34 пам’ятки Північної Македонії, які варто подивитися

Північна Македонія – маленька країна, але за кількістю історичних і природних пам’яток дасть фору багатьом більшим державам. Тут на вас чекають і старовинні православні храми, і середньовічні фортеці, і найкрасивіші будівлі, що залишилися з часів правління Османської імперії, і чудові гори, річки, каньйони, і, звичайно, знамените Охридське озеро…

Перелічувати всі визначні пам’ятки Північної Македонії немає сенсу – їх занадто багато. Краще ми розповімо вам про найцікавіші з них.

Античний амфітеатр Охріда

Античний амфітеатр Охріда

Античний амфітеатр Охріда.

В історичному центрі міста Охрід ви знайдете античний амфітеатр. Споруда це відноситься до еллінської архітектури і датується орієнтовно двохсот роком до нашої ери.

Багато чого побачив цей амфітеатр за своє життя – і гладіаторські бої, і громадські страти, але після розпаду Римської імперії люди про нього забули, що, можливо, і дозволило йому вціліти. Виявили стародавню будову порівняно недавно і випадково.

На жаль, до наших днів зберігся лише нижній ярус конструкції, що, втім, не заважає нам милуватися творінням давніх архітекторів. Більше того, починаючи з 1980-х років, амфітеатр Охріда активно використовується як концертний майданчик. На його сцені виступають зірки опери, відбуваються спектаклі за участю всесвітньо відомих театральних труп.

Адреса: Античний театр, Ілінденська, Охрід, Македонія (КЮРМ).

Фортеця Кале у Скоп’є

Фортеця Кале у Скоп'є

Фортеця Кале у Скоп’є.

У самому центрі Скоп’є, на високому пагорбі, розташованому на правому березі річки Вардар, стоїть старовинна фортеця Кале, назва якої перекладається турецькою як «твердиня». Перші укріплювальні споруди стали з’являтися на цьому місці в I-VI століттях н.е., але вигляд, близький до сучасного, фортеця набула лише X століття.

Протягом своєї історії фортеця витримувала численні штурми та багаторічні облоги, кілька разів була захоплена, зруйнована та знову відновлена.

З середини ХХ століття фортеця Кале перестав бути військовим об’єктом – її перетворили на зону відпочинку. На території розбито впорядкований мальовничий парк, де часто проводяться концерти, театральні вистави та інші культурні заходи. Регулярно навідуються сюди і туристи, щоб прогулятися потужними фортечними стінами і помилуватися видами, що відкриваються зверху.

Адреса: Фортеця Скоп’є, Самоїлова, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Фортеця царя Самуїла

Фортеця царя Самуїла

Фортеця царя Самуїла.

Охридську фортецю царя Самуїла більшість туристів включає в список того, що потрібно подивитися в Македонії в першу чергу, і ця пам’ятка дійсно заслуговує на таку увагу.

Зведена ця фортеця була в X столітті за вказівкою болгарського царя Самуїла, який надумав зробити з Охрида столицю своєї держави і тому перейнявся обороноздатністю міста. Так в Охриді і з’явилася фортеця з майже двома десятками сторожових веж по периметру.

Сьогодні Самуїлова твердина, як і раніше, мовчки дивиться на місто з найвищої його точки. До наших днів вона дійшла в досить хорошому стані, але багато в чому це заслуга реставраторів, які «залатали» дірки в стінах і відновили зруйновані будівлі.

Тепер крутими сходами і темними переходами розслаблено гуляють туристи. Опинившись тут, мандрівники буквально не розлучаються зі своїми фотоапаратами, адже хочеться сфотографувати і стародавні стіни, і чудові краєвиди, що відкриваються з високого пагорба, на якому стоїть фортеця.

Адреса: Фортеця Самуїла, Охрід, Македонія (КЮРМ).

Охрідське озеро

Охрідське озеро

Охрідське озеро.

Охридське озеро, розташоване на кордоні Албанії та Македонії, вважається національним надбанням обох країн. Вік цього найдавнішого на Балканах озера, на думку вчених, становить не менше 5 млн років, але незважаючи на це, воно досі залишається дуже чистим. Нерідко Охридське озеро називають прісним морем і порівнюють із Байкалом: середня глибина македонської водойми – близько 150 метрів, при цьому глибина прозорості води в ній перевищує 20 метрів!

Звичайно, це красиве озеро не може не приваблювати туристів, які прагнуть провести свою відпустку подалі від переповнених курортів. Зупинившись тут, можна розраховувати не лише на чисті та зручні пляжі, а й на гарні апартаменти. На пристанях повно човнів і яхт, що здаються в оренду для прогулянок македонським «морем».

Переживати про те, що в якийсь момент все це набридне, не варто, адже під боком Охрід з його незліченними історичними пам’ятками, а значить, ви будь-якої миті зможете урізноманітнити свій відпочинок. Втім, набриднути ця казкова краса просто не може.

Адреса: Охрідське озеро, Північна Македонія.

Озеро Преспа

Озеро Преспа

Озеро Преспа. | Фото: orientalizing/Flickr.

За своєю красою та пишнотою озеро Преспа, яке Македонія ділить з Грецією та Албанією, поступається хіба що розташованій лише в 10 км охридській «перлині». Преспа, як і Охрід, має значний вік: на думку вчених, це водоймище виникло близько 5 млн років тому. За минулий час, до речі, мало що змінилося: озеро залишилося таким самим чистим і багатим на живність.

Арендувавши в одному з прилеглих сіл човен, ви зможете здійснити круїз по озеру, а заразом зазирнути на острів під назвою Голем Град, що в перекладі означає «Велике місто» (є ще й Мал Град, але той знаходиться на території Албанії). Острів давно безлюдний, але на ньому збереглися руїни стародавнього монастиря святого Петра.

Адреса: Озеро Преспа, Північна Македонія.

Національний парк Галичиця

Національний парк Галичиця

Національний парк Галичиці.

Справжньою віддушиною для туристів, які приїхали з галасливих мегаполісів, стане національний парк Галичиця, розташований якраз між двома головними озерами країни – Охрідським та Преспою. Своєю назвою парк завдячує розташованій на його території горі, хоча, до речі, там є вершини і вище, зокрема двотисячник Магаро.

Галичиця має величезну площу, але це не лякає мандрівників, які вирішили обійти її вздовж і впоперек: на території нацпарку знаходиться майже два десятки сіл, мешканці яких завжди раді гостям і готові запропонувати їм частування та ночівлю.

У заповіднику на вас чекають не лише природні пам’ятки, серед яких численні печери і так звані карстові поля, а й історичні пам’ятки, в тому числі середньовічний монастир Святого Науму.

Адреса: Галичиця, Македонія (КЮРМ).

Монастир Святого Наума Охридського

Монастир Святого Наума Охридського

Монастир Святого Наума Охрідського.

Монастир Святого Наума Охридського, розташований на березі Охридського озера, на горі Галичиця, – одна з найстаріших і найшанованіших обителів на території Македонії. На думку істориків, заснований він був наприкінці IX століття Наумом Охрідським, учнем Кирила та Мефодія.

Головний собор цього монастиря з його пірамідальними склепіннями замість куполів виглядає дещо незвично, але на тлі брукованої площі та строкатої зелені виглядає дуже гармонійно. Вражає внутрішнє оздоблення храму: колони прикрашені старослов’янськими написами, стіни та стелі вкриті майстерними розписами та фресками, деякі з яких датуються X століттям.

За традицією, для гостей монастиря тут накривають стіл. Не варто відмовлятися від частування, щоб не образити ченців і не прогаяти свій шанс випробувати найсмачніші національні македонські страви та справжнє монастирське вино.

Адреса: Монастир Святого Науму, Монастир, Македонія (КЮРМ).

Церква Святого Климента у Скоп’є

Церква Святого Климента у Скоп'є

Церква Святого Климента у Скоп’є.

Святий Климент Охридський був дуже шанованою в Македонії людиною, а тому і храмів, зведених на його честь на території країни чимало. Один із них, що має статус кафедрального, розташований у місті Скоп’є.

Ця споруда у темно-сірих тонах з білою окантовкою граней, виконана у стилі модерн, з’явилася порівняно недавно – у 1970-1990-х роках. Незважаючи на це, собор уже став досить популярним.

Почасти це пов’язано з його незвичайною архітектурою, частково з тим, що на 36-метровому куполі, що височіє над головним корпусом, здатним вмістити 6 тисяч парафіян, зображено найбільше у світі обличчя Ісуса Христа – його площа 70 кв.м.

Адреса: Собор Святого Климента Охридського, Булевар Партизанський Одреді, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Церква Святої Софії в Охриді

Церква Святої Софії в Охриді

Церква Святої Софії в Охріді. | Фото: Wikimedia.

Церква Святої Софії в Охриді не випадково зображена на банкноті номіналом у тисячу денарів, адже це одна з найважливіших пам’яток архітектури та історії Македонії. Вона була побудована ще в IX столітті, після прийняття країною християнства.

Після захоплення Македонії Османською імперією церкву перетворили на мечеть: усі атрибути християнства ліквідували, старовинні фрески замазали вапном, а зі дзвіниці зробили мінарет.

У XX столітті реставраторам знадобилося чимало часу та сил, щоб повернути православній церкві її у первісний образ. Завдяки їм ми сьогодні маємо можливість бачити покриваючі стіни цього храму унікальні фрески XI-XIV століть, які вважаються чи не найціннішими зразками середньовічного македонського живопису.

Адреса: Church of Saint Sophia, Цар Самоїл, Охрід, Македонія (КЮРМ).

Мечеть Мустафи-паші

Мечеть Мустафи-паші

Мечеть Мустафи-орі.

У Скоп’є, на пагорбі, що височіє над Старим базаром, стоїть мечеть Мустафи-паші – найбільший мусульманський храм Македонії та один із найяскравіших пам’яток середньовічного ісламського зодчества. Побудована вона була в XV столітті з ініціативи і на власні кошти Мустафи-паші, візира султана, видатного османського полководця і людини, зважаючи на все, дуже побожного.

До наших днів мечеть Мустафи-паші дійшла у відмінному стані, наче час її не торкнувся. Спорудження зі шліфованого каменю та цегли увінчане 16-метровим у діаметрі куполом, прикрашеним арабесками.

У північній частині височить 47-метровий мінарет. На стінах будівлі можна побачити залишки оригінального східного орнаменту, а стіни біля парадного входу декоровані кольоровими пластинами, через що в народі мечеть прозвали Кольоровою. У теплу пору року біля святилища зацвітає розкішний розарій.

Мечеть у Скоп’є нині діє, але увійти всередину можуть не лише мусульмани, а й послідовників інших релігій. Не варто, проте, забувати необхідність слідувати встановленим нормам поведінки, щоб не образити почуття віруючих.

Адреса: Мечеть Мустафи-паші, Fort Kale, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Кам’яне місто Куклиця

Кам'яне місто Куклиця

Кам’яне місто Куклиця.

За 8 кілометрів від міста Кратів є дивовижний витвір природи – Кам’яне місто Куклиця, або Долина Кукол. Тут на невеликій території стоїть 120 кам’яних стовпів, які своїми обрисами віддалено нагадують химерні фігури людей або ляльок – звідси й походить назва долини.

З’явилися ці кам’яні статуї завдяки природній ерозії, що тривала кілька мільйонів років, але в народу, звичайно, є з цього приводу гарна легенда, яка пояснює їхнє походження. Усі великі фігури мають свої імена – є, наприклад, наречений з нареченою, свати, гості…

Місцеві жителі запевняють, що кожні кілька років кількість стовпів зростає. Відразу всі фігури можна оглянути з височини, на яку ведуть сходи.

Адреса: The Stone Dolls, Kuklici, Stone Dolls, Македонія (КЮРМ).

Музей Македонії

Музей Македонії

Музей Македонії. | Фото: Wikimedia.

Музей Македонії, що у Скоп’є, – один із найбільших музеїв країни. Він був створений шляхом об’єднання трьох столичних музеїв – історичного, археологічного та етнографічного, таким чином перетворившись на головне сховище національних культурних та історичних цінностей.

Колекція музею, що налічує кілька тисяч експонатів, багата та цікава. В археологічному відділі ви побачите артефакти, знайдені на території Македонії та датовані періодом від неоліту до Середньовіччя, зокрема старовинні монети, кераміку, зброю.

Історичний відділ покликаний розповісти про культуру і політику Македонії з часів правління Османа і до кінця Другої світової.

В етнографічному відділі можна глянути на національні костюми, традиційні інтер’єри македонських будинків, предмети народних промислів. Багато відвідувачів Музею Македонії захоплюються, дивлячись на мініатюрні макети македонських міст і на колекцію старовинних ікон, найунікальніша з яких – глиняна ікона VI століття.

Адреса: Музей на Македонія, Норчиська, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Національна галерея Македонії

Національна галерея Македонії

Національна галерея Македонії. | Фото: Wikimedia.

У Національній галереї Македонії, заснованій у 1948 році, зберігається найбагатша колекція творів мистецтва, що охоплює часовий період з XIV століття до наших днів. Тут на вас чекають і унікальні ікони, і живопис різних історичних періодів, і роботи сучасних художників. Окрема зала присвячена македонському фото- та кіномистецтву.

Колекція, представлена ​​у Національній галереї, безперечно, шикарна, але не менш цікава і будівля, в якій вона розміщується. Це Даут-Паша Хаммам – середньовічна турецька лазня, що є одним із найкращих зразків османської архітектури у столиці Македонії.

Усередині – понад десяток залів, об’єднаних склепінчастими переходами. Кожна зала увінчується куполом з отвором по центру, через яке до приміщення проникає розсіяне денне світло. На внутрішніх стінах місцями зберігся старовинний східний орнамент. Історичний антураж колишнього хаммама створює у галереї особливу атмосферу.

Адреса: Даут паша хамам, Даут Пашин Амам, Булевар Гоце Делчев, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Національний парк Пелістер

Національний парк Пелістер

Пелістер Національний парк.

Неможливо гідно оцінити красу природи Македонії, не побувавши в національному парку Пелістер. Своє ім’я нацпарк отримав за назвою розташованого на його території піку заввишки 2600 м. Багато альпіністів і просто добре підготовлених туристів приїжджають до Пелістеру саме з метою підкорити цю та інші гірські вершини.

Але навіть якщо гори – не ваша стихія, ви зможете чудово провести час у цьому національному парку. Тут на вас чекають найчистіші озера з невигадливими назвами – Велике і Мале, невеликі села, де до цього дня збереглися традиційні македонські будинки і де завжди раді гостям, ну і, звичайно ж, первозданна краса природи.

Взимку Пелістер не втрачає своєї популярності: з настанням холодів схили місцевих гір прикрашаються гірськолижними трасами.

Адреса: Національний парк Пелістер, Македонія (КЮРМ).

Овчепольська «Стіна диявола»

Овчепольська «Стіна диявола»

Овчепольська «Стіна диявола».

Овчепілля (або Овче Поле) – долина, що розкинулася на схід від річки Вардар. Її рельєф переважно рівнинний, якщо не брати до уваги невисоких пагорбів у північній та середній частині. Але є тут і надзвичайна освіта – кам’яна стіна довжиною близько 500 метрів і висотою 10-12 метрів.

Існує безліч версій про походження цієї стіни, і вчені досі не можуть дати однозначної відповіді про те, яка з них вірна. Як водиться, є і народний переказ, згідно з яким справа тут не обійшлася без Диявола, а тому за незвичною кам’яною освітою міцно закріпилася назва «Стіна диявола».

На жаль, серед золотошукачів існує легенда, що під стіною ховається тунель, в якому з часів римлян заховані незліченні багатства. Паломництво в ці місця нелегальних копателів призводить до швидкого руйнування стародавньої пам’ятки. Але поки що у вас ще є шанс побачити це диво, створене чи то природою, чи то людиною.

Кокіно

Кокіно

Кокіно. | Фото: Wikimedia.

У північно-східній частині Македонії, на горі Татичів Камен, розташоване Кокіно – цікавий археологічний об’єкт, що є мегалітичною астрономічною обсерваторією. На думку істориків, створено її було в 1800-х роках до н.е. та використовувалася для спостереження за Сонцем та Місяцем.

Діставшись Кокіно, ви побачите чотири стоять в ряд кам’яних «трону», що призначалися для спостереження за небесними тілами. «Трони» використовувалися і для ритуалу, що проводився наприкінці липня, «об’єднання» бога Сонця з місцевим правителем: у цей час року сонячні промені, проходячи крізь отвір у розташованому трохи вище кам’яному блоці, падають точно на «трон» правителя.

На камінні обсерваторії можна побачити насічки, призначені для визначення положення сходу сонця в дні осіннього та весняного рівнодення та літнього та зимового сонцестояння.

Адреса: Кокіно мегалітська опсерваторія, Македонія (КЮРМ).

Каньйон Матка

Каньйон Матка

Каньйон Матка.

За 17 км на захід від Скоп’є знаходиться найкрасивіший каньйон Матка. Створений він був річкою Тріською, що проклала собі шлях через гірський масив. У 1938 році річку перегородили дамбою, внаслідок чого з’явилося штучне озеро Матка, що швидко перетворилося з водоймища виключно технічного призначення на одну з головних пам’яток цих місць.

У районі каньйону розташовано кілька старовинних православних церков та монастирів. А ще на вас тут чекають печера Врело з безліччю сталактитів та підземними озерами, смарагдова вода, море зелені та безмежне блакитне небо.

Завдяки своїй близькості до столиці Матка є найпопулярнішим місцем відпочинку і місцевих жителів, і туристів. Тут вони плавають на човнах і каяках по річці Тріска, купаються в її надзвичайно чистій воді, займаються риболовлею або просто гуляють каньйоном.

Шлях, що йде вздовж нього, то спускається до самої води, то піднімається на стрімкі скелі, звідки відкриваються шикарні панорамні види. Така прогулянка подарує вам море емоцій та запам’ятається надовго.

Адреса: Каньйон Матка, Village Matka, Македонія (КЮРМ).

Плаошник

Плаошник

Плаошник.

На східному узбережжі Охридського озера тягнеться Плаошник – історичний центр стародавнього Охрида, а нині місце археологічних розкопок. Значну його частину займає церква святого Климента Охридського, зруйнована за часів імперії Османа, але відновлена ​​в наші дні в точній відповідності зі старими кресленнями і отримала нове ім’я – на честь святого Пантелеймона.

У «воскресленому» храмі змонтовані скляні підлоги, крізь які проглядаються руїни церкви, що раніше тут стояла.

Тепер, коли стародавній храм відновлено, на черзі підняти з руїн будинок Слов’янського університету. Університетом він названий лише умовно, насправді йдеться про Охридську православну школу, яка працювала при храмі і вважалася найважливішим центром слов’янської писемності та культури. Після завершення проекту у відновленій будівлі Університету планується розмістити велику бібліотеку та галерею ікон.

Адреса: „Плаошник“, Канео Плаошник Патека, Охрід, Македонія (КЮРМ).

 

Храм Святого Іоанна Канео

Храм Святого Іоанна Канео

Храм Святого Іоанна Канео. | Фото: Wikimedia.

Храм Святого Іоанна Канео складно не помітити: розташовується він не в гущавині міської забудови, а, подібно до самітника, стоїть на скелястому урвищі, що височіє над Охридським озером.

Головною гідністю цієї церкви, зведеної в середині XV століття і поєднує в собі традиції двох архітектурних стилів, візантійського і вірменського, є старовинні фрески, що збереглися всередині споруди і декоративні елементи на його фасаді.

Опинившись усередині святилища, можна побачити створені у XV столітті зображення Христа, ангелів та пророків. З настанням темряви включається підсвічування храму, завдяки чому він виглядає ще величніше, ніж удень.

Адреса: Церква Святого Іоанна, Канео Плаошнік Патека, Охрід, Македонія (КЮРМ).

Церква Пресвятої Богородиці в Охриді

Церква Пресвятої Богородиці в Охриді

Церква Пресвятої Богородиці в Охриді. | Фото: Wikimedia.

Церква Пресвятої Богородиці – одна з найдавніших споруд Охрида. Побудована вона була в XIV столітті, за правління Османської імперії, і після знесення церкви Святого Климента стала центром християнського життя міста.

До наших днів ця споруда у традиційному візантійському стилі дійшла практично у незмінному вигляді. Виняткову художню цінність мають фрески та ікони часів Середньовіччя, що прикрашають його. Головний скарб церкви – ікона Богоматері, яка є точною копією константинопольської святині.

Церква Пресвятої Богородиці в Охриді є досить популярною серед паломників. Віруючі готові долати сотні і навіть тисячі кілометрів, щоб відвідати це святе місце. Паломницькі тури сюди щорічно організовуються у різних куточках Європи, зокрема й у Москві.

Адреса: Церква Пресвятої Богородиці в Охриді, Klimentov Univerzitet, Охрід, Македонія (КЮРМ).

Руїни Гераклії Лінкестіс

Руїни Гераклії Лінкестіс

Руїни Гераклії Лінкестіс.

На місці південної околиці сучасної Битоли колись розташовувалося місто Гераклея Лінкестіс, засноване IV столітті до н.е. Пилипом Македонським, батьком великого полководця та царя. Через кілька століть після своєї появи місто опинилося під владою римлян, потім – Візантії, але лише прихід слов’янських племен став каталізатором того, що до VII століття останні жителі залишили свої будинки. Місто поступово занепадало і руйнувалося, поки зовсім не зникло з лиця Землі.

У середині минулого століття археологи зацікавилися цим місцем і почали розкопки. Щоправда, було відкопано лише центр античного міста – кілька храмів, театр, терми. Інші будівлі, вулиці та площі поки що приховані під землею і чекають на своїх дослідників. У наші дні руїни Гераклеї Лінкестіс відкриті для туристів, які мають можливість побачити створені багато століть тому мозаїки, статуї, фрагменти колон.

Адреса: Heraklea Lynkestis, Бітола, Македонія.

Хрест Тисячоліття

Хрест Тисячоліття

Хрест Тисячоліття.

У 2002 році, коли відзначався 2-тисячний ювілей хрещення Македонії, на вершині гори Водно, що височіє над Скоп’є, було встановлено величний пам’ятник – Хрест тисячоліття. При своїй висоті 66 метрів він є найбільшим хрестом не лише Європи, а й усього світу. Будучи помітним з відстані 30 км, Хрест тисячоліття служить гарним орієнтиром для туристів, тим більше, що з настанням темряви він підсвічується яскравими вогнями.

У конструкцію Хреста вбудований ліфт, який піднімає всіх бажаючих на оглядовий майданчик, що розташований нагорі. До речі, з недавніх пір і до підніжжя Хреста не доводиться підніматися пішки: тепер туди веде канатна дорога, зі скляних кабінок якої можна побачити, як на долоні, весь Скоп’є.

Адреса: Міленіумскі Крст, Македонія (КЮРМ).

Площа Македонії

Площа Македонії

Площа Македонії.

На відміну від багатьох інших площ, що утворювалися спонтанно на місці старих міських ринків, головну площу міста Скоп’є – площу Македонії – спланували архітектори.

У 1920-1940 роках центральну частину міста цілеспрямовано знесли, і на просторі, що звільнився, розбили площу з красивими будинками по периметру. До 1991 року площа носила ім’я Йосипа Броз Тіто, політичного лідера Югославії, але зі здобуттям Македонією незалежності отримала свою нинішню назву.

Площа прикрашена 14-метровим бронзовим пам’ятником Олександру Македонському, який офіційно називається «Воїном на коні», по периметру ж розташовуються важливі адміністративні будівлі з красивими фасадами – Національний банк, палац Мазура, Будинок офіцерів, Ристікева палата.

Адреса: Площа Македонія, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Національний парк Маврове

Національний парк Маврове

Національний парк Маврове.

Маврово – національний парк, розташований на заході Македонії і є найбільшим із трьох заповідників країни. На його території розташовуються понад 52 гірські вершини заввишки понад 2 тисячі метрів, у тому числі найвища гора Македонії – 2764-метровий Кораб.

Наявність великої кількості досить пологих схилів зумовило розвиток у регіоні гірськолижного туризму. Особливою популярністю у любителів зимових видів спорту користується база «Зорі Лазаревскі». Втім, і влітку в Мавровому нудно не буде: на мандрівників чекають численні ущелини, водоспади, карстові поля, льодовикові озера, гірські букові ліси та найкрасивіше штучне Маврівське озеро.

Адреса: National park Mavrovo, Македонія (КЮРМ).

Маврівське озеро

Маврівське озеро

Маврівське озеро.

Річка Радика, перегороджена 1959 року греблею, затопила 1370 гектарів прилеглих земель, включаючи територію кількох сіл і луки, де місцеві жителі пасли свою худобу. В результаті утворилося найкрасивіше Маврівське озеро, розташоване на висоті 1200 метрів над рівнем моря.

Вода в озері холодна, тому купаються тут лише за спекотної погоди. Але можна покататися на човнах і катамаранах, зайнятися водними видами спорту, присвятити час рибалці, побродити по густих лісах, якими поросли береги водоймища і в яких досі водяться рисі, сарни та інші дикі тварини.

Є шанс побачити затоплену при будівництві електростанції церкву святого Миколая, яка за зниження рівня води показується над поверхнею. Зупинитись мандрівники можуть в одному з прибережних сіл, де є досить зручні сучасні готелі.

Адреса: Маврівське озеро, Македонія (КЮРМ).

Стара Чаршія

Стара Чаршія

Старий Чаршія.

Побачити, яким було місто кілька століть тому, можна, вирушивши до району Скоп’є під назвою Стара Чаршія. З часів правління турків там мало що змінилося, хіба що у вітринах старих торгових крамниць з’явилися сучасні товари.

Взагалі-то, Стара Чаршія – це величезний східний ринок, що є містом у місті, з безліччю вулиць, забудованих майстернями ремісників, маленькими магазинчиками, караван-сараями, хаммамами та численними мечетями.

У наші дні Стара Чаршія – торговий район, яким люблять гуляти туристи, що захоплюються східним колоритом цього місця. Радимо вам заглянути в музей Старої Чаршії, що знаходиться в приміщеннях колишнього караван-сараю Сулі-Ан.

Адреса: Стара Чаршія, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Печера Слатинський Ізвор

Печера Слатинський Ізвор

Печера Слатинський Ізвор. | Фото: Wikimedia.

Слатинський Ізвор – найбільша в Македонії карстова печера. Названа вона так на ім’я прилеглого селища Слатіна, що стоїть на лівому березі однойменної річки. Вхід у печеру являє собою вузький проріз висотою 1.5 метра, утворений струмком, що випливає з неї.

Потрапити до печери можна лише в літній період, коли струмок меліє. Але навіть у цей час спуск дуже складний і ризикований, і може виявитися, що біля входу повно води. Довжина Слатинського Ізвору, яка, по суті, є довгим підземним каналом – близько 4 тисяч метрів, і ще не всі її ділянки досліджені.

Окрім Слатинського Ізвору на околиці селища є ще чотири печери. Вони не такі великі, хоч і не менш цікаві для туристів.

Адреса: Cave Slatinski Izvor, Слатіна, Македонія (КЮРМ).

Археологічний музей Македонії

Археологічний музей Македонії

Археологічний музей Македонії.

У колекції Археологічного музею Македонії, заснованого в 1924 році, який нещодавно переїхав до нового триповерхового будинку, налічується понад 6 тисяч експонатів. Тут ви побачите і датованого III століттям до н.е. золотого голуба з Требінської фортеці, і статую Венери II століття, і відновлену гробницю жерця із селища Марвінці, і унікальну колекцію античного золота, і ранньовізантійську мозаїку.

Всі ці та інші представлені в музеї дива були знайдені під час археологічних розкопок у різних куточках країни. Також тут виставлено велику колекцію теракотових ікон, які були поширені лише на території Македонії та Тунісу.

Адреса: Археологічний музей Північної Македонії, Кеј Димитар Влахов, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Акведук

Акведук

Акведук.

Біля села Візбегове, що за 2 км на північний захід від Скоп’є, можна побачити єдиний акведук, що зберігся на території Македонії, що колись постачав місто водою з розташованого в горах джерела. Чи був він побудований за часів Римської імперії, за візантійського імператора Юстиніана I або вже в період царювання в цих краях османів, історикам встановити не вдалося.

Акведук, за деякими даними, використовувався до XVIII століття, а потім почав поступово руйнуватися. До наших днів від досить довгої кам’яної аркової будови, що підтримується численними колонами, збереглася лише 386-метрова ділянка.

Адреса: Skopski Akvadukt, Касарна Ілінден, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Караван-сарай Сулі-Ан

Караван-сарай Сулі-Ан

Караван-сарай Сулі-Ан.

Якщо ви увійдете на ринок Стара Чаршія з боку місця, де розташовані лавки зеленщиків, то виявите Сулі-Ан, який колись виконував функцію караван-сараю – своєрідного готелю, в якому зупинялися торговці, які прибувають у місто з караванами товарів. Побудований він був у першій половині XV століття та використовувався за прямим призначенням аж до початку XX століття.

У наш час приміщення Сулі-Ана, загальна площа яких становить понад 2 тисячі кв.м, ділять між собою Музей Старої Чаршії та Факультет витончених мистецтв.

Адреса: Сулі Ан, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Фортеця Маркові Кулі

Фортеця Маркові Кулі

Фортеця Маркові Кулі.

На горі, що біля міста Прилепа, вже багато століть стоїть однойменна фортеця. Щоправда, більше вона відома під своєю народною назвою – Маркови Кулі, або Маркові Башти: колись цей замок був центром володінь правителя Прилепського королівства Марко.

Побудована фортеця була, за припущенням істориків, у X столітті, причому це було зроблено так, щоб об’єднати чотири вершини гірського хребта в єдину систему фортифікаційних споруд. Три кільця укріплених стін із десятками веж надійно захищали мешканців замку.

До наших днів фортеця Маркова Кулі дійшла у вигляді руїн, лише в деяких місцях збереглися фрагменти її стін. Підйом до історичних руїн починається із прилепського району Варош.

Адреса: Маркови Кулі, Македонія (КЮРМ).

Музей сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва.

Історія Музею сучасного мистецтва Скоп’є є досить незвичною. Внаслідок сильного землетрусу 1963 року постраждало понад 70% міських будівель. Щоб морально підтримати мешканців македонської столиці, музеї з усього світу почали надсилати місту полотна художників XX століття.

В результаті їх зібралося так багато, що міська влада була змушена створити новий музей, спочатку орендувавши для цих потреб галерею, а потім відбудувавши нову будівлю. Воно складається з трьох об’єднаних в одне ціле будов, у яких знайшлося місце як для постійної, так і для тимчасових виставок, а також для бібліотеки, архівів, лекційного залу тощо.

На території, що примикає до будівлі музею, часто відбуваються виставки скульптур та інсталяцій.

Адреса: Музей сучасного мистецтва, Самоїлова, Скоп’є, Македонія (КЮРМ).

Мечеть Газі Хайдар Каді

Мечеть Газі Хайдар Каді

Мечеть Газі Хайдар Каді. | Фото: Wikimedia.

Поруч із старим ринком міста Бітола розташовується зведена в 1561-1563 роках османська мечеть Газі Хайдар Каді, відома також під другою своєю назвою – “Принцеса Балкан”. Вона вважається найбільш вражаючою пам’яткою ісламської архітектури в місті, завдяки своїй гармонійній простоті і досконалості пропорцій.

Колись релігійна споруда мала два мінарети, що робило її унікальною для Македонії, оскільки всі інші мечеті на території країни мають лише одну. Однак до початку XXI століття від веж залишилися лише підстави, а під час реставрації 2016 року було відновлено лише один мінарет. Сьогодні мечеть Газі Хайдар Каді знову належить віруючим.

Адреса: Газі Хайдар Каді Джамія, Sv. Naum, Бітола, Македонія (КЮРМ).

Вівчанські джерела

Вівчанський карнавал

Вівчанський карнавал.

Гірське село Вівчани, розташоване на одному зі схилів гори Ябланиця, у 1990-х роках прославилося на всю Македонію, опинившись у центрі великого скандалу. Коли по сусідству вирішили будувати фешенебельні санаторії для відпочинку партійної верхівки Югославії, воду для них хотіли качати із Вівчанських джерел – головної місцевої пам’ятки.

Жителі селища злякалися, що залишаться без води, і не просто підняли повстання, а оголосили про створення власної республіки і навіть почали друкувати свою валюту. Про ті часи нагадує вивіска «Республіка Вівчани», що збереглася перед селищем.

Якщо ви дістанетеся до цих місць, то побачите не тільки історичну вивіску, а й традиційні македонські присадкуваті будинки, що вишикувалися вздовж вузьких петляючих вулиць, справжній водяний млин і, звичайно ж, знамениті Вівчанські джерела, розташовані на околиці села.

Адреса: Vevchani, Македонія (КЮРМ).

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук