25 пам’яток Белграда, які варто подивитися

Чи є в Європі столиця з бурхливішою історією, ніж Белград, розташований на кордоні імперій, у місці злиття двох великих річок, Дунаю та Сави? Мандрівникам слід мати на увазі, що це ще одне з найстаріших європейських міст. Щоправда, архітектурних пам’яток, вік яких перевищував би пару сотень років, тут дуже мало, причиною чого є численні війни та інші потрясіння, які безперервно випадали на цей регіон.

Тим не менш, проблеми, що подивитися в Белграді, перед туристами, які приїхали сюди, не варто. Белградська фортеця, православні церкви, палаци сербської королівської родини… Цей список місцевих визначних пам’яток можна продовжувати ще довго.

Белградська фортеця

Белградська фортеця

Белградська фортеця.

Белградська фортеця, що стоїть на високому пагорбі, над тим місцем, де зустрічаються річки Дунай та Сава, раніше вміщала все місто. За свою 2000-річну історію вона побачила чимало воєнних конфліктів. Втім, всі ці кровопролиття здаються дуже далеким, коли в розташованому поруч парку Калемегдан ви бачите молоді пари, які, тримаючись за руки, дивляться, як сонце сідає над Земуном.

Молоді люди знайдуть усамітнення на фортечних стінах і в затишних закутках серед незграбних залишків протиартилерійських бастіонів і равелінів, збудованих османами. Історія у фортеці видно на кожному кроці: тут – римська криниця, там – середньовічні ворота деспота Стефана Лазаревича…

Найяскравішим нагадуванням про минуле служить Переможець (пам’ятник Переможцю) – пам’ятник, що часто зображується на поштових листівках, у вигляді статуї з мечем і соколом, розміщеної на верхівці доричної колони. Встановлений Переможець був у 1928 році на згадку про звільнення Сербії від османського панування та про перемоги сербської армії в роки Першої світової війни.

Адреса: Belgrade Fortress, Белград, Сербія.

Старий квартал Скадарлія

Старий квартал Скадарлія

Старий квартал Скадарлії. | Фото: alpe89/Flickr.

Скадарлія, закрита для автомобілів і вимощена вибоїстими каменями, в 1800-х роках стала богемним кварталом, своєрідним белградським Монмартром. Як і в її паризького «колеги», дні слави Скадарлії припали на початок 1900-х років, коли тут жили, працювали та виступали відомі, але стиснуті в засобах сербські співаки, музиканти, письменники та поети.

Дух Прекрасної епохи зберігається в залізних газових ліхтарях, ресторанних терасах, навісах і фасадах будинків. Зайдіть в один із нічних ресторанчиків, де подають традиційні сербські страви, на кшталт м’яса на грилі, послухайте вуличних співаків та музикантів чи побуйте на показах творів мистецтва.

Адреса: Скадарліа, Белград, Сербія.

Церква святого Сави

Церква святого Сави

Церква Святого Сави. | Фото: George M. Groutas/Flickr.

Церква святого Сави – найбільший православний храм на Балканському півострові та другий за величиною у світі. Білі гранітні та мармурові стіни церкви, що стоїть високо на плато Врачар, ви можете побачити майже з будь-якої точки Белграда, а дзвін 50 дзвонів опівдні розносяться по всьому місту.

Храм був побудований на тому місці, де великий османський візир Сінан-паша спалив мощі святого Сави. Угнівав візира святий лише тим, що ікона з його ликом прикрасила прапори сербського повстання 1594 року. Будівництво церкви почалося 1935 року, через 340 років після цієї події, і закінчилося 1989 року. Найбільшою проблемою при будівництві стало піднесення нагору зібраного на землі центрального купола вагою 4000 тонн.

Адреса: Church Of St Sava, Крушедолська 2a, Београд, Сербія.

Річковий острів Ада Циганлія

Річковий острів Ада Циганлія

Річковий острів Ада Циганлія. | Фото: jbdodane/Flickr.

Цей острів на річці Сава, осушений і штучно перетворений на півострів, став улюбленим місцем відпочинку белградців, де вони можуть скинути напругу – ліниво полежати на пляжі або, навпаки, активно зайнятися спортом.

Незважаючи на те, що Ада Циганлія знаходиться в центрі міста, вона була залишена природою і, як і раніше, покрита старими в’язовими та дубовими лісами. На південній стороні острова річка Сава була запружена, внаслідок чого сформувалося Савське озеро.

Будь-якого літнього дня Ада Циганлія переповнена людьми. Вони бігають підтюпцем, плавають на байдарках і каяках по озеру, грають у гольф, теніс, баскетбол або просто неквапливо ходять лісом. Але найбільшою популярністю користується оточений барами та ресторанами гальковий пляж, відомий як «Білградське узбережжя». Пляж оснащений столами для пікніка та шезлонгами та відкритий не лише вдень, а й у нічний час.

Адреса: Ada Ciganlija, Белград, Сербія.

Вулиця князя Михайла

Вулиця князя Михайла

Вулиця князя Михайла. | Фото: alpe89/Flickr.

Пішохідна вулиця князя Михайла, що простяглася по діагоналі через Старий Град від фортеці до площі Республіки, – це місце, де белградці можуть займатися неспішним шопінгом або просто вдаватися до неробства і чревоугоддя.

На цій вулиці, яка вважається однією з найдорожчих вулиць міста в перерахунку на квадратний метр, розташовані десятки першокласних ресторанів і барів, а також елітні бутіки, які торгують продукцією престижних міжнародних брендів, таких як Sephora, Zara та Gap. У який би час дня чи ночі ви сюди не прийшли, ви зіткнетеся з натовпом покупців або просто людей, що гуляють. Шлях від вулиці князя Михайла у бік фортеці «викладений» рядами неокласичних особняків, що привертають увагу.

Адреса: Kneza Mihaila, Београд, Сербія.

Район Земун

Район Земун

Район Земун. | Фото: Tamara Polajnar/Flickr.

Жителі Земуна, напевно, ображаються, коли їхній район описують як «обов’язкову для відвідування пам’ятку Белграда», оскільки це маленьке «місто в місті» відоме своєю гордістю та незалежністю. Земун був захоплений Белградом у 1930-х роках, але атмосфера тут завжди була і досі залишається не такою, як у центрі міста.

Земун Кей – один із найбільш захоплюючих пішохідних маршрутів у місті, а вид, що відкривається з пагорба Гардош та з вежі Міленіум, – один із найкращих. Якщо ви любите морепродукти, зробіть Земун своєю першою зупинкою у Белграді.

Адреса: Zemun, Белград, Сербія.

Вежа Гардош

Вежа Гардош

Башта Гардош. | Фото: Wikimedia.

У найстарішій частині Земуна, над правим берегом Дунаю, височить пам’ятник часів Австро-Угорської імперії – вежа Гардош. Нерідко цю вежу називають Баштою Тисячоліття (або Баштою Міленіум), оскільки вона була збудована у 1896 році з нагоди відзначення 1000-річного ювілею угорського поселення на Паннонській рівнині.

Ця вежа з еклектичним дизайном, зведена на руїнах середньовічної фортеці, була однією з чотирьох «веж тисячоліття», побудованих у чотирьох крайніх точках Австро-Угорщини в рамках масштабної кампанії святкування ювілею країни. Усередині вежі ви знайдете невелику виставку, яка розповідає про легендарну історію Земуна та Гардоша. Оглянувши її, можете піднятися нагору, щоб помилуватися чудовим видом на Дунай.

Адреса: Gardoš Tower, Белград, Сербія.

Музей Миколи Тесла

Музей Миколи Тесла

Музей Миколи Тесла. | Фото: Wikimedia.

Музей Миколи Тесли, як нескладно здогадатися, присвячений життю та науковій творчості великого сербського фізика, винахідника, інженера-електрика, який шанується у себе на батьківщині як національний герой. Експозиція музею складається із двох основних розділів. Перший розповідає про Теслі як про людину. Тут зібрані його особисті речі, фотографії та кореспонденція, що дозволяють уявити, як жив цей геній.

Другий розділ музею – це інтерактивна виставка винаходів Тесли, що включає як оригінали, так і повністю функціональні моделі створених ним приладів і апаратів. Тут, наприклад, ви побачите індукційну котушку, що генерує розряди 500 тисяч вольт. Щоб вам було простіше розібратися у зібраних тут експонатах, радимо вирушити на англомовну екскурсію, яку проводять студенти інженерного факультету Белградського університету.

Адреса: Nikola Tesla Museum, Крунська, Белград, Сербія.

Церква Святого Марка

Церква Святого Марка

Церква Святого Марка. | Фото: Wikimedia.

Ця нео-візантійська церква є однією з найбільших у Сербії. Будівництво самої споруди було завершено у 1930-х роках, але внутрішні роботи продовжуються досі.

Наприклад, величний мармуровий іконостас, на якому розмістили ікони та картину, що зображує Тайну вечірню, роботи Джуро Радуловича, академічного белградського художника, було завершено лише у 1990-х роках. А роботи над криптою, що знаходиться під нартексом, розпочалися лише 2007 року.

Туди були перенесені гробниці священнослужителів XIX століття і останнього сербського короля з династії Обреновичів (раніше ці гробниці знаходилися в старій церкві Святого Марка, заснованої відразу після здобуття сербами незалежності та зруйнованої під час німецького бомбардування Белграда у 1941 році).

Адреса: St. Mark’s Church, Булевар краю Олександра 17, Београд, Сербія.

Площа Республіки

Площа Республіки

Площа Республіки. | Фото: alpe89/Flickr.

У південній частині вулиці князя Михайла знаходиться площа Республіки – місце розташування деяких із найважливіших пам’яток Белграда та діловий район, де відчувається динаміка цього міста. У цьому місці сходяться понад 20 тролейбусних та автобусних ліній, тому багато белградців вважають за краще призначати зустрічі саме тут.

На площі Республіки розташовані Сербський національний театр та Національний музей, а також пам’ятник князю Михайлу. Цей пам’ятник роботи італійського скульптора Енріко Пацці є статую Михайла Обреновича, сербського князя, який двічі обирався на цю посаду в середині 1800-х років і зробив великий внесок у досягнення незалежності Балкан від Османської імперії.

Адреса: Republic Square, Трг републіке, Белград, Сербія.

Набережна Земун Кей

Набережна Земун Кей

Набережна Земун Кей. | Фото: Wikimedia.

Прямо під вежею Гардоша розташована довга засаджена платанами зелена зона, з якої відкривається чудовий краєвид на другу по довжині річку в Європі та на місце, де вона з’єднується з Савою. Ця набережна, також відома як Кей Ослободженя (набережна Визволення), є найкращим місцем у Белграді для прогулянок вздовж Дунаю.

Раніше ці береги затоплювалися практично щороку, але в результаті проведених інженерних робіт набережну підняли, а пішохідну доріжку вздовж неї розширено. Через кожні кілька кроків на Земун Кеї є ресторани, багато з яких розташовані на баржах та інших старих судах. Невеликий флот човнів чекає на тих, хто хоче вирушити в подорож Дунаєм.

Адреса: Nautec, Кеј Ослоборея 3a, ZEMUN 200103, Сербія.

Палац княгині Любиці

Палац княгині Любиці

Палац княгині Любиці. | Фото: Jorge Láscar/Flickr.

Палац княгині Любиці, що зберігся з часів правління князя Милоша Обреновича, було збудовано на початку 1830-х років. Він мав стати розкішною резиденцією сербського двору. Але через постійну присутність у місті та регіоні османів палац так і не використовувався за призначенням.

Князь Мілош бував тут, але лише зрідка, та й то тільки доти, поки в 1839 році не був змушений зректися престолу, і поки сім’я Обреновичів не була вигнана. Сьогодні, відвідавши цей палац, ви зможете побачити багато прикрашені зали з справжніми предметами обстановки, зібраними в різних будинках, що колись належали белградським буржуазним і королівським сім’ям.

Ви зможете простежити перехід від східного османського стилю на нижньому поверсі до більш західноєвропейського оздоблення, яке було в моді пізніше, наприкінці ХІХ століття.

Адреса: Konak kneginje Ljubice, Кнеза Сіме Марковія, Белград, Сербія.

Авальська телевежа

Авальська телевежа

Авальська телевежа. | Фото: Jeff Attaway/Flickr.

Ця телекомунікаційна вежа, що вінчає гору Авала і є найвищою спорудою на Балканах, знаходиться за кілька хвилин їзди від Белграда. Не пошкодуйте часу на подорож, адже це ще один символ Белграда.

Башта була збудована у 1965 році, але зруйнована під час бомбардування Белграда силами НАТО у 1999 році. Чотирирічна реконструкція була завершена у 2010 році, і сьогодні ви за пару сотень динарів можете піднятися на ліфті на оглядовий майданчик, розташований на висоті 135 метрів.

Адреса: Avala Tower, Белград, Сербія.

Белградський військовий музей

Белградський військовий музей

Белградський військовий музей. | Фото: jbdodane/Flickr.

Досліджуючи Белградську фортецю, ви можете натрапити на військову техніку, що стоїть біля одного з валів. Там є дезактивовані міни, німецькі танки та торпеди, а також старовинні гармати, які все ще озброюють вогневі точки на зовнішній стіні. Все це належить Військовому музею, який розміщується у фортеці з 1878 року.

У галереях музею зберігається колекція давньогрецької та давньоримської зброї, якій налічується вже понад 2000 років. Є тут щити, сокири, мечі та обладунки, викувані на Балканах та у Західній Європі за часів середньовіччя. У галереях із сучасними експонатами ви побачите НАТОвське військове обладнання 1999 року, включаючи захоплений американський армійський позашляховик Хамві та фрагменти касетних бомб.

Адреса: Military Museum, Цариградський друм, Belgrade, Сербія.

Музей історії Югославії

Музей історії Югославії

Музей історії Югославії. | Фото: Jorge Láscar/Flickr.

Ще однією визначною пам’яткою Белграда, хоч і дещо спірною, є мавзолей колишнього авторитарного югославського президента Йосипа Броза Тіто, а також музей, який у 2000-х роках виріс навколо мавзолею.

У колекції цього музею налічується понад 200 тисяч експонатів, що ілюструють історію Югославії та, головним чином, розповідають про життя та роботу її лідера. Значну частину цієї експозиції становлять подарунки, подані Тіто за час його правління з 1953 по 1980 рік. Одним із найцікавіших прикладів подібних дарів, що зберігаються нині в музеї, є колекція естафетних паличок.

Яке відношення біг має до Тіто? Справа в тому, що щороку в Югославії влаштовувалися широкомасштабні естафети, присвячені Дню народження президента. Естафета закінчувалася на стадіоні Югославської Народної Армії врученням палички самому Тіто. Як і слід було очікувати, створення цього музею викликало масу емоційних суперечок, але у Белграді ставлення до нього загалом позитивне.

Адреса: Museum of Yugoslav History, Михайла Міке Бянковія, Белград, Сербія.

Національний театр

Національний театр

Національний театр.

Розташований на площі Республіки Національний театр – це місце, куди можна вирушити на свято високої культури за доступною ціною.

Відкритий театр був у 1869 році. За півтора століття, що минули з того часу, будівля зазнавала і військових руйнувань, і кількох масштабних архітектурних реконструкцій. Незважаючи на жодні «побутові» складності Національний театр був і залишається шанованим усіма «маяком» сербської культури.

Сьогодні театр пропонує великий репертуар драм, опер та балетів. Завдяки державним субсидіям ціни на квитки тут цілком демократичні. Місця в перших рядах партеру коштують всього 7$, у ложі – не набагато дорожче. У денний час ви можете відвідати театр як екскурсант – побувати за лаштунками, дізнатися, як і де зберігаються декорації, поглянути на репетицію оперних співаків.

Адреса: National Theatre, Француска, Белград, Сербія.

Музей авіації

Музей авіації

Музей авіації.

Белградський музей авіації розміщується в дивовижному скляному будинку 1989 будівлі, розташованому поруч із міським аеропортом. У музеї представлено понад 200 літаків, що належать сербським військовим, а також приватним колекціонерам та клубам.

Тут ви побачите найрізноманітнішу авіатехніку – від біпланів, серед яких є британський «Тайгер Мот», югославський «Змай Фізір» та радянський «Полікарпів», до винищувачів та бомбардувальників Другої світової війни, включаючи «Мессершмітт», «Спітфайр» та «Локхид» ». Є в музеї і пізніші експонати – уламки бомбардувальника F-117 та безпілотного літака MQ-1 Predator, збережені на згадку про бомбардування Югославії альянсом НАТО у 1999 році.

Адреса: Aeronautical Museum, Белград, Сербія.

Собор Святого Михайла

Собор Святого Михайла

Собор Святого Михаїла. | Фото: Jorge Láscar/Flickr.

За кілька хвилин ходьби від фортеці та резиденції принцеси Любиці знаходиться Михайлівський собор – неокласичний храм 1830-х років, який відіграв важливу роль у боротьбі Сербії за незалежність.

По суті, це остання версія пам’ятника, що сходить до 1500-х років і неодноразово руйнується за правління Османської імперії. Зверніть увагу на покриті сусальним золотом ікони та фрески, створені Димитрієм Аврамовичем, а також на іконостас та хор роботи Димитрія Петровича.

І Аврамович, і Петрович вважаються одним із найвидатніших сербських художників того часу. У Михайлівському соборі зберігаються мощі короля XIV століття Стефана Уроша V. Тут же поховані відомі представники сербської культури, зокрема Вук Караджич, який у 1800-х роках реформував сербську мову.

Адреса: Holy Archangel Michael Cathedral, Кнеза Сіме Марковія, Белград, Сербія.

 

Палаци Старий Двір та Новий Двір

Палац Старий Двір

Палац Старий двір.

Майже будь-яка екскурсія містом включає огляд Старого і Нового палаців, побудованих для королівських сімей Обреновичів і Каранджоревичів відповідно. Ці палаци “дивляться” один на одного через площу Андріджев Венац, утворюючи великий ансамбль на вулиці Краля Мілана.

Старий палац, датований 1880-ми роками, збудований у стилі боз-ар, його інтер’єри майже повністю імпортовані з Відня. Сьогодні в будівлі Старого палацу розміщується міська мерія, тому потрапити всередину можливо, але тільки під час екскурсій, що періодично проводяться.

Будівництво Нового палацу, що з архітектурної точки зору є аналогом Старого, завершилося в 1914 році, проте під час Першої світової війни він був зруйнований, відновлення ж затяглося до 1922 року. Нині Новий палац є резиденцією президента Сербії.

Адреса: Stari dvor, Драгослава Буовановія, Белград, Сербія.

Будинок Народної скупщини Сербії

Будинок Народної скупщини Сербії

Будівля Народної скупщини Сербії.

Резиденцію сербського Парламенту (Народної скупщини) цілком можна назвати найкрасивішою та фотогенічнішою будівлею у Белграді. Раніше тут розташовувався парламент Югославії, а після розпаду цієї держави – парламент Сербії та Чорногорії.

Доступ у цю значну будівлю в стилі боз-ар, зрозуміло, обмежений, але екскурсії по ньому час від часу все ж таки проводяться. В основному ж туристи приходять сюди, щоб зробити гарні фотознімки, причому приходять не лише вдень, а й уночі, коли будівля красиво підсвічується. А ще ця культова споруда є місцем святкування Нового року у Белграді.

Адреса: Національна пам’ятка Республіці Сербія, Trg Nikole Pašića, Белград, Сербія.

Королівський палац

Королівський палац

Королівський палац. | Фото: Wikimedia.

Як і в Народну скупщину, в цей нео-палладіанський палац 1930-х років споруди, розташований в елітному районі Дедіньє, що на південь від міста, потрапити не так просто. Але влітку екскурсії зрідка проводяться і тут. Вам потрібно лише заздалегідь написати в туристичну раду та забронювати місце.

Ваші зусилля будуть винагороджені, і вас навіть доставлять автобусом з мерії до Білого палацу. Чудовий інтер’єр палацу доповнений антикварними меблями та картинами таких художників, як Пуссен, Веронезе, Каналетто, Брейгель, Тіціан. Є тут також величезна бібліотека, а з тераси відкриваються чудові панорамні краєвиди.

У відвідувачів палацу буде навіть шанс побачити наслідного принца Олександра та принцесу Кетрін, якщо ті опиняться вдома.

Адреса: Королівський палац, Булевар кнеза Олександра Карароревія, Белград, Сербія.

Історичний музей Сербії

Історичний музей Сербії

Історичний музей Сербії. | Фото: Wikimedia.

У цьому музеї на площі Миколи Пашича проводяться лише тимчасові виставки на теми, пов’язані із минулим Сербії. Наприклад, одна з недавніх виставок була присвячена князю та ченцю XIII століття Святому Савві, який, по суті, заснував сербську православну церкву.

Інші приклади тем виставок, що проходять у музеї – «Життя сербів під час Першої світової війни», «Перше сербське повстання на початку XIX століття», «Сербська скульптура», «Іконопис», «Життя та наукові досягнення сербсько-американського фізика Михайла Пупіна».

Адреса: Historical Museum of Serbia, Трг Ніколі Пашіћа, Белград, Сербія.

Ружицька церква

Ружицька церква

Ружицька церква. | Фото: … your local connection / Flickr.

Біля північно-східних стін Бєлградської фортеці знаходиться найстаріша церква у місті. Точний час будівництва Ружицької церкви невідомий. Знаємо ми лише, що її історія являє собою довгу низку руйнувань та відновлень.

Найраніші згадки про цю церкву відносяться до 1400 років. Але після того, як Османська імперія в 1521 завоювала Белград, Ружиця була перетворена на мечеть, а потім і зовсім зруйнована. Нинішня будівля зведена у XIX столітті у стінах старого порохового складу при форті. Фасад храму увитий плющем, а в інтер’єрі є кілька своєрідних світильників, виготовлених зі багнетів і гільз Першої світової війни.

Адреса: Ružica Church, Белград, Сербія.

Ринок Зелені Вінець

Ринок Зелені Вінець

Ринок Зелені Венац. Фото: jaime.silva/Flickr.

У Белграді є кілька відкритих ринків, але Зелені Венац, який торгує з 1847 року, заслуговує на особливу увагу. По-перше, він розташований у самому центрі, поряд з одним із великих транспортних вузлів. По-друге, з погляду цін Зелені Венац є найбільш конкурентоспроможним у місті.

Під металевим навісом ринку розмістилися десятки торговців фруктами та овочами. По суботах, коли торгівля йде особливо жваво, ринок гуде від жвавих розмов та дзвінких вигуків власників кіосків. З боків від ринку розташовані пекарні, де можна придбати свіжу випічку – кремпіту, пахлаву, тулумбу, кадайф та багато інших ласощів.

Адреса: Farmer’s market “Zeleni venac”, Зелені Венац, Белград, Сербія.

Будинок квітів

Будинок квітів

Будинок квітів. | Фото: Clay Gilliland/Flickr.

У Югославії та й у всьому цивілізованому світі навряд чи знайдеться людина, якій було б незнайоме ім’я Йосипа Броза Тіто. Під час Другої світової війни він очолював югославських партизанів, а згодом став президентом країни.

Цей лідер, якого незважаючи ні на що з повагою ставилися і в Югославії, і в міжнародному політичному співтоваристві, помер у 1980 році і був похований у мавзолеї Тіто, також відомому як Будинок квітів (пізніше там же поховали і його дружину).

Спочатку Будинок квітів створювався як зимовий сад поруч із резиденцією Тіто, звідси й походить його назва. Югославський президент дуже любив бувати в цій оранжереї, побудованій у 1975 році, і заповів поховати себе саме в цьому місці. Якийсь час квіти оточували його могилу, але згодом вони майже зникли, поступившись місцем білому мармуру. Сьогодні мавзолей Тіто є частиною Музею історії Югославії.

Адреса: House of Flowers, Белград, Сербія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

 1. Ростислав

  Як з паркуванням в Білграді?

  Відповіcти
  1. Andrii Zomkovskyi автор

   В цетрі міста складно припаркуватись, на околицях легше. Зони для паркування розділені по кольорах, шукайте синю і зелену зону.

   Відповіcти