Що подивитися в Дубровнику — прогулянка Королівською гаванью з «Ігри престолів»

Стародавнє хорватське місто Дубровник – Мекка для шанувальників фентезійного серіалу «Гра престолів». Упродовж усіх сезонів він виконував роль Королівської гавані. Проте місто приваблює туристів не лише цим. Колись він був столицею однойменної республіки — його колишню могутність можна побачити у грандіозному комплексі міських фортифікаційних споруд. Тут є цікаві монастирі та церкви, музеї з унікальними колекціями та незвичайні фонтани. Втомившись від прогулянок вузькими вулицями між будинками з теракотовими дахами, обов’язково варто відпочити на місцевих пляжах.

Форт Ловрієнац (St. Lawrence Fortress)

Форт Ловрієнац або фортеця Святого Лаврентія – оборонна кам’яна споруда, зведена в XIV столітті, і обов’язкове місце для відвідування в Дубровнику. Він був збудований на висоті 40 метрів над рівнем моря. Tvrđava Lovrijenac має трикутну форму з трьома терасами. Товщина зовнішніх стін сягає 12 метрів. Над головною брамою зберігся напис — Non bene pro toto libertas venditur auro (Свобода не продається за все золото світу). Як і у багатьох місцях Дубровника, тут знімали серіал «Гра престолів». У Ловрієнаці регулярно відбуваються театральні вистави, серед яких переважають постановки п’єс Вільяма Шекспіра.

Фортеця Святого Лаврентія за західною стіною міста Дубровник

Форт Ловрієнац © Maria Sbytova / Shutterstock

Міські стіни Дубровника (The Old City Walls)

Міські стіни Дубровника — його візитна картка, включена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та входить до всіх топів must see. Цей комплекс оборонних споруд має довжину 1940 метрів та висоту до 25 метрів. Сучасний вигляд він набув у XIV столітті. Міські стіни включають вежу Мінчета, форти Бокар і Ловренац, фортеці Ревелін і Святого Іоанна, а також ворота міста – Піле і Плоче.

Історична брама Плоче в укріпленому центрі Дубровника

Міські стіни Дубровника © xbrchx / Shutterstock

Старе місто та гавань Дубровника

Міські стіни Дубровника © SchnepfDesign / Shutterstock

Форт Бокар (Fort Bokar)

Форт Бокар – фортеця XV століття, побудована флорентійським архітектором Мікелоццо ді Бартоломео. Ця оборонна споруда входить до найстаріших у Європі. Tvrđava Bokar зведений на вершині скелі на західному розі міських стін для захисту Пільської брами. Під арочними опорами форту вже понад шістсот років плескається Адріатичне море. Це також одне з місць проведення Літнього фестивалю Дубровника та один із найкращих оглядових майданчиків міста.

Знаменитий форт у місті Дубровник

Форт Бокар © Andrew Mayovskyy / Shutterstock

Форт Бокар біля західної стіни міста

Форт Бокар © Viliam.M / Shutterstock

Башта Мінчету (Minceta Tower)

Башта Мінчета розташована на найвищій точці Дубровника. Вона була побудована у 1319 році у формі чотирикутного форту. У 1460-х роках Мікелоццо ді Бартоломео перебудував її у вигляді круглої вежі зі стінами завтовшки 6 метрів. Закінчував споруду архітектор Юрай Далматинець, додавши стійкості нижньої частини Tvrđava Minceta та добудувавши готичне обрамлення нагорі. Кожен турист повинен піднятися на вершину вежі, звідки відкривається чудовий краєвид на Дубровник та Адріатичне море. У підвалі Мінчету представлено цікаву археологічну експозицію.

Вежа та середньовічні міські стіни Дубровника

Башта Мінчету © Boris Stroujko / Shutterstock

Фортеця Святого Іоанна (St John’s Fortress)

Фортеця Святого Іоанна – один із ключових фортів міських стін Дубровника, розташований на південному сході. Іноді його ще називають вежею Муло. Будівництво почалося в порту 1346 року. На той час у місті вже існував старий форт Гундуліч. На початку XV століття у цьому районі було збудовано невеликий бастіон. У 1552-1557 роках усі споруди злилися в один оборонний комплекс – Tvrđava Sv. Івана. Нині тут знаходяться Морський музей Дубровника з експонатами, присвяченими торгівлі та подорожам місцевих мореплавців, а також Дубровницький акваріум із зразками адріатичної фауни.

Форт Сент-Джон у Дубровнику

Фортеця Святого Іоанна © Phant / Shutterstock

Пільські ворота (Pile Gate)

Пільська брама — головний вхід до Старого міста. Вони були збудовані в першій половині XVI століття. Тут зберігся дерев’яний міст, який у далекому минулому здіймався щоночі. У ніші над Vrata od Pila встановлено статую святого Влаха — покровителя Дубровника. Усередині арки знаходиться ще одна скульптура цього єпископа, зроблена вже у XX столітті. Відразу за воротами починається головна вулиця міста – Страдун.

Схід сонця вид над Пільською брамою

Пильська брама © trabantos / Shutterstock

Ворота Плочі (Ploce Gate)

Ворота Плоче, зведені в XIV столітті, є східним входом у Старе місто Дубровника. Вони складаються з внутрішньої та зовнішньої частин. До них веде кам’яний міст, який, у свою чергу, з’єднаний з невеликим дерев’яним мостом. Над входом традиційно розміщено статую святого Влаха. До Vrata od Ploča примикає форт Ревелін, а поряд здіймається вежа Асимон.

Старе місто Дубровника

Ворота Плочі © xbrchx / Shutterstock

Острів Локрум (Lokrum Island)

Локрум – заповідний острів в Адріатичному морі, за 15 хвилин їзди на човні від Дубровника, де є безліч безкоштовних занять. На його території знаходиться маленьке Мертве озеро із солоною водою, навколо якого люблять ходити павичі. По всій береговій лінії розташовані бухти та затоки, обладнані для купання. Ще одна визначна пам’ятка Локрума – монастир ченців-бенедиктинців XI століття з церквою Блаженної Діви Марії. У 1806 році французи, під командуванням Наполеона, збудували тут Форт Рояль. Також неможливо не згадати місцевий ботанічний сад, що вражає своєю колекцією рослин.

Захід сонця з повітря на хорватське місто Дубровник і острів Локрум

Острів Локрум © trabantos / Shutterstock

Канатна дорога Дубровника (The Dubrovnik Cable Car)

Канатна дорога Дубровника сполучає Старе місто з горою Срдж. Її збудували у 1969 році, проте у 1991 підйомник був зруйнований внаслідок військових дій. Нову Žičara Dubrovnik відкрили у 2010 році. Вона складається із двох кабін, розрахованих на 30 осіб кожна. Шлях займає близько чотирьох хвилин. Верхня станція розташована на висоті 405 метрів — звідси відкривається краєвид на гори та Дубровник. Після відвідування оглядових майданчиків екскурсанти можуть зайти до ресторану та сувенірного магазину.

Вид на Старе місто Дубровника з пагорба.

Канатна дорога Дубровника © Roman Sigaev / Shutterstock

Францисканський монастир (Franciscan Monastery)

Францисканський монастир – одна з головних визначних пам’яток Дубровника, розташована в центрі міста. Він збудований на початку XIV століття в романському стилі. Верхня його частина, з хрестовими склепіннями та арками, є житловою та недоступною для туристів, але вони можуть відвідати відкритий для них нижній клуатр. До 1667 року до складу комплексу будівель входила церква, яка була зруйнована внаслідок землетрусу. Від неї залишився лише готичний портал. У Franjevački samostan u Dubrovniku знаходиться одна з найдавніших бібліотек світу, де зберігаються понад 30 тисяч томів. Також тут розташована одна із найстаріших аптек, що існує з 1317 року. У 1938 році її перетворили на музей, де в якості артефактів виставляються фармацевтичні інструменти та ємності.

Монастир та музей на фоні дахів з черепицею

Францисканський монастир © Andrey Orekhov / Shutterstock

Княжий палац (Rector’s Palace)

Княжий палац – колишній адміністративний центр республіки Дубровник. Він побудований у XV столітті у змішанні стилів готики та ренесансу. Щомісяця один із членів правління республіки обирався князем і жив у палаці. При цьому виходити йому звідти можна було лише у державних справах чи у разі хвороби. Knežev dvor кілька разів зазнав руйнувань. В 1435 він постраждав від вибуху, а в 1667 – від землетрусу. У Княжому палаці знаходиться музей із залами, де виставлені антикварні меблі та предмети побуту, картини італійських та хорватських художників, колекція монет Республіки Дубровник, зброя та інші експонати.

Палац у Дубровнику

Княжий палац © Ihor Pasternak / Shutterstock

Усередині Княжого палацу

Княжий палац © Phant/Shutterstock

Вулиця Страдун (Stradun)

Страдун – головна пішохідна вулиця міста, розташована в історичному центрі. Це чудова локація для тих, хто не знає, що подивитися у Дубровнику. Вона з’єднує Пільську браму на заході з ворітьми Плоче на сході. Її довжина складає близько 300 метрів. Центральною артерією Stradun стала у XII столітті, але її вигляд змінився після землетрусу XVII століття, внаслідок якого було зруйновано безліч будівель. Ця природна катастрофа допомогла сформувати єдиний стиль під час відновлення архітектури. На перших поверхах будинків розташовані магазини, на других та третіх – житлові приміщення.

Знаменита історична вулиця Страдун у Дубровнику

Вулиця Страдун © Dreamer4787 / Shutterstock

Вид на вулицю Страдун у старому Дубровнику

Вулиця Страдун © Phant / Shutterstock

Собор Вознесіння Діви Марії (Cathedral of the Assumption of the Virgin Mary)

Собор Вознесіння Діви Марії – головний католицький храм Дубровника, виконаний у стилі бароко. Він зведений дома базиліки VII століття. Сучасного вигляду він набув наприкінці XVII століття внаслідок 30-річної реконструкції після землетрусу 1667 року. Katedrala Gospe Velike складається з трьох нефів та трьох апсид. Вівтар собору прикрашає поліптих пензля венеціанського художника Тіціана, що зображує Вознесіння Діви Марії. У скарбниці храму дбайливо зберігаються важливі релігійні реліквії, у тому числі мощі покровителя Дубровника — святого Влаха, а також фрагмент хреста, на якому розіп’яли Ісуса.

Собор Успіння Пресвятої Богородиці

Собор Вознесіння Діви Марії © Phant / Shutterstock

Домініканський монастир (Dominican Monastery)

Домініканський монастир – комплекс будівель у східній частині Дубровника, зведений у XIV-XVI століттях. Він є частиною оборонних споруд, побудованих у романському, готичному та барочному стилях. У музеї Dominikanski samostan u Dubrovniku зібрано велику колекцію картин, прикрас та артефактів, пов’язаних з історією міста. Церква при монастирі складається з одного нефа. У її центральній арці розміщено розписне розп’яття роботи Паоло Венеціано. Середземноморський внутрішній двір монастиря оточений готичними потрійними арками.

Монастир у Дубровнику

Домініканський монастир © Phant / Shutterstock

Домініканський монастир та церква зі стін міста Дубровник

Домініканський монастир © Viliam.M / Shutterstock

Палац Спонця (Sponza Palace)

Палац Спонца – пам’ятка архітектури, збудована у 1516-1521 роках у готичному стилі. Тут було розміщено митницю, казначейство, банк, монетний двір, збройову палату та школу. В атріумі палацу проводилися ділові зустрічі та торгівля різними товарами. На арці зберігся напис Fallere Nostra vetant Falli Pondera. Meque pondero cum merces ponderat ipse deus (Наші ваги не допускають обману. Коли я вимірюю товари, Бог вимірює зі мною). З середини XX століття Palača Sponza знаходиться архів Дубровника, в якому задокументовані пригоди древніх жителів міста. На майдані перед палацом проводиться церемонія відкриття Літнього фестивалю.

Палац Спонця та вежа з годинником

Палац Спонця © Anamaria Mejia / Shutterstock

Sponza Palace – історичний архів

Палац Спонця © Phant/Shutterstock

Великий фонтан Онофріо (Large Onofrio’s Fountain)

Це одна з найнезвичайніших споруд Дубровника, яку обов’язково варто побачити. Великий фонтан Онофріо був зведений у 1438-1444 роках неаполітанським архітектором Онофріо делла Кава. Саме він провів перший водогін у місті з фонтанами як кінцеві станції, який замінив систему збору дощової води. Velika Onofrijeva česma має незвичний зовнішній вигляд. Він є круглою спорудою з гранями — вода в ній тече з 16-ти кам’яних маскарон і потрапляє в дренажний басейн.

Дубровник зі знаменитим фонтаном Онофріо в сутінках

Великий фонтан Онофріо © canadastock / Shutterstock

Церква Святої Влахи (Church of St. Blaise)

Церква Святого Влаха – храм покровителя Дубровника. Нинішня будівля збудована у період з 1706 по 1715 рік у стилі бароко. До цього тут була романська церква, пошкоджена в 1667 році. Остаточно вона згоріла у 1706 році. Головний вівтар Crkva sv. Blaža прикрашає позолочена статуя Святого Влаха XV сторіччя. У руках старець тримає макет Дубровника, яким він був до землетрусу.

Схід сонця вид на церкву Святого Власія

Церква Святої Влахи © trabantos / Shutterstock

Музей сучасного мистецтва (Museum of Modern Art Dubrovnik, MOMAD)

Музей сучасного мистецтва — один із найновіших у Дубровнику. Він був заснований у 1945 році, а через три роки зайняв нинішню будівлю. Усередині знаходяться дев’ять виставкових залів, де проводяться екскурсії, а зовні дві великі тераси, що виходять на сад і Адріатичне море. На трьох поверхах Umjetnička galerija Dubrovnik переважно представлені роботи хорватських художників XX століття, а також праці сучасних майстрів.

Роботи Ізвори Пенде виставлені на майданчику Tesa 100

Музей сучасного мистецтва © bepsy / Shutterstock

Сходи єзуїтів (Jesuits stairs)

Сходи єзуїтів — одна з найзначніших локацій із «Ігри престолів» у Дубровнику. Це барокові щаблі, що ведуть до єзуїтських споруд — церкви Святого Ігнатія та коледжу. Тут була знята сцена, що запам’ятовується, коли Його Горобець присудив королеву Серсею до принизливого покарання – пройти оголеної через розлючений натовп. Усе це супроводжувалося криками «ганьба» (shame). Багато хто вважає забавним заняттям відтворити легендарну сцену самостійно, але з великою кількістю одягу.

Сходи єзуїтів в історичному центрі Дубровника

Сходи єзуїтів © Viliam.M / Shutterstock

Пляжі Дубровника

Відпочити після насиченої екскурсійної програми можна на чудових пляжах Дубровника. Найвідоміший з них – Баньє (Banje Beach) – з піщаним узбережжям та найчистішою водою. Він знаходиться недалеко від центру міста і звідси відкривається краєвид на стародавні стіни та острів Локрум. Тут є вся необхідна інфраструктура, також різноманітні активності. Ще один пляж, на який варто звернути увагу – святого Якова (Sv. Jakov). Він розташований за однойменною церквою і на ньому піщане покриття змішане з гальковим. Любителі природних ландшафтів оцінять пляж Лапад (Uvala Lapad Beach) на курортному півострові з такою самою назвою. На цьому узбережжі є все необхідне як для лінивого, так і для активного відпочинку. Піщана його частина знаходиться біля готелю Kompas.

Захід сонця над пляжем літа в Рів'єрі Дубровника

Пляж з видом на острів Lokrum © Dreamer4787 / Shutterstock

Пляж у Дубровнику з висоти пташиного польоту

Пляж Баньє © xbrchx / Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук