Містична Україна – 10 найзагадковіших місць країни

В Україні є чимало загадкових та містичних місць, з якими пов’язані старовинні легенди. Більш того, дивні, найчастіше моторошні речі, що відбуваються там, незрозумілі з наукового погляду.

Величні замки із привидами, дивовижні паранормальні озера та місця сили на стародавніх курганах — такі локації дуже цікаво відвідати, щоб урізноманітнити свій відпочинок та набратися нових вражень.

Підгорецький замок

Любите страшні історії про привидів та Білу даму? Тоді збирайтеся з духом і вирушайте в загадковий Підгорецький замок — це не тільки справжнісінький «будинок з привидом», а й дуже гарний палац епохи Ренесансу.

Багато місцевих жителів та туристів стверджують, що бачили примари — тут її називають «біла пані». Існують навіть документальні згадки про зустрічі з ним, залишені сім’єю польського поміщика, який мешкав у замку. У XX столітті у його стінах працював туберкульозний санаторій — працівники, пацієнти та сторожа теж неодноразово бачили «білу пані». За однією з версій, це примара Марії, дружини польського графа Вацлава Ржевуського. Говорять, що він власноруч убив її через ревнощі, а тіло замурував у стінах замку.

На території Підгорецького замку можна погуляти у внутрішньому дворі, помилуватися чудовими краєвидами околиць, відвідати «Підвал алхіміка», що імітує стародавню лабораторію вченого, та виставку, присвячену загадковій «білій пані». Метрах в 300-х від замку розташований чудово римсько-католицький костел.

Таємничий замок зимового ранку

Підгірський замок у селі Підгірці © LALS STOCK / Shutterstock

Як дістатися:

Замок розташований у селі Підгірці Бродівського району Львівської області, неподалік траси Київ-Чоп. Автобусом чи маршруткою сюди можна доїхати від Золочева.

Замок Паланок

Замок Паланок у Мукачеві – одна з найдавніших фортець України. Про це місце існує чимало страшних легенд та страшних історій. Одна з них свідчить, що тут жила деякий час Софія Баторі, яка мала нездорову пристрасть до жертвоприношень та окультизму. За її наказом слуги вбивали 13-річних дів і наповнювали їх кров’ю ванну пані.

Швидше за все, ця легенда стала відлунням жахливих історій про старшу сестру Софії — графину Єлизавету Баторі, яка чинила аналогічний спосіб, намагаючись знайти рецепт вічної молодості. Проте жорстокість господині фортеці — доведений факт, оскільки збереглися катівні, де катували та вбивали в’язнів. У легендах говориться, що душі закатованих людей досі блукають похмурими залами Мукачівського замку.

Крім примар, у замку Паланок мешкає чорт — у стародавньому колодязі у дворі. Один із власників колись попросив нечисту силу допомогти йому вирити колодязь і обманув із оплатою. В помсту чорт пообіцяв, що ніхто й ніколи не зможе пити звідси воду. З того часу з глибин час від часу виразно лунає шурхіт і незрозумілі звуки — кажуть, там порається обдурений чорт.

Давня фортеця досі зберігає безліч таємниць і секретів – спробуйте розгадати деякі з них, вирушивши дослідити її таємні переходи з гідом чи самостійно.

Літній краєвид зі старою архітектурою та містом

Замок Паланок з висоти © Uhryn Larysa / Shutterstock

Пташиного польоту на середньовічний замок в Мукачевому.

Замок Паланок на фоні міста та гір © Leonid Andronov / Shutterstock

Як дістатися:

Замок Паланок розташований на високому пагорбі у південній частині Мукачево за адресою провулок Куруцев, 5. З будь-якого району міста сюди можна приїхати маршруткою.

Ставка Адольфа Гітлера Werwolf

Колишня ставка «Вервольф» знаходиться у Вінницькій області, неподалік села Стрижавка. Це моторошне місце буквально просякнуте болем і стражданнями понад 10 000 осіб, які брали участь у будівництві бункера і знищені фашистами після його завершення.

У 1944 році комплекс був підірваний німецькою армією, що відступає — від більш ніж 80 будівель і величезної підземної інфраструктури залишилися лише купи понівеченого залізобетону.

За непідтвердженими даними, при виборі місця для своєї ставки Адольф Гітлер консультувався з екстрасенсами і магами. У правдивість такої інформації легко повірити, відвідавши територію «Вервольфа», — погана енергетика цього місця відчувається досить сильно, завдаючи вкрай неприємних відчуттів.

Наразі на території комплексу діє виставка військової техніки та зброї часів Другої світової війни, відкрито меморіальний комплекс жертвам фашизму.

Пташиного польоту на останки бункера Адольфа Гітлера

Резиденція Вервольф під Вінницею © RONEDYA / Shutterstock

Як дістатися:

Дістатися села Стрижавка автомобілем можна трасою Вінниця-Житомир. У цьому напрямку з Вінниці вирушає чимало автобусів, відстань становить близько 5 км.

Кам’яне село

Український Стоунхендж, як часто називають Кам’яне село, знаходиться на Житомирщині, неподалік села Рудня-Замисловичське. Величезні камені химерної форми були розкидані невідомою силою лісовою ділянкою — вони нагадують сільські будинки, за що й отримали свою назву.

Існує легенда, що на цьому місці стояло багате село, яке відвідав Господь в образі жебрака мандрівника. На прохання дати йому їжі, жадібні селяни кинули лише скоринку хліба, у відповідь на це він розгнівався і перетворив людей та будинки на камінь. Про цю подію зараз нагадує так званий «Слід Бога» — відбиток босої ноги, який можна побачити на одному з валунів. Повір’я говорить – якщо доторкнутися до нього долонею, можна зцілитися від усіх хвороб.

Вчені не можуть визначитися з причиною появи тут каміння. Можливо, давним-давно їх приніс сюди льодовик, або вони є підніжжям стародавніх гір.

Унікальне скупчення гранітних блоків у середині лісу

Геологічний заповідник «Кам’яне село» © Vitaliy Gryschenko / Shutterstock

Як дістатися:

До села Рудня-Замисловичська можна приїхати з Житомира чи Рівного. Потім, потягом чи автобусом потрібно вирушити до Коростеня чи Олевська, а вже звідти дістатися до селища автобусом чи маршруткою. Кам’яне село займає близько 15 гектарів у глибині лісу та знайти його самостійно непросто – краще найняти провідника.

Урочище Монастирище

Офіційно в урочищі розташований ландшафтний заповідник – тут на поверхню землі виходить частина давньої тектонічної структури. А ще це одне із найзагадковіших місць України, про яке ходить чимало дивовижних чуток.

Люди в цих краях мешкали з першої третини кам’яного віку, але на території урочища жодного разу не проводились археологічні розкопки. Можливо, вони змогли б пролити світло на ті таємниці, які досі зберігає Монастирище. Наприклад — хто, коли, навіщо і, головне, як збудував дивні, ідеально рівні стіни заввишки з чотириповерховий будинок. Між ними знаходиться майданчик, до якого ведуть цілком помітні щаблі. Що це, місце сили та язичницьке капище, химерна гра природи чи інопланетний космодром — наука поки що навіть не намагалася спростувати легенди та внести ясність у це питання.

Версія про кораблі інопланетян виникла не на порожньому місці – кам’яна підлога капища покрита ідеально рівними отворами однакової глибини, розташованими по колу. Уфологи, які були тут, стверджують, що це сліди приземлення інопланетного корабля, який своєю вагою продавив камінь.

В урочище приїжджає багато паломників — кажуть, це місце допомагає позбавитися хвороб, відновлює душевну рівновагу, а іноді навіть дарує обраним надприродні здібності.

Як дістатися:

Урочище Монастирище знаходиться в Кіровоградській області, Устинівському районі, між селами Завтурове та Інгульське. Без свого транспорту потрапити сюди складно — хіба що доїхати до райцентру в Устинівці, а потім упіймати попутку чи взяти таксі. Відстань від Кропивницького до Монастирища становить близько 105 км, при цьому краще вибрати як орієнтир Завтурово — звідси рукою подати до урочища.

Святилище-обсерваторія на Хортиці

Величезне стародавнє святилище було виявлено на Хортиці під час археологічних розкопок. Вчені визначили, що воно було збудовано у 2 тис. до н. е.

Стародавній храм використовувався щонайменше протягом тисячоліття. Тут проводилися обряди поклоніння Сонцю, Місяцю та зіркам. Версію підтверджує наявність двох кіл — великого Сонячного та малого Місячного. Найімовірніше, це місце також було астрологічним центром — своєрідною обсерваторією.

Наразі це місце відвідують старовіри, які тут моляться та проводять свої ритуали. Вважається, що святилище має позитивну енергетику і благотворно впливає на людину.

Дерев'яні скульптури язичницьких богів на острові

Святилище-обсерваторія на Хортиці © Marina Varnava / Shutterstock

Як дістатися:

Острів Хортиця є частиною міста Запоріжжя. Потрапити сюди можна по одному з двох Преображенських мостів або по Арочному мосту електричкою, автобусом або тролейбусом. Святилище-обсерваторія розташоване у південній частині острова.

Антонієві печери

Антонієві печери — стародавній чернігівський монастир, одне з найзагадковіших та наймістичніших місць України. Історія храму розпочалася у 1069 році у Болдиних горах. Це місце вважалося святим ще за дохристиянських часів — там зростав священний дубовий гай і височив храм Перуна, язичницького бога-громовержця. Монастир названий на ім’я святого ченця Антонія, який заснував Києво-Печерську Лавру. Він викопав у товщі гори печеру, яка стала основою майбутнього монастиря. Про це місце збереглося чимало переказів та легенд. Одна з них свідчить, що під час монголо-татарської навали вороги захопили Чернігів. Ворожі воїни намагалися взяти в полон ченців, але ті сховалися в підземних храмах і безслідно зникли.

На одній із підземних вулиць Антонієвих печер неодноразово бачили примари. Він виглядає як людина в чернечій рясі, а іноді набуває форми геометричної фігури. Його поява зазвичай супроводжується виразним запахом ладану. Новини про це неодноразово друкувалися в ЗМІ, після чого робилися спроби сфотографувати незрозуміле явище поки що безуспішно.

Зараз для туристів відкрито два підземні яруси монастиря, але учасники спелео-археологічних експедицій виявили ще два — вони досі не досліджені і невідомо, які таємниці приховують.

Печера підсвічена червоними вогнями

Антонієві печери © images.md-ukraine.com

Як дістатися:

Адреса Антонієвих печер — Чернігів, вул. Успенська, 33.

Жевахова гора

Жевахова гора або Довга Могила, як її називали козаки, розташована в Одесі. Це ще одне містичне місце України, про яке розповідають дивовижні історії. Горою її назвати можна умовно – це купа глинистої породи, що височіє на висоту близько 40 метрів над рівнем моря.

У давнину на місці Жевахової гори розташовувалося давньогрецьке поселення. Тут розташовувався великий культовий центр усього регіону, де приносилися жертви і відбувалися обряди. Про це вказують знайдені під час розкопок предмети. Нині Жевахова гора відома своєю сильною енергетикою і тим, що тут збираються окультисти, продовжуючи традиції античної епохи. Крім того, в її околицях відбуваються абсолютно незрозумілі речі і часто бачать НЛО — крім оповідань очевидців, є навіть кілька фотографій «тарілок, що літають», причому виглядають вони цілком правдоподібно.

За неофіційною статистикою цей район відрізняється найвищою кількістю самогубств в Одесі. Деякі уфологи вважають, що це викликано потужними імпульсами маяка інопланетян, прихованого у надрах гори.

Якщо вас цікавлять теорії про відвідування Землі інопланетянами, підніміться на Жевахову гору. І навіть якщо не вдасться побачити нічого незвичайного — можна буде помилуватися чудовою панорамою Одеси та морськими краєвидами.

Як дістатися:

Жевахова гора знаходиться на Пересипу – поряд з автомобільним ринком “Куяльник”.

Гора Тотоха

Підйом на гору Тотоха змусить повірити в існування «місць сили» навіть упертих скептиків. Енергетика тут настільки велика, що багато екстрасенсів порівнюють це місце за рівнем впливу на людину з Тибетом, Алтаєм та Байкалом. Вирушайте на її вершину, і ви відчуєте тепло, що розливається по тілу, поліпшення настрою і самопочуття. Екстрасенси стверджують, що позитивний вплив цього місця на організм настільки сильний, що навіть може вилікувати деякі хвороби.

Історія виникнення та призначення Тотохи невідомо. Не виключено, що в давнину тут проводилися язичницькі ритуали. Зараз курган перебуває під охороною держави, але сюди може вільно прийти будь-хто.

Тотоха, енергоцентр України у селі Медвін

Гора Тотоха у Богуславському районі © kiyechka53 / Shutterstock

Як дістатися:

Гора Тотоха розташована поряд із селом Медвін, приблизно за 120 км від Києва. Сюди можна доїхати машиною чи автобусом із Києва — Одеською трасою до повороту за Білою Церквою.

Озеро Вікніна

Вікніна — найзагадковіше озеро України, яке має одразу кілька дивацтв. І якщо поодинці їх можна спробувати пояснити з погляду науки, всі вони разом створюють містичну атмосферу.

Озеро Вікніна виникло буквально нізвідки — кілька десятків років тому воно просто з’явилося. Вчені, які вивчали питання, пояснили це помилками під час проведення меліорації та наявністю ґрунтових вод на цьому місці. Той факт, що на озері час від часу бачать загадкові тіні, ще можна списати на недовірливість місцевих жителів. Але інші дива поки що не мають наукових пояснень:

  • Вікнина ніколи не замерзає – навіть у сильні морози на поверхні води не з’являється лід.
  • Тут не переводиться риба. Її дуже багато, незважаючи на те, що риболовля буває дуже інтенсивною.
  • Якщо випрати в озері білизну, тканина стане ідеально чистою та дуже м’якою.
  • Озеро іноді повністю пересихає, але згодом з’являється знову — саме за це його й прозвали «озеро-примара».
  • Деякі види риб, виловлені рибалками у водах Вікніни, не зустрічаються більше ніде у Хмельницькій області.

Всі ці дива призвели до того, що місцеві жителі уникають купатися в озері — вони вважають, що тут знаходиться вікно в інший світ і вважають за краще не ризикувати.

Як дістатися:

Озеро Вікніна розташоване у селі Хропотова, Чемеровецький район Вінницької області. Сюди зручно добиратися з міста Кам’янець-Подільський (45 км) або районного центру Чемерівці (11 км).

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук