Скасування або затримка рейсу – інструкції для мандрівників

Влітку 2022 року у багатьох аеропортах країн Європи виникла складна ситуація. Більшість авіакомпаній дедалі частіше затримують або скасовують свої рейси, внаслідок чого накопичуються величезні черги з пасажирів. Головною причиною цього стало масове звільнення співробітників аеропортів та авіакомпаній під час пандемії COVID-19. Нині ж, із відновленням перельотів, це призвело до критичної ситуації, яка посилюється швидким зростанням цін на енергоносії та дефіцитом палива.

Щоб уникнути фінансових втрат, перед бронюванням квитків потрібно вивчити ситуацію у своєму та приймаючому аеропортах, а також ознайомитись із положеннями законодавства ЄС 261/2004. У документі вказано правила та порядок регулювання компенсації пасажирам, які зіткнулися з проблемами у поїздці — відмові у посадці, скасуванні та затримці рейсу.

Що робити, якщо рейс скасували

Якщо авіакомпанія скасувала ваш рейс, ви маєте право на повернення грошей за проїзний квиток. Крім того, ви можете запропонувати вам можливість дістатися до пункту призначення за іншим маршрутом або іншим рейсом. Другий варіант малоймовірний — хаос, що запанував цього літа в аеропортах Європи, навряд чи дозволить перевізникові підібрати пропозицію, яку всіх влаштує. Але якщо авіакомпанія все ж таки запропонує альтернативне рішення, пам’ятайте — ви не зобов’язані вилетіти якнайшвидше і маєте право вибрати будь-яку дату. Також компенсацію покладено при запізненні рейсу більш ніж на 3 години.

Оптимальний шлях вирішення проблеми – забронювати квиток у іншого перевізника. У цьому випадку авіакомпанія зобов’язана не тільки повернути вам гроші за зданий квиток, а й компенсувати різницю у ціні, якщо вона існує. При відшкодуванні витрат виплата може бути зроблена готівкою або ваучером на ваш вибір.

Усі вищезгадані правила діятимуть і в тому випадку, якщо рейс не було скасовано, але літак з якихось причин повернувся до аеропорту вильоту, в тому числі через погану погоду.

Що робити, якщо рейс затримується

Компенсація затримки рейсу залежить від її тривалості та відстані перельоту. Пасажири можуть розраховувати на допомогу авіакомпанії у разі не менше 2 годин затримки вильоту для рейсів довжиною до 1500 км, на 3 години – від 1500 до 3000 км, та на 4 години – для будь-яких рейсів.

Як компенсація авіакомпанія зобов’язана надати вам безкоштовне житло, трансфер до місця проживання, якщо це необхідно, харчування, прохолодні напої та безкоштовні телефонні дзвінки. У разі, якщо за щось із цього переліку доведеться заплатити, перевізник повинен відшкодувати ці витрати при пред’явленні чека.

Дівчина в міжнародному аеропорту дивиться на дошку польоту

Дошка польотної інформації аеропорту © Ekaterina Pokrovsky / Shutterstock

Що робити, якщо відмовили у посадці через перебронювання

Зараз нерідкі ситуації, коли на рейс заброньовано більше квитків, ніж є в наявності посадкових місць. У цьому випадку деяким пасажирам можуть відмовити у посадці, але вони мають право на компенсацію від авіакомпанії, а також у разі скасування рейсу. Ви можете розраховувати на грошове відшкодування, квиток на пізніший рейс або зміну маршруту перельоту на свій вибір.

Молода сім'я в залі очікування авіалінії

Термінал аеропорту © Gorodenkoff / Shutterstock

Як отримати компенсацію за скасування рейсу

Авіакомпанія зобов’язана виплатити компенсацію пасажирам скасованих рейсів, якщо це сталося за 14 днів до вильоту з пункту призначення. Розмір суми, що виплачується, залежить від відстані: €250 — до 1500 км, €400 — 1500-3000 км, €600 — понад 3500 км.

Щоб отримати компенсацію, необхідно поставити мітку в посадковому талоні. У деяких випадках співробітники аеропорту видають документ, що підтверджує скасування або затримку рейсу. Потім потрібно зайти на сайт авіакомпанії та надіслати їм заяву на повернення коштів, додавши фото необхідних документів. Якщо в аеропорту є офіційне представництво перевізника, все це можна зробити на місці.

При виникненні проблем із вильотом та оформлення компенсації враховуйте, що рейси туди й назад, навіть якщо квитки були куплені одним платежем, вважаються двома окремими рейсами.

Компенсація (при скасуванні за 7-14 днів до вильоту) не належить, якщо ваша авіакомпанія запропонує квитки, згідно з якими час вильоту та прибуття не перевищуватиме від початкового 2 та 4 години відповідно. Якщо ж рейс скасували менш ніж за 7 годин, різниця має становити 1 та 2 години відповідно.

Мандрівники дивляться на табло в аеропорту

Інформаційне табло рейсів в аеропорту © People Image Studio / Shutterstock

Як скасувати свій рейс без фінансових втрат

Дуже важливо перед бронюванням квитка переконатись, які умови пропонує авіакомпанія при скасуванні броні користувачем. Зазвичай перевізники повертають повну вартість квитка, якщо скасування зроблено не пізніше 24 години після бронювання. Це правило може відрізнятися у різних авіакомпаній, тому перед покупкою квитка уважно ознайомтеся з умовами на сайті. Крім того, в залежності від типу квитка (економ, бізнес-клас або преміум-комфорт), цей час також може відрізнятись.

Стюардеса забезпечують перевірку польоту та посадкові талони.

Стійка авіакомпанії в аеропорту © Supavadee butradee / Shutterstock

Куди скаржитися, якщо авіакомпанія відмовляє у компенсації

Якщо авіакомпанія відмовляється повертати гроші за квиток, існує два способи вирішення проблеми:

  • Перевірте, чи перевізник є членом ADR (орган альтернативного вирішення спорів). Якщо так, викладіть свою претензію туди, а якщо ні, повідомте про проблему на сайті CAA (група з питань розгляду скарг пасажирів).
  • Проконсультуйтеся з адвокатом та складіть звернення до суду. Але перший спосіб набагато кращий, оскільки забере менше часу та зусиль.

Пасажирка літака продовжує стояти у залі очікування

Зал очікування для посадки © Iam_Anuphone/Shutterstock

Альтернативи перельотам влітку 2022 року

У зв’язку зі складною ситуацією, що склалася з авіаперельотами в Європі влітку 2022 року, варто подумати про альтернативні способи подорожі. Для невеликих відстаней можна використовувати автобуси, а для далеких поїздів. Протяжність залізничної мережі Європи становить понад 200 000 км, а комфортабельні вагони зроблять поїздку приємною та зручною. До того ж, таким чином можна виявити турботу про екологію — викид вуглекислого газу від двигунів літака приблизно в 20 разів більший, ніж при подорожі потягом на аналогічну відстань.

Чоловік та жінка спостерігають за польотом в аеропорту

Зал очікування в аеропорту © Olena Yakobchuk/Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук