Найкрасивіші печери та гроти світу

Наша планета — напрочуд різноманітна і багата на природні чудеса. Протягом мільйонів років вітер, опади та вода створювали на ній унікальні шедеври, у тому числі найкрасивіші печери світу. Усі вони, раніше приховані від людських очей, вражають своєю неповторністю — чи то видають чарівні мелодії, чи то світяться, немов зоряне небо, чи захоплюють красою химерних утворень. А в деяких печерах і гротах — вода прозоріша за сльози, зустрічаються крижані скульптури, підземні водоспади та багато інших дивовижних чудес природи.

Цікаві туриста печери та гроти існують на кожному континенті. Це справжні таємниці природи, випадково виявлені людьми, де сформувався особливий світ — з річками, лісами, горами, власними мешканцями та мальовничими сталактитами та сталагмітами.

Мармурові печери (Чилі)

Одне з найкрасивіших природних місць на планеті – Мармурові печери (Marble Cave). Вони є національною пам’яткою Чилі та знаходяться на західному березі льодовикового озера Хенераль-Каррера в Патагонії. Практично в його центрі стоїть самотній острів, наче нависаючи над кришталевою водою. Всередині цієї ділянки суші розташовані печери, схожі на химерні лабіринти, розписані талановитим художником. Понад 6000 років вода та вітер працювали над створенням цих малюнків, вимиваючи їх у гірських породах. Так виникли мармурові розлучення — від молочного до синьо-сірого кольорів, а подекуди й рожевого відтінку.

Marble Cave – унікальна пам’ятка світу, яка залишає незабутній слід у серці. Вони особливо гарні в ранковий час, коли сонячні відблиски грають у блакитних водах озера і відбиваються на гірській породі.

Жінка в каяку досліджує печери на озері Генерал-Каррера

Мармурові печери © Dudarev Mikhail / Shutterstock

Мамонтова печера (США)

У національному парку Мамонтова печера (Mammoth Cave), розташованому на території штату Кентуккі, знаходиться однойменна карстова печерна система – найдовша у світі. Її досліджена частина простяглася на 676 км і має 225 підземних проходів, близько 20 великих залів та понад 20 глибоких шахт. Усередині є підземні річки, тунелі, лабіринти та мальовничі освіти, які формувалися мільйони років.

Завітати до Мамонтової печери можна у складі однієї з численних екскурсій. Гостям пропонують різні варіанти. Їхня тривалість — від 1 до 6 годин.

Національний парк Мамонтової печери

Мамонтова печера © Ko Zatu / Shutterstock

Печерні формування у національному парку Печера Мамонта

Мамонтова печера © Zack Frank / Shutterstock

Блакитний грот (Італія)

Блакитний грот (Blue Grotto) – найвідоміша пам’ятка острова Капрі, що на півдні Італії. Він вражає ультрамаринової синьової води, в реальність якої важко повірити. Цей дивовижний відтінок виникає завдяки двом джерелам сонячного світла – надводному та підводному. Потрапити в грот можна через єдиний вхід заввишки не більше метра. За відсутності хвиль сюди запливають човнами.

Найкращим часом для відвідування Блакитного гроту вважають період з 12:00 до 14:00, коли сонячне світло максимально проникає всередину. Однак, щоб уникнути очікування у черзі, вирушати у подорож краще вранці.

Всередині грота Адзурра на острові Капрі

Блакитний грот © Takashi Images / Shutterstock

Фінгалова печера (Шотландія)

Фінгалова печера (Fingal’s cave) знаходиться на безлюдному острові Стаффа на західному узбережжі Шотландії. Вона має дуже незвичайний вигляд – її внутрішні стіни складаються з шестигранних базальтових колон. Деякі відвідувачі припускають, що вони побудовані зусиллями людини, але насправді це творіння природи. Крім того, печера має природний арковий дах. Тому, коли хвилі ударяються об давні камені, виникає звук, що нагадує справжню мелодію.

Побачити це незвичайне диво природи приїжджало багато відомих людей. Серед них королева Вікторія, Жуль Верн, Вальтер Скотт та інші.

Фінгалова печера на острові Стаффа на узбережжі Шотландії

Фінгалова печера © TTphoto / Shutterstock

Печери світлячків Вайтомо (Нова Зеландія)

Серед найзнаменитіших печер у світі – печери світлячків Вайтомо (Waitomo Glowworm Caves) на Північному острові Нової Зеландії. Вони здобули популярність завдяки їхньому різновиду грибного комарика — Arachnocampa luminosa, який світиться в темряві і є ендеміком цієї країни. У ході екскурсії туристів проводять через три зали. Вони можна побачити велику систему підземних річок і приголомшливі освіти сталактитів і сталагмітів, стовпів і колон. Закінчується тур прогулянкою на човні через Грот світлячків підземною річкою Вайтомо, де єдиним джерелом світла є крихітні комарики, що створюють небо з живих вогнів.

Туристам слід враховувати, що найкращий час для відвідування печери світлячків Вайтомо – з грудня до березня. Всередині її не можна фотографувати, оскільки від спалаху камери Arachnocampa luminosa можуть загинути.

Печери Вайтомо у Новій Зеландії

Печери світлячків Вайтомо © Lukas Bischoff Photograph / Shutterstock

Печера тростинної флейти (Китай)

Чарівна печера очеретяної флейти (Reed Flute Cave) – одна з найкрасивіших у світі. Вона знаходиться на півдні Китаю, неподалік міста Гуйлінь і відома як «Палац природничих мистецтв». У ній обладнано штучне освітлення, завдяки якому хитромудрі сталактити, сталагміти та інші скельні утворення виглядають особливо чудово. Археологи вважають, що ця дивовижна печера була сформована близько 600 млн. років тому. У ній є понад 70 написів, які датуються 792 роком н.е. та відносяться до періоду правління династії Тан. Вони свідчать, що вона була відомою пам’яткою з давніх часів.

Природна вапнякова печера з різнобарвним освітленням

Печера тростинної флейти © Maciej Bledowski / Shutterstock

Шкоцянські печери (Словенія)

Шкоцянські печери (Skocjan Caves) — відома у світі печерна система, сформована річкою Річка. Вона вражає своєю різноманітністю та особливим, трохи лякаючим світом. Тут знаходяться найглибший каньйон планети та один із найбільших у Європі гротів — зал Мартеля. Крім того, в ній є понад 30 підземних водоспадів, стрімка річка, безліч лійок, провалів та порожнин. Щороку Шкоцянські печери відвідують близько 90 000 туристів з усіх куточків світу.

Підсвічування у Шкоцянських печерах

Шкоцянські печери © Andywand/Shutterstock

Печера Айсрізенвельт (Австрія)

Може здатися дивовижним, але найбільша у світі крижана печера – Айсрізенвельт (Eisriesenwelt), знаходиться всього за 40 км від Зальцбурга. Вона йде в глиб землі на 42 км! Усередині неї можна побачити вражаючі крижані скульптури, створені природою протягом тисячоліть. Цю унікальну освіту можна відвідати лише у складі екскурсії з травня до жовтня.

Туристам слід мати на увазі, що навіть влітку температура тут не піднімається вище за 0°C, тому варто брати з собою відповідний одяг та взуття.

Крижані утворення у великій крижаній печері Eisriesenwelt

Печера Айсрізенвельт © ON-Photography Germany / Shutterstock

Зигзагоподібна гірська дорога, що веде до крижаної печери Айсрізенвельт.

Печера Айсрізенвельт © trabantos / Shutterstock

Морська печера Бенагіл (Португалія)

Одна з найвідоміших, відвідуваних і фотографованих морських печер світу – Бенагіл (Benagil). Вона знаходиться на мальовничому узбережжі Алгарве і має арки, а також незвичайний отвір у склепінні, який називають оком. Крізь ці ущелини проникає сонячне світло і блищить у блакитній воді. Відвідування морської печери Бенагіл може бути само собою захоплюючою пригодою. Справа в тому, що дістатися до неї можна лише по воді. Зазвичай туристам пропонують екскурсію на човні або катері, але вони не швартуються, а повільно проходять повз печеру, дозволяючи розглянути її тільки зовні. Крім того, сюди можна дістатися на каяку або падлборді, а найвідчайдушніший спосіб — вплав.

Найкращий час для відвідування печери Бенагіл — весна та осінь, коли сонце менш активно, а туристів менше.

Туристи плавають на байдарках, каяках

Морська печера Бенагіл © RapunzielStock / Shutterstock

У печері Бенагіл

Морська печера Бенагіл © Rad Radu / Shutterstock

Печери Сонори (США)

Печери Сонори (Caves of Sonora) вважають одними з найкрасивіших у світі. Вони перебувають у штаті Техас і виникли у проміжку між 1,5 та 5 мільйонами років тому. У них є багато геліктитів, що пояснюється давнім віком печер, оскільки на їх освіту потрібно значно більше часу, ніж для формування сталактитів та сталагмітів. Геліктити тут зустрічаються удосталь і навіть є камера, яка настільки щільно заповнена ними, що це місце охрестили «зміїною ямою».

Туристам слід знати — у печерах Сонори зовсім нехолодно, тому теплі речі не знадобляться, але взуття має бути зручним.

Сталактити у печері

Печери Сонори © Kate Connes / Shutterstock

Гран сенот (Мексика)

Мексика багата на чудові сеноти. Найвідоміший із них — Гран (Gran Cenote), розташований у Тулумі. Він є мальовничою печерою з отвором у склепінні, яке виникло при його обрушенні. Усередині неї протікають підземні води кристальної чистоти. Вони настільки прозорі, що добре видно рибок, що плавають тут, навіть без занурення. Гранд сенот вважають найкращим для снорклінгу і одним з найкрасивіших у Мексиці.

Гран Сенот - один із найвідоміших сенотів Мексики.

Гран сенот © ecstk22 / Shutterstock

Підводне плавання в печері

Гран сенот © Mr. James Kelley/Shutterstock

Печера Шондонг (В’єтнам)

Шондонг (Sơn Đoong cave) – найбільша у світі печера. Вона знаходиться у Центральному В’єтнамі, в провінції Куангбінь. Це один із найважче доступних гротів світу, тому щороку його відвідують не більше 500 осіб. Усередині туристи можуть побачити неймовірний світ — сталагміти, що нагадують своєю формою кактуси, величезні перлини перлин та інші незвичайні утворення. У печері Шондонг протікає річка, а через обвал у склепінні сюди проникає сонячне світло, тому тут сформувався особливий мікроклімат і виросли справжні ліси.

Туристи можуть зупинитися в кемпінгу та провести кілька ночей під зоряним небом, вирушити у плавання підземною річкою та дослідити величезні печерні долини.

Грот у печері Шондонг

Печера Шондонг © thailand-trip.org

У печері Шондонг

Печера Шондонг © thailand-trip.org

Печери льодовика Ватнайокюдль (Ісландія)

Печери льодовика Ватнаййокюдль (Vatnajokull) – одні з найбільших у Європі. Вони захоплюють своєю красою, зачаровують блакитом кольору та рельєфністю льоду. Побачити їх можна лише в зимовий період – з листопада до березня. Ці дивовижні крижані печери утворюються в холодні місяці, коли температура знижується і води льодовика припиняють танути після літнього тепла.

Восени, перед початком сезону, гіди вирушають на пошуки печер, що знову сформувалися, які будуть досить великими і безпечними для дослідження туристами. Їхнє відвідування можливе лише з гідом та за наявності спеціального спорядження — на початку екскурсії видають захисну каску та кішки для ходьби по льоду.

Блакитні айсберги відбиваються у льодовиковій лагуні Йокульсарлон

Печери льодовика Ватнайокюдль © Jane Rix / Shutterstock

Мандрівник у крижаній печері в Національному парку.

Печери льодовика Ватнайокюдль © Anna Om / Shutterstock

Печера та Басейн (Канада)

The Cave and Basin – національна історична пам’ятка Канади поблизу міста Банф. Він знаходиться в схилі Сірчаної гори і складається з дев’яти гарячих джерел із сірчаною водою, розташованих на різних рівнях. На нижньому з них знаходиться єдина печера з басейном. Це гарне та незвичайне місце із захоплюючою історією.

Туристам слід бути готовими до специфічного запаху, що видається гарячими джерелами, та заборони на купання. Справа в тому, що тут мешкають равлики (Physella johnsoni), що знаходяться на межі зникнення, і захищені законом Канади. Купання в гарячих джерелах шкодить їх відкладеним яйцям, тому на порушників чекають штраф у $75000 або один рік в’язниці.

Промінь світла світить через отвір у підземній печері

Печера та Басейн © Ronnie Chua / Shutterstock

Печера Прайя Накхон (Таїланд)

Печеру Прайя Накхон (Phraya Nakhon Cave) вважають однією з найкрасивіших пам’яток Таїланду. Вона знаходиться в провінції Прачуапкхірікхан і є частиною національного парку Као Сам Рой Йот (Khao Sam Roi Yot). Щоб дістатися до неї, доведеться здійснити прогулянку на човні, а потім йти пішки горою і піднятися крутими сходами. Але витрачені зусилля варті побаченого. Прайя Накхон – одна з кількох печер усередині гори, в ній природним чином провалено склепіння. Крізь нього проникає сонячне світло, яке висвітлює збудований тут маленький храм. Це видовище заворожує та викликає масу емоцій. Печера дуже красива – з множинними сталагмітами і сталактитами, а також пишними гаями, що ростуть тут.

Королівський павільйон у печері Прайя Накхон

Печера Прайя Накхон © sittitap / Shutterstock

Печери Аджанти (Індія)

Печери Аджанти (Ajanta Caves) – одна з головних релігійних пам’яток Індії. Це унікальний печерний комплекс із 30 буддійських храмів та монастирів, висічених у скелі, що має форму підкови. Він знаходиться в індійському штаті Махараштра за 450 км на схід від Мумбая. Усередині можна побачити багате оздоблення – наскельні скульптури та картини, які вважають шедевром буддійського релігійного мистецтва. Вони зображують минулі життя та переродження Будди, а також інші буддійські божества, тварин, ювелірні прикраси, сцени з камасутри та інше. Археологи припускають, що в давній Індії ці печери були притулком для ченців у сезон дощів, а також місцем відпочинку торговців та паломників.

Печера Аджанти висічена в скельній стіні неподалік Аурангабада

Печери Аджанти © Pikoso.kz / Shutterstock

Зала поклоніння Чайтья зі ступою в печерах Аджанта

Печери Аджанти © saiko3p / Shutterstock

Печери Пак Оу (Лаос)

Пак Оу (Pak Ou Caves) є печерним монастирем на березі річки Меконг, розташований недалеко від міста Луангпрабанг. Він складається із двох печер, заповнених тисячами дерев’яних скульптур Будди. Маленькі зображення божества висотою всього кілька сантиметрів, розставлені на спеціальних полицях і демонструють їх у різних позах — лежачим, медитирующим, проповідуючим, у нірвані та інших. Протягом століть Пак Оу служив місцем поклоніння – люди вірили, що тут мешкають духи річки, біля якої вони знаходяться.

Перед входом у печери торговці продають квіти, ароматичні палички та свічки на знак поваги до зображень Будди. Туристам слід знати, що друга печера — темна, тому є сенс взяти з собою ліхтарик або орендувати його біля входу.

Печери Пак Оу або Там-тінг на річці Меконг

Печери Пак Оу © Suthikait Teerawattanaphan / Shutterstock

Буддійські печери Пак Оу на річці Меконг

Печери Пак Оу © Kittisun / Shutterstock

Печери Фразассі (Італія)

Печери Фразассі (Frasassi Caves) — одна з найвідоміших і найбільших карстових печерних систем Європи. Вона була відкрита в 1971 році і відразу набула великої популярності через величезну кількість незвичайних сталактитів і сталагмітів. Ці освіти особливо химерно виглядають завдяки спеціально підібраному освітленню. Печери Фразассі включають кілька камер. Найцікавіші з них — «Печера кажанів», назва якої говорить сама за себе, «Кімната свічок», що має безліч сталагмітів, що нагадують свічки, і «Велика печера Вітру» завдовжки 13 км, що стала популярною після реаліті-шоу, учасники якого в нею жили.

Церква всередині печери в Італії

Храм Валадзьє в печерах Фразассі © Luca Lorenzelli / Shutterstock

Печери Бату (Малайзія)

Печери Бату (Batu Caves), які знаходяться в 13 км від Куала-Лумпура – одна з найпопулярніших пам’яток Малайзії. Це сакральне місце для віруючих та відома індуїстська святиня за межами Індії. Вона присвячена Муругану – богу війни. Саме його величезна статуя (43 метри) була встановлена ​​біля підніжжя гори. До печер ведуть понад 270 різнокольорових сходів, якими снують спритні мавпи. Вони, як правило, намагаються щось потягнути, тому не надягайте на себе блискучі предмети та прикраси. Крім того, не варто намагатися їх гладити – тварини агресивно реагують.

Подолавши ці незначні перешкоди, туристи потрапляють до Храмової печери — найбільшої з трьох великих та семи маленьких печер Бату. Вони містяться святилища, статуї і розписи, присвячені індуїстської міфології. Усередині можна побачити багатомільйонні утворення — сталактити та сталагміти, а в кількох печерах є обвали у склепінні, крізь які видно синє небо.

З 1892 року тут проходить Тайпусам – тамільський індуїстський фестиваль. У його рамках проводяться ритуали, заборонені Індії. Наприклад, деякі віруючі завдають собі ран, проколюють тіло рибальськими гачками і впадають у транс.

Храм-печера індуїзму

Печери Бату © Foto-up / Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук