Як подорожувати під час пандемії – важливі поради

Ситуація з пандемією коронавірусу диктує свої правила, а слово «відпустка» вже давно звучить як щось фантастичне. Тим не менш, деякі країни поступово відкривають свої кордони та готуються зустрічати туристів. Подорожі під час пандемії, як не крути, залишаються ризиком. Однак, якщо ви твердо вирішили збирати валізи – подбайте про те, щоб зробити свою подорож максимально безпечною.

Як підготуватися до подорожі

Для початку необхідно детально вивчити всю інформацію щодо умов перебування та епідеміологічної обстановки в тій країні, яку ви обрали для відпочинку. Ось на які фактори варто звернути увагу насамперед.

 • Рівень поширення COVID-19 у тих місцях, куди ви прямуєте.
 • Умови в’їзду та карантинних заходів у країні та місті (необхідність наявності довідки або тесту, заборона переміщень, проходження карантину в країні в’їзду, а також у вашій країні після повернення з поїздки). Для перевірки актуальної інформації можна використовувати інтерактивні карти, сайти міністерств та місцевих органів охорони здоров’я. Будьте готові до того, що правила можуть змінюватись протягом короткого періоду часу.
 • Доступність усіх необхідних послуг у сфері транспорту, харчування та проживання, а також суворість дотримання заходів безпеки у громадських місцях. 
 • Система вентиляції та застосування оновлених протоколів прибирання та дезінфекції у готелях та апартаментах. 
 • Умови скасування та перенесення бронювання (як з боку готелю чи перевізника, так і з боку туриста). На щастя, більшість перевізників та готелів запровадили гнучкі правила у зв’язку з пандемією, проте краще ознайомитись із цією інформацією заздалегідь, щоб врахувати всі нюанси.
 • Актуальні рекомендації ВООЗ щодо загальних заходів безпеки, профілактики та симптомів коронавірусу. Вивчайте якнайбільше нової інформації на достовірних джерелах, щоб тримати руку на пульсі.

Обов’язково оформіть страховку, яка покриває витрати на лікування COVID-19. Також є програми страхування від невиїзду. Такий вид страховки покриває витрати у разі непередбачених обставин.
Перед поїздкою обов’язково оцініть стан здоров’я – свій і тих, хто їде з вами. Постарайтеся обмежити контакти з іншими людьми за два тижні до подорожі та розрахуйте індивідуальні ризики (наявність супутніх хронічних захворювань, вік тощо).
Скасуйте подорож, якщо ви або члени вашої сім’ї мають характерні симптоми або контактували з хворими на COVID-19 протягом останніх 14 днів. Плануючи відпустку, передбачте можливість, що у разі зараження вам доведеться відкласти повернення додому на деякий час.

Що взяти з собою у поїздку

У період пандемії особливо важливо мати всі необхідні засоби захисту. Збираючись у подорож, краще заздалегідь скласти список таких речей. Ось що має увійти до нього насамперед.

 • Антисептичний спрей чи гель із вмістом спирту щонайменше 60 %. Також буде не зайвим запастися сухими та спиртовмісними серветками для дезінфекції різних поверхонь.
 • Декілька масок, які ви періодично змінюватимете під час подорожі. Рекомендується віддавати перевагу виробам із двома та більше шарами.
 • Декілька пар одноразових рукавичок.
 • Електронний градусник. Цей предмет не можна назвати обов’язковим, проте з його допомогою вам легко контролюватиме свій стан у будь-який час і в будь-якому місці. Якщо вчасно помітити підвищену температуру, можна швидко самоізолюватися та знизити ризик поширення коронавірусу.
 • Ліки. Обов’язково візьміть із собою жарознижувальні засоби та інші медикаменти, які полегшують симптоми. Це можуть бути льодяники від болю в горлі та кашлю, краплі або спрей від закладеності носа, що зволожує сольовий спрей. Крім того, у вашій аптечці завжди повинні бути засоби від розладу шлунка та алергії, а також знеболювальні. Якщо ви приймаєте якісь специфічні ліки, які можуть знадобитися для полегшення стану у зв’язку з іншими захворюваннями або симптомами — подбайте про те, щоб вони теж були при вас. 
 • Не варто самостійно купувати антибіотики, противірусні або імуномодулюючі засоби без призначення лікаря. Щоб скласти точніший список конкретних медикаментів, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем.
 • Додаткові кошти «про запас». Під час пандемії краще завжди бути напоготові та заздалегідь передбачати можливі форс-мажорні ситуації.
 • Мультивалютні карти та документи в електронному вигляді. Безумовно, готівка, оригінали та роздруківки документів теж потрібно мати при собі. Але все ж таки, якщо є така можливість, краще віддавати перевагу безконтактним взаємодіям.

Сім'я в масках в аеропорту

Сім’я із двома дітьми збирається у відпустку © Halfpoint / Shutterstock

Безпека в аеропорту та літаку

Основна проблема підтримки заходів безпеки в аеропорту – велика кількість людей. Звичайно, співробітники таких місць дотримуються суворих заходів безпеки та намагаються докласти максимум зусиль для мінімізації ризиків зараження. Проте дуже багато залежить і від нас самих. Що ж можна зробити для того, щоб убезпечити себе та інших?

 • По можливості, зареєструйтесь на рейс онлайн. Тож вам вдасться не тільки заощадити час, а й обмежити зайві контакти з людьми. У деяких аеропортах на реєстраційних стійках є прозорі перегородки, а перед виходом на посадку встановлені пристрої для безконтактної перевірки квитків.
 • Перед поїздкою зайдіть на сайт аеропорту та ознайомтеся з інформацією про додаткові правила та обмеження.
 • Перед виїздом виміряйте свою температуру. Будьте готові до того, що ця процедура буде проводитись і в аеропорту. Якщо ваша температура буде вищою за норму, вас відведуть на додатковий вимір. А якщо вона підтвердиться – не допустять до польоту.
 • Регулярно обробляйте руки, намагайтеся не торкатися обличчя і носите маску.
 • Дотримуйтесь соціальної дистанції — 1,5 метра. На підлозі в кожній із зон ви побачите спеціальну розмітку, а в залах вильоту – стікери на сидіннях.
 • По можливості не бронюйте рейси на святкові та вихідні дні.

Хороші новини полягають у тому, що ризики заразитися коронавірусом у літаку — не такі високі, як у багатьох інших громадських місцях. Більшість салонів обладнано високоефективними повітряними фільтрами HEPA, які використовують у лікарняних операційних. Вони здатні знищити 99,7% мікробів, що переносяться повітрям. Також на деяких аеровокзалах ввели односторонній рух терміналами, щоб обмежити число контактів.
Між рейсами салони ретельно дезінфікують, а деякі авіакомпанії навіть залишають вільними місця посередині.
Під час перельоту краще не брати журнали, що лежать у кишені сидіння. Також, як правило, ви можете принести свою їжу в літак. Вона повинна поміщатися в ручну поклажу та відповідати правилам аеропорту.

Туристка сидить у кріслі соціального дистанціювання

Туристка в масці © People Image Studio / Shutterstock

Як поводитися в поїзді

Заходи щодо безпеки у поїздах також посилилися. Перед поїздкою кожен склад дезінфікують, а постільна білизна проходить додаткову санобробку. Перед посадкою у кожного пасажира та у персоналу поїзда вимірюють температуру. Крім того, працівники залізниць поінформовані про те, як подбати про пасажира, у якого в дорозі з’явилися симптоми, що насторожують, і про оточуючих.
Як і в аеропортах, на вокзалах дотримуються суворих обмежень. У приміщенні є розмітка, а у прохідних місцях стоять автомати із санітайзерами. У багатьох вагонах встановлено систему знезараження повітря. Подорожуючи поїздом, дотримуйтесь кількох простих правил:

 • по можливості, провітрюйте приміщення щогодини;
 • обробляйте поверхні та гаджети, якими постійно користуєтеся, дезінфікуючими засобами;
 • у туалеті користуйтеся рідким милом, одноразовими паперовими рушниками (або своїми серветками) та антисептиком; 
 • не відвідуйте вагон-ресторан, не купуйте їжу на привокзальних станціях та не приймайте продукти від супутників;
 • пийте тільки бутильовану воду і по можливості користуйтеся лише своїм посудом; 
 • якщо ваш попутник має якісь симптоми ГРВІ, попросіть його надіти маску та зверніться до провідника;
 • уникайте тісних контактів із людьми та предметами громадського користування.

Маленький хлопчик сидить у пасажирському вагоні

Дитина у поїзді в масці © FamVeld / Shutterstock

Застережні заходи в готелі

Вибираючи місце проживання, уточніть інформацію про те, які заходи профілактики коронавірусу вживаються. Віддавайте перевагу тим готелям, в яких доступна онлайн-реєстрація та оплата карткою, а також максимально впроваджена система безконтактного доступу до необхідних послуг. Не забувайте про гнучкі умови бронювання! Уточніть інформацію про подальші дії, якщо ви занедужаєте, чи можливе проходження карантину в самому готелі.
Персонал повинен завжди використовувати засоби індивідуального захисту, а на території готелю має бути розмітка для позначення соціальної дистанції та безкоштовні санітайзери. Необхідно, щоб у номерах регулярно проводилося генеральне прибирання та дезінфекція за новими протоколами. Також важливо, щоб у приміщенні була гарна вентиляція.
Все це – турбота працівників готелю. А що може зробити для своєї безпеки сам турист?

 • Регулярно проводьте обробку рук антисептиком, у тому числі після передачі іншим людям будь-яких предметів та контакту з поверхнями за межами свого номера.
 • Віддавайте перевагу доставці їжі в номер, обідам на свіжому повітрі чи винос.
 • Скоротіть час перебування в місцях скупчення людей та уникайте ліфтів.
 • Якщо тренажерні зали та басейни відкриті, пам’ятайте про дистанцію та носите маску, протирайте тренажери перед кожним використанням.
 • Попросіть співробітників готелю прибрати декоративні подушки та інші предмети, ретельні дезінфекції яких ви не впевнені.

Пара та адміністратор на стійці реєстрації в медичних масках

Молода пара реєструється в готелі © Space_Cat / Shutterstock

Безпека у громадських місцях

Звісно, ​​постійно сидіти у номері готелю на відпочинку не вийде. Подорожуючи в новому місці, хочеться побачити якнайбільше пам’яток і побувати в різних місцях. І все ж, не дайте ейфорії та яскравим враженням відсунути на другий план вашу обережність.
Дуже важливо дотримуватися правил та карантинних заходів, встановлених у країні перебування. Наприклад, десь вас можуть оштрафувати за нехтування масковим режимом на вулиці. Плануючи своє дозвілля, попередньо уточніть графік роботи та умови відвідування цікавих для вас визначних пам’яток. Також не зайвим буде дізнатися, де у місті знаходяться найближчі аптеки та лікарні.
Бронюючи столик у кафе чи ресторані, віддавайте перевагу закладам з літніми майданчиками, просторими залами та суворими заходами соціального дистанціювання. Намагайтеся обмежити відвідування клубів, масових заходів та, по можливості, рідше користуйтеся громадським транспортом. Вважаючи за краще вуличну їжу або фуд-корти, звертайте увагу на те, щоб персонал дотримувався всіх правил, носив маски та рукавички. Завжди беріть із собою аптечку та засоби індивідуального захисту, коли виходите на прогулянку.
Найголовніше — сумлінно дотримуйтесь правил безпеки, які застосовуються до всіх вищевказаних місць, щоб не наражати на ризик себе та інших. Пам’ятайте, що навіть прості дії допоможуть уберегти життя та здоров’я.

Надувні іграшки у басейні тропічного курорту в масках

Концепція проблем туристичної індустрії влітку 2020 року © KrakenPlaces / Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук