Незвідана Саудівська Аравія – актуальні поради для мандрівників

Казкова та загадкова Саудівська Аравія довгий час була недосяжною мрією для більшості мандрівників. В’їзд до неї дозволявся лише на запрошення бізнес-партнерів або з метою паломництва. Але у 2017 році в країні стартувала програма Saudi Arabia Vision 2030, однією з цілей якої став розвиток туризму. А ще за два роки королівство максимально спростило отримання візи, дозволивши її оформлення онлайн. Щоб ваша подорож до Саудівської Аравії приносила лише радість, ми пропонуємо добірку актуальних порад для туристів.

Віза до Саудівської Аравії.

З вересня 2019 року для поїздки з туристичною метою можна оформити електронну візу на офіційному сайті Управління з туризму Саудівської Аравії. Тут же розміщено список із 49 країн світу, громадянам яких ця послуга доступна. Якщо вашої держави в ній немає, доведеться звертатися до найближчого посольства Саудівської Аравії. А на цій сторінці ресурсу є вся необхідна інформація для мандрівника щодо процесу отримання візи, її вартості та іншого. Громадянам Бахрейну, Кувейту, Оману та ОАЕ її оформлювати не потрібно. Їм дозволено в’їзд національними ID-картками.

Мусульмани, які бажають відвідати Саудівську Аравію з метою здійснення помри (прочан до Мекки), також можуть оформити електронну візу. Однак, для цього є додаткові умови. Вони роз’яснені в розділі сайту «Часті питання» на вкладці «Туристична віза».

Проблеми із в’їздом до Саудівської Аравії можуть виникнути у мандрівників із гендерно-нейтральними паспортами (з позначкою «X» у графі «підлога»). Подібні документи видає ціла низка країн: США, Австралія, Індія, Канада, Мальта, Непал, Нова Зеландія, Аргентина, Австрія, Колумбія, Данія, Німеччина, Ісландія, Ірландія, Нідерланди та Пакистан. Розумно попередньо проконсультуватися з цього приводу у найближчому посольстві Саудівської Аравії.

Найкращий час для поїздки до Саудівської Аравії

Саудівська Аравія входить до країн із найспекотнішим кліматом на планеті. Значну частину її території займає Аравійська пустеля. Влітку денна температура в деяких регіонах може триматися на рівні +45-50°C. Перебувати на вулиці в таких умовах дуже некомфортно — є постійна загроза теплового або сонячного удару, а через сухе повітря, що розжарило, складно дихати. Виняток становлять лише високогірні регіони королівства — Асір та Ель-Баха, де з травня до вересня температура не піднімається вище +30°C. Якщо ви не збираєтеся обмежуватися під час подорожі тільки ними, то подорож варто спланувати на період з жовтня до квітня. Вдень у ці місяці не так спекотно (близько +25°C). Увечері та вночі буває досить прохолодно (від +5°C до +12°C).

Але навіть у ці сприятливі місяці, коли туризм у Саудівській Аравії найактивніший, погода може давати сюрпризи. У грудні та січні іноді йдуть досить сильні дощі. У гірських районах температура може опускатися нижче за нуль, і випадає сніг. А в лютому стартує сезон піщаних бур та триває до кінця весни. Але по-справжньому сильні вітри, що приносять пісок із пустелі, трапляються не так часто. І якщо перебувати в приміщенні, то вони не є небезпечними.

Старовинний арабський квартал

Історичне місто Джідда © Osama Ahmed Mansour / Shutterstock

Де зупинитися у Саудівській Аравії

Оскільки Саудівська Аравія почала активно приймати іноземних гостей лише у 2019 році, туристична інфраструктура розвинена тут нерівномірно. Для відпочинку та подорожей краще вибрати великі міста – Ер-Ріяд, Ель-Хубар, Даммам, Джідду та Ет-Таїф.

Знайти де зупинитися ви можете через міжнародні сервіси пошуку та онлайн-бронювання готелів, а також майданчики з оголошеннями по короткостроковій оренді приватних вілл, квартир та апартаментів.

Враховуйте, що у невеликих містах та селищах може бути дуже мало варіантів для туристів. А персонал готелів, найчастіше, не розмовляє англійською. При виборі готелю орієнтуйтеся не на кількість зірок, а на відгуки. Готелі нижче трьох зірок краще не розглядати через поганий сервіс.

У Саудівській Аравії немає центрального опалення. Під час подорожі взимку або перебування в одному з високогірних регіонів не соромтеся попросити додаткову ковдру і вимагайте включити індивідуальне обігрів, якщо вона передбачена. Вибравши місце для проживання приватну квартиру, будьте готові до того, що санвузол в ній буде спільний, а душ ніяк не обгороджений.

Щоденне життя на вулиці священного міста Мекка

Мекка © SAMAREEN / Shutterstock

Обмеження для немусульманських відвідувачів

Відвідувати священні міста Мекку та Медину можуть виключно мусульмани. Проте досвід туристів показує, що абсолютно закритою для іновірців є лише Мекка. Порушення цього правила тягне за собою штраф і може спричинити депортацію. Заборонені для немусульман зони Медини – Мечеть Пророка (Аль-Масджид ан-Набаві) та площа, на якій вона знаходиться. Щодо інших частин міста, то поліція досить лояльно ставиться до присутності іноземців, якщо їхня поведінка відповідає культурним нормам.

Вечірня набережна в Нью-Джидді

Нью-Джідда © Osama Ahmed Mansour / Shutterstock

Обмеження для жінок

Що потрібно знати при поїздці до Саудівської Аравії, якщо ви жінка? Перше — більшість жорстких правил, що стосуються жінок, не закріплені законодавчо, але є частиною релігійних і соціальних норм, що скрупульозно дотримуються. Друге – значна частина з них не стосується іноземок. Зокрема, на офіційному сайті Управління туризму Саудівської Аравії не вказано жодних особливих обмежень для жінок, які бажають оформити візу. Неодруженим парам іноземців дозволяється не лише відвідувати разом королівство, а й проживати в одному номері готелю.

Існує особливе правило для мусульманок, які прибувають до країни для здійснення помри. Жінок молодше 45 років має супроводжувати махрам (чоловік-опікун). Подібне обмеження на подорожі не стосується паломниць віком від 45 років. Вони можуть вчиняти помру самостійно, якщо перебувають у складі організованої спеціальним агентством жіночої групи та мають нотаріально засвідчений документ про відсутність заперечень від свого махраму.

Бедуїнська жінка в традиційному арабському одязі

Фестиваль Hijin у місті Таїф © H1N1 / Shutterstock

Гендерна сегрегація

До 2017 року в державі суворо дотримувалися релігійних та культурних традицій гендерного поділу. Соціальні контакти між жінками та чоловіками, які не є близькими кровними родичами, практично не допускалися. На даний момент ці правила дещо пом’якшилися. Жінкам та чоловікам тепер дозволяється перебувати у загальному приміщенні кафе чи ресторану. А до 2019 року в таких закладах обов’язково організовувалися 2 зали з окремими входами: для одиноких чоловіків та сімейний, де можуть перебувати лише подружжя чи дама. Жорстка сегрегація не практикується у торгових центрах та моллах. Але чоловікові, якого не супроводжує жінка, заходити в жіночі відділи не варто. У музеях, парках розваг, на пляжах досі практикують окремі години відвідин. Жінку-туристку можуть, як і раніше, не пустити в громадський басейн, спортзал або спа-центр. У великих містах ця проблема легко вирішується, тому що тут за останні 5 років відкрито багато подібних закладів лише для жінок. А у столиці з 2018 року навіть працює батутний парк виключно для жінок – BOUNCE Riyadh.

Футуристичний будинок в Ер-Ріяді

Фінансовий район короля Абдалли в Ер-Ріяді © Mohammed younos / Shutterstock

Дотримання дрес-коду

Правила Саудівської Аравії щодо дрес-коду для жінок значно пом’якшилися після 2017 року. Навіть від місцевих мешканок більше не потрібно покривати волосся хіджабом, а обличчя — нікабом і вдягати чорну абайю, виходячи з дому. Туристкам достатньо носити вільний одяг без декольте з непрозорої тканини, яка прикриває руки вище ліктів і ноги вище колін. Облягаючі джинси або штани допустимі, якщо поверх одягнена довга туніка або сукня.

Чоловікам-іноземцям рекомендується не носити вузькі джинси, шорти та майки, а також заборонено знімати чи розстібати верхню частину одягу навіть у сильну спеку.

На розділених громадських пляжах жінки зазвичай плавають у буркіні чи абайях, а чоловіки залишаються у футболках чи сорочках. Приватні пляжі та басейни допускають купальники для жінок (краще відрядні) і плавки для чоловіків, але це завжди потрібно попередньо уточнювати. І пам’ятати, що при виході з води слід обов’язково накинути на себе сорочку, туніку або пляжну сукню.

Категорично забороняється носити одяг типу білизни. А також ту, на якій є релігійна символіка, зображення та написи, образливі для мусульман чи пов’язані з алкоголем, наркотиками, расизмом чи порнографією. Також слід врахувати, що дрес-код може відрізнятися від регіону до регіону.

Під час відвідин святинь і храмів представники обох статей повинні вдягнути речі, що повністю ховають шию, руки до зап’ясть і ноги до кісточок. Жінкам потрібно покрити волосся. Входити в мечеть можна лише босоніж.

Рукостискання ділових партнерів

Арабські бізнесмени © oneinchpunch / Shutterstock

Поведінка у громадських місцях

Важлива порада мандрівникові — перед поїздкою, варто заглянути на сайт Управління туризму Саудівської Аравії та ознайомиться з повним списком усіх обмежень у громадських місцях. Окремо варто наголосити на тому, що чоловікам і жінкам категорично забороняється фізично виявляти симпатію один до одного на людях. Навіть якщо вони — іноземні туристи і перебувають у шлюбі. Поцілунки, обійми та цілком безневинне тримання за руки на публіці трактуються як «дії сексуального характеру» і караються великими штрафами.

Під час спілкування з місцевими мешканцями не варто обговорювати політику, релігію та інтимні теми. Неприпустимі крики, образи, використання нецензурної лексики та грубих жестів.

Мечеть

Аль-Масджид ан-Набаві © Pambudi Yoga Perdana / Shutterstock

Фото- та відеозйомка

Зйомка як така у Саудівській Аравії не заборонена. Однак з міркувань державної безпеки незаконним вважається фотографування урядових будівель, військових об’єктів, а також нерухомості, що належить королівській родині. За фактом це означає, що навіть якщо ви просто захотіли зафіксувати на згадку красиву архітектуру, до вас у будь-який момент може підійти поліцейський і попросити видалити кадри. Заборонені законом фото- та відеозйомки людей без їхнього дозволу (жінок не потрібно знімати за жодних умов), а також нещасних випадків, пробок, злочинів чи інших подій. Також туристам не можна користуватися дронами.

Старий квартал у Джідді

Історичне місто Джідда © Osama Ahmed Mansour / Shutterstock

Безпека туристів у Саудівській Аравії

Саудівська Аравія – країна, де прагнуть максимально піклуватися про благополуччя туристів. Але є й ризики, які слід обов’язково врахувати, плануючи поїздку.

Берегова лінія в Джидді з бізнес-парком вдалині

Джидда та бізнес-парк Headquarters © Zaruba Ondrej / Shutterstock

Тероризм

Через зовнішньополітичну ситуацію, у низці регіонів існує загроза терористичних актів, ракетних та мінометних обстрілів.
Туристам не рекомендується відвідувати:

 • територію в межах 80 км. від кордону з Єменом;
 • міжнародний аеропорт “Абха”;
 • Ель-Катіф у Східній провінції, а також його передмістя.
 • регіони, що знаходяться на кордоні з Іраком.

Особливо висока ймовірність терористичних ударів у святкові та релігійно значущі для мусульман дні. У ці періоди важливо стежити за новинами та повідомленнями уряду, щоб безпечно відвідувати ті чи інші заходи. Крім того, є загроза викрадення іноземних громадян у такі дні.

Злочинність

Рівень злочинності в королівстві досить низький, і туристу практично нічого не загрожує. Але кишенькові крадіжки тут трапляються. Варто бути особливо уважними в людних місцях — на ринках, оглядаючи визначні пам’ятки та відвідуючи релігійні об’єкти.

Небезпечні тварини та комахи

Укуси комарів, кліщів і бліх можуть викликати ряд важких захворювань, які не можна запобігти вакцинації або прийому ліків.
Вирушаючи у подорож Саудівською Аравією:

 • одягайте максимально закритий одяг – сорочки з довгими рукавами, штани повної довжини та головні убори;
 • регулярно використовуйте якісний репелент та обробляйте їм не тільки носибельні речі, а й спорядження;
 • намагайтеся ночувати в кондиціонованих чи екранованих приміщеннях;
 • якщо доводиться спати на свіжому повітрі, використовуйте москітну сітку.

За межами великих міст турист може мати справу з кількома видами отруйних змій. Найнебезпечніші – гадюки. Деякі з них видають брязкіт звук як попередження, коли помічають загрозу. Якщо почуєте щось подібне, припиніть рухатися, огляньтеся і, коли зрозумієте, де знаходиться тварина, відступіть у протилежний бік. У разі укусу потрібно негайно звернутися до найближчої лікарні, щоб отримати протиотруту.

Під час відвідування пляжів Перської затоки є небезпека зустрітися з отруйною морською змією (Hydrophis lapemoides). Вона мешкає біля берега і на мілководді. Змії «зависають» над рифами і скупченнями водоростей, полюючи на рибу, і можуть вкусити людину, що потурбувала їх. Найчастіше страждають пальці рук та ніг. Отрута тварини впливає нервову систему, викликає нудоту і блювоту, і навіть може призвести до тяжких наслідків, а то й запровадити протиотруту.

У Саудівській Аравії живуть жовтий і товстохвостий скорпіони. Вони вважають за краще ховатися під камінням, між великими гілками та в норах. Отрута цих членистоногих має нейротоксичну дію і може викликати смерть. Особливо він небезпечний для дітей, старих, алергіків та людей із захворюваннями серця.

Ще один мешканець пустелі, зустріч із яким може зіпсувати враження від відвідування Саудівської Аравії — верблюжий павук. Він здатний вирости до 15 см у довжину, швидко бігає і має дуже розвинені щелепи. Його укус не смертельний, але викликає біль та набряк, а рана може інфікуватися. При нападі верблюжі павуки видають своєрідний писк чи стрекотіння.

Медицина

Медична страховка автоматично оформляється на кожного туриста в момент отримання електронної візи, включена до її вартості та дійсна протягом 12 місяців. Всі відповідні матеріали надсилаються мандрівникові електронною поштою у вигляді вкладення у форматі PDF. Необхідну інформацію про медичну страховку також можна знайти, увійшовши до свого облікового запису на веб-сайті eVisa. Крім того, ви можете самостійно оформити додаткову туристичну страховку, яка розширить список доступних послуг та забезпечить медичну евакуацію, якщо така потреба виникне.

Розумно завжди тримати при собі картку, в якій арабською мовою буде вказана ваша група крові, алергії та хронічні захворювання, а також назви ліків, які ви повинні постійно приймати.

У поїздку краще взяти із собою запас життєво необхідних препаратів. Буде незайвим також попередньо уточнити у посольстві Саудівської Аравії, чи дозволено ввезення ваших ліків.
Що стосується COVID-19, то в’їзд до Саудівської Аравії дозволено незалежно від статусу імунізації.

До необхідних щеплень належать такі:

 • проти менінгококового менінгіту (сертифікат про вакцинацію повинні надавати тільки дорослі та діти віком від 2 років, які прямують до Саудівської Аравії для здійснення помри або хаджу);
 • проти поліомієліту (сертифікат надають туристи, які в’їжджають із районів активної передачі вірусу);
 • проти жовтої лихоманки (свідоцтво про вакцинацію мають пред’явити мандрівники, які приїжджають із країн, де існує ризик передачі захворювання, а також перебувають на транзиті на їх території понад 12 годин).

Щеплення, що рекомендуються для туристів:

 • від гепатиту А та B;
 • від сказу (якщо поїздка має на увазі контакт з дикими тваринами);
 • від черевного тифу (якщо плануєте відвідати маленькі міста та сільські райони).

Також варто врахувати, що в окремих регіонах Саудівської Аравії є небезпека зараження малярією. Перед поїздкою краще проконсультуватися у лікаря, отримати рецепт на ліки, що запобігає розвитку захворювання та схему його прийому.

Гірський шлях

Таїфа © Sainuddeen Alanthi / Shutterstock

Транспорт

Система громадського транспорту в Саудівській Аравії знаходиться на стадії активного розвитку і поки що має досить слабку інфраструктуру. Це стосується як пересування між населеними пунктами, так і усередині міст. Ось що потрібно знати туристу, щоби раціонально планувати поїздки.

Бедуїн та верблюди

Верблюди © Hussain Faisel AL-Salehi / Shutterstock

Метро

У Саудівській Аравії на даний момент є лише одна діюча система метро – у Мецці. Вона здійснює перевезення пасажирів під час ходжу. 2022 року заплановано відкриття метро в Ер-Ріяді. Згідно з проектом, столицю обслуговуватимуть 6 ліній завдовжки 176 км (85 станцій). Також буде створено інтегровану систему Riyadh Metro Buses, яка охопить головні автомагістралі міста, з’єднає житлові райони один з одним, а також забезпечить їхні внутрішні потреби у перевезеннях.

Автобуси

Міські автобуси курсують з 05:30 до 23:30 – у них працюють кондиціонери. Дізнатися розклад та отримати детальну інформацію про послуги можна на сайті компанії. Квитки на міжміські подорожі продаються онлайн та у спеціальних офісах. Їхні адреси перераховані на інтернет-порталі компанії. Для пошуку необхідного маршруту та бронювання зручно використовувати програму SAPTCO, яка працює і на Android, і на iOS.

Поїзди

Мережею залізниць країни управляє Saudi Railways Company (SAR). Пасажирів обслуговують дві лінії – Північна та Східна. Перша з них включає 6 станцій – Riyadh North Station, Majmaah, Qassim, Hail, Jauf і Qurayyat. А друга – Riyadh East Station, Hufuf, Abqaiq та Dammam. На сайті компанії надана вся необхідна туристу інформація. Квиток можна забронювати онлайн або по телефону, придбати в касі на будь-якій станції або через мобільний додаток SAR.

Таксі

У Саудівській Аравії таксі має великий попит і для поїздок містом, і для подорожей між населеними пунктами. Для виклику машини найзручніше користуватися мобільними програмами. Тут працюють міжнародні сервіси Uber, Bolt та Careem, а також місцеві – Hala Taxi, Jeeny, KDDAD та Kaiian.
Варто врахувати, що поряд з водієм може зайняти лише чоловік. Представниця слабкої статі завжди повинна сідати на заднє сидіння або через Uber замовити авто з жінкою-водієм.

Оренда автомобіля

Прокат автомобіля – найзручніший варіант, якщо ви збираєтеся побувати в декількох містах під час подорожі. У міжнародних аеропортах Саудівської Аравії представлений великий вибір агентств з прокату. При собі потрібно мати паспорт, міжнародне посвідчення водія та банківську картку.
Орендувати машину ви можете і через великі міжнародні компанії (Hertz, Europcar, AVIS, Budget та інші), та місцеві агенції, наприклад, Lumi, Golden Drive та Key. Оренду можна оформити онлайн чи безпосередньо в офісі компанії.
Стан доріг у великих містах — відмінний, у сільській місцевості — бажає кращого. Манера водіння жителів країни є досить небезпечною.

їжа та напої

Основу національної кухні Саудівської Аравії складають різні види м’яса (за винятком свинини), рис та овочі. У приморських регіонах також подають найсмачнішу рибу та морепродукти. Місцеві жителі п’ють козяче, верблюже та овече молоко, роблять з нього йогурти та сири. М’ясні страви часто готують на грилі, рожні або тушкують. Хліб тут замінюють тонкі та товсті коржики з різних видів борошна — хобз, пітта, таміз та лаваш.

На сніданок та вечерю традиційно їдять легші страви. А найситніший прийом їжі – обід.

Автентичною їжею Саудівської Аравії вважається кабса – рис з м’ясом, приправлений шафраном, мускатним горіхом, кардамоном та лумі (сушеним лаймом). До нього подають гострий соус із помідорів та перцю чилі, салат із овочів.

Під час Рамадану саудівці часто їдять улюблену страву пророка Мухаммеда – сарид. Як закуска або швидке перекушування у туристів неймовірно популярні шаурма з баранини, курки або яловичини і пиріжки з різними начинками.

Для вегетаріанців кухня Саудівської Аравії пропонує великий вибір смачних та ситних страв з рису та овочів, а також кускус, фул медамес (паштет або рагу з бобів), фалафель, хумус, бабагануш, мутабель та багато іншого.

Найпопулярніші фрукти королівства – фініки, які тут є символом гостинності. Їх подають до кави, готують із них напої та десерти, у тому числі й чудове печиво з фініковою пастою – клейчу. Також саудівці дуже люблять кавуни та дині.

Культовий напій країни – кава. Тут його називають “кахва”. Жодна розмова, ділова чи дружня зустріч неможливі без цього запашного напою. І відмовитися від нього означає нанести серйозну образу. Готують кахву просто перед гостями. Каву тут люблять міцною, без цукру, але з традиційними спеціями — шафраном, кардамоном, корицею або гвоздикою. До напою обов’язково подають холодну воду і різні солодощі. Крім звичних пахлави, щербету та рахат-лукуму, обов’язково варто спробувати печиво маамуль, молочний пудинг мухаллебі, еш-асаю (східний варіант чізкейку) та лігемат (пончики у фініковому чи медовому сиропі).

Щоб вгамувати спрагу, тут п’ють холодний чай, свіжі фруктові соки та безалкогольні коктейлі. Воду варто вживати лише бутильовану.

У столиці Ер-Ріяді та інших великих туристичних містах можна знайти ресторани світової кухні та заклади, де подають традиційні страви з різних регіонів Близького Сходу. Також тут дуже популярні десертні кафе у європейському стилі. Крім того, в Саудівській Аравії добре розвинена система фаст-фуду. Є як місцеві заклади, так і такі, що належать великим міжнародним мережам (Burger King, McDonald’s, Pizza Hut, Subway та інші).

Власник лави продає різні фінки

Фініки та інші сушені насолоди © Shazrul Edwan / Shutterstock

Араб на вулиці продає місцеві овочі та фрукти

Базар у Тойфі © Shazrul Edwan / Shutterstock

Шопінг

Похід за покупками – одна з улюблених розваг туристів у великих містах Саудівської Аравії, де є безліч сучасних торгових центрів та колоритних ринків. Найкращими містами для шопінгу вважаються Ер-Ріяд та Джідда. Ціни в Саудівській Аравії не найдемократичніші, проте вибір товарів і представлених брендів — величезний. Найвигідніше планувати шопінг на період розпродажів, коли максимальні знижки можуть доходити до 70%. Вони проводяться під час та протягом декількох днів після Рамадану, а також після закінчення хаджу. Їхні терміни змінюються щороку, тому важливо цю інформацію з’ясувати заздалегідь.

Вихідними днями тижня у Саудівській Аравії є п’ятниця та субота. Крім того, у п’ятницю мусульмани здійснюють у мечетях обов’язкову колективну молитву – джума-намаз. Цього дня багато магазинів працюють за особливим графіком — відкриваються після 16:00 та обслуговують клієнтів до пізньої ночі.

Ще одна особливість шопінгу — часта відсутність примірочних у жіночих магазинах, пов’язана з релігійними традиціями. Одяг доводиться купувати, приміряти його в готелі, а потім обмінювати на потрібний розмір або повертати те, що не підійшло.

Найкращі покупки та сувеніри з Саудівської Аравії:

 • рожеве масло та вода;
 • мило з верблюжого молока;
 • сандалії ручної роботи від місцевих майстрів та традиційний одяг;
 • прикраси із золота;
 • парфуми на основі натуральних олій;
 • кавник далла для приготування кахви.

Паломники роблять покупки на вуличному базарі

Базар біля мечеті Набави © Fitria Ramli / Shutterstock

Час молитви та Рамадан

П’ять разів на добу всі мешканці Саудівської Аравії, які сповідують іслам, повинні молитися — намаз. Деякі магазини та ресторани можуть закриватися на 15–30 хвилин кілька разів на день. Час молитви змінюється в залежності від сходу та заходу сонця і в різні місяці він різний. Щоб раціонально планувати свій день, краще заздалегідь уточнити його в інтернеті, у місцевій пресі або у працівників готелю. Варто пам’ятати також, що під час намазу не можна включати музику на вулиці, в машині і навіть у номері.

Священний місяць Рамадан є обов’язковим для мусульман постом, який триває 30 днів. Щороку він настає у різний час, оскільки його терміни визначаються за місячним календарем. На період Рамадану віруючим протягом світлового дня заборонено їсти, пити та палити. Установи та підприємства у цей час функціонують за скороченим графіком, багато магазинів та закладів харчування відкриваються лише після заходу сонця, а деякі пам’ятки тимчасово припиняють роботу.

Туристам не обов’язково дотримуватися посту. Кафе та ресторани при готелях обслуговують гостей у звичайному режимі. Але приїжджим варто виявляти повагу до релігії та культури країни та утримуватися від вживання їжі, напоїв та куріння у громадських місцях до заходу сонця.

У ресторанах, орієнтованих виключно на туристів, у період Рамадану клієнтів приймають і вдень, але ретельно завішують вікна. Закінчення поста знаменує масштабне державне свято – Ід-аль-Фітр.

Мусульманські паломники з усього світу здійснюють таваф

Молитва навколо кааби під час ходжу © Sony Herdiana / Shutterstock

Вживання алкоголю

Алкоголь у Саудівській Аравії повністю заборонено. Будь-які спиртні та спиртовмісні напої не можна виробляти, ввозити, вживати та продавати. Ці заборони, на відміну від інших мусульманських держав, стосуються як місцевих жителів, а й туристів.

Арабська молода людина біля багаття

Араб біля вогнища у пустелі © Black Kings / Shutterstock

Ставлення до представників спільноти ЛГБТК+

У Саудівській Аравії за гомосексуальні стосунки садять у в’язницю або навіть страчують. Одностатеві шлюби тут не визнаються, як і будь-які прояви гендерної та сексуальної ідентичності, які виходять за межі гетеросексуальних чи цисгендерних норм. Звісно, ​​насамперед це стосується громадян королівства. Однак якщо ви ставитеся до ЛГБТК-спільноти і хочете відвідати Саудівську Аравію, варто на якийсь час «повернутися в шафу». А ще – закрити профілі у всіх соціальних мережах. Будь-який пост у них, який хоч якось натякає на гомосексуальні відносини чи приналежність до гендерквірів, у цій країні може розглядатися як кіберзлочин і переслідуватися за законом. При цьому варто згадати, що в державі, яка живе за законами шаріату, обговорювати сексуальну орієнтацію не прийнято.

Набережна в Досі

Оглядове колесо © alsanqer abdullah H / Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук