Подорож дощовими лісами Амазонії

Амазонські джунглі – це унікальний район Південної Америки, де можна знайти неймовірну різноманітність ендемічних тварин та рослин. Це найбільший у світі тропічний ліс, де водиться близько 30% всіх тварин і рослин, що коли-небудь виявлені у світі. Тут ще залишилися корінні племена, чий життєвий уклад не змінювався тисячі років. На жаль, з 1970-х років тут було вирубано понад 1,4 мільйона гектарів лісу для будівництва та потреб сільського господарства. У 2010-х цей процес взяли під контроль, а площа територій, що охороняються, збільшилася на 17 %. Поїздка до Амазонії – унікальна можливість познайомитися з життям корінних американських племен і побачити сотні рідкісних видів тварин і рослин. Що ж потрібно знати, вирушаючи у подорож доісторичними лісами?

Де знаходиться Амазонія

Дощові ліси Амазонії пролягають на території дев’яти країн Південної Америки – Бразилії, Перу, Колумбії, Болівії, Еквадору, Гайани, Венесуели, Суринаму та Французької Гвіани. Це один із найбіорізноманітніших регіонів планети, який займає 5,5 мільйонів м². Тут водиться близько 40 тис. видів рослин, 3 тис. — риб, 1,2 тис. — птахів, 130 тис. — ссавців, земноводних, плазунів та безхребетних. Але ці джунглі приховують у собі безліч загроз. Тут живуть великі хижаки, отруйні комахи, рептилії, і навіть ростуть небезпечні рослини.
Уся територія пронизана повноводною річкою у світі — Амазонкою та її притоками. Впадаючи в Атлантичний океан, вона утворює одну з найбільших у світі дельт.
У амазонських джунглях досі мешкає близько 450 племен корінних жителів. Близько 75 із них не підтримують контакти із зовнішнім світом та будь-якими ознаками цивілізації. Вони, як і тисячі років тому, займаються полюванням, землеробством, рибальством та збиранням.

Найкращі країни для відвідування тропічних лісів Амазонії

Можна виділити три основні напрямки для подорожі Амазонкою — Бразилія, Перу та Еквадор.

Бразилія – ​​масштабність річки Амазонки

Манаус – найбільше місто бразильської Амазонії, де проживає близько двох мільйонів людей. Тут знаходиться одна з найширших частин Амазонки (10 км), де можна відчути розміри і силу цієї чудової річки. А на схід від міста спостерігають неймовірне природне явище – злиття річок. При цьому їх води не змішуються і можна побачити чітку межу між темною Ріу-Негру і світлою Солимойнс.

Саме звідси стартує більшість човнових турів через джунглі. На берегах численних приток та озер, що входять до басейну Амазонки, знаходяться різноманітні готелі, вілли та туристичні житла, стилізовані під індіанські хатини. До програми туру також входять прогулянки джунглями, де можна побачити мавп, лінивців, папуг, кайманів, ягуарів, тапірів та капібар. А у місцевих водах водяться небезпечні піранії, річкові дельфіни та унікальні види риб.

Самка Ягуара на Річка Куяба, Порто Жофрі, Пантанал Матогросссенсе

Ягуар, Мату-Гросу-ду-Сул, Бразилія © reisegraf.ch / Shutterstock

Перу – найдемократичніші ціни

Ікітос – найбільше місто планети, яке не має сухопутного сполучення з іншими містами. Прибути сюди можна лише водним чи повітряним транспортом. Звідси зручно добиратися до національного заповідника Pacaya Samiria (другий за величиною до Перу). Тут налічується понад 1000 видів амазонських тварин. Серед них ламантини, рожеві та сірі дельфіни, павукоподібні мавпи, пуми, баклани, чаплі, черепахи та 965 рослин. У цій заповідній зоні можна також побачити як живуть корінні племена, які зберігають свої давні традиції та підвалини.

Пуерто Мальдонадо — невелике містечко за 55 кілометрів від кордону з Болівією. Неподалік від нього знаходиться Національний заповідник Тамбопата-Кандамо, який відомий своїми папугами. Найкраще їх можна побачити на стрімкому березі, куди вони злітаються щоранку. Спочатку ці різнокольорові пернаті кружляють довкола, а потім сідають, щоб поїсти глину, збагачену солями. Все «вистава» триває приблизно півгодини, але це незвичайне видовище запам’ятовується на все життя.

Нічна сцена Ікітоса на річці Амазонка

Місто Ікітос у Перу © Karol Moraes / Shutterstock

Еквадор – велика біорізноманіття

Кока (Пуерто-Франсіско де Орельяна) — місто у східній частині Еквадору на злитті річки Кока та Напо. Він знаходиться поблизу двох приголомшливих природних територій – Національного парку Ясуні та заповідника Куябено.

У Ясуні мешкають близько 40 ендемічних тварин. Тут мешкає близько третини всіх амазонських видів амфібій, рептилій та птахів, незважаючи на те, що на цій території знаходиться менше 0,15% басейну Амазонки. Національний парк Ясуні — найбіологічніше місце на Землі і точка сходження трьох унікальних регіонів — екватора, дощових лісів Амазонії та Андських гір.

Заповідник Куябено – другий за величиною заповідник в Еквадорі. Його частина періодично затоплюється, що створює унікальні умови існування тварин і рослин. У такий час у ліс можуть запливати дельфіни, понад дві сотні видів риб, анаконди, удави та каймани.

Нічний вид морського порту Місахуаллі

Порт Місахуаллі в Еквадорі © Ammit Jack / Shutterstock

Як уникнути проблем зі здоров’ям в Амазонії

Тропічні ліси приховують безліч небезпек, частина з яких ретельно ховається від людських очей. Для збереження здоров’я варто слідувати нескладним правилам:

  • Перед поїздкою до тропічних лісів Амазонії необхідно зробити щеплення проти жовтої лихоманки. Її головними переносниками є комарі, які інфікуються, кусаючи хворих мавп та людей. Безпосередньо від людини до людини ця хвороба не передається. Основна небезпека жовту лихоманку полягає в тому, що від неї немає спеціального лікування. Також незайвим буде щепитися від правця.
  • Варто уважно ставитись до вибору похідного одягу. Вона повинна бути виконана з легкої, швидковисихаючої тканини (бажано бавовни). Обов’язково варто взяти футболки (сорочки) з коротким та довгим рукавом, довгі штани, теплу кофту, дощовик, купальний костюм та кілька пар шкарпеток. Також потрібний головний убір, бажано з полями. Взуття повинне бути дуже зручним і непромокальним. Щоразу перед тим, як одягнутися і взутися потрібно все перевірити ще раз на наявність непроханих кусачих «гостей». Чим менше відкритих ділянок шкіри, тим менший шанс отримати укус комара або павука. Найкраще брати одяг світлих тонів, тому що він привертає менше уваги комах. На всі відкриті ділянки тіла необхідно наносити репелент із OFF фактором 35.
  • Потрібно серйозно поставитися до вмісту аптечки. У ній мають бути анальгетики та гістамінні препарати, які швидко вгамують біль та дискомфорт, викликані впливом сонця та укусів комах. Не варто забувати і про сонцезахисний крем.
  • Вирушаючи у подорож дощовими лісами Амазонії, потрібно уважно стежити за водним балансом. Вологий тропічний клімат дуже швидко викликає дегідратацію за рахунок інтенсивного потовиділення. Зазвичай на туристичних маршрутах є джерела питної води. Але буде не зайвим запастися спеціальними пігулками для очищення води.

Жаба-дротик з жовтими плямами та синіми ногами

Ранітомея ванзолінія – отруйна амфібія © Dirk Ercken / Shutterstock

Правила поведінки та особливості знаходження в амазонських джунглях

Окрім важливих пунктів, що стосуються збереження здоров’я, у «легких планетах» є низка правил, які дозволять уникнути неприємностей.

  • Насамперед, вирушаючи у похід, потрібно найняти професійного гіда, яких знає Амазонію як свої п’ять пальців. Самостійна подорож може бути смертельно небезпечною. Не варто уявляти себе героєм кінокартини і намагатися прорубати собі новий шлях за допомогою мачете.
  • Зазвичай у програму походу входить відвідування корінних народів, традиції яких потрібно шанувати та ставитись до них з обережністю. Перед початком відео- та фотозйомки необхідно обов’язково запитати дозволу у місцевих жителів. Також одразу варто одразу обговорити фінансове питання – деякі племена дозволяють знімати їх лише за гроші.
  • Це може здатися очевидним, але не варто залишати за собою сміття. Ситуація з екологією в Амазонських лісах і так залишає бажати кращого через вирубку дерев.
  • У жодному разі не можна збирати зразки дикої природи. По-перше, вони можуть бути отруйними. По-друге, митні правила не дозволять вивезти рослини без спеціального дозволу.
  • Вологий клімат згубно впливає на техніку, тому варто подбати про спеціальні герметичні чохли. Також потрібно запастися додатковими акумуляторами і павербанками, тому що в цьому віддаленому районі електрика дається або за розкладом, або використовуються генератори, або взагалі немає.

Ягуар у джунглях Амазонки

Ягуар © Adalbert Dragon / Shutterstock

Індіанці Pataxó під час ігор корінних народів у селі Короа Вермелья

Індіанці Patax, Санта-Крус-Кабралія © Joa Souza / Shutterstock

Коли краще їхати до амазонських тропічних лісів

Ашанинки та туристична група, уродженці джунглів Перу

Народ Ашанінки з джунглів Перу © Milton Rodriguez / Shutterstock

Найкращий час для відвідування району Амазонки — з початку квітня до кінця травня. Це прикордонний період між сезоном дощів (листопад-квітень) і найспекотнішим і задушливим часом, який настає у червні.

Однак під час повені можна чудово вивчити джунглі на човні. А в решту періоду стають доступними чудові піші маршрути, ще й з меншою кількістю комарів.
Середня температура не змінюється протягом року і становить +30ºС.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук