27 пам’яток Керчі, які варто подивитися

Керч – кримське місто з багатою історією, один із найстаріших культурних центрів на півострові. Сьогодні про минуле нагадують руїни античних храмів, гробниці стародавніх вождів та обеліски, присвячені військовим подвигам місцевих жителів.

Пам’ятки Керчі приваблюють не лише любителів історії: на околицях міста є кілька затишних пляжів та заповідників з незайманою природою.

Гора Мітрідат

Гора Мітрідат

Гора Мітрідат.

Мітрідат – це гора висотою понад 90 метрів, що височить у центрі Керчі. У VII столітті до зв. е. саме тут з’явилося давньогрецьке поселення Пантікапей, майбутня столиця Боспорського царства. У XX столітті гора стала місцем битв Великої Вітчизняної війни, а сьогодні зберігає пам’ять про значущі події міської історії.

Навіщо відвідувати:

На вершині гори знаходиться пам’ятний обеліск Слави, присвячений воїнам-визволителям Керчі. Зверху відкривається панорамний вид на місто та бухту, яким можна помилуватися як вдень, так і після заходу сонця, коли спалахують міські вогні.

Влітку на вершині працюють сувенірні намети – загляньте в них, якщо хочете купити щось на згадку про місто. На схилах Мітрідата досі збереглися руїни Пантікапея, які можуть оглянути всі охочі.

Адреса: Гора “Мітрідат”, Керч.

Великі Мітрідатські сходи

Великі Мітрідатські сходи

Великі Мітрідатські сходи.

На вершину гори Мітрідат ведуть великі сходи із 432 ступенів. Вона була побудована на початку XIX століття і швидко стала найпопулярнішим місцем для прогулянок городян. Сходи були частково зруйновані вже в 1850-х, під час Кримської війни, а також постраждали в 1940-х, коли Керч знову стала місцем запеклих битв. У 1960-х споруда пережила велику реконструкцію і зараз знову радує мешканців та гостей Керчі.

Навіщо відвідувати:

Під час реконструкції було відновлено історичний декор: сьогодні сходи прикрашають кам’яні вази та статуї грифонів. Піднімаючись на гору, можна оглянути скульптури та подивитися на місто – найкращі види відкриваються з вершини.

Адреса: Великі Мітрідатські сходи, Верхньомітрідатська вулиця, Керч.

Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні.

У травні 1942 року, коли Керч була захоплена фашистами, частина радянських військ не встигла відступити з міста. Близько 13 тисяч військових та місцевих жителів сховалися в Аджимушкайських каменоломнях. Незважаючи на постійні спроби ворога захопити підземелля, нестачу їжі та води, оборона каменоломень тривала майже півроку. На згадку про подвиг радянських солдатів і звичайних жителів Керчі у 1967 році було відкрито музей, 1982-го біля його входу з’явився великий кам’яний меморіал.

Навіщо відвідувати:

Музей розташовується в самих каменоломнях, тому його відвідувачі можуть на власні очі побачити важкі умови, в яких жили обложені. Екскурсія займає близько години. За цей час гід покаже водокапи, за допомогою яких видобували цінну воду; операційну, у якій лікували поранених; сховища, в яких ховалися від газових атак, а також казарми та інші приміщення.

Адреса: Аджимушкайські каменоломні, Керч.

Фортеця Єні-Кале

Фортеця Єні-Кале

Фортеця Єні-Кале.

З 1475 до 1774 Керч була частиною Османської імперії. На початку XVIII століття турки збудували у місті фортецю Єні-Кале: це був великий комплекс військових укріплень з бастіонами та напівбастіонами, захисним валом та ровом. У його стінах розміщувалися казарми, порохові склади, арсенал зброї та інші будівлі. У частково зруйнованому вигляді фортеця збереглася донині.

Навіщо відвідувати:

Поблукати фортецею можуть усі охочі: вона відкрита для вільного відвідування. Огляньте добре збереглися Азовські ворота, монументальні стіни і бастіон з баштами. Єні-Кале – місце не тільки історично цінне, а й мальовниче, тому можна просто прогулятися околицями. Поруч є кілька диких пляжів.

Адреса: Фортеця Єні-Кале, вулиця Рєпіна, Керч.

Фортеця Керч

Фортеця Керч

Фортеця Керч.

Ще одна фортеця на околицях міста була побудована в другій половині XIX століття, коли місто вже знаходилося під владою Російської імперії. Довгий час вона не брала участі у воєнних діях, тут розташовувалися склади та інші служби. Однак під час Великої Вітчизняної війни тут розгорнулися запеклі бої – укріплення були частково зруйновані, але вистояли.

Навіщо відвідувати:

Сьогодні фортеця Керч – музейний об’єкт. Відвідати її можна лише у складі організованої екскурсії, під час якої гід проводить туристів найцікавішими місцями та розповідає про історію фортеці.

Адреса: Фортеця Керч, вулиця Рибаків, Керч.

Пантікапей

Пантікапей

Пантікапей.

Місцевість на березі Керченської протоки, поряд із торговими шляхами та багатим рибою морем, здавна приваблювала людей. У VII столітті до н. греки-колоністи заснували тут місто Пантікапей. Він був незалежним полісом, а наприкінці VI століття до н. став столицею Боспорської держави. Місто активно забудовувалося і розвивалося, зуміло пережити навали варварів і започаткувало сучасну Керчу. До наших днів збереглися руїни міського акрополя на горі Мітрідат та похоронні кургани.

Навіщо відвідувати:

Археологічні розкопки на схилах Мітрідата ведуться досі – зокрема, дослідники вивчають великий підземний некрополь із мережею тунелів, де знаходяться тисячі поховань різних епох. Звичайним туристам вхід у підземелля закритий, але можна оглянути стіни античних будинків, колони, залишки язичницького храму. До спадщини стародавнього Пантікапея також відносяться кургани в передмісті Керчі: Царський, Мелек-Чесменський, Алтин-Оба, Куль-Оба.

Адреса: Пантікапей, Керч.

Царський курган

Царський курган

Царський курган.

Курган, що відноситься до другої половини IV століття до н.е., знаходиться в приміському селищі Аджимушкай. Історики вважають, що в цій монументальній гробниці був похований правитель Пантікапея, але можливості вивчити поховання археологи не мали: курган повністю розграбували ще в давнину. Проте сама споруда – кам’яна усипальниця 18-метрової висоти – добре збереглася до наших днів.

Навіщо відвідувати:

Царський курган можна відвідати самостійно – вхід у вільний, є інформаційні стенди для туристів. Якщо хочете дізнатися про історію гробниці більше, замовте екскурсію. До входу в курган веде вимощена плиткою доріжка, усередині можна побачити оригінальну вапняну кладку: склепіння гробниці поступово звужуються, стуляючись у верхній точці.

Адреса: Царський Курган, Скіфська вулиця, Керч.

Церква Іоанна Предтечі

Церква Іоанна Предтечі

Церква Іоанна Предтечі.

Найстаріший керченський храм – церква Іоанна Предтечі – був збудований у VIII-XI столітті. Коли місто увійшло до складу Османської імперії, християнський храм змінився мечеттю, наприкінці XVIII століття воно знову стало православним, а в 1930-х роках було закрито. Під час війни будівля сильно постраждала від пожежі, проте була реконструйована і зараз залишається чинною церквою.

Навіщо відвідувати:

Церква Іоанна Предтечі – один із найдавніших християнських храмів Європи, важлива пам’ятка світової архітектури. Як і більшість інших ранніх християнських споруд, вона відрізняється багатством декору. Однак завдяки вивіреним пропорціям та стінам, складеним із рядів червоної та білої цегли, храм виглядає ошатно та привертає увагу туристів.

Адреса: Церква Іоанна Предтечі, провулок Дмитрова, Керч.

Площа Леніна

Площа Леніна

Площа Леніна.

На місці сучасної площі Леніна колись була турецька фортеця, потім – ярмарковий майданчик. Сьогодні тут розбито сквер і є велика пішохідна зона, тож площа перетворилася на місце для проведення міських свят та прогулянок.

Навіщо відвідувати:

На площу Леніна приходять, щоб прогулятися і оглянути кілька визначних пам’яток. У пішій доступності від площі – старовинні будинки, картинна галерея, міські музеї, пішохідна вулиця Леніна, підйом на гору Мітрідат. Поруч також є кафе та магазини, в туристичний сезон прямо на площі можна купити екскурсійні тури містом та околицями.

Адреса: Площа Леніна, Керч.

Керченська картинна галерея

Керченська картинна галерея

Керченська картинна галерея.

Поціновувачам мистецтва є, що подивитися в Керчі: колекція місцевої картинної галереї налічує понад 2 тисячі робіт. Галерея прийняла перших відвідувачів 1985 року, основою першої експозиції лягли роботи художника Н.Я. Бута. Колекції регулярно поповнюються як картинами сучасних художників, і історичними знахідками.

Навіщо відвідувати:

У галереї можна побачити:

 • експонати періоду античності, що розповідають про історію міста;
 • колекцію робіт «Аджимушкай. 1942», присвячених героїчній обороні Аджимушкайських каменоломень;
 • діораму «Храм Іоанна Предтечі», що дозволяє познайомитись із найстарішим керченським храмом.

Окрім постійної експозиції проводяться тимчасові виставки. Також варта уваги будівля галереї: двоповерховий будинок з портиком будівлі початку XIX століття.

Адреса: Керченська картинна галерея, вулиця 51-ї Армії, Керч.

Керченський історико-археологічний музей

Керченський історико-археологічний музей

Керченський історико-археологічний музей.

На початку XIX століття керченський історик Поль Дюбрюкс розпочав археологічні розкопки у місті та околицях. Їхнім результатом стала колекція монет, кераміки та скульптури, яка лягла в основу експозиції історико-археологічного музею, що відкрився на горі Мітрідат. Усього за кілька років у боях Кримської війни будівлю музею було зруйновано. Ще один удар по ньому завдала Велика Вітчизняна війна, під час якої було втрачено майже всі експонати. Проте місцеві ентузіасти відновили експозицію і музей знову відкрився для відвідувачів.

Навіщо відвідувати:

У музеї можна побачити експонати, присвячені періодам Боспорського царства, Османського володарювання та історії Керчі у складі Російської імперії. Загалом тут близько 130 тис. реліквій. Для туристів також відкрито окрему секцію з колекцією стародавніх монет та гончарну майстерню.

Адреса: Керченський історико-археологічний музей, вулиця Айвазовського, Керч.

Лапідарій

Лапідарій

Лапідарій.

Керченський Лапідарій – це музей, присвячений кам’яним витворам мистецтва. У його колекціях є знахідки, зроблені ще у ХІХ столітті, проте для відвідувачів це сховище старовин відкрилося лише у 2011 році.

Навіщо відвідувати:

Сьогодні колекція Лапідарія налічує близько 3 тис. експонатів – це одна із найбільших у світі виставок такої тематики. Серед них античні скульптури – Артеміди, Аполлона, Геракла та інших богів та героїв. Під час екскурсії можна побачити стародавні барельєфи, наскельні малюнки та інші цікаві експонати.

Адреса: Lapidarium, вулиця Марії Заньковецької, Керч.

Стародавнє місто Мирмекій

Стародавнє місто Мирмекій

Стародавнє місто Мірмекій.

Мірмекій – передмістя Пантікапея, заснований грецькими поселенцями в VI столітті до н. У IV столітті місто було покинуто, пізніше на його місці були хозарські та генуезькі поселення. Дослідження стародавнього городища почалося в XIX столітті – археологи розкопали кілька склепів з похованнями, що добре збереглися, залишки житлових будинків та інших будівель.

Навіщо відвідувати:

Зараз на місці Мірмекія продовжуються розкопки – археологи знаходять тут щось цікаве майже кожен сезон. Туристи можуть оглянути руїни стародавнього міста самостійно або замовити екскурсію у місцевих гідів.

Адреса: Вул. Лікарняне Містечко, Керч.

Мелек-Чесменський курган

Мелек-Чесменський курган

Мелек-чесменський курган.

Велике поховання античного періоду знаходиться у центрі Керчі – це Мелек-Чесменський курган, зведений приблизно IV столітті до н.е. Перші археологи потрапили сюди лише у середині ХІХ століття, до них тут неодноразово побували грабіжники. Незважаючи на це, всередині було зроблено кілька цікавих археологічних знахідок.

Навіщо відвідувати:

Курган відкритий для відвідування. Він регулярно реставрується і підтримується в хорошому стані, усередині є підсвічування, яке допомагає розглянути гробницю в деталях. Зайшовши всередину, відвідувачі бачать 9-метровий прохід зі стінами, складеними з гладко обтесаного вапняку сухим способом – без використання розчину. Наприкінці проходу знаходиться похоронна камера.

Адреса: Мелек-Чесменський курган, вулиця Гайдара, Керч.

Склеп Деметри

Склеп Деметри

Склеп Деметри.

Склепом Деметри називають поховання І-ІІ століття н.е., знайдене в Керчі наприкінці ХІХ століття. Унікальність цієї гробниці – у фресках, що добре збереглися, зображують міфічні сюжети, пов’язані з богинею родючості Деметрою. Усередині також було знайдено дерев’яні саркофаги, коштовності та побутові предмети. Дослідники вважають, що у гробниці було поховано жриці Деметри.

Навіщо відвідувати:

Після того, як склеп був відкритий, фрески на стінах почали псуватися від вологості – фарба швидко обсипалася, деякі фрагменти малюнків були повністю втрачені. Тому зараз усередину не пускають туристів. Проте можна побачити точну копію склепу, створену місцевими художниками – вона працює у будівлі музею біля підніжжя Мітрідата.

Адреса: Вул. Братів Перепелиць, Керч.

Набережна

Набережна

Набережна.

Уздовж берега Керченської протоки є облаштована набережна завдовжки близько кілометра, якою люблять гуляти жителі та гості міста. Перший променад був споруджений тут ще в XIX столітті, відтоді прогулянкова зона регулярно оновлюється.

Навіщо відвідувати:

Набережна підходить для спокійних прогулянок: тут немає великої кількості магазинів та суєти. Поруч розташований парк із атракціонами, є фонтани, лавочки та пішохідні доріжки. Від набережної також можна вирушити на морську прогулянку катером або яхтою.

Адреса: Набережна в Керчі, вулиця Свердлова, Керч.

Тирітак

Тирітак

Тирітак.

Ще одне античне місто – Тірітака – розташовувалося на території сучасного мікрорайону Аршинцеве. Грецькі колоністи осіли тут приблизно VI столітті до н.е. Історики вважають, що місцеві жителі займалися виноробством та засолюванням риби: під час розкопок було виявлено численні зображення бога виноробів Діоніса та понад 30 засолювальних ванн.

Навіщо відвідувати:

Тирітака припинила своє існування у VII-VIII столітті. Нової забудови дома міста був протягом кількох століть, тому будівлі античного періоду добре збереглися під землею. У Тірітаке тривають розкопки, але археологічний комплекс відкритий для відвідувачів. Вже розкопано залишки фортечних стін, житлові будинки, рибозасолювальні ванни та інші побутові споруди.

GPS координати: 45.27682507485547, 36.40777345119204.

Комсомольський парк

Комсомольський парк

Комсомольський парк.

У 1950-х роках на сході Керчі було закладено великий парк. Усередині проклали пішохідні доріжки, встановили лавки та скульптури, пізніше на парковій території з’явився Палац Піонерів. Після розпаду СРСР парк потихеньку занепадав, але нещодавно був реконструйований.

Навіщо відвідувати:

Наразі Комсомольський парк – зручна зелена зона для прогулянок. Можна прогулятися алеями і відпочити в тіні дерев. На території парку також є:

 • дитячий ігровий майданчик для найменших;
 • спортмайданчик з тренажерами для старших відвідувачів;
 • мотузковий парк;
 • міні-копія Кримського мосту завдовжки понад 50 метрів;
 • сухий музичний фонтан з підсвічуванням.

Адреса: Комсомольський парк, вулиця Кірова, Керч.

Музей історії Ельтигенського десанту

Музей історії Ельтигенського десанту

Музей історії Ельтигенського десанту.

У листопаді 1943 року радянські війська висадилися біля селища Ельтіген на околицях Керчі. Десант зміг захопити невелику ділянку землі на березі та утримувати її більше місяця під постійними атаками супротивника. На згадку про бойові подвиги учасників Ельтигенської операції у 1985 році було відкрито музей.

Навіщо відвідувати:

Музей знаходиться на невеликій ділянці землі, яку змогли захопити десантники 1943-го. Відвідувачі можуть познайомитися з експозицією, що розповідає про Ельтигенський десант, подивитися на відновлені інтер’єри військового шпиталю та операційної. Також можна побачити оригінальну зброю часів війни та мотобот, що затонула під час битв: вона була піднята з дна моря і відреставрована. Поруч із музеєм знаходиться меморіал – велике бетонне вітрило та стіна з барельєфами.

Адреса: Вул. Галини Петрової, буд 2, Керч.

Стародавнє городище Німфей

Стародавнє городище Німфей

Стародавнє городище Німфей.

Поруч із селищем Ельтіген знаходяться руїни античного міста Німфей. Греки заснували тут поселення у VI столітті н.е., воно швидко розрослося і стало важливим портом. Місцеві жителі вирощували на родючій кримській землі зерно та експортували його до інших міст Боспорського царства.

Навіщо відвідувати:

Археологи розкопали вже близько десяти гектарів стародавнього городища. Туристи можуть оглянути залишки житлових будинків, релігійних та господарських споруд. Доступ на територію городища вільний та безкоштовний, але можна додатково замовити екскурсію.

Адреса: Селище Героївське, вул. Громадянська.

Міський пляж Керчі Сандалі

Міський пляж Керчі Сандалі

Міський пляж Керчі Сандалі.

Пляж SunDali або Сандалі – один із найпопулярніших у Керчі. Він знаходиться приблизно за 12 км від міста. Узбережжя тут вкрите чистим дрібним піском, ширина пляжної зони сягає ста метрів, довжина – близько 3 км.

Навіщо відвідувати:

На пляжі можна позасмагати, скупатися, взяти в оренду катамаран, зайнятися дайвінгом або покататися на водних лижах. Є роздягальні, туалетні та душові кабіни, навіси, оренда шезлонгів та парасольок. Працює розважальна зона із дитячими атракціонами.

Адреса: Міський пляж Керчі, вулиця Аршинцевська Коса, Керч.

Грязьовий вулкан Джау-Тепе

Грязьовий вулкан Джау-Тепе

Грязьовий вулкан Джау-Тепе.

На околицях Керчі, біля села Вулканівка, розташований найбільший грязьовий вулкан Кримського півострова – Джау-Тепе. Це сопка висотою близько 60 метрів, яка під час вивержень викидає потоки рідкого бруду. Вулкан є активним – у XX столітті було зафіксовано шість вивержень, останнє – 1982 року.

Навіщо відвідувати:

Відвідавши Джау-Тепе у «сплячому» стані, можна побачити сліди вивержень – застиглі грязьові пласти, а також розлучення від сольових відкладень на землі поряд із сопкою. Неподалік вулкана б’є підземне сірководневе джерело.

GPS координати: 45.151102 Е-35.929908.

Мис Зюк

Мис Зюк

Мис Зюк.

На північ від Керчі, приблизно за 20 км від міста, знаходиться Зюк – мальовничий мис, складений з вапняку. Наприкінці XX століття на ньому були виявлені сліди античного поселення, проте більшість руїн було знищено під час землетрусу в 2000-х роках.

Навіщо відвідувати:

Зюк приваблює туристів мальовничими краєвидами: місцевість навколо горбиста, поряд розташовані красиві рифові бухти та пляжі, на яких не буває багато туристів. Сюди можна приїхати, щоб позагорати чи поставити намет, аби залишитись на кілька днів.

Адреса: Zyuk, Крим.

Заповідник Опукський

Заповідник Опукський

Заповідник Опуцький.

Заповідник Опукський – це понад півтори тисячі гектарів кримської природи, що охороняється. До нього входять рівнинні та скелясті ділянки, узбережжя та прибережні води.

Навіщо відвідувати:

Вхід на територію обмежений, тому відвідування потрібно узгоджувати з адміністрацією. Однак тут заохочується відповідальний еко-туризм – для туристів прокладено спеціальні еко-стежки, проводяться екскурсії. Ось тільки кілька визначних пам’яток заповідника:

 • мальовничий мис Опук;
 • скелі-острови Кораблі;
 • Кояське озеро з рожевою водою;
 • руїни стародавнього міста Кіммеріка.

Адреса: Опуцький природний заповідник, Крим.

Озеро Чокрак

Озеро Чокрак

Озеро Чокрак.

Поруч із селищем Курортне знаходиться озеро із солоною водою – Чокрак. Місцеві грязі відрізняються високим вмістом корисних мінеральних та органічних речовин, які забезпечують їм лікувальний ефект.

Навіщо відвідувати:

Озеро знаходиться неподалік Керчі, тому сюди часто організовуються екскурсії з міста. Місцевий бруд та рапу використовують для лікування шкірних, кістково-м’язових та інших захворювань. Околиці Чокрака підходять для спокійного відпочинку на природі, також є зручні місця для морської риболовлі.

Адреса: Озеро Чокракське, Крим.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук