25 пам’яток в Гаграх, які варто подивитися

Гагра – один із найбільш популярних курортів Абхазії, розташований у невеликій бухті. Через м’який клімат, багату субтропічну рослинність і мальовниче узбережжя знамените це приморське місто-курорт часто називають «Абхазькою Рів’єрою».

Гагра – ідеальне місце для будь-якого виду відпочинку: пляжного, оздоровчого, активного чи екскурсійного. У цьому списку кращих визначних пам’яток Гагри включені історичні, архітектурні та природні пам’ятники, міські пляжі, центри розваг та інші цікаві місця міста та його околиць.

Гагрська колонада

Гагрська колонада

Гагрська колонада.

У розпал туристичного сезону біла Гагрська колонада – одне з найбільш відвідуваних місць міста. Споруда в мавританському стилі утворена чотирма вежами, з’єднаними між собою аркадами.

Кожна аркада, у свою чергу, складається із восьми арок. Велична багатоарочна конструкція довжиною понад 60 м півколом огинає площу та витончений фонтан зі скульптурою у вигляді білого голуба, утворюючи єдиний архітектурний ансамбль. Своєю красою Гагрська колонада незмінно привертає увагу не лише туристів, а й художників та кінематографістів.

Навіщо відвідувати:

Колонада знаходиться у центрі Старої Гагри. Звідси відкривається чудова панорама Чорного моря та міського пляжу. Помилуватися монументом варто не тільки вдень, а й увечері, коли вмикається ефектне підсвічування.

У кроковій доступності від колонади знаходиться низка інших не менш цікавих пам’яток міста, наприклад, мальовничий Приморський парк, знаменитий ресторан «Гагріпш» та ін.

Адреса: Гагрська колонада, Гагра.

Замок принца Ольденбурзького

Замок принца Ольденбурзького

Замок Ольденбурзького принца.

Цей замок – одна з найкрасивіших і найвідоміших архітектурних пам’яток Абхазії. Замок, побудований 1902 року, передбачалося використовувати як резиденцію принца А. П. Ольденбурзького – представника стародавнього герцогського роду та близького родича династії Романових. Саме йому належить заслуга заснування кліматичної курортної зони у Гаграх – першої на всьому Чорноморському узбережжі Кавказу.

Сьогодні споруда знаходиться в аварійному стані – далися взнаки роки запустіння і шкода, завдана в період Грузино-Абхазького військового конфлікту 90-х років.

Навіщо відвідувати:

Величний палац, що височіє на гірському схилі в оточенні буйної субтропічної рослинності, вважається справжньою окрасою Старої Гагри. Насамперед привертають увагу його архітектурні елементи стилю модерн – червоний черепичний дах, балкони, камінні труби, сокольнича вежа. Хоча будівля закрита на реконструкцію, неофіційно туристи її все ж таки відвідують.

На свій страх і ризик можна прогулятися колись красивими залами, милуючись старовинними камінами, підлогою, яка викладена хитромудрими візерунками, та іншими залишками колишньої розкоші. З другого поверху відкривається чудовий краєвид на Гагру. Замок оточує мальовничий парк – ідеальне місце для приємних прогулянок.

Адреса: Замок принца Ольденбурзького, 6, Гагра.

Приморський парк

Приморський парк

Приморський парк.

Приморський парк – одне з найкрасивіших місць у Гаграх, а й у всій Абхазії. Тут люблять гуляти та відпочивати як місцеві жителі, так і туристи. Парк, створений у 1902 році за проектом архітектора Шервінського, тягнеться на 6 км уздовж узбережжя Чорного моря.

Опинившись тут, ви потрапляєте у дивовижний світ тропічної природи. На площі понад 14 га росте понад чотири сотні видів рослин, що свого часу привезені з різних куточків планети.

Навіщо відвідувати:

Незважаючи на те, що в Приморському парку залишилося не так багато скульптур, фонтанів і красивих ставків, він, як і раніше, залишається популярним місцем відпочинку в Гаграх. Будь-який турист, що приїжджає сюди, не відмовить собі в задоволенні прогулятися тихими алеями мальовничого парку, милуючись красою рослин і насолоджуючись дивним повітрям, яке насичене киснем і пахощами квітів.

Серед різноманітності тропічної рослинності чимало екзотичних видів, наприклад, кокосові пальми, цукеркове дерево, гімалайський кедр та багато інших.

Адреса: Приморський парк, Гагра.

Гора Мамдзішха

Гора Мамдзішха

Гора Мамдзішха.

Ця гора висотою 1873 м знаходиться за 6 км від центру Гагри. Схили Мамдзишхі – однієї з найколоритніших гір у всій Абхазії – вкриті важкопрохідними густими самшитовими, ялицевими та буковими гаями.

До вершини гори веде звивиста асфальтована дорога завдовжки 30 км, прокладена ще за радянських часів. Тоді тут планували побудувати цілий санаторно-курортний комплекс із лікувальними закладами, готелями, гірськолижними трасами, канатною дорогою тощо. І хоча грандіозні плани не здійснилися, гора Мамдзішха досі не перестає приваблювати своєю красою безліч туристів.

Навіщо відвідувати:

Уздовж дороги, що веде до вершини, обладнані оглядові майданчики, з яких відкриваються чудові панорами. На першому майданчику з висоти 300 м видно мис Піцунда, непрохідні лісові масиви та частину узбережжя – від Сочі до Мюсери.

З другого майданчика на висоті 900 м відкриваються панорами високогірних пейзажів та вершин скель. На третьому майданчику з висоти 1456 м можна здійснити захоплюючий політ на параплані прямо до пляжу. За 5 км від гірської вершини дорога розгалужується: одна стежка веде до знаменитих альпійських лук, а інша – до гори Арабіка.

Адреса: Мамдзішха, Гагра.

Фортеця Абаата

Фортеця Абаата

Фортеця Абаата.

У період раннього Середньовіччя територію Гагри займали давні поселення абхазьких племен. Імовірно на рубежі V-VI ст. тут було закладено фортецю захисту від ворожих набігів із боку Жоекварскої ущелини. За свою багатовікову історію фортеця Абаата неодноразово змінювала власників і зазнала чимало змін – її руйнували, відновлювали, доповнювали новими спорудами.

Свого часу помітні штрихи до її архітектурного вигляду внесли римляни, генуезці та росіяни. Остання реновація припала на початок XX століття, коли принц Ольденбурзький вирішив знести одну з стін фортеці для будівництва готелю.

Навіщо відвідувати:

Хоча значні руїни фортечних стін зберегли свій історичний вигляд, територія колишнього стратегічного об’єкта виглядає сьогодні інакше. У центральній частині знаходиться готель. Ліворуч від головного входу мальовнича кипарисова алея веде до одного з найдавніших абхазьких храмів – церкви святого Іпатія, зведеної у VI-VIII ст.

Трохи далі праворуч від церкви знаходиться будівля невеликого краєзнавчого музею, присвяченого історії фортеці та міста-курорту. Оглянувши фортецю, можна вийти до чудового Приморського парку або спуститися до красивого пляжу.

Адреса: Фортеця Абаата, Гагра, Абхазія.

Пляжі Гагри

Пляж "Махіто"

Пляж “Махіто”.

У Гаграх ви не знайдете диких та приватних пляжів. Тут є лише громадські пляжі та пляжні зони готелів та пансіонатів – за місцем розташування їх умовно ділять на пляжі Старої та Нової Гагри.

Практично всі вони покриті дрібною та середньою галькою (хоча зрідка трапляються й піщані ділянки) та є загальнодоступними для місцевих мешканців та туристів, за винятком пляжних зон кількох готелів.

Навіщо відвідувати:

Пляжі Гагри тягнуться на кілька десятків кілометрів знаменитим курортним узбережжям Чорного моря. Всі вони по-своєму хороші і відрізняються лише інфраструктурою та жвавістю. Пляжі Старої Гагри ідеальні для спокійного пляжного відпочинку – вони більш красиві та тихі, але з менш розвиненою інфраструктурою.

Серед найбільш популярних пляж «Махіто», а також пляжі пансіонатів «Енергетик», «Гагріпш» та «Колхіда». Пляжі Нової Гагри менші за розмірами, але багатолюднішими і з більш розвиненою інфраструктурою. Найбільшою популярністю в цій частині курорту користується Центральний пляж з аквапарком та атракціонами.

Аквапарк

Аквапарк

Аквапарк.

На сьогоднішній день Гагрський аквапарк – єдиний парк водних розваг по всій республіці Абхазія. Він розташований на набережній у районі Нової Гагри. Тут знайдуть собі розваги до вподоби і діти, і дорослі.

На території аквапарку працюють кафе-бари та ресторани, де можна скуштувати страви абхазької кухні. Після закриття атракціонів – з 20 години вечора – у ресторанах розпочинаються розважальні програми, і аквапарк перетворюється на нічну дискотеку, де жива музика не змовкає до ранку.

Навіщо відвідувати:

На території водно-розважального комплексу відвідувачів чекають 9 гірок різної висоти та з різним кутом нахилу, 8 басейнів з морською та прісною водою, джакузі з гідромасажем, а також різноманітні атракціони на будь-який смак, включаючи традиційні зигзагоподібні гірки та труби. Найменших відвідувачів порадує дрібний басейн із міні-гірками, а також забавні атракціони.

Всі гірки і басейни аквапарку знаходяться просто неба, що дозволяє одночасно розважатися і милуватися панорамою морського узбережжя. Після активних розваг можна відпочити на безкоштовних шезлонгах, насолоджуючись морським краєвидом.

Адреса: Гагрський аквапарк, Гагра.

Ресторан «Гагріпш»

Ресторан «Гагріпш»

Ресторан «Гагріпш».

«Гагріпш» – це не просто ресторан, це архітектурно-історична пам’ятка міста та один із його головних символів. На початку XX століття принц Ольденбурзький, відвідавши Світову виставку в Парижі, придбав там красиву дерев’яну споруду. У розібраному вигляді він був перевезений до Абхазії і там змонтований особливим способом – без використання металевих кріплень.

У будівлі відкрили ресторан під назвою «Гагріпш», а в січні 1903 року там відзначалося офіційне відкриття курорту в Гаграх. У різні часи заклад відвідували багато відомих особистостей: Микола II, Сталін, співак Шаляпін, письменники – Чехов, Горький, Бунін та інших.

Навіщо відвідувати:

Ресторан «Гагріпш» – це розкішні інтер’єри, величезні панорамні вікна, що виходять на мальовничий Приморський парк, чудова абхазька та європейська кухня, а також особлива атмосфера. Незважаючи на довгу історію споруди, її фасад та внутрішнє планування залишилися незмінними.

З другого ярусу, по периметру якого тягнеться гарний різьблений балкон, можна розглянути пристрій механічного фасадного годинника, який досі заводять вручну. Особлива гордість та візитна картка «Гагріпша» – салат «Олів’є» з червоною ікрою, приготовлений за рецептом 1895 року.

Адреса: Ресторан Гагріпш, проспект Владислава Ардзінба, Гагра.

Кінотеатр «Гагра»

Кінотеатр «Гагра»

Кінотеатр “Гагра”.

Кінотеатр «Гагра» знаходиться у старій частині міста – на Приморському бульварі, навпроти відомої Гагрської колонади. У величній будівлі, збудованій у XIX столітті у стилі класицизму, спочатку розміщувався Зимовий театр. Проте за радянських часів його перетворили на кіноконцертний комплекс, названий «Гагра».

У лівому крилі, де збереглися сценічні майданчики, як і раніше, проводили концертні виступи, а в правому крилі працював кінозал. На жаль, артилерійські обстріли під час грузино-абхазького військового конфлікту 1992-93 рр. не пощадили пам’ятник архітектури – будинок значно постраждав зовні та всередині.

Навіщо відвідувати:

Незважаючи на те, що будівля кінотеатру, що заростає деревами та рослинами, сьогодні здається занедбаною, зовні вона виглядає досить мальовничою, а всередині досі можна помилуватися розкішшю інтер’єрів з ліпниною та розписами.

Головний вхід приваблює поруч струнких колон і античним трикутним фронтоном, а монументальні фігури левів, що дрімають, служать окрасою симетричного фасаду. Незважаючи на мляві реставраційні роботи, об’єкт відкритий для самостійного відвідування туристами.

Адреса: Гагрська колонада, Гагра.

Залізничний вокзал

Залізничний вокзал

Залізничний вокзал.

Міський залізничний вокзал знаходиться у районі Нової Гагри. Будівля була збудована в період Другої світової війни – 1943 року. Тоді цей транспортний вузол, що веде до чорноморського узбережжя Кавказу, мав важливе стратегічне значення. Якщо раніше через станцію проходили здебільшого товарні потяги, то сьогодні через вокзал Гагри курсують усі потяги, що йдуть у напрямку Кавказу та чорноморських курортів.

Навіщо відвідувати:

Двоповерхова споруда є зразком архітектури радянського класичного стилю. Центральну частину будівлі прикрашають три витончені арочні вікна, а в його бічних «крилах» розміщується безліч відкритих майданчиків.

Для оздоблення монументального фасаду використано мармур, піщаник та інші дорогі матеріали. Усередині вокзал прикрашають арочні анфілади, розписні стелі та масивні люстри. Легка, повітряна будівля гармонійно вписалася в атмосферу сонячного міста-курорту.

Адреса: Гагра, Гагра.

Храм Іпатія Гагрського

Храм Іпатія Гагрського

Храм Іпатія Гагрського.

Цей древній храм, імовірно, був побудований на рубежі VI-VII ст. і вважається одним із найстаріших в Абхазії. Він знаходиться у Приморському парку на території старовинної фортеці Абаата. Таємничий храм оповитий безліччю загадок та легенд. Згідно з однією з них, приблизно у VI столітті неподалік храму – тоді він називався церквою Покрови Богородиці – у великій печері ховався від гонінь християнин Іпатій Гагрський.

Після смерті його поховали у храмі, який перейменували на його честь. У ХІХ столітті храм Іпатія Гагрського довго не використовувався за призначенням: після Кримської війни у ​​ньому розміщувався пороховий склад, а радянські часи – Музей абхазької зброї. І лише після реконструкції у 2007 році церкву освятили та відновили у ній богослужіння.

Навіщо відвідувати:

Храм святого Іпатія Гагрського має велику культурну цінність. Незважаючи на солідний вік, архітектурний вигляд стародавньої споруди майже не змінився – це зразок візантійської архітектури у кавказькій інтерпретації.

Церква з вузькими вікнами та двосхилим дахом з кам’яним хрестом нагорі була збудована з масивних вапнякових блоків. Інтер’єр відрізняється простотою і скромністю – скрізь кам’яні підлоги та стіни, і лише іконостас і ворота, що ведуть до вівтаря, створюють яскраву пляму у внутрішньому оздобленні.

Адреса: Фортеця Абаата, Поштова вулиця, Абхазія.

Покинутий санаторій «Грузія»

Покинутий санаторій «Грузія»

Покинутий санаторій «Грузія».

Одна з незвичайних пам’яток Абхазії – занедбані корпуси колись прекрасного санаторію «Грузія», який пізніше перейменували на «Гагріпш». Санаторій розташований на території Старої Гагри.

У 60-х роках XX століття гарний комплекс був збудований як елітний санаторій для високопоставлених партійних чиновників. Після розвалу СРСР і військового грузино-абхазького конфлікту санаторій закрився і поступово почав занепадати.

Навіщо відвідувати:

Незважаючи на аварійний стан, будинок санаторію досі притягує велику кількість туристів, які хочуть поринути в ностальгічну атмосферу минулої радянської епохи. Спорудження помітно здалеку – навіть після багатьох років воно виглядає монументальним і величним.

Витончений білий палац чудово вписується в мальовничий природний пейзаж. Той, хто ризикне відвідати покинуту будівлю, зможе побачити масивні мармурові сходи, що збереглися, і декоративну ліпнину, а також помилуватися з балконів чудовими краєвидами на морське узбережжя.

Адреса: Пансіонат Гагріпш, проспект Владислава Ардзінба, Гагра.

Центральний ринок

Центральний ринок

Центральний ринок.

Центральний міський ринок у районі Нової Гагри незмінно популярний у місцевих мешканців та туристів. Він приваблює особливим кавказьким колоритом, широким асортиментом та помірними цінами.

Тут завжди можна купити якісні продукти – свіжі фрукти, овочі та горіхи, вирощені в Абхазії, рибу, домашні сири та вина, високогірний мед, випічку, спеції, солодощі тощо. У місцевих ресторанчиках варто скуштувати традиційні абхазькі страви.

Адреса: вул. Абазгаа, 68/1 , Гагра.

Мозаїчний лабіринт

Мозаїчний лабіринт

Мозаїчний лабіринт.

Мозаїчний лабіринт – це велике дитяче містечко з безліччю різноманітних споруд – споруд, стін із входами та виходами – викладених колоритною мозаїкою різного кольору. Мало хто знає, що автором проекту є З. К. Церетелі – легендарний скульптор і живописець, педагог, професор Російської академії мистецтв.

Навіщо відвідувати:

Барвистий лабіринт у центрі міста-курорту – ідеальне місце для приємного відпочинку з дітьми. Він збудований у мальовничому місці – на території Приморського парку, в оточенні вікових дерев. Тут завжди весело та багатолюдно. Незважаючи на те, що кілька років тому комплекс перебував у занедбаному стані, сьогодні він перетворився на одне з улюблених місць сімейного відпочинку у мешканців та гостей Гагри.

Адреса: Мозаїчний лабіринт, Приморський парк, Гагра.

Жоекварська ущелина

Жоекварська ущелина

Жоекварська ущелина.

Жоекварська ущелина знаходиться неподалік Гагрської фортеці. Воно починається у західній частині Гагр і тягнеться до початку річки Жоеквара. У давнину племена горян використовували цей природний коридор, що проходить уздовж русла річки, для набігів на фортецю Абаата з боку Північного Кавказу. Тому Жоекварська ущелина неодноразово ставала місцем військових зіткнень і кровопролитних боїв.

Навіщо відвідувати:

Для любителів природи відвідування Жоекварської ущелини – це захоплюючий екологічний маршрут, що проходить вздовж звивистого русла річки через густі каштанові, самшитові та тисові гаї.

Тут люблять гуляти туристи, які відпочивають у сусідніх пансіонатах. Крім природної краси, поблизу знаходиться ряд цікавих історичних об’єктів: сторожова вежа, зведена в середині XIX століття; кам’яні ворота та фортеця V століття.

GPS координати: 43.335319, 40.226981.

Далі розглянемо, які місця варто відвідати неподалік міста та в одноденних поїздках.

Цандрипська базиліка

Цандрипська базиліка

Цандрипська базиліка.

Храм знаходиться на захід від Гагрського хребта – всього в 17 км від центру Гагри. Його легко знайти, прогулявшись до моря головною вулицею селища Цадріпш. Спорудження епохи раннього Середньовіччя було зведено завдяки найвищій майстерності архітекторів.

Низка вчених припускає, що Цандрипшський храм протягом кількох століть служив паломницьким центром для давніх послідовників християнства. Сьогодні це старовинна архітектурна пам’ятка республіки Абхазія.

Навіщо відвідувати:

Будівля базиліки Цандріпша, збудована у 543 році, проіснувала до XVI століття, після чого була частково зруйнована турками. За довгу історію існування – майже 1500 років – храм неодноразово перебудовували та реставрували. До наших днів уже дійшли руїни базиліки.

Але незважаючи на обвал напівкруглого склепіння, частина стін та інших конструкцій все ж таки збереглося. За радянських часів на території храму неодноразово проводилися археологічні розкопки, під час яких вдалося знайти кам’яні барельєфи та відтворити мальовничі арки базиліки.

Адреса: Цандрипшська Базиліка, Жовтнева вулиця, селище міського типу Цандрипш, Гагрський район, Абхазія.

Гезький водоспад

Гезький водоспад

Гегський водоспад.

Величний Гегський водоспад входить до найбільш видовищних та відвідуваних природних пам’яток Абхазії. Він знаходиться у північній частині Гагрського хребта – між гірським масивом Арабіка та Ріцинським заповідником. Висота водоспаду варіює від 50 до 70 м. Перш ніж з гуркотом обрушитися вниз через вузьку ущелину у стрімкій скелі, бурхливий річковий потік проходить понад 300 м під землею крізь гроти карстової Черкеської печери.

Навіщо відвідувати:

Любителям природної краси неодмінно варто відвідати це місце заради незабутніх вражень. Особливо гарний Гегський водоспад влітку у сонячну погоду. Повалившись на скелі, кристально чиста вода розлітається на мільйони бризок, які подібно до алмазів ефектно переливаються в променях сонця, а в щільній водяній завісі навколо водоспаду з’являється барвиста веселка.

Крім самого водоспаду, тут можна помилуватися мальовничими краєвидами, що оточують, а також чудовою панорамою величних гір і вируючої гірської річки.

Адреса: Гезький водоспад, Гагрський район, Абхазія.

Озеро Ріца

Озеро Ріца

Озеро Ріца.

Озеро Ріца площею 1,27 км розташоване на висоті близько 1 км над рівнем моря. Ця високогірна водойма утворилася близько 250 років тому в результаті землетрусу – частина гірського масиву Пшегішхва, що обвалилася, створила природну перешкоду гірській річці Лашипсе.

Сьогодні озеро оточують три гірські масиви – Пшегішхва, Аріхуа та Ацетук. Вода тут залишається кристально чистою цілий рік, а ось її колір змінюється залежно від сезонів: навесні та влітку озеро жовто-зеленого кольору, а восени та взимку воно набуває чистого блакитного відтінку. Ще одне рідкісне явище – хмари над озером, що утворюються внаслідок зіткнення гірських вітрів із морськими бризами.

Навіщо відвідувати:

Напрочуд гарне високогірне озеро Ріца площею 1,27 – одна з головних природних пам’яток Абхазії. Високі схили навколишніх гір покриті мальовничими ялицевими лісами, а долини – альпійськими луками. До озера веде мальовнича звивиста дорога, а на його берегах прокладені доріжки та стежки для прогулянок.

Помилуватися озером та горами можна зі спеціальних точок, обладнаних біноклями. На озері Ріца свого часу були побудовані партійні дачі, які сьогодні перетворилися на музеї з інтер’єрами тієї епохи, що збереглися.

Координати: 43.480748, 40.539710.

 

Рицинський реліктовий національний парк

Рицинський реліктовий національний парк

Рицинський реліктовий національний парк.

Заповідна зона, що охороняється, знаходиться в 30 км від Гагри, в Південному районі Абхазії. Туди веде асфальтована дорога, що пролягає вздовж річок Бзиб та Юпшара. Національний парк було організовано у 1996 році на території Ріцинського заповідника. Головна мета його створення – захист та збереження багатої природи Абхазії.

Вся площа парку – а це 39 тис. га гористої місцевості, що поросла лісами, на Південному схилі Кавказького хребта – поділена на дві зони: заповідну та рекреаційно-господарську. Під час основних туристичних маршрутів розташовані оглядові майданчики, готелі, ресторани, кафе, винні дворики, сироварні та пасіки.

Навіщо відвідувати:

Рицінський національний парк відомий не тільки на Кавказі, але й за його межами завдяки великій кількості дивовижних пам’яток природи, що виникли через особливості місцевого клімату та рельєфу. Це реліктові ліси, високогірні хребти, мальовничі каньйони та глибокі ущелини, льодовикові озера, вируючі гірські річки та великі водоспади.

Неймовірно багатий тваринний та рослинний світ Ріцинського реліктового парку. Тут зростає близько 900 видів рослин і мешкають численні представники місцевої фауни. Багато видів тварин і рослин вважаються рідкісними та вимираючими, причому частина з них зустрічається лише у природній зоні Абхазії.

Адреса: Рицинський реліктовий національний парк, Абхазія.

Гірське село Ауадхара

Гірське село Ауадхара

Гірське село Ауадхара. | Фото: Wikimedia.

Невелике гірське село Ауадхара розташоване в Гудаутському районі Абхазії на висоті 1600-1700 м над рівнем моря. Унікальне курортне селище розташувалося в долині річки Авадхара. Захищена з усіх боків величними гірськими хребтами, ця долина з дуже чистим повітрям та власним мікрокліматом вважається одним із найкрасивіших місць на всьому Кавказі.

Навіщо відвідувати:

Ауадхара – справжнє місце паломництва шанувальників екотуризму та любителів оздоровчого відпочинку. Сюди їдуть помилуватися красою природи Північного Кавказу – реліктовими лісами та квітучими луками, кришталево чистими озерами та водоспадами. Ауадхара відома також своїми мінеральними джерелами, вода з яких має унікальні лікувальні властивості.

Шанувальників пішого туризму тут приваблює різноманітність маршрутів та природних пам’яток. До послуг любителів комфортнішого відпочинку в селищі відкрито пансіонат «Ауадхара».

Адреса: Akhytara, Абхазія.

Водоспад «Дівочі сльози»

Водоспад «Дівочі сльози»

Водоспад «Дівочі сльози».

З цим водоспадом, що має поетичну назву, пов’язано чимало легенд. Згідно з однією з них, юнак Адгур і дівчина Амра покохали один одного, але зла відьма з ревнощів вирішила занапастити Амру і заманила її на високу скелю. Перш ніж упасти, Амра звала Адгура і проливала гіркі сльози.

Так і з’явився водоспад, що «плаче». Щоб побачити його, туристам не доведеться підніматися гірськими стежками або проходити крізь густу лісову хащу – водоспад тягнеться приблизно на 100 м уздовж Ріцинського шосе на шляху з Гагри до озера Ріца.

Навіщо відвідувати:

Назва водоспаду відбиває суть природного явища: замість потоків, що падають з урвища, погляду постає завіса з тонких струменів води – скеля ніби плаче. У сонячну погоду прозорі краплі переливаються всіма кольорами веселки, а в період весняної відлиги водоспад нагадує казковий інструмент із кришталевими струнами.

За народними повір’ями водоспад «Дівочі сльози» має чудодійні властивості. Скеля завжди рясніє різнокольоровими стрічками – символічними підношеннями гірському духу для виконання загаданих бажань.

Адреса: Дівочі Сльози, Водоспад, Абхазія.

Водоспад «Чоловічі сльози»

Водоспад «Чоловічі сльози»Водоспад «Чоловічі сльози».Так називається мальовничий водоспад, де вода, немов скупі чоловічі сльози, стікає зі скель, що поросли гірськими травами. Водоспад знаходиться в Гудаутському районі Абхазії, на території Ріцинського заповідника. Він добре проглядається з дороги. Назва водоспаду пов’язана з низкою легенд.

Одна з найпоширеніших – це продовження романтичної історії про дівчину Амру та її коханого Адгура. Водоспад з’явився на тому місці, де на землю впала скупа чоловіча сльоза Адгура – він відчув, що дівчині загрожує небезпека, але знав, що не може її врятувати. Сьогодні два легендарні водоспади знаходяться за 20 км один від одного.

Навіщо відвідувати:

“Чоловічі сльози” – це “класичний” водоспад з єдиним водним потоком, на відміну від водоспаду “Дівочі сльози”, де вода стікає численними тонкими струмками. Мальовнича місцевість, гарні легенди та міфи, ефектні фотографії – все це незмінно приваблює сюди велику кількість відпочиваючих, особливо закоханих пар, які мріють назавжди скріпити свої романтичні почуття. Загадуючи бажання, туристи пов’язують стрічки біля підніжжя водоспаду.

Адреса: Водоспад Чоловічі Сльози, Абхазія.

Печера Крубера

Печера Крубера

Печера Крубера.

Печера Крубера (або Вороняча печера) – Абхазьке диво природи. Вона знаходиться за 15 км від Гагри. Печера карстового типу утворена вапняку і є повністю вертикальною. Аж до 2017 року печера Крубера вважалася найглибшою не лише в Росії, а й у всьому світі.

На даний момент її глибина, встановлена ​​спелеологами, становить 2199 м. Проте вчені стверджують, що це ще не межа. Дослідження продовжуються, і, зважаючи на все, у найближчому майбутньому спелеологи зможуть підкорити нові глибини.

Навіщо відвідувати:

Унікальна печера Крубера – це справжня легенда у світі спелеології. У ній мріють побувати фахівці з різних країн. За час експедицій вдалося виявити кілька представників підземної фауни, які раніше ніде не зустрічалися – це кілька видів риб та хвостата амфібія.

Печера не є туристичною пам’яткою, тож побувати там з екскурсією не вдасться. Відвідати підземелля можна лише з експедиційною групою за обов’язкової наявності необхідного обладнання та відповідного рівня підготовки.

Адреса: Gora Arabika, Абхазія.

Водоспад «Молочний»

Водоспад «Молочний»

Водоспад «Молочний».

Водоспад «Молочний» (він же Водоспад закоханих) по праву вважається найкрасивішим з-поміж безлічі водоспадів і каскадів, що лежать серед мальовничих гірських масивів Абхазії. Він знаходиться на території Ріцинського заповідника і включений до більшості екскурсійних маршрутів цим регіоном.

Навіщо відвідувати:

За своєю структурою «Молочний» – багатокаскадний водоспад із сильним потоком води. Проходячи через численні уступи, вода вирує і піниться, насичуючи бульбашками повітря, через що вона здається молочно-білою. Гарний водоспад оповитий безліччю таємниць та легенд, а його води вважаються джерелом молодості та краси.

Біля водоспаду обладнано оглядовий майданчик із металевою конструкцією у формі серця – туристи прив’язують до нього кольорові стрічки, загадуючи бажання. Дістатися сюди можна лише пішки або позашляховиком, а любителі екстремальних розваг можуть спуститися до нього на тарзанці.

Адреса: Молочний водоспад, Абхазія.

Озеро Мзи

Озеро Мзи

Озеро Мзи.

Високогірне озеро Мзи знаходиться на висоті 2000 м над рівнем моря. Його довжина – близько 100 м, ширина – приблизно 50 м, а глибина доходить до 40 м. На околицях озера ніколи не тане сніг, а температура води в ньому протягом усього року не піднімається вище +4°C.

Це найхолодніше озеро в Абхазії. Красою і незвичайністю вражає не тільки саме озеро, а й дорога, що веде до нього. Вона пролягає через густі ялицеві та самшитові ліси, смарагдово-зелені луки та квітучі галявини з неймовірною різноманітністю квітів.

Навіщо відвідувати:

Унікальне сусідство безмежних зелених полів і острівців снігу, що не тане, робить озеро Мзи одним з найдивовижніших місць у всій Абхазії. Тут дихається неймовірно легко і вільно – свіже, чисте повітря насичене ароматами місцевих трав та квітів, немає виснажливої ​​спеки та високої вологості.

У блакитній гладіні озера відбивається казковий пейзаж – снігові гірські вершини та нескінченно блакитне небо. Туристські маршрути до озера Мзи пролягають через низку інших відомих природних пам’яток Абхазії – Гегський водоспад, озеро Блакитне та Ріца, Юпшарський каньйон.

Адреса: Озеро Мзи, Абхазія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук