27 визначних пам’яток в Салоніках, рекомендованих для відвідування

Пам’ятки міста Салоніки викликають захоплення навіть найвибагливіших мандрівників. Тут на вас чекає безліч стародавніх пам’яток, цікавих музеїв, старих церков, мальовничих кафе та барів. Та й взагалі, маючи таку багату історію, Салоніки власними силами є одним великим експонатом.

Базиліка Святого Димитрія

Базиліка Святого Димитрія
Базиліка Святого Димитрія.

Цей величний храм V століття вшановує Святого Димитрія, який вважається покровителем Салонік. Римського воїна Димитрія було вбито в 306 р. н.е. за наказом імператора Галерія, сумнозвісного гонителя християн. Місце мучеництва Димитрія було перетворено на мартирій, на місці якого пізніше виросла базиліка.

Мощі Димитрія досі зберігаються у храмі, усередині срібного релікварію. Османи, захопивши владу, перетворили цю церкву на мечеть і заштукатурили фрески (після грецької Реконкісти 1913 року, коли у базиліці відновилися християнські богослужіння, фрески, наскільки це було можливо, відновили).

Будівля сильно постраждала під час пожежі 1917 року, проте п’ять мозаїк VIII століття, що оточують вівтар, збереглися.

Адреса: Church of Agios Dimitrios, Agiou Dimitriou, Thessaloniki 546 33, Греція.

Археологічний музей Салонік

Археологічний музей Салонік
Археологічний музей Салонік. | Фото: Wikimedia.

Основу колекції Археологічного музею міста Салоніки становлять основні доісторичні та давні цінності, знайдені на території Грецької Македонії (за винятком знахідок із Царської гробниці Вергіни, які виставлені у Вергіні). Одна з головних реліквій, які у музеї, – датований 330-320 гг. до н.е. Дервенійський кратер.

Ця величезна, багато прикрашена бронзово-олов’яна ваза колись використовувалася для змішування вина з водою, а пізніше як похоронна урна. Її боки прикрашають хитромудрі рельєфні зображення Діоніса, фігур богів, людей і тварин і, звичайно, виноградних лоз.

Ще один скарб, знайдений в районі Дервені, а нині виставлений в Археологічному музеї, – найстаріший з грецьких папірусів, що збереглися (320-250 рр. до н.е.).

Адреса: Archaeological Museum, Manoli Andronikou 6, Thessaloniki 546 21, Греція.

Музей візантійської культури

Музей візантійської культури
Музей візантійської культури. | Фото: Dan Lundberg/Flickr.

У цьому захоплюючому музеї виставлено понад 3000 цікавих експонатів, здатних порадувати шанувальників Візантії та познайомити людей, які мало знають у питаннях історії, з цією великою імперією. Тут ви побачите найкрасивіші мозаїки, фрагменти розпису гробниць, ювелірні вироби та вироби зі скла, що демонструють різні сторони повсякденного життя мешканців регіону за часів процвітання Візантійської імперії.

Побувавши в цьому музеї, ви навчитеся впевнено відрізняти ранньохристиянські ікони від пізньовізантійських.

Адреса: Museum of Byzantine Culture, Thessaloniki, Греція.

Нова набережна

Нова набережна
Нова набережна. | Фото: queulat00/Flickr.

Нова набережна у Салоніках є доказом того, що архітектура може змінити світ, перетворивши суспільний простір та покращивши повсякденне життя городян. Секрет полягає в тому, що архітектура і дизайн повинні бути орієнтовані в першу чергу на людей, що тут живуть.

Ця 3.5-кілометрова пішохідна доріжка, що тягнеться від Білої вежі до Концертного залу, була спроектована архітекторами Продромосом Нікіфоридісом та Бернардом Куомо. Нова набережна, будівництво якої завершили у 2013 році, здобула безліч архітектурних нагород, але найголовніше, вона з величезним захопленням була прийнята самі фессалонікійцями.

Адреса: Friends of the Sea Group, LEOF. MEG. ALEXANDOU 10, Thessaloniki 546 42, Греція.

Монастир Влатадон

Монастир Влатадон
Монастир Влатадон. | Фото: SpirosK photography / Flickr.

Відокремлений монастир Влатадон, розташований поруч із візантійськими стінами Верхнього міста (Ано Полі), може похвалитися дуже захоплюючою історією та чудовими видами на місто, що відкриваються звідси. Цей монастир заснований близько 1351 братами Влатадами – послідовниками святителя Григорія Палами, який створив у XIV столітті філософське обґрунтування практики ісіхазму.

Не випадково Григорія Паламу зображено на одній із фресок, що прикрашають стіни монастирського собору. Монастир Влатадон є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Адреса: Monastery of Vlatadon, Eptapirgiou 64, Thessaloniki 546 34, Греція.

Храм Ротонда Галерія

Храм Ротонда Галерія
Храм Ротонда Галерія.

У 306 р. н. римський імператор Галерій побудував приземку круглу цегляну конструкцію зі стінами 6-метрової товщини, яка в майбутньому мала служити його мавзолеєм. Але Галерій зовсім не в Ротонді. Імператора поховано на території сучасної Сербії, де він помер від неприємної хвороби, яка досі спантеличує істориків.

Пізніше Костянтин Великий зробив Ротонду першою християнською церквою Салоніки. Присвятили її Георгію Побєдоносця, завдяки чому ротонда отримала свою другу назву – Ротонда Святого Георгія. Після завоювання Салонік турками церкву перетворили на мечеть, прилаштувавши до неї мінарет.

Адреса: Rotunda of Galerius, Pl. Agiou Georgiou Rotonta 5, Thessaloniki 546 35, Греція.

Арка та гробниця Галерія

Арка та гробниця Галерія
Арка та гробниця Галерія.

Арка Галерія, розташована поблизу ротонди Галерія, була побудована в 303 році н.е. на ознаменування перемоги імператора Галерія над персами. Спочатку будова складалася з двох паралельних стін, увінчаних куполоподібним дахом. Кожна стіна була рядом колон, з’єднаних між собою арочними перекриттями. Колони були прикрашені барельєфами, що зображують сцени боїв під час перського походу Галерія.

До цього часу зберігся лише фрагмент цієї монументальної споруди. Арка була частиною великого комплексу Галерія, що включає Ротонду на півночі та Палац на південному заході. Віа Регія (Королівський шлях) – транспортна артерія Римської імперії – проходила під аркою.

Сьогодні арка Галерія, яку називають місцевими жителями Камарою, є однією з головних визначних пам’яток Солонік, а також основним орієнтиром і місцем зустрічей у місті.

Адреса: Arch of Galerius, Egnatia 144, Thessaloniki 546 22, Греція.

Історичний район Лададіка

Історичний район Лададіка
Історичний район Лададіка. | Фото: Herbert Frank/Flickr.

Історичний район Лададика, зручно розташований поряд із портом міста Салоніки, колись був місцем зосередження складів та магазинів, що торгують оливковою олією. Після джентрифікації, виробленої в 1980-х роках, старі склади та оптові магазини поступилися місцем модним тавернам, барам і клубам.

Сьогодні Лададика виглядає більш ніж привабливо. Неабиякою мірою цьому сприяють яскраві будівлі XIX століття, що збереглися тут, вичерпують чарівність старого міста. Наразі район внесено до списку об’єктів культурної спадщини Міністерства культури Греції.

Адреса: Ladadika, Λαδάδικα, Салоніки, Греція.

Церква Святих Апостолів

Церква Святих Апостолів
Церква Святих Апостолів. | Фото: Wikimedia.

Церква Святих Апостолів знаходиться на околиці Старого міста, неподалік візантійських стін. Ця красива візантійська церква XIV століття, що була, мабуть, головним храмом монастиря, що розташовувався поруч, має хрестово-купольне планування з п’ятьма куполами. Подібне планування, в якому головний купол собору височить над розташованими по кутах портика дрібнішими куполами, є характерним для пізньовізантійської архітектури.

Церква може похвалитися майстерною цегляною кладкою, а також вишуканими фресками та мозаїками палеологівської епохи, які виявили під час реставраційних робіт у 1940 році. У турецький період церкву було перетворено на мечеть, названу Соук-Су («Мечеть холодного джерела»).

Адреса: Church of the Holy Apostles, Olimpou 1, Thessaloniki 546 30, Греція.

Храм Святого Давида (Монастир Латому)

Чудова фреска Храму Святого Давида (Монастир Латому)
Чудова фреска Храму Святого Давида (Монастир Латома).

Ще один із 15 палеохристиянських та візантійських пам’яток Салонік, включених до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, – храм Святого Давида кінця V століття. Його стіни прикрашені чудовою мозаїкою та фресками, відреставрованими у XII та XIV століттях. У XVI столітті храм було перетворено на мечеть.

Повторне його освячення як грецької православної церкви відбулося лише 1921 року. Пам’яттю про відносно коротке мусульманське минуле храму служить основа мінарета, яку можна побачити і сьогодні.

Адреса: Temple of Osios David, Epimenidou 17, Thessaloniki 546 33, Греція.

Кріпаки Кастро

Кріпаки Кастро
Крісті стіни Кастро.

Кріпаки Кастро, що в перекладі російською мовою означає «замок», оточують візантійські церкви та старовинні дерев’яні будинки з нависаючими верхніми поверхами. Побудовано це зміцнення було наприкінці IV століття до н.е. для захисту мирних жителів від нападів ворожих військ.

Пізніше імператор Феодосій зміцнив візантійські стіни, після чого місцями вони стали досягати 10 м заввишки і 5 м завтовшки. Простояли фортечні мури до XIX століття, коли османи зруйнували значні їхні ділянки. Сьогодні у вас є можливість поблукати цим просоченим духом історії районом і насолодитися панорамним видом, що відкривається з вежі на східному краю Кастро.

Адреса: Kastra, Κάστρα Sykies 566 25, Греція.

Концертна зала Салонік

Концертна зала Салонік
Концертна зала Салонік. | Фото: NelaKal/Flickr.

Концертний комплекс у Салоніках займає дві споруди, що стоять поруч. Перше, M1, є будівлею з червоної цегли. Друге, M2 – сучасна конструкція з бездоганно простою геометрією, створена японським архітектором Аратою Ісодзакі.

Побудовано M2 зі скла і бетону, що дозволяє максимально використовувати природне освітлення і дає можливість видом на море, що знаходиться всередині, милуватися. Ці дві споруди, здавалося б, такі різні – одна монументальна та монолітна, інша прозора та легка, – непогано гармонують одна з одною.

Адреса: Thessaloniki Concert Hall, 25ης Μαρτίου &, Thessaloniki 546 46, Греція.

Вілла Б’янка

Вілла Б'янка
Вілла Б’янка. | Фото: Wikimedia.

Вілла Б’янка – один із найвідоміших особняків Салонік. Збудований у 1912 році архітектором П’єрро Аррігоні для Діно Фернандеса Діаса, єврейського підприємця іберійського походження, він оформлений у стилі арт-нуво з елементами ренесансу та бароко. Якийсь час у цьому будинку жив Діас зі своєю родиною, пізніше розташовувалися дитячий садок та школа.

Будинок сильно постраждав внаслідок землетрусу 1978 року, але уряд Греції ухвалив рішення відновити його. З 2013 року в будівлі вілли Б’янка розміщується муніципальна художня галерея міста Салоніки, де можна подивитися візантійські ікони та гравюри та відвідати одну з тимчасових виставок, що регулярно організуються.

Адреса: Villa Bianca, Themistokli Sofouli 3, Thessaloniki 546 46, Греція.

Біла вежа

Біла вежа
Біла вежа.

Головна визначна пам’ятка Салонік – Біла вежа – має страшну історію. Спочатку ця вежа висотою 34 м використовувалася як форт і казарма, але пізніше стала сумнозвісною в’язницею і місцем масових страт. Так, наприклад, в 1826 за наказом османського султана Махмуда II тут були страчені бунтівні яничари (представники елітних загонів з примусово ісламізірованних християнських хлопчиків).

У народі за вежею міцно закріпилося прізвисько «Кривава». 1890 року, як свідчить легенда, один із ув’язнених в обмін на свою свободу пофарбував вежу в білий колір – так «Кривава вежа» перетворилася на «Білу вежу», якою ми її сьогодні й знаємо.

Адреса: White Tower of Thessaloniki, Салоніки, Греція.

Площа Арістотеля

Площа Арістотеля
Площа Арістотеля. | Фото: Στέλιος Δ / Flickr.

Створена після великої пожежі 1917 року площа Арістотеля є саме тим місцем, де Салоніки «відвертаються» від свого османського та візантійського минулого і прагнуть сучаснішого вигляду, вторячи витонченої урбанізації великих європейських столиць.

Ідея, придумана і втілена в життя французьким архітектором Ернестом Хебраром, полягала в тому, що ця центральна площа повинна задовольняти потреби громадян, служачи їм місцем відпочинку. Площа оточують дві грандіозні будівлі, збудовані в 1950-х роках, – готель «Електра Палас» та кінотеатр «Олімпіон».

Адреса: Площа Арістотеля, Thessaloniki 546 24, Греція.

Храм Святої Софії

Храм Святої Софії
Храм Святої Софії. | Фото: Wikimedia.

Мерехтливе світло свічок, що ллється від золотих люстр, пронизує морок цієї церкви VIII століття, створеної на зразок стамбульської тезки. Побудована на місці святилища III століття церква Святої Софії є ​​хрестово-купольною, що характерно для середньовізантійської архітектури.

Починаючи з X століття притвор і південний прохід собору використовувалися як місце поховання високопосадовців. Купол храму прикрашений разючою мозаїкою «Піднесення Христа». У період з 1535 по 1912 роки церква Святої Софії, як і багато інших церков у Салоніках, використовувалася як мечеть. У XX столітті християнське богослужіння тут було відновлено, і цей храм досі функціонує.

Адреса: Church of Agia Sofia, Agias Sofias, Thessaloniki 546 22, Греція.

Ринок Модіано

Ринок Модіано
Ринок модіано.

Побудований у 1930 році, найбільший критий ринок міста розташований на згарищі єврейського кварталу Каді, що згорів у 1917 році. Спроектував цей ринок архітектор Елі Модіано, і саме його ім’ям названо торговий майданчик. Тут, під скляним дахом, розмістилися невеликі ресторанчики та магазини. Можете навіть нічого не купувати: проста прогулянка галереєю принесе вам задоволення.

Адреса: Modiano Market, Thessaloniki, Греція.

Римська Агора

Вид на Римську Агору
Вид на Римську Агору. | Фото: Marco Verch/Flickr.

На площі Суду, що на північ від площі Аристотеля, ви побачите руїни Римської агори І століття нашої ери. У ІІІ ст. до н.е. Македонці організували на цьому місці торгову площу. Римляни, що захопили владу, зберегли і розширили цю функцію площі – тепер тут був не тільки ринок, а й форум, тобто. місце народних збіговиськ.

Римська Агора є унікальною історичною спадщиною Салонік. Туристам є на що поглянути на цьому місці, хоча археологічні розкопки на площі досі продовжуються, і не виключено, що буде знайдено багато цікавого.

Адреса: Roman Agora Thessaloniki, Olimpou 75, Thessaloniki 546 31, Греція.

 

Церква Богоматері Нерукотворної (Базиліка Ахіропіїтос)

Церква Богоматері Нерукотворної (Базиліка Ахіропіїтос)
Церква Богоматері Нерукотворної (Базиліка Ахіропіїтос). | Фото: Wikimedia.

Слово «Нерукотворна», що фігурує у назві цієї візантійської церкви V століття, пов’язане з легендою про чудову появу ікони Богородиці у XII столітті. Панагія Ахіропіїтос була першою церквою в Салоніках, зверненою за правління Османа в мечеть. Після повернення храму під лоно християнської церкви його чудові мозаїки та фрески вдалося відновити.

Адреса: Базиліка Ахіропіїтос, Agias Sofias 56, Thessaloniki 546 35, Греція.

Центр сучасного мистецтва

Центр сучасного мистецтва
Центр сучасного мистецтва.

У цій старій будівлі портового складу розміщується Центр сучасного мистецтва, який є частиною Державного музею сучасного мистецтва Салонік. У Центрі проводяться періодичні виставки робіт (картин, відео, інсталяцій, фотографій та інших форм самовираження), присвячених економічній кризі, гендерним питанням, самоідентифікації та багатьом іншим актуальним проблемам сучасності.

Адреса: Contemporary Art Center of Thessaloniki, Warehouse B1-Thessaloniki Port, Thessaloniki 541 10, Греція.

Палац Галерія

Палац Галерія
Палац Галерії.

Палац імператора Галерія був цілий комплекс, побудований на околиці міста і включає в себе сам палац (палати Галерія), ротонду, тріумфальну арку (Камару), арочний зал, базиліку, іподром, октагон (восьмикутний зал). Усі ці споруди становили єдиний архітектурний ансамбль.

Палац розташовувався на захід від Базиліки і включав 11 залів. По його периметру тягнувся широкий прохід, декорований чудовою мозаїкою, а всередині розташовувалося відкрите подвір’я з фонтаном. Від усієї колишньої пишності мало що збереглося, проте археологи провели успішний експеримент, відтворивши комп’ютерну модель палацового комплексу.

Адреса: Palace of Galerius, Πλ. Ναυαρίνου 3, Θεσσαλονίκη 546 22, Греція.

Олімпійський музей

Олімпійський музей
Олімпійський музей | Фото: Wikimedia.

Олімпійський музей у Салоніках, єдиний у своєму роді в країні, був заснований у 1998 році. Його місія – зберегти історію та спадщину спорту. У музеї є постійна експозиція, присвячена Олімпійським іграм. Колекція музею включає історичні документи, фотографії та відеозаписи, а також медалі, смолоскипи, інші пам’ятні речі, що належать уславленим грецьким спортсменам, та їхнє спортивне спорядження.

Адреса: Olympic Museum of Thessaloniki, 3is Septemvriou, Thessaloniki 546 36, Греція.

Лазні Бей Хамам

Лазні Бей Хамам
Лазні Бей Хамам. | Фото: Wikimedia.

“Бій Хамам” є найстарішою з усіх османських лазень у Салоніках. Вона була побудована 1444 року, тобто. через 14 років після захоплення міста турками, за власним розпорядженням султана Мурада II. Баня «Бей Хамам», що чудово збереглася до наших днів, з її барвистими настінними розписами і прикрасами, мармуровими басейнами і лавками є однією з найзначніших пам’яток османської епохи на території Греції.

Адреса: Bey Hamam, Thessaloniki, Греція.

Церква Святого Миколая Орфаноса (Микола сироти)

Церква Святого Миколая Орфаноса (Микола сироти)
Церква Святого Миколая Орфаноса (Микола сироти). | Фото: Luc.T/Flickr.

Слово «сирота» в назві цієї церкви початку XIV століття залишається загадкою для істориків: воно може бути пов’язане з тим, що неподалік колись розташовувався сирітський притулок, або бути даниною нікому анонімному благодійнику. У церкві Миколи Орфаноса збереглися чудові, хоч і потемнілі від часу фрески.

Адреса: Church of Saint Nicholas Orphanos, Ηροδότου, Apostolou Pavlou, Thessaloniki 546 34, Греція.

Фортеця Ептапіргіон

Фортеця Ептапіргіон
Фортеця Ептапіргіон. | Фото: Wikimedia.

Греки називали цю фортецю, розташовану за візантійськими стінами Верхнього міста (Ано Полі), «Ептапіргіоном», турки – «Єді Куле», але обома мовами це означає «Сім веж». Цей «семивежний замок» є нагадуванням про похмуре минуле Салонік, розказане у піснях рембетики – блатного грецького фольклору. Справа в тому, що починаючи з османських часів і аж до 1989 року у фортеці була в’язниця.

Адреса: Eptapyrgion, Επταπύργιο, Thessaloniki 546 34, Греція.

Науковий центр та музей технологій (Noesis)

Науковий центр та музей технологій (Noesis)
Науковий центр та музей технологій (Noesis).

Музей науки і техніки Noesis розташований за 6 км від міста, але не варто відкладати поїздку, посилаючись на віддаленість цього місця. Якщо ви вирушили у подорож з дітьми підліткового віку, то Noesis має обов’язково опинитися у списку того, що потрібно подивитися у Салоніках.

Там на вас чекають планетарій, кінотеатр з найбільшим у Греції екраном, на якому демонструються освітні та документальні фільми, а також всілякі симулятори, які зазвичай приводять дітей у захват. Виставка, що проводиться в Центрі, давньогрецьких технологій показує, наскільки геніальним і винахідливим насправді був народ, який населяв цю землю в давнину. Взимку центр працює лише у вихідні.

Адреса: Noesis Science Center & Technology Museum, Οδός Θεσσαλονίκης – Θέρμης (6 χλμ.), Θέρμη, 57001, Thermi 570 01, Греція.

Музей фотографії

Музей фотографії
Музей фотографії.

У портовому складі 1910 року будівлі проводяться найцікавіші, що змушують задуматися виставки історичної та сучасної фотографії. Експозиції музею змінюються приблизно кожні чотири місяці.

Адреса: Thessaloniki Museum of Photography, Thessaloniki, Αποθήκη Α’ , Λιμάνι Θεσσαλονίκης Warehouse A’, Port of, Thessaloniki 540 15, Греція.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук