароко.

А відвідуючи міський музей, ви побуваєте у будівлі, де композитор Ференц Ліст провів у 1846 році ніч. Місто з давніх-давен славиться кришталевим ремеслом: Самобірський кришталь не поступається чеському і широко експортується. У маленькому містечку все поряд, і всього за якихось 10 хвилин ви зможете піднятися на мальовничий пагорб Тепек і побачити з нього руїни стін та сторожових веж Самоборського Замку та навколишній рів.

Адреса: Самобір, Хорватія.

Місто Карловац

Замок Дубовац

Замок Дубоваць. | Фото: János Korom Dr. >14 Million views / Flickr.

Приблизно о 45 хв. їзди на південний захід від Загреба знаходиться чудове містечко Карловац, побудоване в 16 ст. австрійськими військами як фортеця захисту від османського наступу. За наказом Карла 2-го (звідси і назва Карловац) стіни фортеці були сплановані у формі 6-кінцевої зірки – на той момент такий дизайн вважався польотом воєнно-архітектурної думки.

Це мало свої плоди: кажуть, що фортеця витримала 6 штурмів і залишилася неприступною. У Хорватії Карловац відомий як «Місто Парків», і це частково тому, що траншеї та рови, що колись оточували міські стіни, дали ґрунт буйній рослинності, в якій зараз і потопає містечко.

Адреса: Karlovac, Хорватія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук